تبلیغات در تلکسیران

5 روش خرید خودروی مناسب با کمترین هزینه

5 روش خرید خودروی مناسب با کمترین هزینه

چگونه می توان با حداقل موجودی خودرو مورد نظر را خرید؟

 مهم نیست تجربه شما در خرید خودرو بالا نیست، نکته حائز اهمیت اینست که بهترین را بخرید:

5 روش خرید خودروی مناسب با کمترین هزینه
  • شما نمی توانید ایده در رابطه با برند خودرو نداشته باشید، قدم اول باید وسیله نقلیه مورد نظر را انتخاب نمایید، با توجه به وضعیت بازار امکان ۲ روش انتخاب را برای شما میسر است. روش اول: شما به دنبال ماشینی هستید که افت قیمت زیادی نداشته باشد، امکان معامله آن سهل صورت پذیرد و از نظر هزینه تعمیر و نگهداری معقول و به صرفه باشد. روش دوم: خواهان خرید وسیله نقلیه هستید که زیبا و متفاوت باشد و برند آن بیشتر مورد توجه قرار می گیرد به طبع داشتن این خودرو هزینه بالاتری را هم در بر دارد.

با یک انتخاب درست رانندگی لذت بخش را تجربه کنید.jpg

با یک انتخاب درست رانندگی لذت بخش را تجربه کنید

  • بعد از انتخاب خودرو موردنظر، شروع کنید به تحقیق و ارزیابی قیمت آن در بازار، یک روش رسیدن به مقصد در کوتاهترین زمان، استفاده از سایتهای معتبر می باشد. کنترل سایت های که مرتبط به نمایندگی ها و مراکز دولتی هستند این امکان را فراهم می سازد که بتوانید با کمترین هزینه و وقت، مناسب ترین قیمت را پیدا کنید.
  • سعی کنید خودرو را در نور روز و روشنایی آفتاب ببینید، این روش کمک می کند رنگ ماشین، درست بررسی گردد وقتی وسیله نقلیه ای سالم و بدون رنگ باشد انعکاس نور روی بدنه نمایان می شود و شما با لمس مناطق می توانید زبری روی سطح احساس کنید که نشان از رنگ شدگی دارد.

انعکاس نور روی بدنه خودرو.jpg

انعکاس نور روی بدنه خودرو

  • درب کاپوت را باز و موتور را به درستی بررسی نمایید. صدای موتور می تواند به شما کمک کند که از وضعیت موتوری مطلع گردید، یک موتور سالم لرزش و صدای مضاعف ندارد، سینی ماشین را چک کنید نباید روغن روی آن وجود داشته باشد. حتما با ماشین رانندگی کنید، شتاب و ترمز و فرمان را ارزیابی نمایید.

نمایی از موتور خودرو.jpg

نمایی از موتور خودرو

  • تمام قسمتهای برقی ماشین را کنترل کنید و تک تک آنها را مورد امتحان قرار دهید، به یاد داشته باشید که برق خودرو به اندازه مکانیک آن حائز اهمیت است. حتما باتری را رویت کرده و کامپیوتر آنرا با دستگاه مورد بررسی قرار دهید.

با آرامش یک خرید مناسب را تجربه کنید.jpg

با آرامش یک خرید مناسب را تجربه کنید

در پایان به این نکته توجه داشته باشید که خرید خودرو نیازمند وقت و انرژی می باشد، سعی کنید با آرامش و دقت اینکار را انجام دهید و اگر امکان حضور یک فرد مجرب را هنگام خرید دارید حتما از تجربیات آن بهره گیرید. چرا که به همان اندازه که خرید یک خودرو سالم باعث آرامش و امنیت شما می گردد، خرید خودرو مشکل دار می تواند استرس و اضطراب را شکل دهد.

افسردگی در طول دوران بارداری ساختار مغز جنین را تغییر می دهد!

تحقیقات نشان می دهند جنین زنانی که در طول بارداری از افسردگی و اضطراب رنج می‌برند، به احتمال زیاد در تکامل مغزی دچار مشکل می‌شوند.

افسردگی در طول دوران بارداری ساختار مغز جنین را تغییر می دهد!

مغز جنین مادرانی که طول بارداری از افسردگی رنج می‌برند، بیشتر دچار مشکلات و اختلالات می‌شود

مغز جنین مادرانی که طول بارداری از افسردگی رنج می‌برند، بیشتر دچار مشکلات و اختلالات می‌شود

چنین نوزادانی پس از تولد نیز دچار مشکلات و اختلالات رفتاری می‌شوند. در یک مطالعه، محققان از ۱۰۱ زن خواستند تا به پرسشنامه‌ای در مورد علائم افسردگی و اضطراب در طول ۳ ماهه سوم بارداری خود پاسخ دهند. در مجموع ۶ مادر از علائم افسردگی شدید، ۵ نفر افسردگی متوسط و ۴۲ نفر افسردگی خفیف داشتند.

سپس دانشمندان از مغز نوزادان این مادران در سن یک ماهگی MRI گرفتند. آن‌ها متوجه شدند که نوزادانی که مادرانشان سطوحی از افسردگی متسوط به بالا را در طول بارداری تجربه کرده‌اند، تغییراتی در ساختار مغزشان دارند. به‌گفته سرپرست این تحقیق، داشتن افسردگی متوسط مادر با تغییراتی در ماده سفید مغز که یک میکروساختار است، ایجاد می‌کند.

الگوی این تغییرات در پسران و دختران متفاوت بود، چرا که تکامل مغزی در این دو جنس متفاوت است و دختران و پسران در مراحل اولیه زندگی، وقایع را به‌طور متفاوتی تجربه می‌کنند.

نوزادان چنین مادرانی از نظر احساسی و رفتاری عملکرد ضعیف‌تری دارند، بخش سفید مغز در ایجاد ارتباط بین قسمت‌های مختلف مغز نقش دارد. هم چنین نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که افسردگی درمان نشده در دوران بارداری منجربه تولد نوزادان کم وزن می‌شود که بعد از تولد به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارند. زنان باردار افسرده، تغذیه نا مناسب‌تری دارند و کمتر تحت مراقبت پزشک قرار می‌گیرند و حتی احتمال خود کشی نیز در آن‌ها بیشتر است.

این مطالعه نمی‌تواند مکانیسم چگونگی تأثیر افسردگی مادر را بر تغییر ساختار مغز جنین نشان دهد، همچنین مشخص نیست که این تغییرات آیا در سنین بزرگسالی نیز ادامه می‌یابند یا نه. نتایج این تحقیق در حال حاضر تنها روی سلامت فیزیکی و ذهنی مادران در طول بارداری تمرکز دارد درمان‌های سایکوتراپی(روان درمانی) یا مشاوره‌ای تأثیر زیادی روی افسردگی و اضطراب دارد که می‌تواند خطرات مربوط به تکامل مغز جنین را کاهش دهد. دارو‌های ضد افسردگی روی بخش خاکستری مغز اثر می‌گذارند که به‌نظر می‌رسد معایب و مزایای این داروها هنوز به میزان کافی تأیید نشده‌اند.

اگرچه بعضی از داروهای ضد افسردگی و اضطراب برای زنان باردار بی‌خطر هستند، بعضی از تحقیقات نیز نشان می‌دهند که این داروها روی تکامل مغز جنین تأثیراتی دارند.

به‌گفته یکی از محققان دانشگاه پیتزبورگ، تغییرات در تکامل مغز جنین لزوما منجربه ناهماهنگی‌های رفتاری شناختی یا احساسی بلند مدت می‌شوند. به‌نظر می‌رسد افسردگی مادران نوزادان را بیشتر مستعد ژن اختلالات می‌کند.

منبع: .reuters.com

هشدار پزشکان: استفاده از تکنولوژی هشدار سلامت "ایجاد شکاف نسلی" می کند!

نظام پزشکی کانادا در گزارشی خبری اعلام کرد:

سیستم مراقبت های بهداشتی نیاز به پیگیری بیشتری در میان جوانانی دارد که از فناوری برای رفاه خود استفاده می کنند و به خدماتی دسترسی دارند که مشابه دیگر نسل ها می باشد.

هشدار پزشکان: استفاده از تکنولوژی هشدار سلامت "ایجاد شکاف نسلی" می کند!

جوانانی که از دستگاه های نظارت سلامتی استفاده می کنند نسبت به نسل های دیگر ارتباط کمتری با محیط بیرون دارند

جوانانی که از دستگاه های نظارت سلامتی استفاده می کنند نسبت به نسل های دیگر ارتباط کمتری با محیط بیرون دارند

نتایج بررسی جوانانی که بیش از حد از تکنولوژی استفاده می کنند نشان داد فناوری هایی چون نظارت مجازی و هوش مصنوعی می تواند به بازنمایی آنچه انجمن پزشکی کانادا آن را رشد شکاف بهداشت و سلامت نسلی نامیده است کمک کند.

دکتر گیگی استلر، رئیس پیشین انجمن پزشکی کانادا که ۸۵ هزار پزشک و متخصص را در این زمینه آموزش داده است اظهار داشت:

آنچه ما می بینیم این است که مردم کانادا آماده دریافت این سیستم هستند، اما سیستم مراقبت بهداشت هنوز این آمادگی را ندارد.

وزیر فعلی انجمن پزشکی، دکتر لوران مارشو افزود:

به منظور اطمینان از آمادگی برای استفاده از این موج جدید از بیماران وابسته به تکنولوژی، باید سیاست های درست و همچنین برنامه های عملیاتی را برای به روز رسانی اکوسیستم مراقبت های بهداشتی آینده آماده کنیم. نحوه مدیریت این نسل و رعایت بهداشت آنها با سایر گروه های آماری بسیار متفاوت است.

این گزارش براساس نتایج نظر سنجی ایپسوس (Ipsos) در ماه می و در آستانه ی اجلاس سران بهداشت و درمان انجمن پزشکی کانادا  است که در وینیپگ برگزار شد و بیش از ۷۰۰ پزشک، سیاستگذار بهداشت، بیمار و کارمند گرد هم آمده بودند تا درباره موضوع نحوه ی ارائه بهتر خدمات بهداشتی و تاثیرات آن از طریق تکنولوژی  گفتگو کنند.

طبق این نظرسنجی افراد ۱۸-۳۴ ساله توجه بیشتری به ویزیت توسط پزشکان مجازی و شخصی دارند و سالانه ۱۱ مرتبه توسط پزشک ویزیت می شوند. جوانان از انواع تکنولوژی های آنلاین از جمله دستگاه ثبت ضربان قلب مچی و دستگاه کنترل فشار خون استفاده می کنند و نسبت به سایر نسل ها کمتر نگران حفظ حریم خصوصی خود هستند.

اوسلر می گوید:

این نسل، نسلی است که با فناوری بزرگ شده و این نشان می دهد که تمایلات دسترسی به مراقبت های بهداشتی حداقل بخشی از عملکرد آشنایی آن ها با تکنولوژی جدید است. این نسل نه تنها به دنبال مراقبت از خود در برابر بیماری هستند، بلکه به دنبال مراقبت از سلامت خود می باشند. آنها بیش از هر نسل دیگری سلامت خود را مدیریت می کنند و این چیز خوبی است. انتظار می رود جوانان بیش از هر نسل دیگری به سیستم های بهداشتی و مراقبتی دسترسی پیدا کنند.

نظر سنجی صورت گرفته میان بیش از ۲۰۰۰ کانادایی نشان داد که از هر ۱۰ نفر، هفت نفر از سیستم ویزیت مجازی استفاده می کنند و بسیاری از این افراد معتقدند سیستم های مجازی می تواند به مراقبت مرتب تری بیانجامد. همچنین داده ها نشان می دهد والدین بالای ۳۵ سال در انتاریو و BC، از هر ۱۰ بار مراجعه به پزشک یک بار ویزیت مجازی انجام می دهند.

یک چهارم این افراد که اکثرا بالای ۳۵ سال، تحصیل کرده و متاهل هستند، اظهار کردند گوشی های تلفنشان مجهز به سیستم نظارت بر سلامت است.

اکثر افراد گفتند ترجیح می دهند از دستگاهی برای مراقبت از سلامت خود استفاده کنند که کمتر مورد تهاجم یا هک قرار بگیرد و مسئولین چنین پاسخ می دهند که افراد نباید نگران دقت تشخیص آنلاین و از دست دادن احتمالی تماس های فردی باشند.

اسلر می گوید:

فناوری می تواند سیتمی کم هزینه تر را ارتقا دهد و اتلاف زمان حین ویزیت را کاهش دهد، اما باید تعادل به گونه ای باشد که پزشک مجازی فقط به عنوان مکمل حفظ بهداشت و مراقبت، عمل کند.

وی افزود:

فکر نمی کنم قصد داشته باشید روبات ها جایگزین متخصصان مراقبت های بهداشتی شوند. 

با این حال او می گوید پزشکان باید برای تغییراتی در نحوه استفاده از فناوری برای ارائه مراقبت های بهداشتی در زمانی که استارت آپ های واقعی اضافه شده در این زمینه به روی کمک در زمینه مشکلات عصبی به افراد مبتلا به اوتیسم و گوشی های جراحی متمرکز می شوند، آمادگی داشته باشند.

 

اوسلر می گوید:

این یک پیغام هشدار دهنده به سیاست گذاران بهداشتی، پزشکان و نوآوری عرصه ی مراقبت های بهداشتی است تا بتوانند چگونگی استفاده از تکنولوژی را برای کسب نتایج بهتر، ارائه دهند.

وی افزود:

کانادا از دیگر کشورهای در ارائه خدمات مراقبت سلامت عقب مانده است. انبارهایی در اینجا وجود دارد اما هیچ چیزی در مقیاس ملی اتخاذ نشده است. ما باید در مورد چگونگی ایجاد آمادگی برای پاسخگویی به نیازهای نسل های مختلف به ویژه این نسل که نسل تکنولوژی هستند، هوشمندانه عمل کنیم تا فناوری بتواند سلامت و سیستم مراقبت از سلامت را بهبود بخشد. نتایج نظر سنجی نیاز به سیاست های صحیح و اقدام سریع و به موقع دارد.

منبع:thestar.com

کوچک کردن بشقاب کمکی به لاغری تان نمی کند!

درباره موضوع کاهش وزن، یك مطالعه جدید پیشنهاد می دهد كه سایز بشقاب تفاوتی ایجاد نمی كند چرا كه زمانی كه شما گرسنه هستید یا هنوز غذا نخورده اید، سرو غذا چه در بشقاب كوچكتر و پرتر یا در بشقاب بزرگتری كه فضای خالی بیشتری دارد، تفاوتی نمی كند.

کوچک کردن بشقاب کمکی به لاغری تان نمی کند!

چگونه وزن كم كنیم: این مطالعه پیشنهاد می دهد كه زمانیكه مردم گرسنه هستند به خصوص زمان رژیم غذایی ، آن ها كمتر تمایل به گول خوردن با سایز بشقاب دارند و بیشتر به این تمایل دارند كه متوجه شوند كمتر غذا می خورند.

چگونه وزن كم كنیم: این مطالعه پیشنهاد می دهد كه زمانیكه مردم گرسنه هستند به خصوص زمان رژیم غذایی ، آن ها كمتر تمایل به گول خوردن با سایز بشقاب دارند و بیشتر به این تمایل دارند كه متوجه شوند كمتر غذا می خورند.

اگر شما فكر می كنید سرو غذا در بشقاب كوچكتر می تواند مغز شما را برای كمتر خوردن گول بزند، لازم است دوباره فكر كنید.

براساس یك مطالعه، وقتی افراد از غذا محروم باشند، بیشتر احتمال دارد كه به سایز دقیق یك پرس غذا توجه كنند، صرف نظر از اینكه این غذا چگونه سرو می شود.

مطالعه جدید حقه محبوب در رژیم غذایی كه بر اساس تصور دلبوف كه انتظار دارد افراد بر حسب قرار گرفتن در معرض یك شئ بزرگتر یا كوچكتر برداشت متفاوتی از سایز خواهند داشت را زیر سوال می برد.

تزوی گانل از دانشگاه بن گوریون(BGU) در مقاله ای كه در نشریه ی اشتها به چاپ رسید، گفت:

سایز بشقاب به اندازه ای كه ما فكر می كنیم تاثیر ندارد. حتی اگر شما گرسنه باشید و غذایی نخورده و در تلاش برای كاهش پرس غذای مصرفی باشید، سرو غذا چه در یك بشقاب كوچك پرتر یا یك بشقاب بزرگ با فضای خالی بیشتر یكسان به نظر می رسد.

مطالعه بر چگونگی اثرگذاری محرومیت غذایی بر درك از غذاها از جنبه های مختلف اثر دارد، محققان دریافتند كه افرادی كه برای حداقل سه ساعت چیزی نخورده اند نسبت به افرادی كه اخیرا غذا خورده بودند بیشتر تمایل به توجه به اندازه پیتزا در ظروف بزرگتر یا كوچكتر داشتند. با این حال این موضوع زمانی كاربرد داشت كه در مورد غذا بحث شود. زمانیكه از این دو گروه خواسته شد كه سایز دایره های سیاهی كه در میان دایره های با اندازه مختلف جاسازی شده بودند را تشكیل دهند هر دو دقت مشابهی داشتند!

منبع: hindustantimes.com

کدام مواد غذایی از دیرباز میان بشر رایج بودند؟!

بسیاری از غذا هایی که هم اکنون در نقاط مختلف دنیا رایج هستند، روزگاری بسیار قبل تر از کشاورزی مدرن و پیشرفت صنعت، توسط اجداد ما تولید می شدند.

کدام مواد غذایی از دیرباز میان بشر رایج بودند؟!

بسیاری از غذا ها، روزگاری پیش تر از کشاورزی مدرن و پیشرفت صنعت، توسط اجداد ما تولید می شدند

بسیاری از غذا ها، روزگاری پیش تر از کشاورزی مدرن و پیشرفت صنعت، توسط اجداد ما تولید می شدند

۱) نان

دوشنبه گذشته، باستان شناسان از پیدایش قدیمی ترین نوع نان خبر دادند. باقی مانده های ذغالی از نان ها، تنها چند میلی متر اندازه دارند و داخل کوره ای قدیمی واقع در صحرای سیاه، واقع در شمال شرق کشور اردن یافت شده اند. یافته ها از جنس کوره ها و اجزای باقی مانده، نشان می دهند که این بنا مربوط به بیش از ۱۴ هزار سال پیش بوده اند.

 

۲) شکلات

یک بشقاب باستانی یافته شده توسط دانشمندان در جنوب شرق مکزیک، ترکیبات شیمیایی موجود در نوشیدنی های شکلاتی گرم را نشان می داد که نزدیک به ۳ هزار و پانصد سال قدمت داشتند. این نوشیدنی با دانه های تست شده تولید و توسط پودر چیلی فلفل طعم دار شده بودند. طبق اطلاعات بدست آمده، این نوع نوشیدنی توسط آزتک ها که سرزمین هایی غنی از درخت های کاکائو را تحت تسخیر خود داشتند، مصرف می شدند.

 

۳) پاپ کورن

طبق آنالیز انجام شده بر روی قره قاط ها، چنگال ها، شاخه ها و ساقه های دست نخورده قدیمی واقع در سایت باستانی پرو، نتیجه گرفته می شود که مردم آن زمان، غذایی بر اساس ذرت را حدود ۶ هزار پیش تهیه می کردند. آزمایش های متفاوت نشان می دهند که چوب های قدیمی ذرت به پاپ کورن تبدیل می شدند. آن ها ابتدا در ماده ای ناشناخته جمع آوری و سپس بر روی ذغال آماده می کنند. رُست کردن آن ها بر روی شعله و یا از طریق پختن در اجاق های داغ انجام می شود.

منبع: Theguardian.com

هوش هیجانی چیست؟

کاملا مشخص است که هیجان ها و رفتارهای شما بسیار به یکدیگر وابسته اند و بر همین اساس، این که هیجان های شدید اغلب به واکنش های رفتاری افراطی تر دامن بزنند، زیاد تعجب برانگیز نیست.

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی چیست

هوش هیجانی چیست

در واقع بسیاری از افرادی که دچار احساس های آشفته ساز هستند رفتارهای کنترل پذیری دارند. افرادی که تحت تاثیر هیجان های آشفته ساز هستند اغلب وقتی دچار خشم، افسردگی یا اضطراب می‌شوند، دست به رفتارهای خود آسیب رسان از قبیل: بریدن رگ، پرخوری، کم‌خوری، مصرف مواد مخدر، دست انداختن دیگران(اغلب دست انداختن دیگران منجر به جنگ و دعوا یا روابط بین فردی ناسالم می شود) می‌زنند؛ پس واضح است که چنین رفتارهایی به افراد آسیب می زند. با این حال اینگونه افراد، اغلب این رفتارها را تکرار می‌کنند.

یک سوال مهم باقی مانده است و آن این است که چرا برخی افراد دست به چنین کارهایی می‌زنند؟

پاسخ این سوال را باید در هیجان هایشان جستجو کنیم.

بیایید با این اصل بنیادین شروع کنیم:

بسیاری از رفتارها به این دلیل تکرار می‌شوند که به نتیجه رسیده‌اند و منجر به پاداش شده‌اند. افراد به این دلیل سر کار می روند که کار آن ها پاداش آفرین است، دانشجویان به این دلیل به دانشگاه می روند که نمره خوب کسب کنند، افراد به دلیل کسب مدال و جایزه در رقابتهای ورزشی شرکت می‌کنند، موسیقی دانان به این دلیل کار می کنند که آهنگ جدیدی بسازند و باغبانان از دیدن شکوفه های باغ پاداش می گیرند؛ همه این پاداش‌ها باعث تقویت این رفتارها می‌شود و در آینده احتمال بروز آن ها را بیشتر می‌کند. اگر در آخر ماه به شما پول ندهند، با علاقه سرکار نمی روید. اگر شما هیچ شانسی برای قبولی در کنکور نداشته باشید، احتمالا در کلاس های آمادگی کنکور شرکت نمی کنید. اگر فردی هر روز گل های باغ شما را بچیند شما به احتمال زیاد دست از گلکاری برمی‌دارید. هیجان ها نیز به همین سبک و سیاق، پاداشی هستند که رفتار شما را تقویت می کنند اما ممکن است موجب تقویت رفتارهای خود تخریبگران شوند.

به عبارت دیگر درک این نکته دارای اهمیت خاصی است که برخی پاداش های هیجانی باعث تقویت رفتارهای خود تخریب گرانه می‌شوند و افراد برای کنار آمدن با هیجان های آشفته ساز گاهی دست به رفتار خود تخریب گرانه می زنند: بریدن/جرح خویش، دست انداختن دیگران، پرخوری، سوء مصرف مواد و نظیر آن. همه این رفتارها پاداش های کوتاه مدتی می گیرند و به همین دلیل احتمالا تکرار می‌شوند اما در دراز مدت آسیب رسان هستند.

هوش هیجانی به علاوه هوش برابر است با موفقیت

هوش هیجانی به علاوه هوش برابر است با موفقیت

همانطور که می دانید دارو و الکل نیز مثل غذا یا هر ماده ای دیگری که به بدن انسان وارد شود بر  احساستان اثر می گذارد. الکل و داروها به طور موقت باعث ایجاد احساس خوشحالی، بی‌حسی، برانگیختگی یا فقط فرار از احساس کسالت می شوند. اما این احساس ها ممکن است به استفاده مجدد داروها دامن بزنند؛ مخصوصاً بعد از اینکه احساس های موقت از بین رفتند. با وجود این، استفاده از الکل، داروهای خیابانی یا سوء استفاده از داروهایی که پزشک تجویز کرده است ممکن است باعث بروز بسیاری از مشکلات جسمی، انواع اعتیاد، مشکلات قانونی، گرفتاری های مالی و روابط بین فردی ناکارآمد بشود.

 

بیشتر بخوانید:

اعتیاد به مواد مخدر؛ هر سخنی را باور نکنیم

 

مثلا الکل ماده ای کندساز است که باعث احساس خستگی، غمگینی و بی حالی می شود. الکل واقعا سطح هوشیاری را کاهش می دهد به گونه ای که فرد به انجام کارهایی مبادرت می ورزد. حرف‌هایی می‌زند که در شرایط عادی چنین کاری نمی کند یا چنین حرفی نمی‌زند. اما برخی افراد به این واقعیت اعتقاد ندارد. استفاده از داروهای خیابانی یا سوء استفاده از برخی از داروهایی که پزشک تجویز می کند نیز اثرات مشابهی بر جای می‌گذارند. برخی از داروهایی مثل کراک و کوکائین ابتدا موجب احساس سرزندگی و شادابی می شود اما پس از اینکه اثرات اولیه داروها از بین رفت، فرد گرفتار افسردگی، اضطراب و افکار پارانوئیدی می شود.

این واقعیت درباره بسیاری از داروهای خیابانی دیگر مثل ماریجوانا، متامفتامین و هروئین نیز صدق می‌کند. برخی از داروهای تجویز شده توسط پزشکان نیز ممکن است موجب افسردگی و اضطراب شوند. اگر شما این داروها را طبق دستور پزشک مصرف کرده و گرفتار اثرات جانبی آنها شده اید، با پزشک خود مشورت کنید. نیکوتین و کافئین نیز در زمره داروها قرار می گیرد هرچند منبع قانونی ندارد و در جامعه استفاده می شود. 

نیکوتین محرک است و موجب فعالیت ماهیچه های فرد می شود، اما برخی افراد معتقدند که مصرف آن موجب آرامش بیشتر آن ها می شود. در این موارد چیزی که فرد واقعا ادراک می‌کند همان احساس آرامش موقت در بدن است و به همین دلیل اشتیاق او برای مصرف نیکوتین افزایش می‌یابد. نیکوتین به شدت اعتیادآور است و همین امر موجب می شود افراد سیگار بیشتری بکشند. مصرف سیگار فرد را تحریک می کند و تا زمانی که سیگار بعدی را مصرف نکند آرام نمی‌گیرد.

کافئین نیز ماده ای محرک است که در قهوه، چای، بسیاری از نوشیدنی‌ها و برخی از ضد دردها یافت می‌شود. اگر شما زیاد قهوه بخورید احتمالا دچار احساس لرزش، تحریک پذیری یا بی قراری می شوید. شما ممکن به مصرف کافئین نیز معتاد شوید. اگر بدنتان به کافئین عادت کند تحریک پذیر می شود و بعد از این که به اندازه کافی کافئین مصرف نکنید ممکن است دچار سردرد یا سایر علائم جسمی شوید. مصرف مداوم الکل، دارو های خیابانی یا داروهایی که پزشک تجویز کرده به عادت تبدیل می‌شود. برای دستیابی به احساس خوشایند قبلی به داروی بیشتری نیاز داریم. در این حالت اصطلاحا می گویند بدن فرد نسبت به دارو مقاوم شده. حتی در مورد مصرف داروهایی که پزشک تجویز کرده است بایستی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید.

منبع: Telexiran.com


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟