گوش به زنگگوش به زنگ

مصرف ویتامین C توسط مادران سیگاری، احتمال آسیب به ریه های نوزادان را کاهش می دهد


ویتامین C می تواند آسیب های ریوی نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری سیگار مصرف می کردند را کاهش دهد. مطالعات نشان می دهد ویتامین C می تواند به عنوان یک مکمل بی خطر و ارزان در جهت کمک به بهبود سلامت نوزاد در دوران بارداری استفاده شود هرچند که کمک به ترک سیگار مادران باید در اولویت قرار بگیرید.

 مصرف ویتامین C توسط مادران سیگاری در دوران بارداری احتمال آسیب به ریه های نوزادان را کاهش می دهد

مصرف ویتامین C توسط مادران سیگاری در دوران بارداری احتمال آسیب به ریه های نوزادان را کاهش می دهد

به گزارش تلکسیران، طبق تحقیقات منتشر شده در بک مجله پزشکی در آمریکا، ویتامین C می تواند آسیب های ریوی نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری سیگار مصرف می کردند را کاهش دهد. مطالعات نشان می دهد ویتامین C می تواند به عنوان یک مکمل بی خطر و ارزان در جهت کمک به بهبود سلامت نوزاد در دوران بارداری استفاده شود هرچند که کمک به ترک سیگار مادران باید در اولویت قرار بگیرید.

تجویز ویتامین C خوراکی ۵۰۰، به مادران سیگاری باردار، عملکرد جریان هوای نوزاد را طی سه ماهگی بهبود می دهد: تحقیقی که سندی تی مک و همکارانش گزارش دادند، می گوید که، نوزادانی که مادرانشان پیش از زایمان ویتامین C ۵۰۰ را دریافت کرده اند در سه ماهگی به طور قابل توجهی جریان بازدمی (FEFs) بهتری داشتند.

اندازه گیری جریان بازدم هوا (FEFs) نشان می دهد که چطور هوا به سرعت از ریه بیرون کشیده می شود و یک اندازه گیری مهم از عملکرد ریه است زیرا می تواند انسداد راه تنفسی را تشخیص دهد. تحقیقات همچنین ارتباط بین FEFs نوزاد و اختلاف ژنتیکی بعضی از مادران را بررسی کردند که  نشان می دهد اثرات منفی نیکوتین بر روی نوزادان قبل از تولد آنها تشدید می شود.

مطالعه دیگری این فاکتور ژنتیکی را برای نیکوتین نوع ۵a و گیرنده استیلکولین مغز که خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های انسداد ریه را افزایش می دهد مرتبت دانسته اند.

 

بیشتر بخوانید:

 

 مطالعات قبلی ۷۲ ساعت پس از تولد نوزادانی که مادرشان در دوران بارداری سیگار می کشیدند انجام شد، نتایج تحقیق نشان داد نوزادان مادرانی که به صورت تصادفی از ویتامین C ۵۰۰ در دوران بارداری استفاده می کردند، نسبت به نوزادان مادران سیگاری که از این ویتامین استفاده نکرده اند، عملکرد ریوی بهتری داشته اند.

در مطالعه حاضر ۲۵۱ زن باردار سیگاری مورد بررسی قرار گرفتند و به طور تصادفی در هفته ۱۳ تا ۲۳ بارداری ویتامین C ۱۲۵ و شبه دارو ۱۲۶ دریافت کردند. سیگار کشیدن در این مطالعه از یک تا چند نخ در هفته تعریف شده است. به تمام شرکت کنندگان در طول مطالعه  مشاوره ترک سیگار داده شد و حدود ۱۰ درصد از زنان در طی مطالعه سیگار را ترک کردند.

نتایج نشان داد که استرس ایجاد شده به علت سیگار کشیدن مقدار اسید آسکوربیک که یکی از اجزاء ویتامین C موجود در بدن است را کاهش داد. از بین زنان شرکت کننده در مطالعه زنانی که با وجود سیگاری نبودن سطح پایین اسید آسکوربیک داشتند نیز گزارش شدند.

نوزادان شرکت کننده در مطالعه، بیشتر مورد بررسی قرار می گرند تا عملکرد ریه و عواقب تنفسی آنها بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. همچنین محققین بر این باورند که در آینده باید آزمایش هایی درباره مصرف ویتامین C، و اثرگذاری آن بر روی مادران باردار انجام شود تا مشخص کند آیا در صورت مصرف زودتر مکمل ها مزیت های بیشتری برای ریه های نوزاد به همراه دارد یا خیر.

 

منبع:news-medical.net