گوش به زنگگوش به زنگ

گوشت خوردن از مد می‌افتد!


غذای کریسمس امسال چه می‌شود؟ آلن پاسارد، آشپز فرانسوی برای کریسمس امسال (به جای بوقلمون) چغندر با پوست نمکی، و یک ظرف کدو حلوایی با شیرینی‌های میوه‌ای درست می‌کند.

گوشت خوردن از مد می‌افتد

گوشت خوردن از مد می‌افتد

براساس قانونی که به تازگی در پارلمان فرانسه در ماه مه به تصویب رسید، گاوهای فرانسه به زودی به روشی کشته می‌شوند که در آن حیوانات کمتر مورد آزار قرار بگیرند. بعد از این، در هر کشتارگاه یک نماینده از دفتر حفاظت از حیوانات حضور خواهد داشت تا مطمئن شود حیوانات پیش از کشته شدن، بطور کامل بوسیله گاز یا جریان برق بیهوش می‌شوند.

با اینحال بعید بنظر می‌رسد که رتبه کشور فرانسه در میان ۵۰ کشور دیگر، در شاخص محافظت از حیوانات که توسط چندین ان.جی.او تدوین شده و قوانین و سیاست‌های اجرای در قبال حیوانات را بررسی می‌کند، بهبود قابل توجهی پیدا کند. فرانسه امتیاز نه چندان خوبِ C را گرفت و در میانه لیست، بالاتر از بلاروس، آذربایجان و ایران قرار گرفت؛ کشورهایی که اساسا مسائل مربوط به حیوانات به ندرت ثبت و به رسمیت شناخته می‌شوند. بالاتر از فرانسه هم کشور اتریش قرار دارد که این موارد در آن ممنوع است:

  • استفاده از سیستم مرغداری
  • پرورش حیوانات برای استفاده از خز و موی بدن‌شان
  • انجام آزمایش‌های پزشکی روی پستانداران
  • اخته کردن خوک‌ها (و سایر حیوانات)

آزار دیدن حیوانات صرفا مسئله‌ای در پارلمان فرانسه نیست بلکه به بخش مهمی از بحث‌ها در افکار عمومی و کمپین‌کننده‌ها و فعالان، بویژه در حوزه محیط زیست تبدیل شده است. ویدئوهای اینترنتی، تصاویر وحشیانه‌ای از کشتارگاه‌ها و صنعت کشاورزی و دامداری را منتشر می‌کنند. چند سیرک بزرگ در فرانسه، و سیرکِ تعطیل شده‌ای در آمریکا، در سال‌های اخیر هدف فشارها و انتقادهای کمپین‌های مدنی قرار گرفتند و حیوانات را از برنامه‌ها و تمرین‌هایشان کنار گذاشتند. چندین سوپرمارکت زنجیره‌ای، فروش تخم‌ مرغ‌های مرغداری‌ها (سیستم نگهداری مرغ‌ها در قفسه و در شرایط نامطلوب) را متوقف کردند و کتابفروشی‌ها پر از کتاب‌هایی با عناوین مربوط به رژیم غذایی بدون گوشت است.

تعداد گیاهخواران در فرانسه رو به افزایش است، هرچند هنوز کمتر از آلمان، اسکاندیناوی، کانادا و اسرائیل (تل آویو خود را «پایتخت گیاهخواران در جهان» می‌نامد) است. تخمین زده شده است که گیاهخواران در فرانسه حدود ۳ تا ۶ درصد جمعیت را شامل می‌شوند درحالیکه ۸ تا ۱۰ درصد جمعیت آلمان گیاهخوار هستند؛ ۱ درصد جمعیت فرانسه گیاهخوار وگان (عدم مصرف محصولات حیوانی) هستند و ۲۵ درصد دارای رژیم غذایی منعطف (ترجیح با گیاهخواری، به ندرت مصرف گوشت) هستند.

اما گیاهخواری تنها به دلیل آگاهی از آزار دیدنِ حیوانات در فرآیند تولید محصولات حیوانی رواج پیدا نکرده و دلایلی چون سلامتی و حفاظت از محیط زیست هم مطرح هستند. با اینحال این ایده که مصرف گوشت، جزء ضروری زندگی انسان نیست، دارد بیش از پیش در جهان گسترش پیدا می‌کند. پیش از این، رژیم غذاییِ بدون گوشت نشانه فقر بود اما امروز زندگی مرفه هم برای حفظ سلامتی انسان، و مراقبت از حیوانات و کره زمین، دارد خود را با این نوع عادت غذایی هماهنگ می‌کند.

منبع: mondediplo.com