گوش به زنگگوش به زنگ

پل نیومن و گرانترین ساعت مچی تاریخ


26 اکتبر 2017 ارقام و ارزش ها در دنیای ساعت باز ها تغییر کرد. ساعت (Rolex Daytona Ref. 6239) متعلق به پل نیومن بازیگر مشهور هالیوود و برنده ی جایزه ی اسکار که در سپتامبر سال 2008 به دلیل سرطان ریه درگذشت، به قیمت 17.75 میلیون دلار یعنی حدود 72 میلیارد تومان در مزایده ی Phillips به فروش رسید.

Rolex Daytona Paul Newman گران ترین ساعت مچی جهان.jpg

Rolex Daytona Paul Newman گران ترین ساعت مچی جهان

حالا با پشت سر گذاشتن این مزایده و گرد و خاکی که به پا کرد، نگاهی بیندازیم به اینکه چطور یک ساعت مچی کرونوگراف استیل در دنیای ساعت تاریخ ساز شد.

جوآن وودوارد، همسر پل نیومن این رولکس دیتونای خاص را در سال ۱۹۶۸ از فروشگاه معروف کالا های لوکس تیفانی (Tiffany & Co) خریده و به وی هدیه داد. به گفته ی نِل نیومن، دختر پل، او بیش از ده سال ساعت خود را در حین کار، بازیگری و حتی مسابقات اتومبیلرانی که آخر هفته ها شرکت می کرد به دست می بست. پل در سال ۱۹۸۴ رولکس خود را به دامادش جیمز کاکس (که الان از دخترش جدا شده اما همچنان از دوستان نزدیک هستند) هدیه داد. آقای کاکس امسال تصمیم به فروش ساعت گرفت و خانه ی مزایده ی Phillips به وی پیشنهاد شد.

آقای Aurel Bacs مجری مشهور مزایده های گرانترین ساعت ها در Phillips.jpg

آقای Aurel Bacs مجری مشهور مزایده های گرانترین ساعت ها در Phillips

شرکت Phillips یک خانه ی مزایده ی انگلیسی است که در سال ۱۷۹۶ توسط Harry Phillips بنیان گذاری شد و اکنون دارای دو دفتر اصلی در لندن و نیویورک می باشد. با اعلام این شرکت نیویورک میزبان این مزایده ی جنجالی شد. ۳۲ نفر، که ۱۶ نفر آنها در سالن حضور داشتند و ۱۶ نفر دیگر از طریق تلفن می توانستند قیمت پیشنهادی خود را برای این ساعت اعلام کنند. مزایده راس ساعت ۶ بعد از ظهر ۲۶ اکتبر با قیمت ۱ میلیون دلار شروع و تنها پس از چند دقیقه از سوی یک خریدار تلفنی به ۱۰ میلیون دلار افزایش یافت. افراد داخل سالن بهت زده شده و دیگر حرفی برای گفتن نداشتند. رقابت دیگر بین خریداران ناشناس تلفنی بود. قیمت به ۱۲.۵ میلیون و سپس به ۱۴ میلیون دلار افزایش یافت. لازم به ذکر است که در این میان قبل از اتمام مزایده، رولکس پل نیومن با پشت سر گذاشتن ساعت پتک فیلیپ (Patek Philippe Ref. ۱۵۱۸) به گران ترین ساعت مچی تبدیل شده بود. آقای Aurel Bacs که از مجریان حرفه ای مزایده های فیلیپس است، برای افزایش تب و تاب آن شروع به گفتگو با مشتریان کرد که ناگهان یکی از مشتری های ناشناس تلفنی قیمت ۱۵.۵ میلیون دلار را پیشنهاد کرد. دیگر هیچکس حرفی برای گفتن نداشت و این ساعت ۱۵.۵ میلیون دلاری (به اضافه ی ۱۲.۵% حق پرداخت برای خانه مزایده ی Phillips) در مجموع به قیمت ۱۷،۷۵۲،۵۰۰ دلار چکش خورد. طبق گفته ی آقای جیمز کاکس بخشی از سود حاصل از فروش این ساعت به موسسات خیریه اهدا خواهد شد.

پل نیومن که زمانی سودآورترین ستاره ی سینما بود، حال ساعتش گرانترین ساعت مچی تاریخ شد و به پادشاه دنیای ساعت نیز تبدیل شد.

Paul Newman در حالی که ساعتش را به دست بسته، به همراه همسرش Joanne Woodward در فستیوال فیلم کن سال ۱۹۷۳.jpg

Paul Newman در حالی که ساعتش را به دست بسته، به همراه همسرش Joanne Woodward در فستیوال فیلم کن سال ۱۹۷۳