5 روش خرید خودروی مناسب با کمترین هزینه

5 روش خرید خودروی مناسب با کمترین هزینه

چگونه می توان با حداقل موجودی خودرو مورد نظر را خرید؟

 مهم نیست تجربه شما در خرید خودرو بالا نیست، نکته حائز اهمیت اینست که بهترین را بخرید:

5 روش خرید خودروی مناسب با کمترین هزینه
 • شما نمی توانید ایده در رابطه با برند خودرو نداشته باشید، قدم اول باید وسیله نقلیه مورد نظر را انتخاب نمایید، با توجه به وضعیت بازار امکان ۲ روش انتخاب را برای شما میسر است. روش اول: شما به دنبال ماشینی هستید که افت قیمت زیادی نداشته باشد، امکان معامله آن سهل صورت پذیرد و از نظر هزینه تعمیر و نگهداری معقول و به صرفه باشد. روش دوم: خواهان خرید وسیله نقلیه هستید که زیبا و متفاوت باشد و برند آن بیشتر مورد توجه قرار می گیرد به طبع داشتن این خودرو هزینه بالاتری را هم در بر دارد.

با یک انتخاب درست رانندگی لذت بخش را تجربه کنید.jpg

با یک انتخاب درست رانندگی لذت بخش را تجربه کنید

 • بعد از انتخاب خودرو موردنظر، شروع کنید به تحقیق و ارزیابی قیمت آن در بازار، یک روش رسیدن به مقصد در کوتاهترین زمان، استفاده از سایتهای معتبر می باشد. کنترل سایت های که مرتبط به نمایندگی ها و مراکز دولتی هستند این امکان را فراهم می سازد که بتوانید با کمترین هزینه و وقت، مناسب ترین قیمت را پیدا کنید.
 • سعی کنید خودرو را در نور روز و روشنایی آفتاب ببینید، این روش کمک می کند رنگ ماشین، درست بررسی گردد وقتی وسیله نقلیه ای سالم و بدون رنگ باشد انعکاس نور روی بدنه نمایان می شود و شما با لمس مناطق می توانید زبری روی سطح احساس کنید که نشان از رنگ شدگی دارد.

انعکاس نور روی بدنه خودرو.jpg

انعکاس نور روی بدنه خودرو

 • درب کاپوت را باز و موتور را به درستی بررسی نمایید. صدای موتور می تواند به شما کمک کند که از وضعیت موتوری مطلع گردید، یک موتور سالم لرزش و صدای مضاعف ندارد، سینی ماشین را چک کنید نباید روغن روی آن وجود داشته باشد. حتما با ماشین رانندگی کنید، شتاب و ترمز و فرمان را ارزیابی نمایید.

نمایی از موتور خودرو.jpg

نمایی از موتور خودرو

 • تمام قسمتهای برقی ماشین را کنترل کنید و تک تک آنها را مورد امتحان قرار دهید، به یاد داشته باشید که برق خودرو به اندازه مکانیک آن حائز اهمیت است. حتما باتری را رویت کرده و کامپیوتر آنرا با دستگاه مورد بررسی قرار دهید.

با آرامش یک خرید مناسب را تجربه کنید.jpg

با آرامش یک خرید مناسب را تجربه کنید

در پایان به این نکته توجه داشته باشید که خرید خودرو نیازمند وقت و انرژی می باشد، سعی کنید با آرامش و دقت اینکار را انجام دهید و اگر امکان حضور یک فرد مجرب را هنگام خرید دارید حتما از تجربیات آن بهره گیرید. چرا که به همان اندازه که خرید یک خودرو سالم باعث آرامش و امنیت شما می گردد، خرید خودرو مشکل دار می تواند استرس و اضطراب را شکل دهد.

6 عادت که باعث حفظ سلامتی قلب می شود

اگر چه برای جلوگیری از بروز بیماری های قلبی مداخله در مواردی مانند ژنتیک، سن و جنسیت میسر نیست، اما می توان با ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی خطر ابتلا به ناراحتی قلب را تا میزان بسیار زیادی کاهش داد.

6 عادت که باعث حفظ سلامتی قلب می شود

۶ عادت که باعث حفظ سلامتی قلب می شود

۶ عادت که باعث حفظ سلامتی قلب می شود

همه متخصصین تغذیه در خصوص ۶ عادت مهم در سبک زندگی که بواسطه کنترل وزن، جلوگیری از چاقی و تنظیم فشار خون و کلسترول، موجب تضمین سلامتی قلب می گردند، اتفاق نظر دارند. در زیر به این ۶ عادت مهم اشاره می شود:

 • تنظیم یک برنامه غذایی حاوی چربی اشباع شده، با میزان کلسترول و سدیم پایین: با مطالعه برچسب های مواد غذایی به راحتی می توان اطلاعات لازم برای این برنامه غذایی را بدست آورد. اجتناب از مصرف مواد غذایی دارای چربی اشباع نشده و کلسترول بالا و تعیین میزان مصرفی این مواد به سادگی از طریق مطالعه برچسب های مواد غذایی میسر می باشد. محصولات حیوانی از قبیل گوشت، شیر، کره، تخم مرغ و بیشتر فرآورده های از این قبیل حاوی چربی اشباع شده می باشند. کارشناسان تغذیه توصیه می کنند، مصرف گوشت قرمز در برنامه غذایی محدود شده و به جای آن از گوشت مرغ کم چرب و بوقلمون استفاده گردد. همچنین مصرف ماهی قزل آلا، ماهی تن و ساردین به دلیل این که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ می باشد، می بایست مصرف آن در برنامه تغذیه غذایی افزایش یابد. همچنین کارشناسان بهداشت و تغذیه توصیه می کنند، به دلیل این که در تهیه غذاهای آماده، از روغن های ترانس و روغن های حاوی هیدروژنه استفاده می شود، از مصرف چنین غذاهایی به شدت اجتناب شود. سطح کلسترول خون می تواند با مصرف میوه های حاوی فیبر، سبزیجات، حبوبات خشک به حالت تعادل برسد. بدن انسان روزانه به ۲۵ تا ۳۵ گرم فیبر نیاز دارد. سدیم در بسیاری از مواد غذایی مانند: گوشت فرآوری شده، تخم مرغ و نان یافت می شود. همچنین میزان سدیم مورد نیاز برای بدن نیز روزانه ۲ گرم یا کمتر می باشد.

 • انجام تمرینات بدنی به صورت روزانه که باعث افزایش ضربان قلب می گردد: ورزش باید به بخش جدا نشدنی در زندگی روزانه تبدیل گردد. فعالیتی که باید متناسب با شیوه زندگی افراد تنظیم شده و زمان لازم برای انجام آن اختصاص داده شود. کارشناسان روزانه ۱۰ – ۱۵ دقیقه فعالیت ورزشی را به همه توصیه می کنند. هدف از این فعالیت باید افزایش میزان ضربان قلب باشد. برای مثال پیاده روی می تواند روزانه ۲ – ۳ بار در روز و در فاصله های کوتاه انجام شود.

 • اگر سیگاری هستید، حتما سیگار را ترک کنید: استعمال سیگار یکی خطرناک ترین عوامل برای بروز بیماری های قلبی می باشد. گفت شده است، بیش از ۷۰ درصد احتمال ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی در افراد سیگاری وجود دارد. با ترک سیگار قلب دوباره شروع به جوان سازی و خود سازی نموده و روز به روز به سلامتی افرادی که سیگار را ترک کرده اند افزوده می شود. همچنین توصیه می شود، برای جلوگیری از آسیب دود سیگار از قرار گرفتن در مجاورت آن اجتناب نمایید. به گفته اغلب کارشناسان و پزشکان، دود سیگار برای افراد غیر سیگاری نیز در صورت مجاورت با آن صدمه میزند.

 • فشار خون و سطح کلسترول باید همیشه کنترل شده باشد: کنترل فشار خون در محدوده ۱۲۰/۸۰ mm Hg برای قلب مطلوب بوده و در این حالت از آسیب عروقی به قلب جلوگیری می شود. سبک زندگی و تغذیه باید به نحوی باشد که فشار خون و سطح کلسترول خون در بدن به میزان متعادل باشد. سطح ایده آل کلسترول به دیگر عوامل خطرزا بستگی دارد. برای تحت کنترل نگه داشتن میزان فشار خون و سطح کلسترول می بایست این شاخص ها به طور مرتب اندازه گیری شوند. برای کنترل فشار خون و سطح کلسترول حتما از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده گردد.

 • استرس را تحت کنترل نگه دارید: می توانید به به موسیقی گوش دهید و با دوستان یا اعضای خانواده خود به پیاده روی و ورزش بروید. یکی از روش های کنترل استرس داشتن زندگی اجتماعی فعال است. صحبت کردن با دوستان و اعضای خانواده میزان استرس را کاهش می دهد.

 • تا می توانید از این ۱۰ غذای مهم که در حفاظت از سلامتی قلب نقش اساسی دارند، در برنامه غذایی خود استفاده کنید. با چند تغییر ساده در سبک زندگی، گامی بزرگ در راستای سلامتی قلب خود خواهید برداشت. غذاهای دوستدار قلب به شرح زیر می باشند:

ماهی: توصیه می شود ماهی هایی که گوشت ان ها حاوی امگا ۳ بوده مرتب در برنامه غذایی مصرف شود. ماهی هایی مانند: تن، قزل آلا، ساردین و ...

آجیل خشک: مصرف مقداری بادام و گردو نه تنها گرسنگی را بر طرف می کند، بلکه برای سلامتی قلب نیز بسیار مفید می باشد.

میوه های حاوی فیبر: شما می توانید در طول روز با اضافه کردن زغال اخته، توت فرنگی، خربزه یا تمشک به ماست و مصرف آن، میزان فیبر را در بدن خود افزایش دهید. میزان فیبر در بدن رابطه مستقیمی با سلامتی قلب دارد.

دانه های کتان: اسید های چرب امگا ۳ که برای سلامتی قلب بسیار مفیدند شامل فتوتوکسین و فیبر می باشند.

بلغور جو دوسر: این ماده غذایی حاوی مقدار بالایی فیبر بوده و برای سلامتی قلب مفید می باشد.

انواع لوبیا: لوبیاها بسته به نوع خود حاوی مقدار قابل توجهی فیبر، ویتامین B و مواد معدنی می باشند. این موارد در لوبیاهای تیره بیشتر وجود دارند.

سبزیجات زرد و نارنجی: سبزیجاتی مانند: هویج، سیب زمینی، فلفل قرمز، و کدو حاوی مقدار زیادی فیبر و ویتامین هستند. همچنین میوه هایی مانند: پرتقال، خربزه دارای مقداری زیادی پتاسیم و منیزیم بوده و برای سلامتی قلب بسیار مفید می باشند.

اسفناج: به جای کاهو در ساندویچ ها و سالادها، از اسفناج استفاده کنید.

گوجه فرنگی: حاوی ویتامین C، لیکوپن و ... بوده که هر یک از آن ها نقش زیادی در حفظ سلامت قلب دارند.

شکلات تلخ: شکلات تلخ برای سلامتی قلب مفید می باشد. اما قبل از مصرف آن باید اطمینان حاصل شود، ۷۰ درصد ازمحتوای آن کاکائو بوده و در مصرف آن نیز افراط نگردد.

بنتلی کانتیننتال - از 2003 تا نسل سوم در 2018

Bentley Continental GT از سال 2003 توسط خودروساز بریتانیایی، بنتلی موتورز، تولید شده است. کانتیننتال اولین خودرویی است که توسط بنتلی تحت مدیریت فولکس واگن که آنرا در سال 1998 خرید، تولید شد و اولین بنتلی است که تولید انبوه شد.

بنتلی کانتیننتال - از 2003 تا نسل سوم در 2018
Continental GT

این خودرو در سال ۲۰۰۳ در نمایشگاه اتومبیل ژنو رونمایی شد. بسیاری از قسمت هایش با دست مونتاژ می شود. این خودرو با قیمت نسبتاً کمتر از Continental R روانه بازار شد (تقریبا نصف) و این باعث شد تا این خودروی تازه وارد بنتلی به دلیل قیمت مناسب همراه با قدرت فنی و زیباییش مورد استقبال مشتریان قرار بگیرد.

بنتلی کانتیننتال جی تی از سال ۲۰۰۳ وارد بازار شد.

بنتلی کانتیننتال جی تی از سال ۲۰۰۳ وارد بازار شد.

Continental Flying Spur

سدان چهار درِ کانتیننتال فلایینگ اسپور در نمایشگاه اتومبیل ژنو درسال ۲۰۰۵ رونمایی شد. فلایینگ اسپور از پایه فنی بنتلی کانتیننتال جی تی بهره می برد و در تابستان ۲۰۰۵ به بازارهای اروپایی و آمریکای شمالی معرفی شد. بنتلی کانتیننتال جی تی و فلایینگ اسپور در مجموع، تولید سالانه بنتلی را از حدود ۱۰۰۰ واحد در سال ۲۰۰۳ به ۹۲۰۰ واحد در سال ۲۰۰۶ افزایش دادند.

سدان کانتیننتال تحت عنوان بنتلی کانتیننتال فلایینگ اسپور.

سدان کانتیننتال تحت عنوان بنتلی کانتیننتال فلایینگ اسپور.

نسل سوم (Continental GT W۱۲ (۲۰۱۸-present

خبر به بازار آمدن نسل سوم کانتیننتال جی تی در تاریخ ۲۹ آگوست ۲۰۱۷ اعلام شد. این مدل اولین بار در نمایشگاه IAA ۲۰۱۷ فرانکفورت رونمایی شد و توجه عده زیادی را به خود جلب کرد. انتظار می رود تولید آن در سال ۲۰۱۸ با قیمت پایه ۱۵۶،۷۰۰ پوند آغاز شود.

این اتومبیل دارای پلتفرم MSB توسعه یافته توسط فولکس واگن است که با نسل دوم پورشه پانامرا مشترک است.

در مقایسه با مدل های قبلی، خودرویی سبک تر، سیستم رول کنترل ۴۸ ولت و موتور جدید TSI ۶.۰ لیتری W۱۲ و همچنین تغییرات قابل توجه در طراحی داخلی از جمله اولین نمایشگر چرخنده است. موتور W۱۲ که طراحی شده، توسعه یافته و ساخته شده در Crewe (محل تولید اتومبیل های بنتلی) می باشد، نسخه پیشرفته تر موتور TSI در بنتلی بنتایگا است.

نسل سوم کانتیننتال جی تی به موتور ۶.۰ لیتری تویین توربوشارژ W۱۲ مجهز شده است که توانایی تولید ۶۲۶ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه و گشتاور ۹۰۰ نیوتن متر در ۱۳۵۰ دور در دقیقه را دارد؛ و به همراهی یک گیربکس هشت دنده اتوماتیک دوال کلاچ، در ۳.۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسیده و حداکثر سرعت ۳۳۳ کیلومتر در ساعت را می تواند تجربه کند.

نسل سوم بنتلی کانتیننتال جی تی.

نسل سوم بنتلی کانتیننتال جی تی.

GLC کراس اور کوچک مرسدس بنز

مرسدس بنز GLC-Class یک SUV کراس اور است که در سال 2015 میلادی برای مدل سال 2016 معرفی شده و جایگزین کلاس GLK شده است. تولید GLC در فنلاند و طی سه ماه اول سال 2017 آغاز شد.

GLC کراس اور کوچک مرسدس بنز

تحت مدل نامگذاری اتومبیل های مرسدس بنز، شاسی بلند ها از نام پایه GL استفاده می کنند، و پس از آن نام مدل در سلسله مراتب کلاس های مرسدس بنز است. “G” از کلمه ی  Gelandewagenگرفته شده که در زبان آلمانی به معنی خودروی آفرود است و به G-Wagen اشاره می کند. حرف “L” نیز پیوند بین این دو حرف بوده و در نهایت GLC  شاسی بلند معادل C-Class است.

GLC در مدل پنج در هاچ بک و GLC Coupe با چهار درب ارائه می شود. قدرت از موتور بنزینی ۲ لیتری و  ۴ سیلندر توربوشارژ  ۴MATICگرفته می شود. در مدل هیبرید آن همین موتور با یک موتور الکتریکی همراه است.

نمای جلو و عقب GLC Coupe

نمای جلو و عقب GLC Coupe

نمای پشت GLC hatchback

نمای پشت GLC hatchback

موتور های AMG آن عبارتند از:

۴.۰ لیتر – ۸ سیلندر – تویین توربو – ۵۰۳ اسب بخار : AMG GLC ۶۳ S

۴.۰ لیتر – ۸ سیلندر – تویین توربو – ۴۶۹ اسب بخار :    AMG GLC ۶۳

۳.۰ لیتر – ۶ سیلندر – تویین توربو – ۳۶۲ اسب بخار :    AMG GLC ۴۳

داخل مرسدس بنز GLC

داخل مرسدس بنز GLC

چرا یک ساعت مچی صد ها هزار دلار می ارزد؟ توربیلون!

در ساعت سازی یا همان هورولوژی، توربیلون (Tourbillon) یک قابلیت مکانیکی است. توربیلون در حدود سال 1795 توسط ساعت ساز فرانسوی-سوئیسی، آبراهام لوئیس برگه (Abraham-Louis Breguet) طراحی و در تاریخ 26 ژوئن 1801 ثبت شده است. توربیلون از قرار گرفتن اجزای متعددی که اهم آنها عبارتند از چرخ تعادل ساعت، چرخ انتقال دهنده ی انرژی، چنگال پالت و فنر تعادل در یک قفس که مدام در حال چرخیدن بو دور خود است تشکیل می شود و هدف آن مقابله با اثرات نیروی گرانش بر روی دقت محاسبه زمان ساعت است. چرخش آهسته و پیوسته ی این مجموعه که حدود یک دور کامل در دقیقه است باعث خنثی شدن خطاهای حاصل از نیروی گرانش می شود.

چرا یک ساعت مچی صد ها هزار دلار می ارزد؟ توربیلون!

توربیلون و اجزای آن

توربیلون و اجزای آن

توربیلون در واقع یک اختراع برای بهبود دقت ساعت بوده و امروزه در برخی از ساعتهای مدرن و گرانقیمت به عنوان یک ویژگی خاص و تجملاتی دیده میشود؛ همچنین ساعت ساز ها جهت به رخ کشیدن استعداد و پتانسیل خود آن را بر روی صفحه ی ساعت به نمایش میگذارند.

نیروی گرانش تاثیر مستقیم بر بخش های ظریف ساعت از جمله چنگال پالت، چرخ تعادل و فنر تعادل دارد. مهمتر از همه فنر تعادل است که به عنوان تنظیم کننده زمانبندی فعالیت چرخ انتقال دهنده انرژی عمل می کند و بنابراین حساس ترین بخش به هرگونه عوارض خارجی مانند مغناطیس، ضربه و شوک ها، حرارت، و همچنین اثرات داخلی مانند موقعیت های پینینگ (حلقه های داخلی)، پایانه های منحنی و نقاط سنگین روی چرخ تعادل است.

بسیاری از اختراعات به مقابله با این مشکلات کمک کرده اند. مشکل تاثیر دما و نیروی مغناطیس با ابزار جدید برطرف شده است. تاثیر شوک ها یا ضربه ها به دلیل استفاده از مواد مقاوم تر و ارتجاعی تر بسیار کمتر هستند، گرچه وارد شدن ضربه هنوز در فعالیت نوسانگر اختلال ایجاد می کند. اما فنر تعادل پس از ضربه خوردن به راحتی مانند قبل تغییر شکل نمی دهد و به حالت اصلی بر میگردد.

حتی امروزه با ابزار جدید و نظریه های پیشرفته، تنظیم کردن یک ساعت مکانیکی به نحوی که در تمام  موقعیت ها زمان یکسان را نشان دهد، غیر ممکن است. توربیلون به ساعت سازهای امروزی امکان ساخت ساعت با دقت بسیار بالاتر نسبت به گذشته را می دهد. یک توربیلون اغلب با یک چرخش کامل در هر دقیقه همراه است. این کار محاسبه ی زمان را در چهار موقعیت عمودی بهبود می بخشد، زیرا حتی اگر یک ساعت بدون حرکت در هر حالت عمودی قرار گیرد، چرخش توربیلون به دور خود باعث از بین بردن اثرات نیروی گرانش و برقراری تعادل در تمام موقعیت های عمودی در طول زمان چرخش آن است. یک توربیلون عادی در موقعیت های افقی تأثیری ندارد، زیرا در این حالت تعادل افقی برقرار است و توربیلون در حال چرخش، تحت تاثیر نیروی گرانش قرار نمی گیرد.

نمونه ای از توربیلون در ساعت کارتیر

نمونه ای از توربیلون در ساعت کارتیر

امروزه مشتریان ساعتهای مکانیکی عمدتا کسانی هستند که برای اصالت، هنر و ظرافت استادان ساعت سازی ارزش خاصی قائل هستند. ساخت توربیلون یکی از چالش برانگیز ترین قسمت های ساعت محسوب می شود و اصول مهندسی و طراحی آن حائز اهمیت است. نخستین توربیلون توسط آبراهام لوئیس برگه برای ناپلئون طراحی شد و در یکی از ساعتهای مسافرتی وی (که وزن آن حدود ۹۰ کیلوگرم بود) ساخته شد.

توربیلون در یک ساعت مسافرتی که در حدود سال ۱۸۳۰ میلادی توسط آبراهام لوئیس برگه ساخته شده است.

توربیلون در یک ساعت مسافرتی که در حدود سال ۱۸۳۰ میلادی توسط آبراهام لوئیس برگه ساخته شده است.

چالش بی زباله، یک راهکار فرهنگی برای حفظ محیط زیست

چالش بی زباله به دنبال فراهم کردن یک راهکار ساده است. راهکاری که توجه مردم را به موضوع تولید زباله و مدیریت پسماند جلب کند. این تعریف را دکتر کاوه مدنی از معاونین سازمان حفاظت محیط زیست و مبتکر چالش بی زباله ارائه کرده است.

چالش بی زباله، یک راهکار فرهنگی برای حفظ محیط زیست

نکته جالب و قابل توجه در این میان حضور گسترده مردم در چالش بی زباله است

نکته جالب و قابل توجه در این میان حضور گسترده مردم در چالش بی زباله است

چطور می شود زباله کمتری تولید کرد و با چه راهکاری می توان این موضوع را در جامعه نهادینه ساخت؟ بدون شک مدیریت پسماند و زباله در بسیاری از جوامع امروزی تبدیل به چالشی مهم و اساسی شده است. هزینه های هنگفت و سرسام آور زیست محیطی و اقتصادی مربوط به پسماندها دلیلی قابل توجه و مهم به منظور ایجاد این باور است که در بحث تولید زباله و پسماند می بایست تجدید نظری اساسی صورت پذیرد.

در این میان از دید بسیاری از کارشناسان، بحث فرهنگ سازی و فرهنگ آفرینی در حوزه مدیریت تولید زباله اهمیت دارد و به طبع آن این فرهنگ سازی می بایست با آموزش و اطلاع رسانی عمومی همراه باشد. این آموزش عمومی نیز می تواند با استفاده از زیرساخت های شبکه های اجتماعی و همراه ساختن آحاد مردم جامعه اتفاق بیافتد و هدف این باشد که همه مردم به این باور برسند که می توانند با مدیریت درست در تهیه ی مایحتاج روزمره زندگی، از تولید زباله بیشتر جلوگیری کنند.

داستان چالش بی زباله از جایی آغاز می شود که هر کسی راهکاری را برای تولید زباله کمتر در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارد و در انتهای آن از دوستان خود دعوت می کند تا آن ها هم در این چالش شرکت کنند. میترا حجار، شهیندخت مولاوردی، طیبه سیاوشی و پژمان جمشیدی نخستین افرادی بودند که از سوی دکتر کاوه مدنی معاون سازمان حفاظت محیط زیست به این چالش دعوت شدند.

نکته جالب و قابل توجه در این میان حضور گسترده مردم در چالش بی زباله است. هر کس به سهم خود سعی کرده تا راهکارهایی را در این خصوص با دیگران به اشتراک بگذارد. از کودکان دبستانی گرفته تا اهالی سینما و ورزشکاران. در واقع همه مردم در کنار هم سهمی در شکل گیری این جریان خودجوش ایفا می کنند و این چالش و شیوه ی اجرایی آن می تواند بیش از هر زمان دیگری ضرورت نقش فرهنگ سازی واقعی و عاری از شعار را در جامعه و سیستم مدیریتی کشور روشن نماید.


بستن