امضای بودجه 400 میلیارد دلاری ایالات متحده توسط ترامپ

ترامپ رئیس جمهور آمریکا برنامه بودجه 400 میلیارد دلاری ایالات متحده را که از جانب هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در کنگره به تصویب رسیده بود، امضا کرد.

امضای بودجه 400 میلیارد دلاری ایالات متحده توسط ترامپ

امضای بودجه ۴۰۰ میلیارد دلاری ایالات متحده توسط ترامپ.jpg

امضای بودجه ۴۰۰ میلیارد دلاری ایالات متحده توسط ترامپ

ترامپ از طریق حساب توییتری خود اعلام کرد: با امضای این برنامه بودجه به کلیه حکومت های فدارل تا ۲۳ مارس تکلیف شده است که بر پایه این برنامه بودجه موقت، هزینه های مالی ایالات مربوطه خود را سازماندهی و مدیریت کنند. ترامپ ابراز امیدواری کرد، با برنامه بودجه که از نیمه شب گذشته با امضای وی به صورت قانون درآمد، بحران بودجه ایالات فدرال حل خواهد شد.

طبق این برنامه کلیه محدودیت های حکومت های فدرال در زمینه تنظیم هزینه ها و اختصاص بودجه به مدت ۲ سال برداشته شده و باز پرداخت بدهی های دولت فدرال تا پایان مارس ۲۰۱۹ به تعویق افتاده است. با امضای این برنامه بودجه موقت شش هفته ای، مجلس سنا از نیمه شب گذشته اختیارات دولت فدرال را از دست داد.

این لایحه که به تصویب مجلس نمایندگان رسیده بود، در حدود ساعت ۵:۴۰ بعد از ظهر به وقت واشنگتن، با امضای رئیس جمهور  ایالات متحده، دونالد ترامپ، به صورت قانون در آمد.

طبق قوانین ایالات متحده، اگر کنگره در تاریخ ۱ اکتبر بودجه دائمی را برای سال مالی که ۳۰ سپتامبر پایان می یابد، تأیید کند، باید اجرای تمامی بودجه های موقت متوقف شوند. برنامه بودجه ایالات متحده بعد از تصویب مجلس سنا باید به تصوب مجلس نمایندگان نیز برسد. در صورت عدم تصویب بودجه موقت اختیارات اجرای برنامه بودجه از دولت فدرال گرفته می شود. به عبارت دیگر، در این حالت، دولت فدرال که برای بیش از ۳۲۰ میلیون نفر هزینه های خدماتی ارائه می دهد، تمام فعالیت های خارج از خدمات حیاتی را متوقف می کند.

محوریت آمریکایی ها در بحران ترکیه

زمانی که اندرو برونسون کشیش مسیحی احضاریه پلیس را در اواخر تابستان سال 2016 دید، فکر کرد که یک ملاقات معمولی برای بررسی مدارک اقامت او و خانه اش به علت یک ربع قرن اقامت در ترکیه می باشد.

محوریت آمریکایی ها در بحران ترکیه

اندرو برانسون کشیش آمریکایی

اندرو برانسون کشیش آمریکایی

او در ۷ اکتبر سال ۲۰۱۶ به مرکز پلیس رفت، بازداشت شد و به تدارک کودتا متهم گردید. او همچنان در بازداشت به سر می برد و متهم ردیف اول سیاسی است که به بحرانهای ترکیه برای مدت دو دهه دامن زده است. واضح است که او از بازداشت خود بسیار متعجب شد، وکیل برونسون Ismail Cem Halavurt به رویترز گفت که جمعه مصاحبه خواهد کرد. برونسون در ازمیر شهری در ساحل اقیانوس آرام در جوار اولین مراکز مسیحی زندگی و موعظه می نمود.

برونسون در اولین مصاحبه اش در آوریل با حضور رویترز، گفت:

در کشوری که عمیقا به آن عشق می ورزم، در طلب شاگردان حضرت عیسی بوده ام.

در جولای، بعد از دو سال تحمل زندان برونسون را به حصر خانگی بردند. دادگاه در روز جمعه تشکیل نشد و درخواست تجدید نظر برای آزادی او با گفتن این موضوع که مشغول جمع آوری شواهد هستند و او بر اساس نسخه ای از حکم دیده شده توسط رویترز، برای پرواز خطر ایجاد کرده است رد شد.

رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ خواهان آزادی بی قید و شرط برونسون با توصیف او به عنوان گروگان بزرگ وطن پرست که تحریم ها و تعرفه ها در ترکیه که باعث کاهش ارزش پول لیر شده را تحمل کرده است یاد می کند. رئیس جمهور ترکیه طیب اردوغان، آزادی برونسون را مشروط به آزادی فتح الله گولن روحانی مسلمان ترک که در آمریکا زندگی می کرد و در جولای سال ۲۰۱۶ به جرم ایجاد کودتا دستگیر شد نمود. اردوغان برای تلافی تعرفه ها بر ماشین، الکل و دخانیات آمریکائی را بالا برد.

اردوغان در جواب افسران پلیس در آنکارا در سپتامبر گذشته اظهار داشت:

شما یک کشیش پیش ما دارید. گولن را به ما بدهید ،برونسون را بگیرید.

این پیشنهادی بود که آمریکا آن را رد کرد. این شکست روابط میان دو متحد ناتو موضوع برونسون را از لحاظ بین المللی برجسته کرد و مرد ۵۰ ساله آمریکایی را در بحران فعلی مرکز توجه قرار داد و بازارهای جهانی را تکان داد. دادگاههای ترکیه تجدید نظر برای آزادی و خروج برونسون از ترکیه را رد کردند. از یک مقام ارشد ترکیه در این مورد سوال شد. او گفت که قوه قضائیه مستقل است و حکم بستگی به نظر دادگاه دارد.

Halavurt وکیل برونسون گفت که برای کشیش کارولینای شمالی وقتی برای اولین بار به مرکز پلیس رفت شرایط زیاد ناخوشایند نبود. او توقع داشت که برخورد بدتری با او بشود و در نهایت ضرب العجل دو هفته ای برای ترک کشور و نقض اقامت او بعد از بررسی مدارک او و برگشت از ترکیه. در عوض به مدت دو ماه قبل از دستگیری رسمی او در دسامبر سال ۲۰۱۶ در بازداشتگاه بود. او متهم به جرم مشارکت با حزب کارگران کردستان)(PKK شد که به مدت سه دهه در مقابل دولت ترکیه شورش کرده اند و مطابق ادعاهای رویترز او به همراه گولن  گروههای تروریستی در آنکارا را طراحی می کردند. برونسون متهم به افشای اطلاعات  دولتی برای جاسوسی نظامی یا سیاسی شد . برونسون همه اتهامات را رد کرده است.

 

 

شاهدان مخفی

محکومیت او، مصاحبه با وکیل او و سه جلسه  دادگاهی با حضور رویترز اتهامات برونسون را حمایت از کردهای جدایی طلب و  ارتباط با طراحان کودتا بیان می دارد. او در اولین مصاحبه اش در حالی که بلوز سفید و شلوار مشکی پوشیده و بدون توجه به مترجمان خیلی مسلط به  ترکی صحبت می کند اظهار می دارد:

من در مدت اقامتم در ترکیه کار پنهانی انجام نداده ام. با اینکه دولت تمام مدت ما را تحت نظر گرفته بود ولی من اقدامی علیه دولت ترکیه  انجام ندادم.

قاضی به برونسون گفت اتهام او انجام فعالیتهای مذهبی نیست بلکه متهم به جرمهای دیگری است. دادستان از او پرسید چرا صدها مایل از کلیسا در ساحل غربی ترکیه به منطقه جنوب شرقی کرد نشین که مقر حزب PKK است می رفته است. پیامهای روی تلفن او، جزئیات سفرها، شهادت حضار کلیسا و چیزی که سه شهادت محرمانه  نشان می دهد، رمزهای عابد، آتش و شهاب سنگ همگی بر علیه او هستند.

اطلاعات ردیاب حاکی از مسافرتهایی به Suruc نزدیک مرز سوریه و شهر دیار بکر مقر کردها و برگزاری جساتی در سال ۲۰۱۰ با مردی که به گزارش شواهد مخفی سرباز نیروی مخصوص آمریکا بوده می باشد. برونسون گفت مسافرت او به مناطق کرد نشین برای کمک به پناهندگان بوده که از جنگ در همسایگی سوریه جان سالم به در برده بودند.  

او اظهارداشت:

من قبول ندارم که با گروه PKK همکاری کرده ام.  ما می خواستیم پناهندگان سوریه را به  ازمیر بیاوریم. من میان قومیتها تفاوتی قائل نمی شوم.

عابد شاهد مخفی نقل کرده که برونسون با اعضای برجسته مشکوک شبکه گولن مرتبط بوده است.

وکیل برونسون گفت که شاهد گزارش واقعی از این ارتباطات نداده است. دادستان در حکم خود اظهار داشت که به گزارش شاهدان و تلفن ارتباطات او را اثبات می کنند.

منبع: reuters.com

طوفان تمام‌ عیار در ترکیه

طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در دوران اوج بحران مالی در سال 2001 به قدرت رسید و به کارِ بسیاری از مقامات سیاسی پایان داد. در پی بحران اقتصادی ترکیه در روز پنجشنبه، روزی که ترک‌ها از حالا آن را پنجشنبه سیاه نامگذاری کرده‌اند، بسیاری منتظر هستند که ببیند این بحران آیا اردوغان را هم از قدرت به پایین می‌کشد یا نه.

طوفان تمام‌ عیار در ترکیه

مرد قدرتمند ترکیه، کسی که مدت‌ها درگیر کشمکشی با آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی بوده است، حالا نیروهای خارجی را برای «جنگ اقتصادی» این کشور متهم می‌کند، درحالیکه پیش از هرکس، انگشت اتهام را باید سوی دولتِ خود بگیرد.

پس از بحران مالی ۲۰۰۸، سرریز نقدینگی در جهان مجالی را برای بازارهای نوظهوری چون ترکیه فراهم کرد تا با دسترسی به سرمایه ارزان، باعث افزایش رونق و نفوذ بخش خصوصی شوند. شرکت‌های غیرمالی ترکیه، بیش از ۳۴۰ میلیارد دلار بدهی خارجی دارند.

با تصمیم و سیاست‌های آمریکا برای محدود کردن انتشار پول ارزان، حالا بازارهای نوظهور با کاهش نقدینگی دلار مواجه شده‌اند و شرکت‌های ترکیه‌ای در پرداخت بدهی‌های ارزی خود دچار مشکل شده‌اند. امسال با کاهش ۴۴ درصدی ارزش لیره نسبت به دلار تعداد زیادی از شرکت‌ها به بانک‌ها هجوم بردند تا به تجدید ساختار وام‌هایشان بپردازند.

از زمان کودتای ناموفق ۲۰۰۶، اردوغان علاوه بر دستگیری وکیل‌ها، روزنامه‌نگاران و دانشگاهیان، بیش از ۵۰ کارمند یا مقیم اروپایی را نیز به زندان انداخت که جزئی از «سیاست گروگانگیری» (سیاستی که از تهران آموخته است) برای گرفتن امتیاز از متحدان اروپایی او است. هرچند این سیاست، تصویر جهانی ترکیه را تخریب و رابطه‌اش با واشنگتن را پرتنش کرد.

درحالیکه ایالات متحده آمریکا یکی از دوقطبی‌ترین برهه‌ها در تاریخ خود را تجربه می‌کرد، اردوغان با سیاست‌های خود توانست به یک ناممکن دست بیابد و هر دو جناح دموکرات و جمهوری‌خواه را در کنگره و کاخ سفید، علیه خود متحد کند.

پس از تحریم دو وزیر کابینه اردوغان، او در پاسخ گفت که «اگر آن‌ها دلار دارند، ما هم خدایمان را داریم». سپس داماد رئیس جمهور در یک سخنرانی یک ساعته، از «برنامه اقتصادی جدید» سخن گفت که نتوانست نگرانی تجار ترکیه را رفع کند و سخنرانی او زمانی به پایان رسید که ارزش لیر تقریبا ۸ درصد افت کرده بود.

اقتصاد ترکیه ممکن است به نقط? بی‌بازگشتی رسیده باشد. حتی اگر اردوغان گروگان‌های آمریکایی را آزاد کند، باز هم نمی‌تواند به این سادگی به روابط دوجانبه‌ای مانند گذشته، با آمریکا دست بیاید. با کمک به ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا تا چشم بستن در برابر حضور جهادی‌ها در مرز ترکیه و سوریه، اردوغان صدمات غیرقابل جبرانی را به چهره جهانی این کشور بویژه در میان سرمایه‌گذاران وارد کرده است.

منبع: politico.eu

سنای آرژانتین قانونی شدن سقط جنین را رد کرد

سنای آرژانتین لایحه‌ای را که براساس آن سقط جنین در این کشور قانونی می‌شد را رد کرد. این تصمیم، روز پنجشنبه پس از ساعت‌ها مذاکره پرتنش گرفته شد که باوجود حمایت‌های گسترده جنبش حق سقط جنین از این لایحه، به تعویق افتاده بود.

سنای آرژانتین قانونی شدن سقط جنین را رد کرد

خوشحالی مردم ارژانتین بعداز لغو لایحه سقط جنین

خوشحالی مردم ارژانتین بعداز لغو لایحه سقط جنین

سنای آرژانتین با رای ۳۸ مخالف و ۳۱ موافق، مخالفت خود را با انجام اقداماتی که در لایحه درخواست شده بود، اعلام کرد. این اقدامات از جمله قانونی کردن و به رسمیت شمردن حق سقط جنین زنان در هفته ۱۴ بارداری بود.

خانواده‌ها و روحانیان و مذهبیون با سربند آبی در تجمعی در محوطه ساختمان کنگره گرد هم آمده بودند، با شنیدن نتیجه گفت‌وگوهای اعضای سنا، پرچم آرژانتین را در حمایت از کلیسای کاتولیک در کشور محل تولد پاپ فرانسیس، برافراشتند.

ویکتوریا اسونای ۳۲ ساله، یکی از فعالان مخالف حق سقط جنین گفت:

نتیجه این رای‌گیری نشان می‌دهد که آرژانتین همچنان کشوری است که ارزش‌های خانواده را مهم می‌داند.

قانون فعلی آرژانتین تنها درصورتی اجازه سقط جنین را می‌دهد که یا مادر مورد تجاوز قرار گرفته باشد و یا سلامتی‌اش در خطر باشد.

حامیان حق سقط جنین با سربند سبز رنگ که به نماد این جنبش تبدیل شده است، باوجود سرما و باران، در خیابان‌ها به رقص و آواز مشغول بودند و بسیاری از آنان، از روز قبل در مقابل کنگره جمع شده بودند.

ناتالیا کارول، یکی از طرفداران اعطای حق سقط جنین به زنان گفت:

من هنوز هم خوش بین هستم. این لایحه امروز تصویب نشد اما بالاخره، روز دیگری تصویب خواهد شد. هیچ چیز تمام نشده است.

در میان کشورهای آمریکای لاتین، اوروگوئه و کوبا تنها کشورهایی هستند که سقط جنین کاملا قانونی است. در برزیل نیز دادگاه عالی درحال بررسی این است که آیا قانون فعلی این کشور که سقط را درصورت تجاوز، وجود ناهنجاری در جنین یا درخطر بودن مادر مجاز می‌شمارد، برخلاف قانون اساسی کشور هست یا خیر.

رئیس سنای آرژانتین، مباحثه‌ها پیرامون موضوع سقط جنین را یک «پیروزی برای دموکراسی» نامیده و گفته است که اگرچه شخصا مخالف اعطای این حق است اما اگر لایحه رای موافق می‌آورد، او آن را امضا می‌کرد.

جنبش حمایت از حق سقط جنین، مورد پشتیبانیِ گروه‌های فمینیستی است که سال‌ها برای مخالفت با خشونت علیه زنان فعالیت کرده‌اند. استدلال این جنبش برای حمایت از لایحه این بود که از این طریق می‌توان به سقط جنین‌های غیرمجاز و غیربهداشتی که آمارهای دولتی از آن‌ها بعنوان یکی از علل مرگ مادر نام می‌برند، پایان داد.

طبق تخمین مقامات، سالانه دست‌کم ۳۵۰ هزار سقط جنین غیرقانونی در آرژانتین صورت می‌گیرد درحالیکه گروه‌های بین المللی حقوق بشر این رقم را بیش از این پیش بینی کرده اند.

منبع: reuters.com

سانسور اینترنتی؛ چپ‌ بیش از راست در معرض حذف شدن

بسته شدن صفحه توئیتر الکس جونز، چهره دست راستی آمریکا به مدت یک هفته که بدلیل نقض قوانین توئیتر صورت گرفت باعث خوشحالی بسیاری از لیبرال‌ها شد. اما آیا چپ‌ها واقعا باید نسبت به سانسور اینترنتی آسوده خاطر باشند؟

سانسور اینترنتی؛ چپ‌ بیش از راست در معرض حذف شدن

چپ‌ بیش از راست در معرض حذف شدن

چپ‌ بیش از راست در معرض حذف شدن

شواهد تا الان نشان داده‌اند که درخصوص فیسبوک و توئیتر و دیگر اشکال سانسورهای دولتی، دلایل زیادی برای نگرانی جریان چپ وجود دارد.

۱. سانسور شبکه خبری ونزوئلایی

در ماه مه، فیسبوک به کمک شورای آتلانتیک توانستند آنچه را که «محتوای غیرمعتبر» می‌خواندند را از سیستم فیسبوک بردارند. شورای آتلانتیک توسط تعدادی از کشورهای عضو ناتو و تولیدکنندگان اسلحه از جمله ریتون، مارتین، و گرومان تامین مالی می‌شود و نام کسانی چون هنری کسینجر، و عضو سابق سازمان سیا مایکل هایدن در هیئت مدیره آن به چشم می‌خورد. پس دور از ذهن نبود که چند هفته پس از آغاز همکاری فیسبوک با شورای آتلانتیک، صفحه رسانه مطرح انگلیسی زبان چپ‌گرا در آمریکای لاتین با نام تلسور(Telesur) را بدون ارائه دلیل مشخص و روشنی حذف کند. ماجرا تنها مربوط به تلسور نیست بلکه فیسبوک پیش‌تر هم دو صفحه چپ‌گرای تحلیل ونزوئلا و تحلیل هاییتی را که به نقد جدی سیاست خارجی آمریکا در کشورهای آمریکای لاتین و منطقه کارائیب می‌پرداخت، از سیستم خود پاک کرد.

 

۲. فیسبوک، دستور اسرائیل به حذف صفحات را اجابت می‌کند

سال گذشته، گلن گرینوالد روزنامه نگار گزارش داد که فیسبوک با مقامات دولت اسرائیل دیدار کرده تا مشخص شود صفحه شخصی کدام فعالان فلسطینی را باید حذف کند. در طول ۴ ماه پس از این دیدار، از ۱۵۸ صفحه‌ فعالان فلسطینی که تل آویو خواهان حذف آن‌ها شده بود، ۹۵ درصد عملی شد. براساس همین گزارش، نظارت و اعمال محدودیت چندانی از سوی فیسبوک بر محتواهای تولیدشده حتی دعوت به کشتن از سوی اسرائیل، صورت نمی‌گیرد.

۳. سانسور وبسایت‌های چپ/سوسیالیست از سوی گوگل و فیسبوک

وبسایت سوسیالیست جهان(www.wsws.org) سال گذشته گزارش داد که الگوریتم‌های گوگل به شدت تاثیر منفی‌ای بر دیده شدن وبسایت‌های سوسیالیست و ضدجنگ دارند. این گزارش نشان داد ۶ ماه پس از زمانی که این موتور جست‌وجوگر، الگوریتم‌های خود را تغییر داد، ۵۵ درصد کاهش بازدید در ۱۳ نمونه از این وبسایت‌ها مشاهده شد. خودِ وبسایت سوسیالیست جهان نیز از آوریل تا جولای سال گذشته ۷۴ درصد کاهش ترافیک بازدید داشته است. این تغییر، درباره سه وبسایت آلترنت(www.alternet.org) با کاهش ۷۱ درصدی، حالا دموکراسی(www.democracynow.org) با ۵۰ درصد و سایت Truth-out.org با ۴۹ درصد هم صورت گرفته است.

حتی وبسایت‌هایی که به نقد خشونت پلیس آمریکا می‌پردازند و یا بر شفافیت دولت آمریکا متمرکز هستند هم پس از اعمال تغییرات گوگل بر الگوریتم‌های جست‌وجو و اخبار که سال گذشته تحت نام «مبارزه با اخبار جعلی» صورت گرفت، تغییرات قابل توجهی در ترافیک بازدیدهایشان تجربه کرده‌اند.

۴. تظاهرات قانونی چپ‌گرا، هدف سانسور؟

یکی از نمونه‌های عجیب از پایبندی فیسبوک به مبارزه با «اخبار جعلی» و ساختن یک محیط آرام و بی‌دغدغه برای تمام کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، حذف صفحات رویدادهای(event) مربوط به تظاهرات ضد نژادپرستی و ضدفاشیستی&zwnj ای است که در واشنگتن برگزار می‌شود.

رویدادی که برای گردهمایی ضد نژادپرستی و در واکنش به تظاهرات ناسیونالیست سفیدپوستان به راه انداخته شده بود، توسط فیسبوک حذف شد و این عبارت مبهم بعنوان توضیح ارائه شد:

این رویداد، تظاهر یک رفتار جمعی غیرقابل اعتماد و نادرست محسوب می‌شد.

عبارتی که به سادگی می‌توان بدون ارائه توضیح، درباره هر اقدام و رویدادی مورداستفاده قرار بگیرد. سازمان‌دهنده این رویداد نیز در بیانیه خود نوشت:

این یک تظاهرات واقعی در واشنگتن است. جورج سوروس نیست. روسیه نیست. این خودِ ما هستیم.

۵. معلق کردن و اعمال ممنوعیت بر فعالان ضدجنگ در توئیتر

توئیتر اخیرا بابت «سایه ممنوعیتی» که بر صفحات محافظه‌کاران قرار داده و دیده شدنِ توئیت‌های آنان و پیدا کردن صفحاتشان را سخت‌تر کرده، مورد انتقادهای بسیاری قرار گرفته است. اما باز هم باید گفت که این محدودیت‌ها فقط مربوط به راست‌ها نمی‌شود. برای نمونه توئیتر اخیرا صفحات دانیل مک آدامز، مدیر اجرایی موسسه‌ای آزادی‌خواه و ضدجنگ را بابت جدل لفظی‌اش با یک روزنامه‌نگار مدافع ترامپ معلق کرده است.

شاید مهم‌ترین نکته درباره تمام این ۵ مثال و دیگر نمونه‌ها این باشد که این اتفاقات تماما در برابر چشمان ما رخ می‌دهند. مقامات اجرایی در دولت دونالد ترامپ در دفاع از این نوع اعمال محدودیت و سانسور در اینترنت، آن را راهی برای «جلوگیری از بی‌نظمی» در میان مردم عنوان می‌کنند. درواقع شرکت‌ها و موسساتی مانند فیسبوک که دست در دست دولت کار می‌کنند، این قدرت عظیم را بدست آورده‌اند که تعیین کنند آزادی بیان شامل چه مواردی می‌شود و چه نظراتی، ارزش شنیده شدن دارند.

منبع: rt.com

ظریف: آمریکایی‌ها صداقت ندارند

وزیر امور خارجه ابراز کرد که با مقامات رسمی ایالات متحده در مجمع عمومی سازمان ملل دیدار نخواهد کرد زیرا آن ها «صداقت ندارند».

ظریف: آمریکایی‌ها صداقت ندارند

ظریف: آمریکایی ها صداقت ندارند

ظریف: آمریکایی ها صداقت ندارند

وزیر امور خارجه ایران ابراز کرد که با مقامات رسمی ایالات متحده در مجمع عمومی سازمان ملل دیدار نخواهد کرد زیرا آن ها «صداقت ندارند» !

این دو کشور در روابط بین الملل به تبعیت از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران و تحریم های جدید رفتار می کنند.

محمد جواد ظریف در پاسخ به دیدار با همتای سیاسی خود مایک پمپئو یا مقامات رسمی دیگر آمریکایی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت:

خیر، چنین ملاقاتی برنامه ریزی نشده است.

ظریف گفت:

در رابطه با پیشنهاد اخیر هم من هم رییس جمهور روحانی موضع مان را اعلام کرده ایم؛ آمریکایی ها صداقت ندارند.

رییس جمهور دونالد ترامپ پیش از این پیشنهاد ملاقات بدون هیچ پیش شرطی را بیان کرده بود. تهران به سرعت با اشاره به «تجربیات بد» در مذاکرات با ایالات متحده در گذشته و اینکه ترامپ ابتدا باید خروج ترامپ از برجام در ماه می را «جبران کند» این پیشنهاد را رد کرد. هفته گذشته تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه ایران با وعده تحریم های بیشتر از ماه نوامبر اعمال شد.

ترامپ در حساب توییتر خود نوشت:

هر کس با ایران تجارت کند، با ایالات متحده تجارت نخواهد کرد. من برای جهان صلح می خواهم، نه کمتر!

 در متن توییت ۷ آگوست ترامپ آمده است:

تحریم های ایران رسما اعلام شد. این تحریم ها سخت ترین تحریم هایی هستند که تا کنون وضع شده است و تا ماه نوامبر به سطح بالاتری می رسند. هر کس با ایران تجارت کند با ایالات متحده تجارت نخواهد کرد. من برای جهان صلح می خواهم نه کمتر!

ظریف در پاسخ توییت کرد که روابط بین الملل «مسابقه ملکه زیبایی با یک کلیشه ی خسته درباره صلح جهانی نیستند.» و ترامپ را «یک جنگ طلب» خواند.

در متن توییت ۷ آگوست ظریف آمده است:

یادآوری: روابط بین‌الملل مسابقه ملکه زیبایی با کلیشه‌های خسته‌کننده درباره تمایل به صلح جهانی نیست و اولین بار هم نیست که یک جنگ‌طلب ادعا می‌کند که برای «صلح جهانی» جنگ راه می‌اندازد.

مقامات ایالات متحده پیش از این ابراز کردند که تحریم ها میان چیزهای دیگری هستند تا درآمد ایران از صادرات نفتی را قطع کنند. ایران ادعا می کند دستیابی به آن غیر ممکن است. مقامات ایران بارها هشدار داده اند که اقدامات تلافی جویانه ای علیه هر نوع محدودیت خارجی اعمال می کنند.

منبع: rt.com


>