گوش به زنگگوش به زنگ

داروی کاهش وزن بدون عوارض جانبی کشف شد


طبق داده‌های مطالعه شده از 12000 بیمار مبتلا به اضافه وزن و چاقی، مصرف داروی لورکاسرین شرکت دارویی ایزای، خطر ابتلا به عوارض قلبی عروقی را افزایش نمی‌دهد.

داروی کاهش وزن لورکاسرین

داروی کاهش وزن لورکاسرین

تمام افرادی که در این مطالعه شرکت کرده و توسط ایزای تأمین مالی شده بود، مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی آترواسکلروتیک بودند و یا علائم مختلفی در رابطه برای نارسایی قلبی داشتند.

با توجه به آمار نیمی از شرکت‌کنندگان در این تحقیق که حداقل سه سال به طول انجامید، در مجموع بین افرادی که لورکاسرین مصرف می‌کردند و افرادی که قرص‌های ساختگی استفاده می‌کردند، خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و یا هر نوع مرگ و میر قلبی تفاوتی نداشت. این نتیجه در ۲.۰ درصد از افراد تحت درمان با لورکاسرین در سال، در مقایسه با ۲.۱ درصد از گروه دارونما مشاهده شد.

همچنین هنگامی که محققان موارد دلایل نارسایی قلبی را مورد توجه قرار دادند، درصد بستری شدن افراد به دلیل درد قفسه سینه و نیاز به بازسازی مجاری شریان‌های مسدود شده در قلب، برای کسانی که  لورکاسرین مصرف می‌کردند ۴.۱ درصد در سال بود و در مقایسه با آنها، این میزان برای اشخاصی که از دارونماها استفاده می‌کردند ۴.۲  درصد بود.

برای تحقیق یک ساله، ۳۸.۷ درصد از داوطلبانی که دارو دریافت کردند و ۱۷.۴ درصد از شرکت‌کنندگانی که دارونما دریافت کردند، حداقل ۵ درصد کاهش وزن داشتند. کاهش وزن ۱۰ درصدی، برای ۱۴.۶ درصد از دریافت‌کنندگان لورکاسرین و ۴.۸ درصد از بیماران مصرف‌کننده دارونما رخ داد.

این مطالعه به نام CAMELLIA-TIMI ۶۱ در کنگره سالانه انجمن قلب‌شناسی اروپا در مونیخ و به صورت آنلاین در مجله پزشکی نیوانگلند گزارش شده است. طبق یک سرمقاله ارائه شده توسط سردبیر نشریه، دکتر جولی اینگل فینگر و دکتر کلیفورد رزن از دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون، در حال حاضر دارو را می‌توان به طور محتاطانه با توجه به نیازهای فردی بیماران مورداستفاده قرار داد.

او خاطرنشان کرد:

همان طور که در سایر گزارش‌ها در مورد استفاده از داروها آمده است، عوارض جانبی نظیر سردرد، خستگی، سرگیجه، اسهال و حالت تهوع، برای کسانی که اقدام به قطع دارو در گروه لورکاسرین  و گروه دارونما کرده‌اند دو برابر است. هرچند میزان کل انسداد در دو گروه مشابه بود.

قیمت این داروها که با عنوان بلویک فروخته می‌شوند، در وب سایت goodrx.com حدود ۲۸۰ دلار(تقریبا ۲ میلیون و هشتصد هزار تومان) در هر ماه اعلام شده است. حدود ۴۰ درصد از آمریکایی‌ها مبتلا به اضافه وزن هستند. در گذشته، به دلیل عوارض جانبی قلبی عروقی، چندین داروی کاهش وزن از بازار حذف شده است.

مطالعه فوق روی بیماران در ۴۷۳ سایت و در ۸ کشور انجام شد. داروی لورکاسرین که توسط اداره غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۲ تأیید و با دوز ۱۰ میلی گرم دو بار در روز تجویز شد.

منبع: reuters.com