گوش به زنگگوش به زنگ

احتمال وقوع 20 زلزله عظیم در سال 2018 بسیار زیاد است


طبق پیش بینی های دانشمندان، به علت کم شدن سرعت چرخش دوره ای زمین و کوتاه شدن طول روزها(در حد میلی ثانیه) به احتمال فراوان در سال 2018 شاهد زلزله های عظیمی به خصوص در مناطق پر جمعیت کره زمین خواهیم بود.

احتمال وقوع زلزله های عظیم در سال ۲۰۱۸ بسیار بالاست.jpg

احتمال وقوع زلزله های عظیم در سال ۲۰۱۸ بسیار بالاست

دانشمندان هشدار دادند احتمالا امسال شاهد افزایش چشمگیری در تعداد زلزله های عظیم در سراسر جهان خواهیم بود. به اعتقاد دانشمندان هر چند پیش بینی زلزله به طور دقیق هنوز میسر نیست اما تغییرات سرعت چرخش زمین بر روی شدت فعالیت های مربوط به لرزش زمین، خصوصا در نواحی پر جمعیت تاثیرگذار است.

اگر چه نواسانات چرخش زمین کوچکند(طول یک روز را در حد یک میلی ثانیه تغییر می دهند)، اما بر آزادسازی مقدار زیادی از انرژی های زیرزمینی دلالت دارند.

ماه گذشته در مقاله های راجر بیلهام از دانشگاه کلرادو و ربکا بندیک از دانشگاه مونتانا، به ارتباط میان چرخش زمین و فعالیت های لرزه ای اشاره شده بود.

بیلهام هفته گذشته به "آبزرور" گفت:

”ارتباطی قوی میان میان چرخش زمین و فعالیت های لرزه ای وجود دارد، به همین خاطر تعداد زلزله های شدید در سال آینده افزایش خواهد یافت.“

ارتباطی قوی میان میان چرخش زمین و فعالیت های لرزه ای وجود دارد.jpg

ارتباطی قوی میان میان چرخش زمین و فعالیت های لرزه ای وجود دارد

بیلهام و بندیک در مطالعاتشان به بررسی زمین لرزه های با بزرگی ۷ ریشتر به بالایی که از سال ۱۹۰۰ به وقوع پیوسته، پرداخته اند:

”زلزله های عظیمی که در طول بیش از یک قرن ثبت شده اند، داده های خوبی به منظور مطالعه و بررسی زمین لرزه ها در اختیار ما می گذارند.“

بیلهام افزود:

”چرخش زمین به آرامی تغییر می کند و این تغییر توسط ساعت های اتمی بسیار دقیق قابل محاسبه است.“

طبق یافته های بیلهام و بندیک، طی یک قرن و نیم اخیر تعدادی بازه زمانی پنج ساله وجود داشته که در آن ها سرعت چرخش زمین کاهش یافته است. نکته مهم این است که در این بازه های زمانی تعداد زلزله های شدید با روندی افزایشی مواجه بوده است.

بیلهام در این باره نیز گفت:

”بسیار ساده است. اکنون زمین در بازه زمانی پنج ساله مشابهی قرار دارد. چرخش زمین نسبت به چهار سال گذشته کندتر شده. نتیجه آن واضح است. سال آینده تعداد زلزله های عظیم افزایش قابل توجهی خواهد داشت. “

اینکه چرا کاهش طول یک روز باعث افزایش تعداد زلزله های شدید می شود مشخص نیست، ولی دانشمندان بر این باورند که تغییرات اندک در رفتار هسته زمین بر هر دو عامل ذکر شده تاثیر مستقیم دارد.

بعلاوه پیش بینی محل وقوع زلزله ها دشوار است ولی احتمال اینکه این زمین لرزه ها در نواحی پرجمعیت و گرمسیری رخ دهد بیشتر است.