اعمال تحریم های مجدد ایالات متحده علیه صدا و سیما

روزنامه انگلیسی "گاردین" روز دوشنبه، 8 ژانویه گزارش داد که دولت ترامپ در نظر دارد تا مجددا تلویزیون دولتی ایران را به دلیل نقش آن در سرکوب معترضان مورد تحریم قرار دهد.

اعمال تحریم های مجدد ایالات متحده علیه صدا و سیما

اعمال تحریم های مجدد ایالات متحده علیه صدا و سیما.jpg

اعمال تحریم های مجدد ایالات متحده علیه صدا و سیما

از سال ۲۰۱۳ پس از آنکه باراک اوباما تحریم علیه ایران را لغو کرد، تا این لحظه تحریم های علیه صدا و سیمای ایران متوقف شده بود.

گاردین گزارش داد:

"دولت ترامپ در حال برنامه ریزی برای لغو فرمان اوباما در ارتباط با پخش تلویزیونی دولتی ایران است که در پایان ماه ژانویه بنا بود تمدید گردد."

بر اساس گزارش گاردین یک منبع آشنا با تصمیم گیری در واشنگتن در رابطه با تحریم های IRIB گفت:

" ترامپ محدودیت های بانک مرکزی ایران را اعمال نخواهد کرد، اما تحریم های صدا و سیما به دلیل صدمه زدن به مردم مجدد به اجرا در خواهد آمد."

گاردین افزود:

"این یک اقدام نمادین است و حامل پیامی قدرتمند به حکومت ایران بدون تحمیل مشقات بیشتر بر مردم ایران است."

گفتنی است که با امتناع ترامپ از امضای فرمان تمدید تعلیق تحریم ها علیه صدا وسیما، فعالیت این سازمان دولتی در خارج از مرزهای ایران از جمله فعالیت دفاتر آن در خارج از کشور، امکان خرید برنامه های تلویزیونی خارجی و همچنین پخش زنده و ماهواره ای برنامه ها با محدودیت مواجه خواهد شد. این احتمال نیز وجود دارد که تمام افراد وابسته به سازمان صدا و سیما که در خارج از ایران ساکن هستند، مشمول این تحریم قرار گرفته و حسابهای بانکی آنها به حالت تعلیق در آید.

پرسشی که در اینجا مطرح می‌ شود آن است که وجه مشترک رویکرد تخریب جریان غربگرای داخلی دولت دوازدهم صداوسیما با تلاش غرب برای اعمال تحریم‌های جدید علیه این دو نهاد چیست و این پیوست زمانی ناشی از چیست؟

تأکید ترامپ و مقام‌های دولت او بر ایستادن در کنار ملت ایران در حالی است که او از زمان ورود به کاخ سفید، ایران ‌هراسی و ایران ‌ستیزی را یکی از محورهای اصلی سیاست خارجی خود قرار داده است. 

رئیس‌جمهور آمریکا در سخنان سه ماه پیش خود در یک سخنرانی توهین‌آمیز از مردم ایران به عنوان ملت تروریست یاد کرد. همچنین استفاده او از واژه مجعول خلیج عربی در آن سخنرانی خشم مردم ایران را به همراه داشت. 

ترامپ همچنین از زمان ورود به کاخ سفید با صدور یک دستور اجرایی شهروندان ایران و چند کشور دیگر را از ورود به خاک آمریکا منع کرده است. 

مقام‌ های کاخ سفید همچنین در روزهای گذشته ایران را به اعمال تحریم‌های جدید به بهانه سرکوب آشوب‌ های اخیر تهدید کرده ‌اند. 

تهدید کاخ سفید به وضع تحریم ‌های جدید در حالی صورت گرفته که ترامپ طبق قوانین داخلی آمریکا بایستی بین ۱۲ تا ۱۷ ژانویه درباره تمدید معافیت ‌های ایران از تحریم ‌ها تصمیم‌ گیری کند.

طوفان تمام‌ عیار در ترکیه

طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در دوران اوج بحران مالی در سال 2001 به قدرت رسید و به کارِ بسیاری از مقامات سیاسی پایان داد. در پی بحران اقتصادی ترکیه در روز پنجشنبه، روزی که ترک‌ها از حالا آن را پنجشنبه سیاه نامگذاری کرده‌اند، بسیاری منتظر هستند که ببیند این بحران آیا اردوغان را هم از قدرت به پایین می‌کشد یا نه.

طوفان تمام‌ عیار در ترکیه

مرد قدرتمند ترکیه، کسی که مدت‌ها درگیر کشمکشی با آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی بوده است، حالا نیروهای خارجی را برای «جنگ اقتصادی» این کشور متهم می‌کند، درحالیکه پیش از هرکس، انگشت اتهام را باید سوی دولتِ خود بگیرد.

پس از بحران مالی ۲۰۰۸، سرریز نقدینگی در جهان مجالی را برای بازارهای نوظهوری چون ترکیه فراهم کرد تا با دسترسی به سرمایه ارزان، باعث افزایش رونق و نفوذ بخش خصوصی شوند. شرکت‌های غیرمالی ترکیه، بیش از ۳۴۰ میلیارد دلار بدهی خارجی دارند.

با تصمیم و سیاست‌های آمریکا برای محدود کردن انتشار پول ارزان، حالا بازارهای نوظهور با کاهش نقدینگی دلار مواجه شده‌اند و شرکت‌های ترکیه‌ای در پرداخت بدهی‌های ارزی خود دچار مشکل شده‌اند. امسال با کاهش ۴۴ درصدی ارزش لیره نسبت به دلار تعداد زیادی از شرکت‌ها به بانک‌ها هجوم بردند تا به تجدید ساختار وام‌هایشان بپردازند.

از زمان کودتای ناموفق ۲۰۰۶، اردوغان علاوه بر دستگیری وکیل‌ها، روزنامه‌نگاران و دانشگاهیان، بیش از ۵۰ کارمند یا مقیم اروپایی را نیز به زندان انداخت که جزئی از «سیاست گروگانگیری» (سیاستی که از تهران آموخته است) برای گرفتن امتیاز از متحدان اروپایی او است. هرچند این سیاست، تصویر جهانی ترکیه را تخریب و رابطه‌اش با واشنگتن را پرتنش کرد.

درحالیکه ایالات متحده آمریکا یکی از دوقطبی‌ترین برهه‌ها در تاریخ خود را تجربه می‌کرد، اردوغان با سیاست‌های خود توانست به یک ناممکن دست بیابد و هر دو جناح دموکرات و جمهوری‌خواه را در کنگره و کاخ سفید، علیه خود متحد کند.

پس از تحریم دو وزیر کابینه اردوغان، او در پاسخ گفت که «اگر آن‌ها دلار دارند، ما هم خدایمان را داریم». سپس داماد رئیس جمهور در یک سخنرانی یک ساعته، از «برنامه اقتصادی جدید» سخن گفت که نتوانست نگرانی تجار ترکیه را رفع کند و سخنرانی او زمانی به پایان رسید که ارزش لیر تقریبا ۸ درصد افت کرده بود.

اقتصاد ترکیه ممکن است به نقط? بی‌بازگشتی رسیده باشد. حتی اگر اردوغان گروگان‌های آمریکایی را آزاد کند، باز هم نمی‌تواند به این سادگی به روابط دوجانبه‌ای مانند گذشته، با آمریکا دست بیاید. با کمک به ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا تا چشم بستن در برابر حضور جهادی‌ها در مرز ترکیه و سوریه، اردوغان صدمات غیرقابل جبرانی را به چهره جهانی این کشور بویژه در میان سرمایه‌گذاران وارد کرده است.

منبع: politico.eu

سنای آرژانتین قانونی شدن سقط جنین را رد کرد

سنای آرژانتین لایحه‌ای را که براساس آن سقط جنین در این کشور قانونی می‌شد را رد کرد. این تصمیم، روز پنجشنبه پس از ساعت‌ها مذاکره پرتنش گرفته شد که باوجود حمایت‌های گسترده جنبش حق سقط جنین از این لایحه، به تعویق افتاده بود.

سنای آرژانتین قانونی شدن سقط جنین را رد کرد

خوشحالی مردم ارژانتین بعداز لغو لایحه سقط جنین

خوشحالی مردم ارژانتین بعداز لغو لایحه سقط جنین

سنای آرژانتین با رای ۳۸ مخالف و ۳۱ موافق، مخالفت خود را با انجام اقداماتی که در لایحه درخواست شده بود، اعلام کرد. این اقدامات از جمله قانونی کردن و به رسمیت شمردن حق سقط جنین زنان در هفته ۱۴ بارداری بود.

خانواده‌ها و روحانیان و مذهبیون با سربند آبی در تجمعی در محوطه ساختمان کنگره گرد هم آمده بودند، با شنیدن نتیجه گفت‌وگوهای اعضای سنا، پرچم آرژانتین را در حمایت از کلیسای کاتولیک در کشور محل تولد پاپ فرانسیس، برافراشتند.

ویکتوریا اسونای ۳۲ ساله، یکی از فعالان مخالف حق سقط جنین گفت:

نتیجه این رای‌گیری نشان می‌دهد که آرژانتین همچنان کشوری است که ارزش‌های خانواده را مهم می‌داند.

قانون فعلی آرژانتین تنها درصورتی اجازه سقط جنین را می‌دهد که یا مادر مورد تجاوز قرار گرفته باشد و یا سلامتی‌اش در خطر باشد.

حامیان حق سقط جنین با سربند سبز رنگ که به نماد این جنبش تبدیل شده است، باوجود سرما و باران، در خیابان‌ها به رقص و آواز مشغول بودند و بسیاری از آنان، از روز قبل در مقابل کنگره جمع شده بودند.

ناتالیا کارول، یکی از طرفداران اعطای حق سقط جنین به زنان گفت:

من هنوز هم خوش بین هستم. این لایحه امروز تصویب نشد اما بالاخره، روز دیگری تصویب خواهد شد. هیچ چیز تمام نشده است.

در میان کشورهای آمریکای لاتین، اوروگوئه و کوبا تنها کشورهایی هستند که سقط جنین کاملا قانونی است. در برزیل نیز دادگاه عالی درحال بررسی این است که آیا قانون فعلی این کشور که سقط را درصورت تجاوز، وجود ناهنجاری در جنین یا درخطر بودن مادر مجاز می‌شمارد، برخلاف قانون اساسی کشور هست یا خیر.

رئیس سنای آرژانتین، مباحثه‌ها پیرامون موضوع سقط جنین را یک «پیروزی برای دموکراسی» نامیده و گفته است که اگرچه شخصا مخالف اعطای این حق است اما اگر لایحه رای موافق می‌آورد، او آن را امضا می‌کرد.

جنبش حمایت از حق سقط جنین، مورد پشتیبانیِ گروه‌های فمینیستی است که سال‌ها برای مخالفت با خشونت علیه زنان فعالیت کرده‌اند. استدلال این جنبش برای حمایت از لایحه این بود که از این طریق می‌توان به سقط جنین‌های غیرمجاز و غیربهداشتی که آمارهای دولتی از آن‌ها بعنوان یکی از علل مرگ مادر نام می‌برند، پایان داد.

طبق تخمین مقامات، سالانه دست‌کم ۳۵۰ هزار سقط جنین غیرقانونی در آرژانتین صورت می‌گیرد درحالیکه گروه‌های بین المللی حقوق بشر این رقم را بیش از این پیش بینی کرده اند.

منبع: reuters.com

ایران، ونزوئلا و ترکیه زمانی قیمت واقعی طلا را معلوم می کنند که پول بی ارزش شود

کلودیو گراس، تحلیلگر ارزش گذاری و مشاور متخصص مستقل به شبکه خبری راشا تودی"" گفت: جهان به ناچار در بحران فرو می رود و طلا و نقره دوباره به عنوان پول واقعی رواج پیدا می کند.

ایران، ونزوئلا و ترکیه زمانی قیمت واقعی طلا را معلوم می کنند که پول بی ارزش شود

ایران، ونزوئلا و ترکیه زمانی قیمت واقعی طلا را معلوم می کنند که پول بی ارزش شود

ایران، ونزوئلا و ترکیه زمانی قیمت واقعی طلا را معلوم می کنند که پول بی ارزش شود

گراس اظهار داشت:

امروزه مردم، به ویژه در کشورهای غربی، فراموش کرده اند که پول کاغذی فقط برای بیان مقدار مشخصی طلا و یا نقره به کار می رود. می توان گفت پول کاغذی در دنیای امروز چیزی جز امنیت بدهی نیست. چیزی جز وثیقه نیست: نسل قبلی پیش بینی کرده است که نسل های بعدی از طریق مالیات ها و تورم، بدهی هایشان را پرداخت می کنند.

این تحلیلگر درباره ایران، ونزوئلا و ترکیه بیان می کند که ارزش پول فعلی آنها در برابر دلار امریکا سقوط کرده است و مردم در عوض این اتفاق به شدت به دنبال خرید فلزات گرانبها از جمله طلا و نقره هستند.

وی اظهار داشت:

افزایش قیمت طلا، میزان سنجشی است که نشان می دهد چیزی در این سیستم با مشکل مواجه شده و اشتباه است. هنگامی که قیمت طلا افزایش می یابد، همه افراد جامعه، حتی عامی ترین افراد نیز متوجه می شوند که سیستم اقتصاد دچار مشکل است و من شکی ندارم که بحران بعدی منطقه ای نیست، بلکه جهانی خواهد بود.

گراس افزود:

حباب موجود در بازار، تمام بازارها، از اوراق قرضه گرفته تا بازار سهام و املاک و مستقلات همه چیز را دچار تغییر می کند. آنچه با اطمینان درباره طلا می توان گفت این است که حتی اگر قیمت آن در کوتاه مدت کاهش بیابد نیز، در مرحله بعدی کاملا از کنترل خارج می شود.

گراس خاطر نشان شد زمانی که دولت بیش از اندازه پول کاغذی تکثیر کند، پول ارزش خود را از دست می دهد و این اتفاق برندگان اندک و بازندگان بسیاری در بر جای خواهد گذاشت. تنها اتفاقی که در این حالت پیش می آید، نارضایتی بیشتر میان مردم و افزایش فشار روی این اسکناس های بی پشتوانه است.

 

 

وی اظهار داشت:

اسکناس بی پشتوانه تنها با اعتماد و اعتقاد به نهادها پشتیبانی می شود که آنها نیز اکنون در معرض بحران تاریخی قرار دارند. همانطور که بارها و بارها شهروندان به خصوص در کشورهای غربی درباره انجام امور خانگی خود به جای پذیرش اجناس با قیمت واقعیشان سوال می پرسند، من معتقدم اسکناس بی پشتوانه و شاید سیستم کنونی پول در کل، در نهایت تحت فشار شدید قرار خواهد گرفت.

منبع: rt.com

ماهواره مشکوک روسی زنگ خطری برای آمریکا

ماهواره اسرارآمیز روسی با عملکرد غیر معمول خود زنگ خطری را برای آمریکا به صدا درآورده است.

ماهواره مشکوک روسی زنگ خطری برای آمریکا

ماهواره اسرارآمیز روسی برای آمریکا زنگ خطر جدی محسوب می‌شود.

ماهواره اسرارآمیز روسی برای آمریکا زنگ خطر جدی محسوب می‌شود.

یلیم پابلت، معاون وزیر در کنفرانسی که ۱۴ آگوست در سوئیس برگزار شد گفت:

ما دقیقا نمی‌دانیم این ماهواره چیست و راهی برای فهمیدن آن نداریم.

نگرانی این مقام مسئول این است که شاید این ماهواره نوعی سلاح باشد. این ماهواره سوال برانگیز در ماه اکتبر سال گذشته به فضا فرستاده شد.

خانم پابلت در این کنفرانس اینگونه ادامه داد:

عملکرد این ماهواره ناپایدار و غیر مشخص است و مانند ماهواره‌های دیگر فعالیت نمی‌کند. موضع روسیه در مورد این ماهواره کاملا غیر مشخص است.

وی به اظهارات فرمانده نیروی فضایی روسیه در مورد نمونه اولیه سلاح جدید نیز اشاره کرد و خاطر نشان کرد این ماهواره باید یک ابزار کلیدی برای روسیه باشد.

پابلت گفته که آمریکا در مورد توسعه سلاح‌های ضد ماهواره‌ای که توسط روسیه ساخته می‌شوند تا به تخریب ماهواره‌ها در فضا می‌پردازند، بسیار نگران است. الکساندر دینکوف دیپلمات روسی به آژانس خبری رویترز از آمریکا خواست تا به معاهده روسیه و چین که هدف آن جلوگیری از رقابت نظامی در فضاست، بپیوندد.

الکساندرا استیکینگز، یکی از محققان تحلیل‌گر موسسه خدمات متحد سلطنتی گفت که سلاح‌های فضایی ممکن است نسبت به سلاح‌های معمولی موجب تخریب بیشتری شود. این سلاح‌ها که شامل لیرز‌ها یا تابش‌های مایکروویو هستند می‌توانند برای مدت زمانی فعالیت یک ماهواره را متوقف کنند یا بدون تخریب آن به‌طور دائم آن‌را از انجام عملکرد موفق بازدارند. وی اضافه کرد که تشخیص تکنولوژی این نوع ماهوراه‌ها سخت است، چراکه اطلاعات طبقه بندی شده در این زمینه بسیار زیادند. وی همچینین تصریح کرد که تایید این موضوع که یک مشکل یا تداخل فضایی خود به خودی بوده یا کار یک کشور خاص است بسیار دشوار می‌باشد.

خانم استیکینگز گفت که اظهارات خانم پابلت بیشتر در زمینه تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر تشکیل ششمین شاخه ارتش آمریکا یعنی نیروی فضایی بوده است. سخنگوی وزارت دفاع انگلیس گفت که هرگونه ردیابی ماهواره‌های روسی را نه تایید می کند و نه تکذیب.

او گفت:

تمام امکانات و تجهیزات فضایی می‌توانند تهدید آمیز و آسیب رسان باشند. مثلا پیشرفت سلاح‌های فضایی که توسط برخی از کشور‌ها در حال انجام است. انگلیس با همکاری نزدیکی که با متحدان بین الملل خود از جمله آمریکا دارد؛ تلاش می‌کند تا با ایجاد امنیت و آرامش در فضا باعث افزایش دانش، فهم و صلح و انعطاف پذیری در این زمینه شود.

منبع: bbc.co.uk

اثر منفی تحریم علیه ایران بر امنیت نظامیان آمریکا در افغانستان

حمله‌های شدید و بدون توقف نیروهای طالبان در افغانستان ثابت می‌کند که آمریکا، به سرعت تبدیل به آخرین نیروی خارجی‌ای می‌شود که به شکست در سرزمینی که به «گورستان امپراطوری‌ها» معروف است، تن می‌دهد.

اثر منفی تحریم علیه ایران بر امنیت نظامیان آمریکا در افغانستان

اثر منفی تحریم علیه ایران بر امنیت نظامیان آمریکا در افغانستان

اثر منفی تحریم علیه ایران بر امنیت نظامیان آمریکا در افغانستان

اما برخلاف امپراطوری‌های قبلی در افغانستان، آمریکا کشوری بود که با اشتباهات مضاعف خود و پیشینه‌اش در سیاست‌های جناییِ دوگانه، در سرنوشت خود در افغانستان اثر گذاشت.

بطور مشخص، علاقه واشنگتن به برخورد با ایران و طرح‌ریزی برای تغییر نظام سیاسی آن، می‌تواند نقطه اوجی در کشته شدن نیروهای آمریکا در طول بیست سال اخیر در افغانستان باشد.

بنظر می‌رسد علی رغم ۱۷ سال اشغال نظامی افغانستان توسط نیروهای آمریکایی که تریلیون‌ها دلار هزینه بر دوش مالیات‌دهندگان این کشور گذاشته است، حالا شورشیان طالبان همچنان با وجود پشتیبانی آمریکا از دولت کابل، می‌توانند حملات مشخصی را برنامه‌ریزی و اجرا کنند.

 

 

در طول هفته گذشته، شهر استراتژیک غزنی که تنها ۱۵۰ کیلومتر با کابل فاصله دارد، تا پیش از حضور نظامیان و انجام عملیات محاصره، برای چند روز در اشغال طالبان بود. بعد از آن هم در روز چهارشنبه طالبان به محل پایگاه اطلاعاتی آموزشی حمله کرد. در منطقه شمالی، در استان فریاب هم گزارش شد که نیروهای طالبان به یکی از پایگاه‌های ارتش ملی افغانستان حمله کردند که باعث از دست دادن ۳۰ سرباز و دستگیری ۷۰ سرباز شد.

 

 

بعد از حمله ۱۱ سپتامیر ۲۰۰۱ در نیویورک و واشنگتن، نیروهای جورج بوش برای انتقام‌گیری از گروهک القاعده به افغانستان شتافتند؛ گروهکی که پیش‌تر، خودِ آمریکا در شکل گرفتن آن سهیم بود. حالا پس از ۱۷ سال، ارتش آمریکا بدون هیچ برنامه‌ مشخصی برای خروج از این کشور، بیشتر در آن ریشه می‌کند. این جنگ عملا حتی با احتساب جنگ ویتنام، طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا به شمار می‌آید.

اگرچه خسارات آمریکا در افغانستان به مراتب کمتر از جنگ ویتنام است اما هزینه مالی این حضور نظامی، حدود ۵ تریلیون دلار تخمین می‌شود؛ تقریبا یک چهارم بدهی ملی آمریکا که ۲۱ تریلیون دلار است.

پیش از روی کار آمدن دونالد ترامپ، بطور رسمی از سوی دولت اوباما اعلام شد که عملیات‌های نظامی ارتش این کشور در افغانستان تا سال ۲۰۱۶ به پایان می‌رسد اما ترامپ از پنتاگون خواست تا مداخلات نظامی در افغانستان از نو آغاز شود، هرچند تحت عنوان «آموزش و حمایت» از نیروهای محلی این کشور.

 

از هفته گذشته و با حملات طالبان، نیروهای دولتی افغانستان با پشتیبانی آمریکا، درحال مبارزه در جنگی هستند که دارند آن را می‌بازند و حتی موقعیت پایتخت این کشور نیز آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد.

 

سیاست‌های آمریکا درباره ایران، چه تاثیری بر حضور نظامی آن در افغانستان دارد؟

یکی از موضوعات مهم، سیاست تهاجمی دولت ترامپ علیه همسایه افغانستان، ایران است. یکی از پیامدهای تمایل واشنگتن به تحت فشار قرار دادن ایران از طریق اعمال تحریم‌های اقتصادی، می‌تواند تضعیف قابل توجه امنیت افغانستان باشد. هرچه ترامپ تحریم‌های سخت‌تری بر ایران اعمال کند، بدتر شدن اقتصادِ آن تاثیر زیان‌آوری بر افغانستان می‌گذارد چراکه هزاران مهاجر افغانستانی برای اشتغال و کسب درآمد، به اقتصاد ایران متکی هستند و گزارش شده است که این درآمد سالانه، شاهراه اصلی زندگی خانواده‌های ساکن افغانستان است. با از کار بیکار شدن این مهاجران یا کاهش تزایدی ارزش پول ایران، این کارگران ممکن است به کشور خود بازگردند و درواقع درآمدی را که از ایران برای خانواده‌های خود می‌فرستادند و باعث شده بود اقتصاد افغانستان تاحدی ثبات بیابد، قطع شود.

 

تاثیر بیشتر، این است که مطابق دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ترامپ داد و ستد هر کشوری با ایران را تهدید به تحریم کرده است درحالیکه افغانستان، کشوری محصور در خشکی، برای واردات و صادراتِ خود به بندرگاه‌های ایران نیازمند است. درصورتی که آمریکا از موردِ افغانستان در این تحریم چشم‌پوشی نکند، درواقع پیوند تجاری افغانستان با ایران، و راه اتصالش با اقیانوس هند را مسدود می‌کند.

بنابراین نتیجه حتمی افزایش فشارها بر اقتصاد ایران، بدتر کردن وضعیت اجتماعی برای جمعیت غالب در افغانستان است که به احتمال زیاد می‌تواند موجب افزایش حمایت‌های اجتماعیِ درون جامعه افغانستان از گروه طالبان شود و نیروهای نظامی آمریکا در ایران کشور را در ناامنی و بی‌تاثیریِ بیشتری قرار دهد.

با توضیح این دو تاثیرِ تحریم‌ها علیه ایران بر امنیت نیروهای آمریکایی در افغانستان، این جنگ و حضور نظامی می‌تواند تبدیل به مفتضحانه و بیهوده‌ترین جنگ این کشور در آن سوی آب‌ها شود که نه تنها از ابتدا غیرقانونی بود بلکه کاری کرده است که نیروهای آمریکایی بدلیل غرور و حماقت‌های خود، در گورستان امپراطوری‌ها شکست بخورند.

منبع: rt.com


>