سفر رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان به چاد

به گزارش خبرگزاری آناتولی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با استقبال رسمی رئیس جمهور چاد وارد این کشور شد.

سفر رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان به چاد

سفر رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان به چاد.jpg

سفر رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان به چاد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی یک سفر رسمی به چاد در فرودگاه بین‌المللی انجامنای این کشور توسط ادریس دبی، همتای چادی خود مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

دو طرف پس از نواخته شدن سرود ملی دو کشور از یگان تشریفات حاضر در محل سان دیدند.

در این مراسم همچنین ژنرال خلوصی آکار رئیس ستاد مشترک ارتش، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه، نهاد زیبکچی وزیر اقتصاد و دارایی، برات آلبایراق وزیر انرژی و منابع طبیعی، احمد اشرف فاکی بابا وزیر فرآورده های غذایی و دامپروری، نعمان کورتولموش وزیر فرهنگ و گردشگری، نابی آغبال وزیر مالی، عصمت یلماز وزیر آموزش ملی، نورالدین جانکی وزیر دفاع ملی و احمد آرسلان وزیر ارتباطات و دریانوری و حمل و نقل ترکیه نیز حضور یافتند.

در بیانیه مشترکی که پس از دیدار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و ادریس دیبی، رئیس جمهور چاد و دیدار میان هیئت‌های عالی رتبه دو کشور منتشر شد، بر گسترش روابط میان آنکارا و انجمنا تاکید شده است.

در جریان دیدار روسای جمهور و هیئت‌های عالیرتبه دو کشور، علاوه بر همکاری های دو جانبه، مسائل مهم منطقه ای و بین المللی مورد بررسی طرفین قرار گرفت. رئیس جمهوری چاد ضمن استقبال از نخستین سفر رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس جمهور ترکیه به این کشور، به نمایندگی از مردم کشورش از وی قدردانی کرد.

روسای جمهوری دو کشور از داشتن اتفاق نظر کامل در بسیاری از مسائل بین المللی از جمله مبارزه با تروریسم و حل موضوع اختلاف اسرائیل و فلسطین استقبال می کنند.

هیئت‌های دو کشور هر نوع و شکل تروریسم را محکوم کرده و تعهدات متقابل خود در مسیر مبارزه با این پدیده را تجدید کردند. هیئت‌های دو کشور همچنین اقدام یکجانبه و غیرحقوقی آمریکا درباره شهر اشغالی قدس را غیر قابل قبول دانسته و با تاکید بر تشکیل کشور مستقل فلسطین بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی را شرط اساسی برقراری صلح و ثبات پایدار در منطقه عنوان کردند.

رهبران دو کشور با اشاره به اینکه تصمیم آمریکا درباره قدس ممکن است از لحاظ ثبات و صلح در منطقه بازتاب منفی در پی داشته باشد و صلح را کاملا نابود کند، از نتیجه رای گیری درباره قدس در مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ ۲۱ دسامبر جاری ابراز خرسندی کرده و اعلام می کنند که جامعه بین الملل با این تصمیم، پایبندی خود به قطعنامه‌های سازمان ملل و حقوق بین الملل درباره قدس را نشان داده است.

در دیدار هیئت‌ها نیز نگرانی ناشی از بحران‌ها در خاورمیانه ابراز و از جامعه بین الملل به ویژه سازمان ملل خواسته شده تا برای مبارزه با تهدید‌های جدی و یافتن راه‌حل عادلانه و معتدل برای مساله فلسطین تلاش کند.

همچنین هیئت‌های دو کشور در خصوص حمایت از یکدیگر در زمینه‌های سیاسی، دیپلماتیک، امنیتی و مبارزه با بحران‌ها هم عقیده بوده و از پیشرفت روابط پس از گشایش متقابل سفارت‌خانه‌های دو کشور استقبال می کنند.

در این بیانیه همچنین ضمن ابراز خرسندی از افتتاح مجتمع آموزشی ترکیه-چاد از سوی بنیاد معارف ترکیه به برگزاری نشست تخصصی تجاری بین دو کشور و تبادل نظر در خصوص همکاری‌های اقتصادی در این نشست اشاره شد.

در بیانیه مشترک روسای جمهور ترکیه و چاد از امضای تفاهم‌نامه‌هایی در خصوص ممانعت از اخذ مالیات مضاعف از درآمد حاصله از تجارت بین دو کشور، همکاری در زمینه ورزشی و جوانان، پروتکل همکاری‌های فنی و توسعه، تشویق سرمایه‌گذاری‌های دوجانبه و همکاری در زمینه تکنولوژی ارتباطات استقبال شده است.

روسای جمهور ترکیه و چاد در این بیانیه ضمن اشاره به افزایش تلاش‌ها برای نهایی‌سازی تفاهم‌نامه‌ها در زمینه‌های کشاورزی، دامداری، فرهنگی، محیط زیست، معدن و انرژی بر تمایل چاد برای حضور ترکیه در اکتشافات منابع نفت این کشور و ساخت فرودگاه جرمایا و پل شاری تاکید شده است.

گفتنی است رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و هیئت همراه وی عصر امروز وارد انجامنا پایتخت چاد شدند. اردوغان نخستین رئیس جمهور ترکیه است که به چاد سفر می کند.

اردوغان همچنین هنگام خروج از این فرودگاه مورد استقبال حدود ۲۰۰ شهروند چاد ترک تبار قرار گرفت.

رئیس جمهور ترکیه پس از دیدار دو جانبه با ادریس دبی، در دیدار‌ میان هیئت‌ ها نیز شرکت خواهد کرد.

طوفان تمام‌ عیار در ترکیه

طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در دوران اوج بحران مالی در سال 2001 به قدرت رسید و به کارِ بسیاری از مقامات سیاسی پایان داد. در پی بحران اقتصادی ترکیه در روز پنجشنبه، روزی که ترک‌ها از حالا آن را پنجشنبه سیاه نامگذاری کرده‌اند، بسیاری منتظر هستند که ببیند این بحران آیا اردوغان را هم از قدرت به پایین می‌کشد یا نه.

طوفان تمام‌ عیار در ترکیه

مرد قدرتمند ترکیه، کسی که مدت‌ها درگیر کشمکشی با آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی بوده است، حالا نیروهای خارجی را برای «جنگ اقتصادی» این کشور متهم می‌کند، درحالیکه پیش از هرکس، انگشت اتهام را باید سوی دولتِ خود بگیرد.

پس از بحران مالی ۲۰۰۸، سرریز نقدینگی در جهان مجالی را برای بازارهای نوظهوری چون ترکیه فراهم کرد تا با دسترسی به سرمایه ارزان، باعث افزایش رونق و نفوذ بخش خصوصی شوند. شرکت‌های غیرمالی ترکیه، بیش از ۳۴۰ میلیارد دلار بدهی خارجی دارند.

با تصمیم و سیاست‌های آمریکا برای محدود کردن انتشار پول ارزان، حالا بازارهای نوظهور با کاهش نقدینگی دلار مواجه شده‌اند و شرکت‌های ترکیه‌ای در پرداخت بدهی‌های ارزی خود دچار مشکل شده‌اند. امسال با کاهش ۴۴ درصدی ارزش لیره نسبت به دلار تعداد زیادی از شرکت‌ها به بانک‌ها هجوم بردند تا به تجدید ساختار وام‌هایشان بپردازند.

از زمان کودتای ناموفق ۲۰۰۶، اردوغان علاوه بر دستگیری وکیل‌ها، روزنامه‌نگاران و دانشگاهیان، بیش از ۵۰ کارمند یا مقیم اروپایی را نیز به زندان انداخت که جزئی از «سیاست گروگانگیری» (سیاستی که از تهران آموخته است) برای گرفتن امتیاز از متحدان اروپایی او است. هرچند این سیاست، تصویر جهانی ترکیه را تخریب و رابطه‌اش با واشنگتن را پرتنش کرد.

درحالیکه ایالات متحده آمریکا یکی از دوقطبی‌ترین برهه‌ها در تاریخ خود را تجربه می‌کرد، اردوغان با سیاست‌های خود توانست به یک ناممکن دست بیابد و هر دو جناح دموکرات و جمهوری‌خواه را در کنگره و کاخ سفید، علیه خود متحد کند.

پس از تحریم دو وزیر کابینه اردوغان، او در پاسخ گفت که «اگر آن‌ها دلار دارند، ما هم خدایمان را داریم». سپس داماد رئیس جمهور در یک سخنرانی یک ساعته، از «برنامه اقتصادی جدید» سخن گفت که نتوانست نگرانی تجار ترکیه را رفع کند و سخنرانی او زمانی به پایان رسید که ارزش لیر تقریبا ۸ درصد افت کرده بود.

اقتصاد ترکیه ممکن است به نقط? بی‌بازگشتی رسیده باشد. حتی اگر اردوغان گروگان‌های آمریکایی را آزاد کند، باز هم نمی‌تواند به این سادگی به روابط دوجانبه‌ای مانند گذشته، با آمریکا دست بیاید. با کمک به ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا تا چشم بستن در برابر حضور جهادی‌ها در مرز ترکیه و سوریه، اردوغان صدمات غیرقابل جبرانی را به چهره جهانی این کشور بویژه در میان سرمایه‌گذاران وارد کرده است.

منبع: politico.eu

سپاه پاسداران: 10 تروریست در مرز عراق به هلاکت رسیدند

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز شنبه از به هلاکت رساندن 10 شبه نظامی در یک عملیات امنیتی شبانه در شمال غربی کشور نزدیک مرز عراق خبر داد.

سپاه پاسداران: 10 تروریست در مرز عراق به هلاکت رسیدند

انهدام یک تیم تروریستی به دست سپاه پاسداران

انهدام یک تیم تروریستی به دست سپاه پاسداران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران طی بیانیه ای از خبرگزاری ایرنا اعلام کرد:

یک گروه مجهز تروریستی  که قصد داشتند با عبور از مرز منطقه ی اشنویه به کشور رخنه کنند؛ ناامنی به وجود بیاورند و عملیات مخرب ترتیب دهند در دام افتادند و حداقل ۱۰ تروریست به هلاکت رسیدند.

در مرز ایران و عراق هرازچندگاهی شاهد نبرد گروه های شبه نظامی کرد و داعشی هستیم.

در ماه جولای(تیر ماه) دست کم دو نبرد در مرز کوهستانی به وقوع پیوست که حداقل ۱۰ پاسدار و ۳ شبه نظامی کشته شدند.

در سال ۲۰۱۷ داعشی ها حملات تروریستی ای در مجلس شورای اسلامی در تهران و مرقد بنیانگذار انقلاب اسلامی آیت الله خمینی در جنوب پایتخت ترتیب داده بودند که  در این حوادث ۱۸ نفر جان خود را از دست دادند.

reuters.com

روسیه از طرح های نظامی امریکا و غرب آگاه است

روسیه از واکنش های نظامی احتمالی واشنگتن و متحدان غربی اش علیه خود آگاه است، اما سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده است این کشور به خوبی محافظت می شود.

روسیه از طرح های نظامی امریکا و غرب آگاه است

روسیه از طرح های نظامی امریکا و غرب آگاه است

روسیه از طرح های نظامی امریکا و غرب آگاه است

لاوروف به شرکت کنندگان در انجمن آموزش جوانان روسیه، قلمرو معانی  که در ۲۰۰ کیلومتری مسکو، در منطقه ولادیمیر  برگزار شد، گفت:

آگاهی ما از آنچه نیروهای نظامی امریکا و دیگر کشورهای غربی در حال برنامه ریزی در رابطه با روسیه هستند، صد در صد است.

امریکا سیستم دفاع هوایی خود را در سراسر جهان، از جمله در مرزهای روسیه و در کشور های بالتیک و ژاپن مستقر کرده است. اما دیپلمات عالی روسیه با اشاره به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و تحولات جدید ارتش روسیه گفت:

کشور نباید نگران باشد، مهم نیست چه اتفاقی در جهان رخ می دهد، امنیت کشور ما تضمین شده است.

توکیو قصد دارد تا ۳۰ سال آینده ۴.۲ میلیارد دلار صرف نصب و راه اندازی سیستم های رادار امریکا در سیستم های دفاع موشکی پرتوی ساحلی کند. علی رغم ادعای ژاپن، هدف از راه اندازی این سیستم ها محافظت در برابر تهدیدات موشکی کره شمالی است.این در حالیست که روسیه بارها به استقرار این سیستم ها اعتراض کرده است.

در سال ۲۰۱۷ سرگئی رایابکوف معاون وزیر امور خارجه، گفت:

وجود این سیستم در مرزهای شرقی روسیه مطمئنا چیزی نیست که ما در برنامه ریزی های نظامی خود روی آن حساب کنیم.

لاوروف همچنین واکنش واشنگتن به همکاری با سایر کشورهای جهان در زمینه اکتشافات فضایی را مورد انتقاد قرار داد. ظاهرا در این زمینه قوانین خاصی وجود ندارد و این کشورها قصد تنظیم قانون برای آن را نیز ندارند.

در حالی که اروپا و کشورهای در حال توسعه آماده هستند در مورد پیش نویس توافقنامه منع سلاح های فضایی که توسط روسیه و چین آغاز شده است، بحث شود، گویا امریکا تنها کشور است که این پیشنهاد را رد کرده است.

به نظر می رسد امریکا در حال حاظر به دنبال راه اندازی ارتش فضایی است. در ماه ژوئن، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا دستور تشکیل شاخه ی ششم نیروی نظامی ارتش آمریکا را صادر کرد و گفت:

باید تسلط امریکا در فضا آغاز شود.

هفته گذشته مجلس نمایندگان امریکا ۷۱۶ میلیارد دلار مجوز دفاع ملی برای سال آینده را تایید کرد، که طبق آن پنتاگون باید تا پایان مارس سیاست جنگی فضایی را ۲۰۱۹ توسعه دهد.

منبع: rt.com

جزئیات عملیات تروریستی نافرجام علیه مادورو

مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، اطلاعاتی در مورد اقدامات تروریستی هواپیمای بدون سرنشین روز شنبه به اشتراک گذاشت و شواهدی از دخالت کلمبیا در این طرح ارائه داد.

جزئیات عملیات تروریستی نافرجام علیه مادورو

مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا روز شنبه مورد حمله تروریست‌ها قرار گرفت

مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا روز شنبه مورد حمله تروریست‌ها قرار گرفت

نیکولاس مادورو، چندین ویدیو از این حمله شکست خورده را منتشر کرد و اذعان داشت که مجرمان، میلیون‌ها دلار را بعنوان پاداش ترور او درنظر گرفته‌اند. وی در این ویدیو ها خاطرنشان کرد:

آنها ۵۰ میلیون دلار و اقامت در ایالات متحده را بعنوان پاداش عملیات تروریستی تعیین کرده بودند.

گفته می‌شود که متهمان، طی سه ماه قبل از این حمله تروریستی ناموفق، در مزرعه&zwnj ای در کلمبیا، تحت آموزش‌های ویژه ای به منظور کنترل هواپیمای بدون سرنشین و انفجار بوده‌اند. به مهاجمان توصیه شده بود که به دو گروه تقسیم شوند و با دو هواپیمای بدون سرنشین حمل مواد منفجره به مادورو حمله کنند.

رئیس جمهور، از کُلنل اسوالدو والنتین گارسیا، بعنوان سرکرده این عملیات تروریستی یاد می‌کند. مادورو همچنین اعلام کرد که بر اساس اعترافات شش مظنون دستگیر شده، جولیو بورخس، رهبر اپوزیسیون که بعنوان تبعید در کلمبیا به سرمی‌برد نیز در این عملیات نقش داشته است.

مادورو، روز شنبه پس از اینکه هواپیمای بدون سرنشین در نزدیکی یک رخداد نظامی در کاراکاس منفجر شد، از این عملیات تروریستی جان سالم به در برد. هر چند که طی این انفجار، شش سرباز زخمی شدند.

منبع: rt.com

ترامپ در فکر ایجاد نیروی فضایی در ارتش آمریکا؛ نظر متفاوت پنتاگون!

دونالد ترامپ، رئیس جمهورآمریکا می‌خواهد با ایجاد نیروی فضایی، یک شاخه جدید در ارتش آمریکا ایجاد کند و با این کار تسلط آمریکا بر فضا را نیز افزایش دهد. 

ترامپ در فکر ایجاد نیروی فضایی در ارتش آمریکا؛ نظر متفاوت پنتاگون!

درخواست دونالد ترامپ برای ایجاد نیروی فضایی

درخواست دونالد ترامپ برای ایجاد نیروی فضایی

این ایده ترامپ با استقبال پنتاگون مواجه نشده است، در همین حال جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا معتقد است که این مسئله نیازمند بروکراسی‌های پیچیده و هزینه‌های سنگین است. پنتاگون اذعان می‌کند که در مورد نیروی دفاعی آمریکا و مسائل اقتصادی و امنیتی این کشور در فضا به تجدید نظر نیاز است و این سازمان در حال حرکت به این سمت و سو می‌باشد.

هنوز مشخص نیست که این حرکت دونالد ترامپ را راضی می‌کند یا نه، چرا‌که خواسته‌های ترامپ بیش از این است و او خواهان ایجاد نیروی فضایی به‌عنوان یک نیروی ارتشی جداگانه در فضا است.

منبع: abcnwes.com


>