کمک ایران به افغانستان در مبارزه با مواد مخدر

با اینکه کشت، تولید، قاچاق و مصرف مواد مخدر در افغانستان غیرقانونی است، با این حال در مناطقی که بی ثباتی زیاد است و نهادهای دولتی ضعیف هستند، حدود 90 درصد کشت خشخاش غیرقانونی در آن انجام می شود.

کمک ایران به افغانستان در مبارزه با مواد مخدر

کمک ایران به افغانستان در مبارزه با مواد مخدر .jpg

کمک ایران به افغانستان در مبارزه با مواد مخدر

دفتر جرایم مواد مخدر سازمان ملل متحد (UNODC) و وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان تخمین می زنند که ۲۲۴۰۰۰ هکتار تریاک در سال ۲۰۱۴ در افغانستان کشت می شود و مجموع تولیدات آن ۶۴۰۰ تن تریاک خام است. این نشان دهنده افزایش هفت درصد کشت و افزایشی ۱۷ درصدی تولید تریاک از سال ۲۰۱۳ است.

قاچاقچیان سلاح، کمک های مالی و سایر حمایت های مادی را برای شورش ها در اختیار محافظت از مسیرهای تجارت مواد مخدر، بسترها، آزمایشگاه ها و سازمان های قاچاق قرار می دهند. برخی از فرماندهان شورشی به طور مستقیم به قاچاق مواد مخدر مشغول هستند تا هزینه های عملیات خود را تامین کنند. با این وجود، قاچاق مواد مخدر به مناطق تحت کنترل شورشیان و تجارت مواد مخدر محدود نمی شود و مدیریت دولت و حاکمیت قانون را در سراسر کشور تضعیف می کند.

تجارت مواد مخدر در افغانستان بسیار رشد کرده است. افغانستان عمیقا در هر جنبه ای از چرخه تولید مواد مخدر، از کشت تا تولید هروئین و مصرف، دخیل است. قاچاقچیان مواد مخدر در همه انواع مواد مخدر، از جمله مواد خام تهیه شده برای پایه مورفین،  نیمه تصفیه شده و هروئین تصفیه شده تجارت می کنند.

افغانستان شدیدا به کمک جامعه بین المللی برای اجرای استراتژی ملی مبارزه با مواد مخدر تلاش می کند. از میان کشورهای همسایه، ایران یکی از مهمترین حامیان افغانستان در مبارزه با مواد مخدر است. افغانستان از لحاظ سیاسی شرایط خوبی ندارد و کشورهای منطقه بیشتر توان مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر دارند."

تروریسم و قاچاق مواد مخدر در افغانستان غیرقابل تفکیک است و مناطق تحت کنترل شورشیان در افغانستان بهترین مکان برای قاچاقچیان مواد مخدر است. گروه های تروریستی درآمد بیشتری از تجارت مواد مخدر دارند. همانطور که سازمان ملل گزارش داده است درآمد حاصل از قاچاق مواد مخدر در افغانستان حدود ۷۰ میلیارد دلار است.

حمایت منطقه ای می تواند برای افغانستان در مبارزه با مواد مخدر سودمند باشد. علیرغم ایران به طور فعالانه در کنار مناطق مرزی افغانستان برای مبارزه با گروه های مواد مخدر و قاچاقچیان همکاری کرده است. به همین دلیل شرایط در مناطق مرزی با ایران بسیار بهتر است با این حال، از جانب پاکستان تلاش های واقعی برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان انجام نمی شود.

طبق گزارش سازمان ملل متحد، مسیرهای  بالکان و شمال مسیرهای اصلی قاچاق مواد مخدر و هروئین است که افغانستان را به بازارهای بزرگ فدراسیون روسیه و اروپای غربی متصل می کند. مسیر بالکان، شامل جمهوری اسلامی ایران (اغلب از طریق پاکستان)، ترکیه، یونان، بلغارستان تا سراسر اروپای جنوب شرقی واروپای غربی است که ارزش بازار سالانه آن حدود ۲۰ میلیارد دلار می باشد. مسیر شمال نیز عمدتا از طریق تاجیکستان و قرقیزستان (یا ازبکستان یا ترکمنستان) به قزاقستان و فدراسیون روسیه منتهی می شود. اندازه این بازار حدود ۱۳ میلیارد دلار در سال تخمین زده شده است.

واشنگتن به دنبال انزوای ایران است

دولت ترامپ راجع به تحریم های ایران به موضع گذشته‌ خود برگشت.

واشنگتن به دنبال انزوای ایران است

دولت ایران از خرید دلار آمریکایی، طلا، و سایر فلزات گرانبها منع شده است

دولت ایران از خرید دلار آمریکایی، طلا، و سایر فلزات گرانبها منع شده است

روز سه شنبه طبق زمانبندی، دولت ترامپ راجع به تحریم های ایران به موضع گذشته‌ی خود برگشت؛ دولت ایران از خرید دلار آمریکایی، طلا، و سایر فلزات گرانبها منع شده است. تراکنش های مربوط به واحد پولی ایران و فعالیت های مربوط به بدهی های این حکومت نیز تحریم شده است.

تحریم های از این دست به شدت هدف قرار داده شده اند. پس از نفت، بخش مالی بیشترین تاثیر را بر اقتصاد ایران و معیشت مردم دارد؛ این بار تمامی صنایع مورد نیاز تهران برای توسعه ی داخلی مانند سرب، فولاد، آلومینیوم، زغال سنگ و سایر موارد در سایه‌ی تحریم های ایالات متحده قرار می گیرند.

اگرچه این بار تحریم های یکجانبه واشنگتن در شرایط اعمال می شود که اساس اخلاقی و توجیه قانونی مبنی بر تخلف هسته ای ایران وجود ندارد.

منبع: chinadaily.com.cn

جزئیات عملیات تروریستی نافرجام علیه مادورو

مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، اطلاعاتی در مورد اقدامات تروریستی هواپیمای بدون سرنشین روز شنبه به اشتراک گذاشت و شواهدی از دخالت کلمبیا در این طرح ارائه داد.

جزئیات عملیات تروریستی نافرجام علیه مادورو

مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا روز شنبه مورد حمله تروریست‌ها قرار گرفت

مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا روز شنبه مورد حمله تروریست‌ها قرار گرفت

نیکولاس مادورو، چندین ویدیو از این حمله شکست خورده را منتشر کرد و اذعان داشت که مجرمان، میلیون‌ها دلار را بعنوان پاداش ترور او درنظر گرفته‌اند. وی در این ویدیو ها خاطرنشان کرد:

آنها ۵۰ میلیون دلار و اقامت در ایالات متحده را بعنوان پاداش عملیات تروریستی تعیین کرده بودند.

گفته می‌شود که متهمان، طی سه ماه قبل از این حمله تروریستی ناموفق، در مزرعه&zwnj ای در کلمبیا، تحت آموزش‌های ویژه ای به منظور کنترل هواپیمای بدون سرنشین و انفجار بوده‌اند. به مهاجمان توصیه شده بود که به دو گروه تقسیم شوند و با دو هواپیمای بدون سرنشین حمل مواد منفجره به مادورو حمله کنند.

رئیس جمهور، از کُلنل اسوالدو والنتین گارسیا، بعنوان سرکرده این عملیات تروریستی یاد می‌کند. مادورو همچنین اعلام کرد که بر اساس اعترافات شش مظنون دستگیر شده، جولیو بورخس، رهبر اپوزیسیون که بعنوان تبعید در کلمبیا به سرمی‌برد نیز در این عملیات نقش داشته است.

مادورو، روز شنبه پس از اینکه هواپیمای بدون سرنشین در نزدیکی یک رخداد نظامی در کاراکاس منفجر شد، از این عملیات تروریستی جان سالم به در برد. هر چند که طی این انفجار، شش سرباز زخمی شدند.

منبع: rt.com

ترامپ در فکر ایجاد نیروی فضایی در ارتش آمریکا؛ نظر متفاوت پنتاگون!

دونالد ترامپ، رئیس جمهورآمریکا می‌خواهد با ایجاد نیروی فضایی، یک شاخه جدید در ارتش آمریکا ایجاد کند و با این کار تسلط آمریکا بر فضا را نیز افزایش دهد. 

ترامپ در فکر ایجاد نیروی فضایی در ارتش آمریکا؛ نظر متفاوت پنتاگون!

درخواست دونالد ترامپ برای ایجاد نیروی فضایی

درخواست دونالد ترامپ برای ایجاد نیروی فضایی

این ایده ترامپ با استقبال پنتاگون مواجه نشده است، در همین حال جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا معتقد است که این مسئله نیازمند بروکراسی‌های پیچیده و هزینه‌های سنگین است. پنتاگون اذعان می‌کند که در مورد نیروی دفاعی آمریکا و مسائل اقتصادی و امنیتی این کشور در فضا به تجدید نظر نیاز است و این سازمان در حال حرکت به این سمت و سو می‌باشد.

هنوز مشخص نیست که این حرکت دونالد ترامپ را راضی می‌کند یا نه، چرا‌که خواسته‌های ترامپ بیش از این است و او خواهان ایجاد نیروی فضایی به‌عنوان یک نیروی ارتشی جداگانه در فضا است.

منبع: abcnwes.com

سمیر امین، مبدع مفهوم «اروپا مداری» که بود؟

سمیر امین اقتصاددان، متفکر مصری، و منتقد سرمایه‌داری و نئولیبرالیسم که روز یکشنبه در ?? سالگی در پاریس درگذشت در سال ???? در خانواده‌ای در مصر، با پدری مصری و مادری فرانسوی متولد شد و تحصیلات خود را در مصر آغاز کرد و سپس دکترای اقتصاد خود را در پاریس دریافت کرد.

سمیر امین، مبدع مفهوم «اروپا مداری» که بود؟

سمیر امین مبدع مفهوم اروپا مداری

سمیر امین مبدع مفهوم اروپا مداری

این اقتصاددان مارکسیست کتاب‌های اثرگذار بسیاری از جمله «ویروس لیبرال» در سال ???? (که با ترجمه فارسی ناصر زرافشان در نشر آزادمهر در دسترس است)، «انباشت سرمایه در مقیاس جهانی» در سال ???? و «سرمایه‌داری در عصر جهانی شدن» در سال ???? (ترجمه ناصر زرافشان- نشر آگه) را به نگارش درآورد.

سمیر امین در کتاب خود که با عنوان «اروپا مداری» (Eurocentrism) در سال ???? منتشرشده، به بررسی رویه‌های تاریخی‌ای که فرهنگ اروپا را تبدیل به الگوی مسلط کرده‌اند می‌پردازد و آن را نقد می‌کند.

 

او در پرسش و پاسخی در پیرامون همایش جهانی آلترناتیوها، یکی از ایده‌های اقتصادی اصلی خود را توضیح داد:

بحران کنونی بحران مالی سرمایه داری نیست، بلکه بحران سیستم است. این یک بحران به شکل «U» نیست. در بحران های معمولی سرمایه داری (بحران های به شکل «U») همان منطق هایی که به بحران ها انجامیده اند، پس از یک دوره نوسازی های جزیی گشایش دوباره را ممکن می سازند. این ها بحران های معمولی سرمایه داری اند. در عوض بحران جاری از دهه ۱۹۷۰ یک بحران به شکل «L» است. منطقی که به بحران انجامیده گشایش دوباره را ممکن نمی سازد. این امر مارا به طرح کردن این پرسش (که عنوان یکی از کتابهایم است)، بر می انگیزد: خروج از بحرانِ سرمایه داری یا خروج از سرمایه داریِ (همیشه) در بحران؟

سمیر امین در کنار نام‌هایی چون پل باران، پل سوییزی، جیوانی اریگی، و ایمانوئل والرشتاین از جمله چهره‌های اصلی نظریه نظام جهانی بود که با تکیه بر حوزه تاریخ و اقتصاد، به نقد نظام توسعه مبتنی بر سرمایه‌داری و نئولیبرالیسم می‌پردازد.

ترجمه و گردآوری: telexiran.com

سپاه پاسداران: 10 تروریست در مرز عراق به هلاکت رسیدند

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز شنبه از به هلاکت رساندن 10 شبه نظامی در یک عملیات امنیتی شبانه در شمال غربی کشور نزدیک مرز عراق خبر داد.

سپاه پاسداران: 10 تروریست در مرز عراق به هلاکت رسیدند

انهدام یک تیم تروریستی به دست سپاه پاسداران

انهدام یک تیم تروریستی به دست سپاه پاسداران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران طی بیانیه ای از خبرگزاری ایرنا اعلام کرد:

یک گروه مجهز تروریستی  که قصد داشتند با عبور از مرز منطقه ی اشنویه به کشور رخنه کنند؛ ناامنی به وجود بیاورند و عملیات مخرب ترتیب دهند در دام افتادند و حداقل ۱۰ تروریست به هلاکت رسیدند.

در مرز ایران و عراق هرازچندگاهی شاهد نبرد گروه های شبه نظامی کرد و داعشی هستیم.

در ماه جولای(تیر ماه) دست کم دو نبرد در مرز کوهستانی به وقوع پیوست که حداقل ۱۰ پاسدار و ۳ شبه نظامی کشته شدند.

در سال ۲۰۱۷ داعشی ها حملات تروریستی ای در مجلس شورای اسلامی در تهران و مرقد بنیانگذار انقلاب اسلامی آیت الله خمینی در جنوب پایتخت ترتیب داده بودند که  در این حوادث ۱۸ نفر جان خود را از دست دادند.

reuters.com


>