گوش به زنگگوش به زنگ

تاثیر شوک الکتریکی در خلق و خوی افراد افسرده


تحقیقات جدید نشان می دهد که تحریک مغزی عمیق می تواند به افسردگی مقاوم در برابر درمان کمک کند. تحریک یک ناحیه از مغز به نام قشر پیش پیشانی منجر به بهبود قابل توجهی در خلق و خوی افراد مبتلا به افسردگی متوسط تا شدید می شود.

تاثیر تحریک الکتریکی در خلق و خو افراد افسرده

افسردگی یکی از بیماری های رایج روانی است

به گزارش تلکسیران، بیماری افسردگی یکی از مشکلات رایج روانی در بین مردم جهان است و سالانه قربانیان زیادی می گیرد. این بیماری عامل اصلی ناتوانی های مختلف در جوامع انسانی است. عمده جمعیتی که گرفتار افسردگی شدید هستند به درمان های موجود اعتماد ندارند.

به تازگی، تحریک مغزی عمیق (DBS) به عنوان یک درمان بالقوه ظهور کرده است که احتمالا در آینده جایگزین درمان های دیگر خواهد شد. در تحریک مغزی عمیق، در DBS متخصصان جراحی، الکترودهای تحریک کننده در مغز را برای ارسال جریان الکتریکی به مناطق هدفمند، جاگذاری می کنند. در پژوهشی جدید، دکتر ادی چانگ و همکارانش از ۲۵ بیمار مبتلا به علائم افسردگی از DBS استفاده کردند. دکتر چانگ همچنین استاد جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه سانفرانسیسکو کالیفرنیا (UCSF) است.

 

افسردگی و قسمت های اصلی مغز که درگیر این بیماری هستند

دکتر چانگ توضیح می دهد که چه چیزی باعث شده محققان در این پژوهش بر قشر پیش پیشانی تمرکز داشته باشند. او گزارش می دهد که این ناحیه آخرین ناحیه از مغز است که کارکرد های آن به تازگی کشف شده است این قسمت به ساختارهای مختلف مغز که مرتبط با خلق و خو، افسردگی و تصمیم گیری هستند متصل است، و نقش مهمی در هماهنگ کردن عاطفه و شناخت دارد.

تیم وی به یک درمانگاه متخصص در بیماری صرع دسترسی داشت. افرادی که مبتلا به صرع هستند، الکترودهای مخصوصی در مغزشان کار گذاشته می شود. برای این مطالعه، دکتر چانگ و تیمش، ۲۵ نفر از این افراد مبتلا به صرع را استخدام کردند که همچنین افسردگی خفیف تا شدید داشتند. با استفاده از الکترود، شرکت کنندگان گزارش کردند که در روز چه احساسی دارند. این عمل، پژوهشگران را قادر می سازد تا تغییرات فعالیت مغز را با خلق های مختلف مرتبط سازند و با استفاده از تحریک مغزی عمیق (DBS) تمرکز خود را در ناحیه پیش پیشانی که بیشتر درگیر افسردگی است، بگذارند. دانشمندان همچنین از تحریک الکتریکی در مناطق مختلف مغز استفاده کردند و از شرکت کنندگان می پرسیدند که چه احساسی دارند. پس از آن، آنها با کمک نرم افزار، کلماتی را که داوطلبان از آن استفاده کرده بودند، محاسبه و تجزیه و تحلیل کردند.

 

تحریک مغزی باعث احساس مثبت طبیعی می شود

این پژوهش نشان داد که در هنگام شبیه سازی اکثر مناطق مغزی، تاثیری بر خلق و خو شرکت کنندگان ندارد اما تنها سه دقیقه تحریک قسمت پیش پیشانی مغز، بهبود فوق العاده ای بر روی خلق و خوی افراد افسرده دارد. کریستین سلر یکی از افرادی که در این پژوهش مشارکت داشت، می گوید:

بیماران می گفتند: احساس بهتری دارند، کمتر مضطرب و آرام تر هستند. همچنین به طور حیرت انگیزی زبان بدن آن ها بهتر شد؛ آن ها لبخند می زدند و خیلی طبیعی و راحت تر صحبت می کردند.

همچنین فعالیت مغزی آن ها نیز بهبود چشمگیری پیدا کرد. دستیار دکتر ادی چانگ نتیجه کلی این پژوهش را اینگونه بیان کرد:

نتایج نشان می دهد که تحریک مغزی بیماران مبتلا به افسردگی شدید کمک می کند آن ها  احساس مثبت طبیعی داشته باشند و این روش از تقویت خلق و خو در مقایسه با روش های مرسوم که باعث احساسات مثبت تصنعی می شود، مفید تر است.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: Medicalnewstoday.com