Volkswagen Arteon سدانی بی نظیر

به گفته ی ولکس واگن، Arteon جانشین Passat CC نخواهد بود و در واقع خودرویی است که ولکس واگن را ارتقا خواهد داد. این کمپانی بزرگ خودروی جدیدش را تحت عنوان یک گرن توریسموی آوانگارد معرفی می کند که هاچ بکی کشیده بوده که هم در ظاهر و هم در داخل بزرگ است. البته بهتر است به جای هاچ بک آنرا یک فست بک خطاب کنیم. آرتئون بر خلاف پاسات اتومبیلی است که با هدف قرار دادن ولکس واگن در رقابت با BMW و Audi ، به خصوص مدل های Audi A5 اسپورت بک و BMW سری 4 گرن کوپه خلق شده است.

 Volkswagen Arteon سدانی بی نظیر

Volkswagen Arteon ۲۰۱۸.jpg

Volkswagen Arteon ۲۰۱۸

آرتئون نسبت به پاسات از مزایای فراوانی برخوردار است. گنجایش صندوق عقب آرتئون ۵۶۳ لیتر است اما با خواباندن صندلی های عقب به ۱۵۵۷ لیتر افزایش می یابد. جالب ترین آن ها سیستم هوشمند کمک اورژانس می باشد که با هدف کاهش تصادفات ناشی از بیهوشی، نداشتن توانایی رانندگی و یا خواب آلودگی که بیش از ۲۰ درصد تصادفات را تشکیل میدهد، ایجاد شده است. آرتئون به طور مداوم فرمان، ترمز ها و حرکات آنها را کنترل کرده و اگر راننده تعادل نداشته و رانندگی غیر منطقی داشته باشد با بوق، چراغ و لرزاندن داخل خودرو سعی به هوشیار کردن راننده می کند. اگر راننده کنترل خودرو را در دست نگیرد با حرکت یواش خودرو به صورت زیگزاگی دیگر رانندگان را از این موضوع مطلع کرده و خودرو را در خط کناری راه متوقف میکند.

این اتومبیل با ۳ نوع موتور بنزینی عرضه خواهد شد:

موتور ۴ سیلندر توربوشارژ ۱.۵ لیتری تحت عنوان TSI Evo ۱.۵ با تولید ۱۴۸ اسب بخار

دو موتور ۴ سیلندر توربوشارژ ۲.۰ لیتری تحت عنوان TSI ۲.۰ با تولید ۱۸۷ و ۲۷۶ اسب بخار

سریعترین آنها موتور ۲ لیتری ۲۷۶ اسب بخاری است که دارای سیستم ۴MOTION four-wheel-drive ولکس واگن بوده و با یک جعبه دنده ی ۷ سرعته ی دوال کلاچ در ۵.۶ ثانیه به سرعت صد کیلومتر در ساعت می رسد.

نمای داخل Volkswagen Arteon.jpg

نمای داخل Volkswagen Arteon

تصور می شد که این خودروی بی نظیر ولکس واگن فقط برای فروش در بازار اروپا باشد اما اینگونه نیست و آرتئون ۲۰۱۹ ماه فوریه در نمایشگاه اتومبیل شیکاگو به نمایش گذاشته خواهد شد. این مدل با نمونه ی اروپایی اش هیچ تفاوتی در طراحی داخل و خارج ندارد.

محققین، ارتباط بین تب و سرطان را کشف کردند

دانشمندان طی تحقیقاتی جدید، ارتباط بین تب و سرطان را مورد بررسی قرار داده‌اند.

محققین، ارتباط بین تب و سرطان را کشف کردند

کشف ارتباط بین تب‌های عفونی و سرطان

کشف ارتباط بین تب‌های عفونی و سرطان

الگوهای تکراری در سابقه بیمار، نشانگر وجود یک رابطه معکوس بین تاریخچه تب عفونی و خطر ابتلا به سرطان است که در طول چندین دهه در اسناد و مطالعات پزشکی به ثبت رسیده است.

محققان بر اساس داده‌های آزمایشگاهی و تجربیات گذشته، معتقدند که تب‌های مکرر، توانایی سلول‌های تی گاما دلتا را برای تشخیص ناهنجاری‌های سلولی و تقویت محیط‌های غیرحرفه‌ای که  سلول‌های بدخیم را از بین می‌برند، افزایش می‌دهند. این مقاله اولین مقاله‌ای است که نقش سلول‌های تی گاما دلتا را بعنوان شریکی در این رابطه معکوس تصدیق می‌کند.  

تب عفونی، یک واکنش دفاعی و سازگار است و زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن با پیروژن‌های بیرونی یا الگوهای مولکولی وابسته به پاتوژن (PAMP)، در تماس قرار می‌گیرد. در طی شناخت این پیروژن‌های بیرونی، واسطه‌های اندوژن که به عنوان پیروژن‌های درونی نیز شناخته می‌شوند، سیستم‌های تب‌زا را تقویت می‌کنند.

محققان در توضیح بیشتر عملکرد واسطه‌های درونی نظیر سیتوکین‌ها می‌گویند:

به طور خلاصه، واسطه‌های درونی تب، منجر به تغییر مسیر متابولیک و انرژی به سمت سیستم ایمنی بدن در طی تب می‌شوند. این امر به طرز چشمگیری فرکانس دامنه ایمنی ناشی از افکتورها از جمله لنفوسیت‌ها که بیانگر گیرنده‌های گاما دلتا هترودیمر هستند و ضدعفونی‌کننده و ضدتومور قوی به شمار می‌آیند را افزایش می‌دهد.

قرار گرفتن در معرض عفونت، به طور قابل‌توجهی تعداد سلول‌های تی گاما دلتا را افزایش می‌دهد. در طی عفونت، سلول‌هایVg۹Vd۲ T  خون می‌توانند تعداد واحدهایی که  ۶۰ درصد از کل مقدار لنفوسیت‌ها را تشکیل می‌دهند، افزایش دهند.

در حالی که تحقیقات قبلی و تجربیات فعلی ایمونوتراپی سرطان عمدتا بر روی سلول‌های تی آلفا / بتا  تمرکز دارند، تجزیه و تحلیل اثر متقابل تب و سلول‌های تی گاما دلتا می‌تواند منجر به تحقیقات بیشتری در مورد اثرات فراگیر و مزایای بالینی این رابطه شود.

منبع: business-standard.com

فشار خون بالا به ارگان های حیاتی بدن آسیب می زند

به گفته متخصصین قلب و عروق، فشار خون بالا در صورت عدم کنترل، می تواند به ارگان های حیاتی بدن مانند: چشم، قلب و مغز، آسیب های جدی وارد کند. در زیر به برخی از راه های مربوط به کنترل فشار خون اشاره می شود:

فشار خون بالا به ارگان های حیاتی بدن آسیب می زند

فشار خون بالا به ارگان های حیاتی بدن آسیب می زند

فشار خون بالا به ارگان های حیاتی بدن آسیب می زند

بیماران دچار فشار خون بالا می بایست حتما زیر نظر یک پزشک متخصص باشند. این بیماران ضمن مصرف داروهای فشار خون تحت نظر پزشک، حتما باید تغییراتی را نیز در سبک زندگی و برنامه تغذیه خود اعمال کنند. داروهای فشار خون، بدون داشتن یک برنامه غذایی صحیح و انجام تغییراتی در سبک زندگی،  تاثیر چندانی در مداوا و کنترل این بیماری نخواهند داشت.

کاهش مصرف سدیم، توجه به عادات غذایی و ایجاد تغییرات در برخی از آن ها، تا حدود زیادی مانع بروز فشار خون بالا می شود. پیاده روی و ورزش های آرام و متداوم نیز تاثیر قابل توجهی در کاهش فشار خون دارند.

اکثر متخصصین تغذیه مصرف بیش از اندازه نمک را عامل اصلی فشار خون در افراد عنوان می کنند. افرادی که فشار خون بالا دارند می بایست میزان سدیم مصرفی خود را به میزان زیادی کاهش داده و حتی الامکان سدیم را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف نمایند؛ به جای استفاده از غذاهای فرآوری شده، سبزیجات تازه و ادویه ها توصیه می شود. همچنین در کنار استفاده از سبزیجات تازه و سالم، محصولاتی مانند تخم کتان، زیتون و غذاهای دریایی نیز در کنترل و جلوگیری از فشار خون بالا نقش مهمی دارند.

غذاهای حاوی امگا ۳ برای بیماران دارای فشار خون بالا بسیار مناسب می باشد. به علاوه مواد مغذی مانند: سیر، اسفناج، موز، گوجه فرنگی، خربزه، کرفس، لیمو، انار، زردآلو و ماست نیز تاثیر زیادی در کنترل فشار خون دارند.

مصرف شکلات سیاه و کاکائو و در عین حال حذف کربو هیدرات ها و شکر از برنامه غذایی، برای افراد مبتلا به فشار خون بالا بسیار مفید است. شکلات سیاه و پودر کاکائو حاوی ترکیبات گیاهی هستند و باعث کاهش فشار خون و رفع التهاب در عروق می شوند.

مصرف شکر و کربوهیدرات ها باعث ابتلای فرد به دیابت شده و عملکرد قلب را مختل می سازد. کارشناسان و پزشکان تغذیه به جای کربو هیدرات ها، لبنیات کم چرب و سویا را توصیه می کنند.

فرآورده های گوشتی و کنسروهای گوشت نیز حاوی میزان بالایی از سدیم می باشند. توصیه پزشکان به افرادی که دچار بیماری فشار خون هستند این است که از مصرف این محصولات به شدت خودداری کنند.

سوسیس، کالباس، تنقلات شور، زیتون شور و کلیه غذاهای آماده، برای فشار خون مضر بوده و باید از مصرف آن ها پرهیز شود. 

همچنین عواملی مانند کاهش وزن، ترک سیگار و مشروبات الکلی نیز نقش پررنگی در کنترل فشار خون دارند.

به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید؟

پزشکان اروپایی 6 راه مناسب و سودمند برای جذب ویتامین D را برای عموم ارائه دادند. این روش ها به همراه توصیه و هشدارها بیان گردیده است. وجود این ویتامین و نحوه ذخیره سازی درست آن در بدن تاثیر بسیاری بر سلامت بدن دارد.

به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید؟

به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید؟

به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید؟

بررسی دانشمندان نشان می دهد، ویتامین D تاثیر فراوانی بر استخوان ها داشته و باعث تقویت ایمنی بدن می شود. این در حالی است که کمبود این نوع ویتامین باعث می شود، افراد به بسیاری از بیماری های جدی، از قبیل دیابت، انواع بیماری های قلبی، افسردگی و سرطان مبتلا شوند. به همین دلیل، همه متخصصین غدد درون ریز، با توجه به خطرناک بودن این بیماری ها، به همه افراد توصیه می کنند، از میزان ویتامین D در بدن خود اطلاع داشته و در صورت کمبود این نوع ویتامین در بدن، هر چه سریع تر نسبت به جبران کمبود آن اقدام نمایند.

از آن جا که ویتامین D نوعی ویتامین ذخیره شونده در بدن می باشد، وجود بیش اندازه این ویتامین نیز مشکلاتی از قبیل ریتم ناموزون قلب، تشکیل سنگ کلیه و نارسایی کلیوی را با خود به همراه خواهد داشت. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند، بدون مشورت و معاینه پزشک از مصرف مکمل های ویتامین D خودداری شود. به توصیه پزشکان همچنین، میزان ویتامین D و سطح کلسیم بدن هر ۶ ماه می بایست مورد بررسی قرار گیرد. در پایین به ۶ راه موثر ذخیره ویتامین D و روش های سودمند و مناسب برای جذب این ویتامین اشاره می شود:

استفاده صحیح از نور خورشید

اگر هر روز از همه مواد غذایی حاوی ویتامین D، استفاده کنیم، تنها ۲۰ در صد از نیازهای روزانه بدن ما به ویتامین D تامین می شود. برای تامین بقیه ویتامین D لازم است پوست بدن ما در تماس مستقیم نور خورشید قرار گیرد. پزشکان، بهترین زمان برای بهره گیری از نور خورشید را، ماه می تا نوامبر ( اردیبهشت تا آبان ) و از ساعت ۱۱ تا ۱۵ عنوان می کنند. تماس مستقیم افراد با نور خورشید، روزانه ۲۰ – ۱۵ دقیقه و در تماس غیر مستقیم، ۴۵ – ۳۰ دقیقه در ساعات مشخص شده، می تواند برای بدن بسیار مفید باشد.

به گفته متخصصان، اگر چه کرم های محافظتی، لباس و پنجره مانع جذب ویتامین D از طریق تابش نور مستقیم خورشید به بدن می گردد، اما بنا به تاکید پزشکان، در صورتی که افراد تمایل داشته باشند، زمان بیشتری را مقابل نور خورشید قرار بگیرند، حتما می بایست از کرم های محافظتی پوست استفاده نمایند.

این غذاها را نادیده نگیرید

هر چند مواد غذایی به تنهایی برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن کافی نیستند، اما با این حال، انواع ماهی های چرب مانند: ماهی ساردین و تن منابع خوبی برای تامین ویتامین  D محسوب می شوند. همچنین قارچ هایی که در معرض مستقیم نور خورشید قرار دارند می توانند بخشی از نیاز روزانه ویتامین D را برای بدن تامین کنند. قارچ های گلخانه ای به این دلیل که در تماس مستقیم نور خورشید قرار ندارند، حاوی ویتامین D نمی باشند.

خواب منظم و کافی

خواب منظم و کافی بدن افراد را برای جذب ویتامین D آماده تر می سازد. همچنین مطالعات نشان می دهد، میزان ویتامین D در افرادی که کمتر از ۵ ساعت در روز می خوابند و خواب های نامنظمی دارند، نسبت به افراد دارای خواب کافی و منظم در روز به مراتب کمتر است. در تحقیقات انجام یافته توسط دانشمندان، اختلالات خواب مانند: بی قراری، انواع سکته و سندورم در بیمارانی که سطح ویتامین D پایین تری دارد، بیشتر مشاهده شده است.

اجتناب از اضافه وزن

افراد دارای اضافه وزن، بیشتر از همه در معرض خطرات ناشی از کمبود ویتامین D قرار دارند. افراد چاق در صورتی که به اندازه کافی هم در مقابل نور خورشی قرار بگیرند، سلول های چربی بدن آن ها اجازه نخواهد داد، ویتامین D موجود در نور خورشید به میزان کافی، از طریق پوست جذب بدن گردد. همچنین ویتامین جذب شده نیز در این سلول های چربی حبس شده و بدون این که تاثیری بر بدن داشته باشد، دفع می گردند. به همین دلیل، حفظ وزن ایده آل، دقت در نوع تغذیه و پرهیز از خوردن مواد قندی و غذاهای فرآوری شده تاثیری بسیار مثبتی در جذب و افزایش سطح ویتامین D در بدن دارد. همچنین ورزش های منظم و مداوم روزانه از قبیل پیاده روی و دوچرخه سواری ( نیم ساعت در روز و حداقل ۳ تا ۴ روز در هفته )، می تواند به آمادگی بدن برای جذب ویتامین D کمک نماید.

دقت در داروهای مورد استفاده

برخی از داروها ممکن است سطح ویتامین D را در بدن پایین بیاورد. داروهای درمان صرع، عفونت قارچی و همچنین داروهای بیماری ایدز و داروهای حاوی کورتیزون، به شدت سطح ویتامین D را در بدن کاهش می دهند. به افرادی که از این نوع داروها استفاده می کنند، توصیه می شود در اسرع وقت با دادن آزمایش از میزان ویتامین D بدن خود اطلاع کسب کرده و در صورت نیاز و صلاحدید پزشک از داروهای مکمل استفاده نمایند.

سطح ویتامین D خورا کنترل کنید

اگر از مکمل های ویتامین D استفاده می کنید، همواره سطح قند و کلسیم خود را تحت کنترل داشته باشد. اگر هم برای اولین بار می خواهید از مکمل ها برای تقویت سطح ویتامین D در بدن خود استفاده نمایید، حتما قبل از مصرف، آزمایش داده و از میزان ویتامین D در بدن خود مطلع گردید. همچنین از آنجایی که میزان ویتامین D مورد نیاز در افراد مختلف، متفاوت می باشد، توصیه می گردد، حتما استفاده از مکمل های این ویتامین تحت نظر پزشک انجام گیرد.

بر اساس مطالعات صورت گرفته داشتن حیوان خانگی میزان خوشبختی را افزایش می‌دهد!

براساس مطالعات، افرادی که حیوان خانگی دارند میزان خوشحالی و موفقیتشان افزایش می‌یابد.

بر اساس مطالعات صورت گرفته داشتن حیوان خانگی میزان خوشبختی را افزایش می‌دهد!

افرادی که حیوانات خانگی دارند احساس خوشبختی بیشتری دارند

افرادی که حیوانات خانگی دارند احساس خوشبختی بیشتری دارند

محققان با مطالعه هزار نفر که سگ و گربه داشتند و سنشان بالای ۵۵ سال بود و مقایسه آن‌ها با هزار نفر دیگر که حیوان خانگی نداشتند، به این نتیجه رسیدند که صاحبان حیوانات خانگی دو برابر نسبت به دیگران خود را موفق‌تر و خوشحال‌تر می‌داند. علاوه بر این چنین افرادی تمایل بیشتری برای ازدواج، بچه‌دار شدن، اخذ مدرک دانشگاهی و بهتر انجام دادن شغلشان دارند.

افرادی که در خانه‌شان از حیوانات نگهداری می‌کنند، تقریبا دو برابر نسبت به دیگران ورزش می‌کنند و روحیه بهتری دارند. همچنین صاحبان سگ‌ها و گربه‌ها بیشتر در امور خیریه شرکت می‌کنند و تعطیلات بهتری دارند.

به‌نظر می‌رسد نگهداری حیوان خانگی باعث می‌شود که صاحبانشان احساس تنهایی نکند و همیشه کسی را برای صحبت کردن داشته باشند و به همین دلیل روحیه بهتری داشته باشند. به گفته کورین سوئیت که یک روانشناس است، داشتن ارتباط نزدیک با حیوانات موجب افزایش ترکیبات بیوشیمایی مربوط به احساسات خوب از جمله اندورفین و اکسی توسین می‌شود که باعث احساس آرامش و شادی بیشتری در فرد می‌گردد.

منبع: independent.co.uk

ارائه مدل‌ جدید پیش‌بینی زلزله توسط دانشمندان!

دانشمندان مدلی را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند رانش ناشی از زلزله را در هر نقطه‌ای از کره زمین پیش‌بینی کند. 

ارائه مدل‌ جدید پیش‌بینی زلزله توسط دانشمندان!

مدل‌های جدید پیش‌بینی رانش زمین ناشی از زلزله ارائه شد

مدل‌های جدید پیش‌بینی رانش زمین ناشی از زلزله ارائه شد

این پیش‌بینی‌ها می‌تواند در عرض چند دقیقه صورت گیرد و جان هزاران انسان را نجات دهد. زلزله ونچوان که در سال ۲۰۰۸ که در شهر سی چوان چین اتفاق افتاد، باعث شد که میلیون‌ها نفر بی‌خانمان شوند. حدود ۲۰ هزار نفر(تقریبا ۳۰ درصد کل جمعیت) به دلیل رانش زمین کشته شدند.

آنا نوویکی جسی، فوق دکترای زلزله در ایندیانا می‌گوید:

زلزله یک واقعه بسیار هراس انگیز و پر استرس است. هدف نهایی تحقیق ما، تخمین منطقه‌ای رانش زمین است که کمک می&zwnj کند افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند به‌طور سریع و مؤثری نجات و امداد رسانی شوند.

این محقق مدل خود را در مجله تحقیقات ژئوفیزیک به نام سطح زمین ارائه داده است. این مدل مبتنی بر دیتاهای حاصل از زلزله‌ها و رانش زمین است. در این مدل با ارائه رابطه ریاضی بین رانش‌های زمین و ۵ متغیر،‌ نتیجه حاصل می‌شود. این متغیر‌ها عبارت‌اند از:

  • میزان لرزش زمین در طول زلزله
  • میزان شیب زمین
  • نوع سنگ‌های متأثر از زلزله
  • اندازه گیری رطوبت زمین
  • نوع پوشش زمین

با وارد کردن دیتا‌های لرزش زمین برای یک زلزله خاص، دانشمندان می‌توانند از این مدل برای تهیه نقشه‌ای که احتمال وقوع رانش زمین را در مناطق نزدیک به محل زلزله پیش‌بینی می‌کند، استفاده کنند.

رانش‌های زمین سومین عامل ایجاد مرگ و میر در زلزله‌ها، بعد از تخریب ساختمان‌ها و سونامی است. به گفته محققان از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۰ رانش زمین حاصل از زلزله باعث مرگ حدود ۴۷ هزار نفر شده‌است. این رانش‌ها می‌توانند با قطع راه‌های ارتباطی و مسدود کردن جاده‌ها از امداد رسانی به موقع جلوگیری کنند.

منبع: business-standard.com


>