گوش به زنگگوش به زنگ

استفاده از نانو سنسور ها در جلوگیری از بروز سرطان


دانشمندان با استفاده از نانو سنسور ها موفق شدند متابولیسم پروتئین ها را تشخیص دهند و بنابراین نشانه های وجود سرطان را کشف کنند؛ بنابراین پزشکان می توانند از وجود سرطان در فرد آگاه شوند و پیش از آنکه این بیماری پیشرفت کند، با اتخاذ روش های درمانی مختلف زندگی فرد را نجات دهند.

استفاده از نانوسنسور ها می تواند از پیشروی سرطان جلوگیری کند

نانوسنسور ها در موضوعات پزشکی کاربرد دارند

به گزارش تلکسیران، سرطان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در جهان است؛ در سال ۲۰۱۲ هشت میلیون نفر در سراسر دنیا به دلیل سرطان جان باختند. تشخیص زود هنگام این بیماری بسیار مهم و حیاتی است و دانشمندان پزشکی در تلاش هستند روش های مختلفی را پیدا کنند تا بتوانند به صورت موثرتر و سریعتر از وجود سرطان در بدن فرد اطلاع پیدا کنند و از پیش روی این بیماری خطر ناک جلوگیری کنند.

در پژوهشی جدید، دانشمندان از سنسور های بسیار کوچک استفاده کردند تا از تغییرات مولکولی بدن با خبر شوند؛ این تغییرات مولکولی می تواند به وجود سرطان در فرد مرتبط باشد. یکی از دانشمندان فعال در این حوزه می گوید این نانو سنسورها به صورت کلی می توانند در تشخیص لوسمی مزمن لنفوئیدی که یکی از انواع سرطان خون است، موثر باشد. این سرطان ابتدا از مغز استخوان آغاز می شود و سپس به خون انتقال می یابد. در ایالات متحده بیش از ۲۱ هزار نفری که به این نوع سرطان مبتلا هستند، در سال ۲۰۱۸ به این بیماری ابتلا پیدا کردند و بیش از ۴۵۰۰ نفر جان خود را در اثر این بیماری از دست دادند.

این نانوسنسور ها می توانند تغییرات پروتئین بدن را اندازه گیری کنند، این تغییرات نشان دهنده پیشرفت سلول ها هستند و شاید این موضوع به سرطان مرتبط باشد. یکی از دانشمندان در این رابطه می گوید:

فرآیند کامل متابولیسم پروتئین می تواند در یک موجود زنده وجود داشته باشد. با بررسی این تغییرات و تجزیه و تحلیل دقیق آن ها می توان فرایند بیوفیریکی این تغییرات را به صورت کامل متوجه شد و پیامد های این تعاملات را مورد مطالعه قرار داد.

سرطان به فاکتور های مختلفی مانند شکل سلول، مرحله پیشرفت آن و شرایط محیطی بستگی دارد. برخی از سرطان ها پایدار هستند اما برخی دیگر گذرا هستند و فرد می تواند با درمان به بهبودی کامل دست پیدا کند. تعاملاتی که ممکن است برای بروز سرطان اتفاق بیفتد خیلی زود انجام می پذیرند؛ فعال شدن ژن های مستعد و پیشرفت سلول هایی که به سرطان مرتبط هستند.

نانوسنسور ها با ایجاد یک حفره کوچک در غشای سلولی که جریان الکترونیکی از آن عبور می کند، باعث می شوند که وقتی پروتئین ها از این حفره ها عبور می کنند، شدت جریان الکترونیکی آن ها مشخص شوند؛ این جریان الکترونیکی هویت و خواص هر پروتئین را نشان می دهد.

 

:بیشتر بخوانید

 

منبع: Medicalnewstoday.com