روابط ترکیه با فرانسه، آلمان

روز جمعه، رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان از فرانسه دیدار کرد و روز بعد، وزیر امور خارجه ترکیه با همتای آلمانی خود، سیگمار گابریل، در آلمان ملاقات داشت. هر دو مقام در این ملاقات ها بر این نکته تاکید کردند که ترکیه خواهان ترمیم روابط خود با اروپاست و آمادگی دارد اقدامات لازم را برای این هدف انجام دهد.

روابط ترکیه با فرانسه، آلمان

روابط ترکیه با فرانسه، آلمان.jpg

روابط ترکیه با فرانسه، آلمان

ترکیه فقط به دنبال عادی سازی روابط نیست. در عین حال منتقدان ترکیه در اروپا، از جمله برلین، باور دارند شکل گیری یک رابطه جدید و سالم با آنکارا ضروری است. تنها مانع پیشرفت روابط، ترسی است که سیاستمداران اروپایی بواسطه رسانه ها در افکار عمومی گسترش می دهند. به رغم ظهور راست افراطی و بحران کشورهای رفاه، رهبران سیاسی اروپا به منظور تداوم در قدرت به سیاست ترس دامن می زنند. در طول این دوره، اردوغان یک تصویر مهم برای این جریان می باشد. با این حال، پوشش رسانه ای همیشه به اندازه کافی توان ایجاد چنین فضایی را ندارد.

رفتار غیرقابل پیش بینی واشنگتن، تحولات خاورمیانه، سیاست های روسیه و طیف وسیعی از تحولات دیگر و تغییر پی در پی نرخ سوخت سیاستمداران ترکیه را بیش از پیش بر این باور رسانده است که درحرکت رو به جلو به منظور عادی سازی روابط ترکیه با اروپا، عقلانیت و پراگماتیسم بیش از آرمانگرایی می بایست در سیاست خارجه ترکیه توسعه یابد. اردوغان به خوبی می داند رابطه ترکیه با اروپا باید بر اساس منافع متقابل باشد. در عین حال، اروپایی ها هم دانسته اند که احساس نفرت علیه اردوغان دیگر به نفع اروپا نیست. رئیس جمهور ترکیه نه تنها تجسم واقعیتهای اجتماعی و سیاسی کشورش است، بلکه وی فرصت مناسبی برای اروپا نیز محسوب می شود.

سفر اردوغان به فرانسه، نقطه عطف مهمی در رابطه ترکیه با اروپا است. این سفر علاوه بر تسهیل معاملات تجاری میان خطوط هوایی ترکیه و ایرباس، Airbus، Roketsan-Aselsan و Eurosam، نشان داد ترکیه شریک مناسبی برای اروپا است و در نهایت برای حل صلح آمیز بحران های منطقه ای ضروری است. سفر وزیر امور خارجه ترکیه به آلمان نیز باید در همین زمینه مورد توجه قرار گیرد.

با این حال، مهم است اشاره کنیم که رسانه های اروپایی تلاش می کنند بر سیاست گذاری اروپا تاثیر گذار باشند. لابی ضد ترکیه برای مثال؛ اعضای گروه تروریستی گولنیست (FETÖ) و حزب کارگران کردستان عراق (PKK) همچنان با نفوذ ایدئولوژیک و مالی خود بر رسانه ها در آلمان و دیگر نقاط جهان آنها را تحت تاثیر قرار می دهند. با این وجود، نگاه رسانه های فرانسوی به ترکیه در مقایسه با همتاهای آلمانی مثبت تر بوده است. هفته گذشته، رسانه های فرانسوی عمیقا توافق کردند که دیدار رئیس جمهور ترکیه بسیار مهم است، با این وجود ترکیه یکی از متحدان اصلی فرانسه در سوریه، عراق، فلسطین، مبارزه با تروریسم، مهاجرت و اقتصاد است. لو مونده، لس اکو، لوپنت، اوست فرانسه و دیگران بر اهمیت ادامه گفتگو با ترکیه تأکید کردند. در همین حال، رسانه های جناح راستگرای فرانسه از جمله L'Humanité و L'Express، همچنان با مطرح کردن مباحثی مانند فشارهای آنکارا به جامعه کردی و زندانی کردن روزنامه نگاران رئیس جمهور ترکیه را مورد هدف قرار دادند.

صرفنظر از تلاش هایی که برای منزوی کردن آنکارا صورت می گیرد، این واقعیت غیر قابل انکار است که ترکیه تحت رهبری اردوغان از فرصت های جدید برای گسترش حوزه نفوذ خود بهره مند است.

محوریت آمریکایی ها در بحران ترکیه

زمانی که اندرو برونسون کشیش مسیحی احضاریه پلیس را در اواخر تابستان سال 2016 دید، فکر کرد که یک ملاقات معمولی برای بررسی مدارک اقامت او و خانه اش به علت یک ربع قرن اقامت در ترکیه می باشد.

محوریت آمریکایی ها در بحران ترکیه

اندرو برانسون کشیش آمریکایی

اندرو برانسون کشیش آمریکایی

او در ۷ اکتبر سال ۲۰۱۶ به مرکز پلیس رفت، بازداشت شد و به تدارک کودتا متهم گردید. او همچنان در بازداشت به سر می برد و متهم ردیف اول سیاسی است که به بحرانهای ترکیه برای مدت دو دهه دامن زده است. واضح است که او از بازداشت خود بسیار متعجب شد، وکیل برونسون Ismail Cem Halavurt به رویترز گفت که جمعه مصاحبه خواهد کرد. برونسون در ازمیر شهری در ساحل اقیانوس آرام در جوار اولین مراکز مسیحی زندگی و موعظه می نمود.

برونسون در اولین مصاحبه اش در آوریل با حضور رویترز، گفت:

در کشوری که عمیقا به آن عشق می ورزم، در طلب شاگردان حضرت عیسی بوده ام.

در جولای، بعد از دو سال تحمل زندان برونسون را به حصر خانگی بردند. دادگاه در روز جمعه تشکیل نشد و درخواست تجدید نظر برای آزادی او با گفتن این موضوع که مشغول جمع آوری شواهد هستند و او بر اساس نسخه ای از حکم دیده شده توسط رویترز، برای پرواز خطر ایجاد کرده است رد شد.

رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ خواهان آزادی بی قید و شرط برونسون با توصیف او به عنوان گروگان بزرگ وطن پرست که تحریم ها و تعرفه ها در ترکیه که باعث کاهش ارزش پول لیر شده را تحمل کرده است یاد می کند. رئیس جمهور ترکیه طیب اردوغان، آزادی برونسون را مشروط به آزادی فتح الله گولن روحانی مسلمان ترک که در آمریکا زندگی می کرد و در جولای سال ۲۰۱۶ به جرم ایجاد کودتا دستگیر شد نمود. اردوغان برای تلافی تعرفه ها بر ماشین، الکل و دخانیات آمریکائی را بالا برد.

اردوغان در جواب افسران پلیس در آنکارا در سپتامبر گذشته اظهار داشت:

شما یک کشیش پیش ما دارید. گولن را به ما بدهید ،برونسون را بگیرید.

این پیشنهادی بود که آمریکا آن را رد کرد. این شکست روابط میان دو متحد ناتو موضوع برونسون را از لحاظ بین المللی برجسته کرد و مرد ۵۰ ساله آمریکایی را در بحران فعلی مرکز توجه قرار داد و بازارهای جهانی را تکان داد. دادگاههای ترکیه تجدید نظر برای آزادی و خروج برونسون از ترکیه را رد کردند. از یک مقام ارشد ترکیه در این مورد سوال شد. او گفت که قوه قضائیه مستقل است و حکم بستگی به نظر دادگاه دارد.

Halavurt وکیل برونسون گفت که برای کشیش کارولینای شمالی وقتی برای اولین بار به مرکز پلیس رفت شرایط زیاد ناخوشایند نبود. او توقع داشت که برخورد بدتری با او بشود و در نهایت ضرب العجل دو هفته ای برای ترک کشور و نقض اقامت او بعد از بررسی مدارک او و برگشت از ترکیه. در عوض به مدت دو ماه قبل از دستگیری رسمی او در دسامبر سال ۲۰۱۶ در بازداشتگاه بود. او متهم به جرم مشارکت با حزب کارگران کردستان)(PKK شد که به مدت سه دهه در مقابل دولت ترکیه شورش کرده اند و مطابق ادعاهای رویترز او به همراه گولن  گروههای تروریستی در آنکارا را طراحی می کردند. برونسون متهم به افشای اطلاعات  دولتی برای جاسوسی نظامی یا سیاسی شد . برونسون همه اتهامات را رد کرده است.

 

 

شاهدان مخفی

محکومیت او، مصاحبه با وکیل او و سه جلسه  دادگاهی با حضور رویترز اتهامات برونسون را حمایت از کردهای جدایی طلب و  ارتباط با طراحان کودتا بیان می دارد. او در اولین مصاحبه اش در حالی که بلوز سفید و شلوار مشکی پوشیده و بدون توجه به مترجمان خیلی مسلط به  ترکی صحبت می کند اظهار می دارد:

من در مدت اقامتم در ترکیه کار پنهانی انجام نداده ام. با اینکه دولت تمام مدت ما را تحت نظر گرفته بود ولی من اقدامی علیه دولت ترکیه  انجام ندادم.

قاضی به برونسون گفت اتهام او انجام فعالیتهای مذهبی نیست بلکه متهم به جرمهای دیگری است. دادستان از او پرسید چرا صدها مایل از کلیسا در ساحل غربی ترکیه به منطقه جنوب شرقی کرد نشین که مقر حزب PKK است می رفته است. پیامهای روی تلفن او، جزئیات سفرها، شهادت حضار کلیسا و چیزی که سه شهادت محرمانه  نشان می دهد، رمزهای عابد، آتش و شهاب سنگ همگی بر علیه او هستند.

اطلاعات ردیاب حاکی از مسافرتهایی به Suruc نزدیک مرز سوریه و شهر دیار بکر مقر کردها و برگزاری جساتی در سال ۲۰۱۰ با مردی که به گزارش شواهد مخفی سرباز نیروی مخصوص آمریکا بوده می باشد. برونسون گفت مسافرت او به مناطق کرد نشین برای کمک به پناهندگان بوده که از جنگ در همسایگی سوریه جان سالم به در برده بودند.  

او اظهارداشت:

من قبول ندارم که با گروه PKK همکاری کرده ام.  ما می خواستیم پناهندگان سوریه را به  ازمیر بیاوریم. من میان قومیتها تفاوتی قائل نمی شوم.

عابد شاهد مخفی نقل کرده که برونسون با اعضای برجسته مشکوک شبکه گولن مرتبط بوده است.

وکیل برونسون گفت که شاهد گزارش واقعی از این ارتباطات نداده است. دادستان در حکم خود اظهار داشت که به گزارش شاهدان و تلفن ارتباطات او را اثبات می کنند.

منبع: reuters.com

اسلاوی ژیژک: جوانان آمریکا از سرمایه‌داری رویگردان شده‌اند

نظرسنجی "گالوپ" به تازگی نشان داد که حمایت از سرمایه‌داری در میان جوانان رای‌دهنده به شدت پایین آمده است. در توضیح این موضوع، اسلاوی ژیژک، فیلسوف مارکسیست اسلوونیایی به وبسایت "آر.سی" گفت که انتخاب شدن ترامپ، نتیجه نادیده گرفتن این تغییر گرایش، از سوی دستگاه سیاسی آمریکا است.

اسلاوی ژیژک: جوانان آمریکا از سرمایه‌داری رویگردان شده‌اند

تظاهرات ضد سرمایه‌داری در واشنگتن دی سی

تظاهرات ضد سرمایه‌داری در واشنگتن دی سی

براساس این نظرسنجی، ۵۷ درصد از دموکرات‌ها نگاه مثبتی به سوسیالیسم دارند درحالیکه تنها ۴۷ درصد از آن‌ها سرمایه‌داری را مثبت می‌بینند؛ رقمی که در سال ۲۰۱۰ حدود ۵۶ درصد بود.

بطور کلی جوان‌های آمریکایی(بین سنین ۱۸ تا ۲۹ سال) میان دو گرایش‌ سیاسی سوسیالیسم و سرمایه‌داری تقسیم شده‌اند. ۵۷ درصد آمریکایی‌ها در سنین بین ۱۸ تا ۲۹، سوسیالیسم را مثبت ارزیابی می‌کنند درحالیکه با یک کاهش ۱۲ درصدی طی دوسال گذشته، ۴۵ درصد این نظر را درباره سرمایه‌داری دارند.

ژیژک معنای این تغییر گرایش را این می‌داند که برخی متوجه شده‌اند که رویای آمریکایی واقعی نیست.

او گفت:

ریشه این ناامیدی را به سادگی می‌توان شناسایی کرد. طبقه کارگر، و همچنین طبقه متوسط احساس می‌کنند که بهشان خیانت شده است. بطور کلی، یک آگاهیِ رو به گسترش در این رابطه وجود دارد که نظام آمریکایی، آنگونه که مردم از آن انتظار دارند عمل نمی‌کند.

نکته قابل توجه آنکه، این کاهش رضایت زمانی رخ داده است که اقتصاد آمریکا در دوران رونق و شکوفاییِ خود قرار دارد. نرخ بیکاری با رقم کمی بیشتر از ۳ درصد، در ۵۰ سال اخیر در پایین‌ترین نقطه قرار گرفته و دستمزدها درحال افزایش هستند و به باور رئیس جمهور ترامپ، تمام شرکت‌های آمریکایی اصرار دارند که عملیات کارخانه‌ای خود را از آن سوی آب‌ها به این کشور بازگردانند.

در سال ۲۰۱۰ درحالیکه شرایط عینی بدتر بود، دموکرات‌های بیشتری به نظام سرمایه‌داری اعتماد داشتند. نرخ بیکاری روی عدد نامطلوبِ ۹ درصد متوقف شده بود، دستمزدها از زمان رکود بزرگ افزایش نداشت، و بازسازی اقتصادی هم هنوز نوری بود که از دور سوسو می‌زد.

از نظر ژیژک، این نظرسنجی نشان می‌دهد که بخش نسبتا بزرگی از جمعیت آمریکا «دیگر با ایده رویای آمریکایی شناخته نمی‌شوند» و این افت در حمایت از سرمایه‌داری، «سرآغازِ تمام شدنِ چیزی است که ما به آن هژمونی ایدئولوژیک می‌گوییم».

او در نهایت درباره نظرسنجی گفت:

نتیجه نظرسنجی بسیار امیدوارکننده است.

در سال ۲۰۱۶ زمانی که آمریکایی‌های بیشتری احساس می‌کردند که نادیده گرفته شده‌اند و از بازی عقب افتاده‌اند، تنها کاندیدایی که خودِ این نارضایتی را مناسب سرمایه‌گذاری دید، دونالد ترامپ بود. ژیژک البته ترامپ را راه حل مشکلات آمریکا نمی‌بیند. حتی باوجود چرخش اقتصاد به دوران خوب خود، همه مردم بصورت برابر از آن بهره‌مند نشده‌اند. براساس گزارش سازمان ملل که در ماه مه امسال منتشر شد، ۴۰ میلیون شهروند آمریکایی هنوز در فقر زندگی می‌کنند و ۵ میلیون آن‌ها «در وضعیت جهان سومی» هستند.

ژیژک معتقد است:

تنها چیزی که می‌تواند آمریکا را نجات دهد، یک چپ رادیکال‌تر و قوی‌تر است.

ژیژک در پاسخ به این سوال که جنبش چپ کجاست؟ می‌گوید که چپ رادیکال زنده است اما توسط حزب میانه‌روترِ دموکرات کنار زده شد.

او معتقد است:

این دستگاه سیاسی باید خودِ حزب دموکرات را مورد بازبینی قرار دهد که چگونه سیگنال آشکار، ضدسرمایه‌داری و چپ‌گراترِ برنی سندرز و جنبش او را نادیده گرفتند.

سندرز یک چهره شناخته شده، بویژه برای رای‌دهندگان جوان بود که حزب میانه‌رو با حمایت از کاندیداتوری هیلاری کلینتون به جای او، «انتظارات مردم آمریکا را ناکام گذاشتند».

این نظریه‌پرداز سیاسی در پاسخ به کسانی که صحبت از «ترس ونزوئلا شدن آمریکا» می‌کنند می‌گوید :

فکر نمی‌کنم حتی کسانی که خودشان این ترس را گسترش می‌دهند، آن را جدی بگیرند. بسیار غیرمحتمل است که آمریکا شبیه به ونزوئلا شود. این یک ترس ساختگی به معنای مطلق، و یک واکنش در برابر جمعیتی است که گرایش سوسیالیستی خود را به تازگی آشکار کرده‌اند.

او در پایان گفت:

اگر جریان تازه‌ای که نظرسنجی گالوپ نشان می‌دهد واقعا شکل گرفته باشد، تنها راه نجات حزب دموکرات، می‌تواند اتخاذ مواضع سوسیالیستی باشد.

منبع: rt.com

نشست دوجانبه روسای جمهور آمریکا و فرانسه

به گفته کاخ سفید، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده روز جمعه با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نشستی داشت. در این نشست دوجانبه، آنها راجع به تجارت، ایران و خاورمیانه گفتگو کردند.

نشست دوجانبه روسای جمهور آمریکا و فرانسه

تصویری از نشست دوجانبه امانوئل مکرون و دونالد ترامپ در حاشیه نشست ناتو در بروکسل بلژیک، ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۸

تصویری از نشست دوجانبه امانوئل مکرون و دونالد ترامپ در حاشیه نشست ناتو در بروکسل بلژیک، ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۸

دونالد ترامپ که برای تعطیلات در باشگاه گلف خود در نیوجرسی به سر می‌برد در حساب توییترش گفت:

یک گفتگوی عالی با امانوئل مکرون. این بحث راجع به موضوعات مختلف به ویژه امنیت و تجارت بود.

کاخ سفید در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که دو رئیس جمهور، در مورد طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به تجارت و امنیت، از جمله وضعیت ایران و خاورمیانه صحبت کردند.

کاخ الیزه در بیانیه‌ای کوتاه اظهار داشت که دو رهبر در مورد سوریه، ایران و درگیری‌های اسرائیل و فلسطین صحبت کردند، اما در مورد تجارت صحبتی نشد.

ترامپ و مکرون اخیرا در ماه ژوئیه در یک نشست ناتو در بروکسل ملاقات کردند، جایی که رئیس جمهور ایالات متحده، اعضای اتحادیه را مجبور كرد تا از اهداف دفاعی خود صرف نظر کنند.

در این نشست، مکرون خاطرنشان کرد که فرانسه قصد دارد ناتو را هدف قرار دهد تا از سال ۲۰۲۴، به اندازه ۲ درصد از تولید ناخالص ملی را در اختیار بگیرد. زمانی که ترامپ به اعضای اتحادیه برای رسیدن به اهدافش تا ژانویه فشار آورد، موجبات آشوب و سردرگمی را فراهم آورد.

در زمینه تجارت، پس از اینکه ترامپ، تعرفه‌های گمرکی واردات آلومینیوم از فرانسه و سایر کشورها را تحمیل کرد، ایالات متحده و اتحادیه اروپا دچار اختلاف شدند. اتحادیه اروپا به قصد تلافی، تعرفه‌هایی در مقابل برخی کالاهای آمریکایی ارائه داد.

ترامپ همچنین تهدید کرده بود که تعرفه‌های واردات خودرو در اتحادیه اروپا را تحمیل کند، اما در ماه گذشته پس از دیدار با ژان کلود ژانکر رئیس کمیسیون اروپا در کاخ سفید، توافق‌نامه‌ای را برای توقف این اقدامات امضا کرد.

مکرون و ترامپ در مورد تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از معاهده هسته‌ای ایران و اعمال تحریم‌ها علیه تهران اختلاف نظر دارند. این هفته، ترامپ در توییتی اظهار داشت شرکت‌هایی که در ایران فعالیت می‌کنند، از انجام تجارت در ایالات متحده محروم خواهند شد.

از جمله شرکت‌های بزرگ اروپایی که پس از این تهدید از سوی ایالات متحده، برنامه‌های سرمایه‌گذاری خود را در ایران متوقف کرده‌اند می‌توان به شرکت نفت و گاز توتال فرانسوی و خودروسازان بزرگی نظیر PSA و رنو اشاره کرد. در خاورمیانه نیز، فرانسه مخالف تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به اورشلیم بود.

منبع: reuters.com

سانسور اینترنتی؛ چپ‌ بیش از راست در معرض حذف شدن

بسته شدن صفحه توئیتر الکس جونز، چهره دست راستی آمریکا به مدت یک هفته که بدلیل نقض قوانین توئیتر صورت گرفت باعث خوشحالی بسیاری از لیبرال‌ها شد. اما آیا چپ‌ها واقعا باید نسبت به سانسور اینترنتی آسوده خاطر باشند؟

سانسور اینترنتی؛ چپ‌ بیش از راست در معرض حذف شدن

چپ‌ بیش از راست در معرض حذف شدن

چپ‌ بیش از راست در معرض حذف شدن

شواهد تا الان نشان داده‌اند که درخصوص فیسبوک و توئیتر و دیگر اشکال سانسورهای دولتی، دلایل زیادی برای نگرانی جریان چپ وجود دارد.

۱. سانسور شبکه خبری ونزوئلایی

در ماه مه، فیسبوک به کمک شورای آتلانتیک توانستند آنچه را که «محتوای غیرمعتبر» می‌خواندند را از سیستم فیسبوک بردارند. شورای آتلانتیک توسط تعدادی از کشورهای عضو ناتو و تولیدکنندگان اسلحه از جمله ریتون، مارتین، و گرومان تامین مالی می‌شود و نام کسانی چون هنری کسینجر، و عضو سابق سازمان سیا مایکل هایدن در هیئت مدیره آن به چشم می‌خورد. پس دور از ذهن نبود که چند هفته پس از آغاز همکاری فیسبوک با شورای آتلانتیک، صفحه رسانه مطرح انگلیسی زبان چپ‌گرا در آمریکای لاتین با نام تلسور(Telesur) را بدون ارائه دلیل مشخص و روشنی حذف کند. ماجرا تنها مربوط به تلسور نیست بلکه فیسبوک پیش‌تر هم دو صفحه چپ‌گرای تحلیل ونزوئلا و تحلیل هاییتی را که به نقد جدی سیاست خارجی آمریکا در کشورهای آمریکای لاتین و منطقه کارائیب می‌پرداخت، از سیستم خود پاک کرد.

 

۲. فیسبوک، دستور اسرائیل به حذف صفحات را اجابت می‌کند

سال گذشته، گلن گرینوالد روزنامه نگار گزارش داد که فیسبوک با مقامات دولت اسرائیل دیدار کرده تا مشخص شود صفحه شخصی کدام فعالان فلسطینی را باید حذف کند. در طول ۴ ماه پس از این دیدار، از ۱۵۸ صفحه‌ فعالان فلسطینی که تل آویو خواهان حذف آن‌ها شده بود، ۹۵ درصد عملی شد. براساس همین گزارش، نظارت و اعمال محدودیت چندانی از سوی فیسبوک بر محتواهای تولیدشده حتی دعوت به کشتن از سوی اسرائیل، صورت نمی‌گیرد.

۳. سانسور وبسایت‌های چپ/سوسیالیست از سوی گوگل و فیسبوک

وبسایت سوسیالیست جهان(www.wsws.org) سال گذشته گزارش داد که الگوریتم‌های گوگل به شدت تاثیر منفی‌ای بر دیده شدن وبسایت‌های سوسیالیست و ضدجنگ دارند. این گزارش نشان داد ۶ ماه پس از زمانی که این موتور جست‌وجوگر، الگوریتم‌های خود را تغییر داد، ۵۵ درصد کاهش بازدید در ۱۳ نمونه از این وبسایت‌ها مشاهده شد. خودِ وبسایت سوسیالیست جهان نیز از آوریل تا جولای سال گذشته ۷۴ درصد کاهش ترافیک بازدید داشته است. این تغییر، درباره سه وبسایت آلترنت(www.alternet.org) با کاهش ۷۱ درصدی، حالا دموکراسی(www.democracynow.org) با ۵۰ درصد و سایت Truth-out.org با ۴۹ درصد هم صورت گرفته است.

حتی وبسایت‌هایی که به نقد خشونت پلیس آمریکا می‌پردازند و یا بر شفافیت دولت آمریکا متمرکز هستند هم پس از اعمال تغییرات گوگل بر الگوریتم‌های جست‌وجو و اخبار که سال گذشته تحت نام «مبارزه با اخبار جعلی» صورت گرفت، تغییرات قابل توجهی در ترافیک بازدیدهایشان تجربه کرده‌اند.

۴. تظاهرات قانونی چپ‌گرا، هدف سانسور؟

یکی از نمونه‌های عجیب از پایبندی فیسبوک به مبارزه با «اخبار جعلی» و ساختن یک محیط آرام و بی‌دغدغه برای تمام کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، حذف صفحات رویدادهای(event) مربوط به تظاهرات ضد نژادپرستی و ضدفاشیستی&zwnj ای است که در واشنگتن برگزار می‌شود.

رویدادی که برای گردهمایی ضد نژادپرستی و در واکنش به تظاهرات ناسیونالیست سفیدپوستان به راه انداخته شده بود، توسط فیسبوک حذف شد و این عبارت مبهم بعنوان توضیح ارائه شد:

این رویداد، تظاهر یک رفتار جمعی غیرقابل اعتماد و نادرست محسوب می‌شد.

عبارتی که به سادگی می‌توان بدون ارائه توضیح، درباره هر اقدام و رویدادی مورداستفاده قرار بگیرد. سازمان‌دهنده این رویداد نیز در بیانیه خود نوشت:

این یک تظاهرات واقعی در واشنگتن است. جورج سوروس نیست. روسیه نیست. این خودِ ما هستیم.

۵. معلق کردن و اعمال ممنوعیت بر فعالان ضدجنگ در توئیتر

توئیتر اخیرا بابت «سایه ممنوعیتی» که بر صفحات محافظه‌کاران قرار داده و دیده شدنِ توئیت‌های آنان و پیدا کردن صفحاتشان را سخت‌تر کرده، مورد انتقادهای بسیاری قرار گرفته است. اما باز هم باید گفت که این محدودیت‌ها فقط مربوط به راست‌ها نمی‌شود. برای نمونه توئیتر اخیرا صفحات دانیل مک آدامز، مدیر اجرایی موسسه‌ای آزادی‌خواه و ضدجنگ را بابت جدل لفظی‌اش با یک روزنامه‌نگار مدافع ترامپ معلق کرده است.

شاید مهم‌ترین نکته درباره تمام این ۵ مثال و دیگر نمونه‌ها این باشد که این اتفاقات تماما در برابر چشمان ما رخ می‌دهند. مقامات اجرایی در دولت دونالد ترامپ در دفاع از این نوع اعمال محدودیت و سانسور در اینترنت، آن را راهی برای «جلوگیری از بی‌نظمی» در میان مردم عنوان می‌کنند. درواقع شرکت‌ها و موسساتی مانند فیسبوک که دست در دست دولت کار می‌کنند، این قدرت عظیم را بدست آورده‌اند که تعیین کنند آزادی بیان شامل چه مواردی می‌شود و چه نظراتی، ارزش شنیده شدن دارند.

منبع: rt.com

ماهواره مشکوک روسی زنگ خطری برای آمریکا

ماهواره اسرارآمیز روسی با عملکرد غیر معمول خود زنگ خطری را برای آمریکا به صدا درآورده است.

ماهواره مشکوک روسی زنگ خطری برای آمریکا

ماهواره اسرارآمیز روسی برای آمریکا زنگ خطر جدی محسوب می‌شود.

ماهواره اسرارآمیز روسی برای آمریکا زنگ خطر جدی محسوب می‌شود.

یلیم پابلت، معاون وزیر در کنفرانسی که ۱۴ آگوست در سوئیس برگزار شد گفت:

ما دقیقا نمی‌دانیم این ماهواره چیست و راهی برای فهمیدن آن نداریم.

نگرانی این مقام مسئول این است که شاید این ماهواره نوعی سلاح باشد. این ماهواره سوال برانگیز در ماه اکتبر سال گذشته به فضا فرستاده شد.

خانم پابلت در این کنفرانس اینگونه ادامه داد:

عملکرد این ماهواره ناپایدار و غیر مشخص است و مانند ماهواره‌های دیگر فعالیت نمی‌کند. موضع روسیه در مورد این ماهواره کاملا غیر مشخص است.

وی به اظهارات فرمانده نیروی فضایی روسیه در مورد نمونه اولیه سلاح جدید نیز اشاره کرد و خاطر نشان کرد این ماهواره باید یک ابزار کلیدی برای روسیه باشد.

پابلت گفته که آمریکا در مورد توسعه سلاح‌های ضد ماهواره‌ای که توسط روسیه ساخته می‌شوند تا به تخریب ماهواره‌ها در فضا می‌پردازند، بسیار نگران است. الکساندر دینکوف دیپلمات روسی به آژانس خبری رویترز از آمریکا خواست تا به معاهده روسیه و چین که هدف آن جلوگیری از رقابت نظامی در فضاست، بپیوندد.

الکساندرا استیکینگز، یکی از محققان تحلیل‌گر موسسه خدمات متحد سلطنتی گفت که سلاح‌های فضایی ممکن است نسبت به سلاح‌های معمولی موجب تخریب بیشتری شود. این سلاح‌ها که شامل لیرز‌ها یا تابش‌های مایکروویو هستند می‌توانند برای مدت زمانی فعالیت یک ماهواره را متوقف کنند یا بدون تخریب آن به‌طور دائم آن‌را از انجام عملکرد موفق بازدارند. وی اضافه کرد که تشخیص تکنولوژی این نوع ماهوراه‌ها سخت است، چراکه اطلاعات طبقه بندی شده در این زمینه بسیار زیادند. وی همچینین تصریح کرد که تایید این موضوع که یک مشکل یا تداخل فضایی خود به خودی بوده یا کار یک کشور خاص است بسیار دشوار می‌باشد.

خانم استیکینگز گفت که اظهارات خانم پابلت بیشتر در زمینه تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر تشکیل ششمین شاخه ارتش آمریکا یعنی نیروی فضایی بوده است. سخنگوی وزارت دفاع انگلیس گفت که هرگونه ردیابی ماهواره‌های روسی را نه تایید می کند و نه تکذیب.

او گفت:

تمام امکانات و تجهیزات فضایی می‌توانند تهدید آمیز و آسیب رسان باشند. مثلا پیشرفت سلاح‌های فضایی که توسط برخی از کشور‌ها در حال انجام است. انگلیس با همکاری نزدیکی که با متحدان بین الملل خود از جمله آمریکا دارد؛ تلاش می‌کند تا با ایجاد امنیت و آرامش در فضا باعث افزایش دانش، فهم و صلح و انعطاف پذیری در این زمینه شود.

منبع: bbc.co.uk


>