گوش به زنگگوش به زنگ

سفر رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان به چاد


به گزارش خبرگزاری آناتولی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با استقبال رسمی رئیس جمهور چاد وارد این کشور شد.

سفر رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان به چاد.jpg

سفر رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان به چاد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی یک سفر رسمی به چاد در فرودگاه بین‌المللی انجامنای این کشور توسط ادریس دبی، همتای چادی خود مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

دو طرف پس از نواخته شدن سرود ملی دو کشور از یگان تشریفات حاضر در محل سان دیدند.

در این مراسم همچنین ژنرال خلوصی آکار رئیس ستاد مشترک ارتش، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه، نهاد زیبکچی وزیر اقتصاد و دارایی، برات آلبایراق وزیر انرژی و منابع طبیعی، احمد اشرف فاکی بابا وزیر فرآورده های غذایی و دامپروری، نعمان کورتولموش وزیر فرهنگ و گردشگری، نابی آغبال وزیر مالی، عصمت یلماز وزیر آموزش ملی، نورالدین جانکی وزیر دفاع ملی و احمد آرسلان وزیر ارتباطات و دریانوری و حمل و نقل ترکیه نیز حضور یافتند.

در بیانیه مشترکی که پس از دیدار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و ادریس دیبی، رئیس جمهور چاد و دیدار میان هیئت‌های عالی رتبه دو کشور منتشر شد، بر گسترش روابط میان آنکارا و انجمنا تاکید شده است.

در جریان دیدار روسای جمهور و هیئت‌های عالیرتبه دو کشور، علاوه بر همکاری های دو جانبه، مسائل مهم منطقه ای و بین المللی مورد بررسی طرفین قرار گرفت. رئیس جمهوری چاد ضمن استقبال از نخستین سفر رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس جمهور ترکیه به این کشور، به نمایندگی از مردم کشورش از وی قدردانی کرد.

روسای جمهوری دو کشور از داشتن اتفاق نظر کامل در بسیاری از مسائل بین المللی از جمله مبارزه با تروریسم و حل موضوع اختلاف اسرائیل و فلسطین استقبال می کنند.

هیئت‌های دو کشور هر نوع و شکل تروریسم را محکوم کرده و تعهدات متقابل خود در مسیر مبارزه با این پدیده را تجدید کردند. هیئت‌های دو کشور همچنین اقدام یکجانبه و غیرحقوقی آمریکا درباره شهر اشغالی قدس را غیر قابل قبول دانسته و با تاکید بر تشکیل کشور مستقل فلسطین بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی را شرط اساسی برقراری صلح و ثبات پایدار در منطقه عنوان کردند.

رهبران دو کشور با اشاره به اینکه تصمیم آمریکا درباره قدس ممکن است از لحاظ ثبات و صلح در منطقه بازتاب منفی در پی داشته باشد و صلح را کاملا نابود کند، از نتیجه رای گیری درباره قدس در مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ ۲۱ دسامبر جاری ابراز خرسندی کرده و اعلام می کنند که جامعه بین الملل با این تصمیم، پایبندی خود به قطعنامه‌های سازمان ملل و حقوق بین الملل درباره قدس را نشان داده است.

در دیدار هیئت‌ها نیز نگرانی ناشی از بحران‌ها در خاورمیانه ابراز و از جامعه بین الملل به ویژه سازمان ملل خواسته شده تا برای مبارزه با تهدید‌های جدی و یافتن راه‌حل عادلانه و معتدل برای مساله فلسطین تلاش کند.

همچنین هیئت‌های دو کشور در خصوص حمایت از یکدیگر در زمینه‌های سیاسی، دیپلماتیک، امنیتی و مبارزه با بحران‌ها هم عقیده بوده و از پیشرفت روابط پس از گشایش متقابل سفارت‌خانه‌های دو کشور استقبال می کنند.

در این بیانیه همچنین ضمن ابراز خرسندی از افتتاح مجتمع آموزشی ترکیه-چاد از سوی بنیاد معارف ترکیه به برگزاری نشست تخصصی تجاری بین دو کشور و تبادل نظر در خصوص همکاری‌های اقتصادی در این نشست اشاره شد.

در بیانیه مشترک روسای جمهور ترکیه و چاد از امضای تفاهم‌نامه‌هایی در خصوص ممانعت از اخذ مالیات مضاعف از درآمد حاصله از تجارت بین دو کشور، همکاری در زمینه ورزشی و جوانان، پروتکل همکاری‌های فنی و توسعه، تشویق سرمایه‌گذاری‌های دوجانبه و همکاری در زمینه تکنولوژی ارتباطات استقبال شده است.

روسای جمهور ترکیه و چاد در این بیانیه ضمن اشاره به افزایش تلاش‌ها برای نهایی‌سازی تفاهم‌نامه‌ها در زمینه‌های کشاورزی، دامداری، فرهنگی، محیط زیست، معدن و انرژی بر تمایل چاد برای حضور ترکیه در اکتشافات منابع نفت این کشور و ساخت فرودگاه جرمایا و پل شاری تاکید شده است.

گفتنی است رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و هیئت همراه وی عصر امروز وارد انجامنا پایتخت چاد شدند. اردوغان نخستین رئیس جمهور ترکیه است که به چاد سفر می کند.

اردوغان همچنین هنگام خروج از این فرودگاه مورد استقبال حدود ۲۰۰ شهروند چاد ترک تبار قرار گرفت.

رئیس جمهور ترکیه پس از دیدار دو جانبه با ادریس دبی، در دیدار‌ میان هیئت‌ ها نیز شرکت خواهد کرد.