_  

روابط ترکیه با فرانسه، آلمان

روز جمعه، رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان از فرانسه دیدار کرد و روز بعد، وزیر امور خارجه ترکیه با همتای آلمانی خود، سیگمار گابریل، در آلمان ملاقات داشت. هر دو مقام در این ملاقات ها بر این نکته تاکید کردند که ترکیه خواهان ترمیم روابط خود با اروپاست و آمادگی دارد اقدامات لازم را برای این هدف انجام دهد.

روابط ترکیه با فرانسه، آلمان

روابط ترکیه با فرانسه، آلمان.jpg

روابط ترکیه با فرانسه، آلمان

ترکیه فقط به دنبال عادی سازی روابط نیست. در عین حال منتقدان ترکیه در اروپا، از جمله برلین، باور دارند شکل گیری یک رابطه جدید و سالم با آنکارا ضروری است. تنها مانع پیشرفت روابط، ترسی است که سیاستمداران اروپایی بواسطه رسانه ها در افکار عمومی گسترش می دهند. به رغم ظهور راست افراطی و بحران کشورهای رفاه، رهبران سیاسی اروپا به منظور تداوم در قدرت به سیاست ترس دامن می زنند. در طول این دوره، اردوغان یک تصویر مهم برای این جریان می باشد. با این حال، پوشش رسانه ای همیشه به اندازه کافی توان ایجاد چنین فضایی را ندارد.

رفتار غیرقابل پیش بینی واشنگتن، تحولات خاورمیانه، سیاست های روسیه و طیف وسیعی از تحولات دیگر و تغییر پی در پی نرخ سوخت سیاستمداران ترکیه را بیش از پیش بر این باور رسانده است که درحرکت رو به جلو به منظور عادی سازی روابط ترکیه با اروپا، عقلانیت و پراگماتیسم بیش از آرمانگرایی می بایست در سیاست خارجه ترکیه توسعه یابد. اردوغان به خوبی می داند رابطه ترکیه با اروپا باید بر اساس منافع متقابل باشد. در عین حال، اروپایی ها هم دانسته اند که احساس نفرت علیه اردوغان دیگر به نفع اروپا نیست. رئیس جمهور ترکیه نه تنها تجسم واقعیتهای اجتماعی و سیاسی کشورش است، بلکه وی فرصت مناسبی برای اروپا نیز محسوب می شود.

سفر اردوغان به فرانسه، نقطه عطف مهمی در رابطه ترکیه با اروپا است. این سفر علاوه بر تسهیل معاملات تجاری میان خطوط هوایی ترکیه و ایرباس، Airbus، Roketsan-Aselsan و Eurosam، نشان داد ترکیه شریک مناسبی برای اروپا است و در نهایت برای حل صلح آمیز بحران های منطقه ای ضروری است. سفر وزیر امور خارجه ترکیه به آلمان نیز باید در همین زمینه مورد توجه قرار گیرد.

با این حال، مهم است اشاره کنیم که رسانه های اروپایی تلاش می کنند بر سیاست گذاری اروپا تاثیر گذار باشند. لابی ضد ترکیه برای مثال؛ اعضای گروه تروریستی گولنیست (FETÖ) و حزب کارگران کردستان عراق (PKK) همچنان با نفوذ ایدئولوژیک و مالی خود بر رسانه ها در آلمان و دیگر نقاط جهان آنها را تحت تاثیر قرار می دهند. با این وجود، نگاه رسانه های فرانسوی به ترکیه در مقایسه با همتاهای آلمانی مثبت تر بوده است. هفته گذشته، رسانه های فرانسوی عمیقا توافق کردند که دیدار رئیس جمهور ترکیه بسیار مهم است، با این وجود ترکیه یکی از متحدان اصلی فرانسه در سوریه، عراق، فلسطین، مبارزه با تروریسم، مهاجرت و اقتصاد است. لو مونده، لس اکو، لوپنت، اوست فرانسه و دیگران بر اهمیت ادامه گفتگو با ترکیه تأکید کردند. در همین حال، رسانه های جناح راستگرای فرانسه از جمله L'Humanité و L'Express، همچنان با مطرح کردن مباحثی مانند فشارهای آنکارا به جامعه کردی و زندانی کردن روزنامه نگاران رئیس جمهور ترکیه را مورد هدف قرار دادند.

صرفنظر از تلاش هایی که برای منزوی کردن آنکارا صورت می گیرد، این واقعیت غیر قابل انکار است که ترکیه تحت رهبری اردوغان از فرصت های جدید برای گسترش حوزه نفوذ خود بهره مند است.

ارتش سوریه وارد ابوالظهور شد

ارتش سوریه در ادامه عملیات گسترده، فرودگاه استراتژک ابوالظهور در اطراف ادلب را که توسط تروریست های النصره اشغال شده بود، به تصرف خود در آورد.

ارتش سوریه وارد ابوالظهور شد

ارتش سوریه وارد ابوالظهور شد.jpg

ارتش سوریه وارد ابوالظهور شد

ارتش سوریه و متحدان آن در سایه درگیری های خونین با النصره و دیگر گروه های تروریستی توانستند این فرودگاه را که برای راه اندازی پایگاه های نظامی و حملات تروریستی استفاده می شد، آزاد سازند.

این فرودگاه به عنوان آخرین نقطه ارتش سوریه، در سپتامبر ۲۰۱۵ به اشغال گروه های تروریستی در آمد. بعد از اشغال این فرودگاه گروههای تکفیری به اشغال دیگر نقاط اطراف ادلب اقدام کردند.

ارتش سوریه بعد از ۳ سال در پایان سال ۲۰۱۷ عملیاتی را علیه گروههای تکفیری مستقر در ادلب و فرودگاه ابوالظهور آغاز کرد. با تصرف فرودگاه ادلب ضربه مهلکی بر گروههای تکفیری وارد شد.

از آغاز ماه جاری، درگیری های خشونت بار در اطراف فرودگاه ابوظهور رخ داد و ارتش سوریه توانست  با نجات بسیاری از روستاها و شهرهای اطراف فرودگاه، بسیاری از تروریست های این منطقه را به هلاکت رسانده و آن استان را به طور کامل تحت کنترل خود درآورد.

باز هم، بالگردهای روسیه و سربازان سوریه نقش مهمی در توقف حملات تروریستی ایفا کردند. بی تردید، هواداران گروه های تروریستی بار دیگر زمانی که فرودگاه ابوالظهور به تصرف ارتش سوریه درآمد، شکست سنگینی را متحمل شدند.

فرودگاه نظامی ابوالظهور، در ۴۰ کیلومتر مرکز ادلب قرار دارد و عملیات علیه پایگاه هوایی تحت رهبری واحدهای ویژه به نام نیروهای ببر که وابسته به ارتش سوریه می باشد، انجام شد.

ترامپ به دنبال چیست؟

در حدود 15 ماه ریاست جمهوری دونالد ترامپ، بیش از 20 بروکرات ارشد از کابینه وی اخراج شده اند.

ترامپ به دنبال چیست؟

ترامپ به دنبال چیست؟

ترامپ به دنبال چیست؟

در میان افراد اخراجی عناوینی مانند سالی ییتس دادستان کل سابق آمریکا، مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق دولت ترامپ، پریت باهارا دادستان سابق منهتن نیویورک، جیمز کومی رئیس سابق اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی)، مایکل دوبک رییس سابق دفتر ارتباطات کاخ سفید، شان اسپایسر سخنگوی سابق کاخ سفید، راینس پریبس رئیس دفتر سابق ترامپ، آنتونی اسکاراموچی مدیر سابق ارتباطات کاخ سفید، استیو بنن استراتژیست ارشد سابق کاخ سفید، تام پرایس وزیر سابق بهداشت و خدمات انسانی کابینه ترامپ، دینا پاول معاون سابق مشاور امنیت ملی آمریکا، اوماروسا منیگالت نیومن دستیار ارشد سابق ترامپ و مدیر سابق ارتباطات دفتر روابط عمومی، اوماروسا منیگالت نیومن دستیار ارشد سابق ترامپ و مدیر سابق ارتباطات دفتر روابط عمومی، اندور مک‌ کیب قائم مقام سابق رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی)، رابرت پورتر مشاور ارشد سابق کاخ سفید، هوپ هیکس مدیر سابق ارتباطات کاخ سفید، رید کوردیش مشاور سابق فناوری کاخ سفید، گری کوهن مشاور اقتصادی سابق ترامپ، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه سابق آمریکا، جان مک انتی مشاور شخصی و دستیار خصوصی ترامپ به چشم می خورد. با یک نگاه اجمالی به لیست اخراجی های ترامپ غالب بروکرات های اخراجی در سمت های گوناگون امنیتی و سیاست خارجی به کار گماشته شده بودند. با مطالعه گذشته سیاسی این افراد به سادگی می توان متوجه شد که همه این بروکرات ها چهره های ارشد و کلیدی در حوزه های امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده هستند. چهره هایی که اخراج آن ها توسط ترامپ، مدت ها در سرخط خبرهای روز ایالات متحده قرار داشت و کماکان بررسی و تحلیل در خصوص کنار گذاشتن این افراد توسط ترامپ، در رسانه های وابسته به هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات ادامه دارد.

با این که می توان تمامی این استعفاها و اخراجی های سیاسی را در بدنه مدیریتی دونالد ترامپ جداگانه ارزیابی و تحلیل نمود، اما تغییر این تعداد مدیر سیاسی – امنیتی در یک بازه تقریباً یک ساله به هیچ وجه طبیعی نیست. علاوه بر این بسیاری از این بروکرات ها مستقیم توسط دونالد ترامپ به آن سمت منصوب شده بودند. در واقع اکثر اخراجی های ترامپ زمانی گماشتگان وی در آن پست مدیریتی – اجرایی بوده اند.

سوالی که اینجا مطرح می شود، این است که: دونالد ترامپ به دنبال پیاده سازی چه استراتژی مشخصی می باشد که با مقاومت این بروکرات های کهنه کار روبه رو می شود؟ این سوال نه تنها توسط جامعه جهانی مطرح گردیده بلکه افکار عمومی در ایالات متحده را نیز به خود مشغول کرده است. اما دلایل واقعی این همه تغییر در بدنه سیاسی – مدیریتی دونالد ترامپ به طور کامل و واضح مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

دلیل این سردرگمی ساده است. روزنامه نگاران و دانشگاهیان علاقه مند به سیاست های ایالات متحده قالب کلی برای استراتژی های ایالات متحده دارند. و تمام پیشرفت ها در چارچوب این الگو صورت می گیرد. با این حال، از دوره دوم اوباما به جز موضوع هسته ای جمهوری اسلامی ایران، بحث کردن در مورد یک استراتژی جامع در خصوص سیاست های ایالات متحده دشوار است. با کمی دقت و بررسی استراتژی های ایالات متحده در جریان بیداری اسلامی در مصر و مسئله سوریه به راحتی می توان به آشفتگی استراتژیک در سیاست های ایالات متحده پی برد. به نظر می رسد ترامپ که سیاست خارجی را با مفاهیم تجارت الگوسازی می کند، به دنبال راهی است تا اختلال های اقتصادی بازمانده از دولت قبل را رفع نماید.

نشانه های این تغییر در سیاست خارجی و امنیت ملی ایالات متحده چیست؟ در پاسخ به این سوال ۲ استدلال عمده و کلی در این زمینه موجود است و سعی دارد از ۲ منظر متفاوت به این سوال پاسخ ارائه دهد. اولین استدلال این که: ترامپ با ایجاد بحران مستمر و تمرکز بر این واقعیت در تلاش است تا از طریق مدیریت بحران خواست های استراتژیک خود را بخصوص در حوزه سیاست خارجی پیاده سازی کند. دوم این که: ترامپ به دنبال ایجاد یک استراتژی مشخص در سیاست خارجی می باشد و کلیه تغییراتی که تا این لحظه در حوزه مدیریتی خود انجام گرفته، تماما در همین راستا بوده است.

والت در بیان تشابه های مدیریتی ترامپ با بوش پسر، از جمله " به مدیریت چنی خوش آمدید " استفاده کرده است. وی مدیریت سیاسی دونالد ترامپ را افراط گرایانه و غیر منطقی توصیف می کند.

بعد از گذشت یک سال از ریاست جمهوری ترامپ همگان بر این باور رسیده اند که دونالد ترامپ فاقد یک استراتژی جامع و عمل گرایانه است. تنها مسئله اساسی در سیاست خارجی ترامپ این است که این اقدامات جزئی ولی جدی خواهند بود. در خاورمیانه سیاست خارجی دونالد ترامپ حول محور ایران و مسئله فلسطین در حال چرخش است. هنوز تحلیل دقیقی در این که پخش سخنرانی های پومپئو و بولتون بر علیه ایران و کره شمالی تا چه اندازه بیان استراتژی های دونالد ترامپ در حوزه سیاست خارجی می باشد، وجود ندارد. اما تهدید نظامی و پوشش گسترده رسانه ای آن می تواند موجب تشدید بحران گردد.

چنین به نظر می رسد توافق نامه هسته ای ظرف یک سال آینده به طول کامل لغو شده و روابط ایران و ایالات متحده به دوره پیش از توافق برگردد. اما سناریوی دخالت مستقیم نظامی در مورد ایران واقع بینانه نیست. زیرا ایلات متحده بهتر از هر کسی از هزینه های این اقدام آگاهی دارد. به باور ایالات متحده استفاده از عربستان سعودی برای محدود کردن ایران گزینه بدون هزینه و به باور شخص ترامپ گزینه ای پر از منافع مالی می باشد.

امضای بودجه 400 میلیارد دلاری ایالات متحده توسط ترامپ

ترامپ رئیس جمهور آمریکا برنامه بودجه 400 میلیارد دلاری ایالات متحده را که از جانب هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در کنگره به تصویب رسیده بود، امضا کرد.

امضای بودجه 400 میلیارد دلاری ایالات متحده توسط ترامپ

امضای بودجه ۴۰۰ میلیارد دلاری ایالات متحده توسط ترامپ.jpg

امضای بودجه ۴۰۰ میلیارد دلاری ایالات متحده توسط ترامپ

ترامپ از طریق حساب توییتری خود اعلام کرد: با امضای این برنامه بودجه به کلیه حکومت های فدارل تا ۲۳ مارس تکلیف شده است که بر پایه این برنامه بودجه موقت، هزینه های مالی ایالات مربوطه خود را سازماندهی و مدیریت کنند. ترامپ ابراز امیدواری کرد، با برنامه بودجه که از نیمه شب گذشته با امضای وی به صورت قانون درآمد، بحران بودجه ایالات فدرال حل خواهد شد.

طبق این برنامه کلیه محدودیت های حکومت های فدرال در زمینه تنظیم هزینه ها و اختصاص بودجه به مدت ۲ سال برداشته شده و باز پرداخت بدهی های دولت فدرال تا پایان مارس ۲۰۱۹ به تعویق افتاده است. با امضای این برنامه بودجه موقت شش هفته ای، مجلس سنا از نیمه شب گذشته اختیارات دولت فدرال را از دست داد.

این لایحه که به تصویب مجلس نمایندگان رسیده بود، در حدود ساعت ۵:۴۰ بعد از ظهر به وقت واشنگتن، با امضای رئیس جمهور  ایالات متحده، دونالد ترامپ، به صورت قانون در آمد.

طبق قوانین ایالات متحده، اگر کنگره در تاریخ ۱ اکتبر بودجه دائمی را برای سال مالی که ۳۰ سپتامبر پایان می یابد، تأیید کند، باید اجرای تمامی بودجه های موقت متوقف شوند. برنامه بودجه ایالات متحده بعد از تصویب مجلس سنا باید به تصوب مجلس نمایندگان نیز برسد. در صورت عدم تصویب بودجه موقت اختیارات اجرای برنامه بودجه از دولت فدرال گرفته می شود. به عبارت دیگر، در این حالت، دولت فدرال که برای بیش از ۳۲۰ میلیون نفر هزینه های خدماتی ارائه می دهد، تمام فعالیت های خارج از خدمات حیاتی را متوقف می کند.

سناریوهای احتمالی فروپاشی سلطنت آل سعود

در یک تحقیق انجام شده در دانشگاه تل آویو؛ اسرائیل در صورت نابودی سلسله آل سعود، به لحاظ سیاسی و اقتصادی  لطمه های جدی خواهد دید.

سناریوهای احتمالی فروپاشی سلطنت آل سعود

سناریوهای احتمالی فروپاشی سلطنت آل سعود.jpg

سناریوهای احتمالی فروپاشی سلطنت آل سعود

در یک تحقیق که توسط رژیم صهیونیستی اسرائیل در دانشگاه تلآویو انجام شد؛ با در نظر گرفتن سناریوهای احتمالی فروپاشی سلطنت آل سعود، رژیم صهیونیستی این سناریو را کودتای خاموش توصیف کرد.

شکست سنگین در یمن و همچنین ناکارامدی در قضیه قطر همه حکایت از بی کفایتی ولیعهد عربستان در مدیریت بحران های پیش روی عربستان دارد.

مطمئنا بزرگترین لطمه به پادشاهی بن سلمان اینست که او نمی تواند به اهداف سال ۲۰۳۰ که قول داده است، دست یابد. بحران اقتصادی و اجتماعی منجر به ایجاد اختلالات و اختلافات زیادی در بین شاهزاده ها و مردم خواهد شد.

یکی از سناریوهای ممکن در این تحقیق، کودتای خاموش یا یک کودتای نظامی مستقیم علیه سلطنت سلیمان است. اما سناریوی دیگر، تظاهرات عمومی و گستره  در عربستان سعودی پیش بینی شده است.

اگر همه این صحنه ها اتفاق بیفتد، رژیم اسرائیل بزرگترین آسیب را متحمل خواهد شد. اسراییل که سعی دارد جبهه عربی را علیه ایران با رژیم سعودی تقویت کند، در صورت نابودی سلسله آل سعود، به شدت، به لحاظ سیاسی و اقتصادی تضعیف خواهد شد.

یونان می گوید: باید به تصمیم دادگاه مبنی بر عدم استرداد سربازان ترکیه احترام گذاشته شود.

نخست وزیر یونان، الکسیس سیپراس، روز دوشنبه گفت:

"به حکم دادگاه هشت سرباز ترکیه که پس از شکست کودتا در سال گذشته به یونان فرار کرده اند، باید احترام گذاشته شود."

یونان می گوید: باید به تصمیم دادگاه مبنی بر عدم استرداد سربازان ترکیه احترام گذاشته شود.

یونان می گوید: باید به تصمیم دادگاه مبنی بر عدم استرداد سربازان ترکیه احترام گذاشته شود..jpg

یونان می گوید: باید به تصمیم دادگاه مبنی بر عدم استرداد سربازان ترکیه احترام گذاشته شود.

آنکارا نیز در واکنش به این تصمیم، یونان را به حمایت از کودتاگران متهم می کند.

آناتولی به نقل از خبرگزاری آنا-ام.پی.آ یونان اعلام کرده است که مسئولان قضایی این کشور بنا به درخواست ترکیه، جلسه دادگاه تجدید نظر سه نفر از هشت نظامی پناهنده شده را در ۲۵ آوریل در آتن برگزار خواهد کرد.

سلیمان اوزکایناکچی، فریدون چوپان و عبدالله یئتیک از جمله هشت نظامی فراری هستند که بعد از شکست کودتای نافرجام در ۱۵ جولای سال گذشته با یک فروند بالگرد نظامی به یونان گریخته و تقاضای پناهندگی کردند.

تاکنون دادگاه عالی یونان با درخواست ترکیه برای استرداد این کودتاچیان مخالفت کرده است، ولی این افراد همچنان در بازداشت هستند.

درخواست پناهندگی این هشت نظامی کودتاگر فراری در دفتر پناهندگان آتن در حال بررسی است.

همچنین روابط آنکارا - آتن بر سر خودداری دولت یونان از تحویل هشت نظامی فراری ترکیه که به دنبال کودتای نافرجام ۱۵ جولای سال گذشته با یک فروند بالگرد نظامی این کشور به جزیره 'دده آغاج' یونان در دریای اژه متواری شده بودند، با تنش رو به رو شده است.

آنکارا ضمن تهدید به لغو قرارداد بازپس گیری مهاجران و استرداد مجرمین بین دو کشور، تصمیم در اعاده نکردن کودتاگران را یک تصمیم سیاسی ارزیابی و آتن را به حمایت از کودتا گران متهم کرده است.

این نظامیان به دنبال ناکامی در کودتا علیه دولت آنکارا، ساعتی بعد از کودتا با یک فروند بالگرد نظامی به جزیره دده آغاج درسواحل یونان دردریای اژه متواری و پناهنده شدند.

براساس گزارش رسانه های ترکیه، دادگاه عالی یونان درحکم نهایی، استرداد این نظامیان به ترکیه را با ملاحظات حقوق بشر رد کرده است.

این در حالی است که پیشتر دادگاهی در یونان نسبت به استرداد سه تن از نظامیان فراری حکم داده بود.

در همین حال رسانه های ترکیه روز جمعه با کد فوری اعلام کردند؛ وزارت دادگستری ترکیه دوباره برای استرداد این نظامیان به ترکیه اقدام خواهد کرد.

رسانه های ترکیه در واکنش به تصمیم نهایی سیستم قضایی یونان به نقل از مقامات این کشور گزارش دادند:

"یونان جانب کودتاگران را گرفته است."

شمار قابل توجهی از شورشیان در نیروهای مسلح ترکیه در روز ?? جولای (?? تیرماه) سال گذشته دست به کودتا زدند که اقدام آنها با مقاومت گسترده مردمی و دولت آنکارا به ناکامی انجامید.

دولت آنکارا می گوید عناصر نفوذی گروه گولن درداخل نیروهای مسلح ترکیه با یک سازماندهی طولانی و برنامه ریزی شده، برای براندازی دولت قانونی و اقدام علیه امنیت ملی ترکیه، دست به کودتا زدند.

به دنبال این کودتا، دولت آنکارا عملیات بسیار گسترده ای را برای پاکسازی عناصر گولن از درون دستگاههای دولتی شروع کرد که تا کنون در حدود ??? هزار نفر از دستگاههای دولتی پاکسازی شده اند و صدها شرکت مصادره شده و ?? دانشگاه و صدها موسسه آموزش عالی و نهاد مدنی نیز تعطیل شده است.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن