گوش به زنگگوش به زنگ

1 دسامبر مصادف با روز جهانی ایدز: چهار نکته ای که باید درباره این بیماری بدانید


1 دسامبر به عنوان روز جهانی ایدز (AIDS) نام گذاری شده است. در این مقاله 4 راه برای داشتن نگرشی متفاوت در نگاه به افراد مبتلا به ایدز و پیشگیری، بیان شده است.

روز جهانی ایدز: چهار راه برای ایجاد تغییرات

آگاهی درباره بیماری ایدز می تواند نگرش بهتری به افراد ارائه دهد

به گزارش تلکسیران، یک دسامبر به عنوان روز جهانی ایدز معرفی شده است تا آگاهی درباره این بیماری افزایش یابد. ویروس نقص ایمنی بدن انسان (HIV) یک مسئله مهم مربوط به سلامتی است زیرا تقریبا ۳۶.۹ میلیون نفر در جهان مبتلا به این بیماری هستند. موضوع روز جهانی ایدز امسال، آگاهی درباره وضعیت خود است.

اچ آی وی به ویروسی اطلاق می شود که باعث نقص ایمنی بدن انسان (AIDS) می شود که پیشرفته ترین مرحله از عفونت اچ آی وی است. در مراحل اولیه تعداد گلبول های سفید کم می شود و اگر این بیماری درمان نشود، اچ آی وی سیستم ایمنی بدن انسان را از بین می برد و منجر به ایدز می شود.

 

در این مقاله چهار نکته در جهت آگاهی بیشتر با این بیماری، بیان شده است:

 

۱- دانستن وضعیت اچ آی وی

دانستن وضعیت اچ آی وی می تواند بسیار مفید باشد؛ افراد نیاز دارند تا یک آزمایش اچ آوی وی بدهند؛ ممکن است برخی در گذشته این آزمایش را داده باشند با اینحال بهتر است هر چند وقت دوباره این آزمایش را بدهند زیرا این ویروس می تواند از طریق خون، اسپرم، مایعات واژینال و یا حتی شیر مادر انتقال یابد. دانستن این وضعیت بدان معناست که اگر فردی مبتلا به این ویروس باشد، آن را به افراد دیگر انتقال ندهد.

 

۲- درباره نشانه های مرتبط با ایدز و اچ آی وی اطلاع رسانی کنید

صحبت کردن به این معناست که شما می توانید آگاهی افراد جامعه را بالا ببرید و افراد را از تکیه بر اطلاعات غلط، به ویژه جوانان که بیشتر در معرض خطر هستند، جلوگیری به عمل آورده و اطلاعات صحیحی به آن ها بدهید. البته این عمل ممکن است باعث تبعیض و بدتر شدن شرایط افراد مبتلا به HIV شود؛ بنابراین در نحوه اطلاع رسانی باید دقت کرد.

 

۳- صحبت کردن و ابراز احساسات با افراد مبتلا به اچ آی وی یا ایدز

اگر فردی را می شناسید که به این ویروس مبتلا است، با او صحبت کنید و به حرف هایش گوش فرا دهید؛ وی را راحت بگذارید و از او حمایت کنید. به این افراد کمک کنید تا به منابع حیاطی نظیر دارو ها دسترسی داشته باشند و همچنین تشویقشان کنید تا به پروتوکل های سلامتی بپیوندند.

 

۴- کمک مالی به موسسات خیریه فعال در این زمینه

افراد می توانند به موسساتی که در زمینه ایدز فعالیت می کنند، کمک مالی دهند. این موسسات معمولا در زمینه آگاهی دادن درباره HIV در میان دانش آموزان و جوانان فعالیت دارند و یا حتی حامی مالی پژوهشات مربوط به ایدز هستند.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: Hindustantimes.com