به یکی از جالب ترین پرسش های بشر پاسخ داده شد: آیا پول انسان را تغییر می دهد؟

این جمله که، " ثروتمندان بیش از بقیه مردم خسیس هستند و کمتر می شود به آن ها اعتماد کرد. " چه اندازه واقعیت دارد؟

به یکی از جالب ترین پرسش های بشر پاسخ داده شد: آیا پول انسان را تغییر می دهد؟

به یکی از جالب ترین پرسش های بشر پاسخ داده شد: آیا پول انسان را تغییر می دهد؟

به یکی از جالب ترین پرسش های بشر پاسخ داده شد: آیا پول انسان را تغییر می دهد؟

تحقیق ها نشان می دهند، میزان بخشندگی افراد خیلی ثروتمند و افراد خیلی فقیر، از افراد سطح متوسط (به لحاظ اقتصادی) بیشتر می باشد.

پاسخ این سوال علیرغم ظاهر ساده ای که دارد، بسیار پیچیده بوده و از منظرهای مختلفی می تواند مورد بررسی و تحقیق قرار بگیرد. نتایج تحقیقی که در سال ۱۹۹۳ انجام شد، نشان می دهد، تحصیل کرده های رشته اقتصاد، خیلی کمتر از دانش آموختگان سایر رشته ها به سازمان های خیریه کمک می کنند.

همچنین در این تحقیق مشخص شد، دانشجویان رشته اقتصاد در سال اول تحصیل خود به مراتب بخشنده تر از سال آخر تحصیل خود بوده اند. به عبارت دیگر، رابطه معناداری بین میزان سال های تحصیل و ضریب بخشندگی این دانشجویان وجود دارد و با افزایش سال های تحصیل دانشجویان در این رشته از میزان ضریب بخشندگی آن ها کم شده است.

تحقیق دیگری نیز در ایالات متحده، نشان می دهد، افرادی که درآمد بالایی دارند، نسبت به سایر افراد بخشنده تر می باشند. به طوری که حتی در برخی از ایالات، افراد مرفه کلیه خود را به افراد فقیر اهدا کرده اند. این تحقیق همچنین نشان داد در آن مناطق از ایالات متحده که افراد از سطح بالای رفاه برخوردار بوده اند، نسبت به طبقه متوسط به مراتب بخشنده تر رفتار می کنند.

در تحقیق دیگری که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است، اکثر ثروتمندان به سوال : " اگر در کشتی تایتانک بودم اولین نفر که استحقاق سوار شدن به قایق های نجات را داشت، من بودم. " پاسخ بله داده اند. همچنین در این تحقیق اثبات شد که ثروتمندان به ندرت خطا و اشتباه خود را قبول می کنند و در همه زمینه ها خود را بهترین می دانند.

در تحقیق دیگری نیز که از افراد با وضعیت های اقتصادی متفاوت، پرسیده شد: " در صورتی که به شما ۱۰ دلار هدیه داده شود، چه مقدار از آن را به افراد نیازمند کمک می کنید؟ " نتایج این تحقیق، نشان داد، افرادی که توان مالی کمتری داشته اند، بیشترین میزان بخشندگی را دارند.

در اکثر تحقیقات، افراد ثروتمند، ثروت خود را نتیجه تلاش و تصمیم گیری ها هوشمندانه خود دانسته اند.

در یک مطالعه دیگر که در هلند انجام شد، مشخص گردید، افرادی که دارای وضعیت اقتصادی و اجتماعی بالاتری هستند، بیشتر مستقل عمل می کنند و ارتباطات کمتری با دیگران دارند.

با این حال، تحقیقات کلاسیک نشان می دهد، فقیرترین و ثروتمندترین افراد بیش از طبقه متوسط بخشنده هستند. در ایالات متحده بیشترین میزان کمک به موسسه های خیریه توسط افراد دارای درآمد بالای ۳۰۰ هزار دلار در سال انجام گرفته است.

چرا تعطیلات تابستانیِ طولانی، برای کودکان بد است؟

تعطیلات تابستانی مدارس در تصور عمومی، زمان کشف سبک‌سرانه نوجوانی است. درواقعیت اما برنامه زندگی بسیاری از پدر و مادرها متکی به خدمات مراقبتی و تامین غذا است که مدارس ارائه می‌دهند و نوبت به تعطیلات که می‌رسد، ناگهان برنامه روزانه‌شان پُر و بودجه‌شان محدودتر می‌شود. 

چرا تعطیلات تابستانیِ طولانی، برای کودکان بد است؟

چرا تعطیلات تابستانی طولانی برای کودکان بد است

چرا تعطیلات تابستانی طولانی برای کودکان بد است

پژوهشگران هم معتقدند که یک وقفه طولانی غالبا یادگیری کودکان را عقب می‌اندازد، و این اثر بر روی کودکان فقیر به مراتب بیشتر دیده شده است.

تقویم مدارس در بسیاری از مدارس جهان، شامل تعطیلات تابستانی می‌شود اما طول مدت آن‌ها از ۳ هفته در کره جنوبی تا ۳ ماه در آمریکا، ایتالیا و لتویا است. خاستگاه این تعطیلات به قرن ۱۹ بازمی‌گردد و بنابر باور عمومی، این تعطیلات میراث گذشته کشاورزی در غرب است، جایی که خانواده‌ها در زمین‌های کشاورزی خود به کمک فرزندانشان نیاز داشتند؛ به اعتقاد بسیاری از تاریخدانان البته شواهد کمی برای این خاستگاه در تاریخ یافت شده است.

متخصصان از «فراموشی تابستانی» (Summer Learning Loss) سخن می‌گویند به این معنا که دانش‌آموزانی که پس از تعطیلات طولانی تابستانی به مدرسه بازمی‌گردند، بخشی از آموخته‌های سال گذشته‌شان را فراموش کرده‌اند.

هریس کوپر، استاد دانشگاه دوک در کارولینای شمالی می‌گوید:

روشن است که بچه‌ها چیزهایی را در تابستان فراموش می‌کنند.

پژوهشی در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ صورت گرفت که در آن از داده‌های نمره آزمون دانش‌آموزان بین ۷ تا ۱۵ ساله استفاده شده بود و نشان داد که بصورت میانگین، دانش‌آموزان یک چهارم از آموخته‌های سال قبل‌شان را در طول تابستان فراموش می‌کنند. پژوهش‌های مشابه چندانی در دیگر کشورها انجام نشده است اما مطالعات نشان می‌دهد که دانش‌آموزان در کشورهای بلژیک، بریتانیا، کانادا، آلمان و مالاوی، که همگی تعطیلات تابستانی کوتاه‌تری نسبت به آمریکا (۳ ماه) دارد، در طول تابستان پسرفت می‌کنند.

مشخص شده است که این تاثیرات، متناسب با طبقه اجتماعی-اقتصادی، متفاوت است. بسیاری از کودکان فقیر، در طول تابستان از همکلاسی‌های مرفه‌شان عقب می‌افتند.

متیو بولای، عضو سازمان ملی یادگیری تابستانه، یک ان.جی.او در آمریکا می‌گوید:

تابستان، نابرابرترین فصل سال است.

درواقع پدر و مادرهای با درآمد بالا می‌توانند این وقفه را با کمپ‌ها و سفرهای تابستانی و حتی استخدام معلم خصوصی جبران کنند اما این کار برای خانواده‌های کم‌درآمد طبیعتا آسان نیست.

تابستان می‌تواند باعث ایجاد فشار مالی نیز بشود. در کشورهایی که خدمات مدرسه به کودکان شامل تامین وعده غذایی هم می‌شود، تابستان به معنای پر هزینه تر شدن سبد غذایی خانواده‌ها است. همچنین در خانواده‌هایی که پدر و مادر، هردو شاغل هستند تابستان به معنای هزینه اضافی برای پرستار بچه است. خیریه‌ای در بریتانیا(The Family and Childcare Trust) می‌گوید که در این کشور که هزینه پرستار کودک نسبت به تمامِ دیگر کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی(OECD) بیشتر است، پدر و مادرها بطور میانگین ۱۳۳ یورو یا ۱۷۲ دلار برای هر کودک بصورت هفتگی در تابستان پرداخت می‌کنند.

یک نهاد تحقیقاتی آمریکایی(RTI International) احتمال می‌دهد که در کشورهای درحال توسعه، تاثیرات مخرب تعطیلات تابستانی بیش از این است. مخصوصا در مناطق روستایی که لوازم خواندن و نوشتن سخت‌تر یافت می‌شود و کودکان در تابستان به کارهای کشاورزی مشغول می‌شوند.

چه می‌توان کرد؟

سه راه برای حل مشکلات ناشی از تعطیلات تابستانی طولانی از سوی متخصصان پیشنهاد شده است:

۱. افزایش سال‌های تحصیل:

کره جنوبی یک نمونه واقعی برای این رویکرد است که طولانی‌ترین دوره آموزشی با کوتاه‌ترین تعطیلات(۳ هفته در تابستان) را در میان کشورهای جهان دارد. برای بسیاری از دانش‌آموزان این کشور، که در موسسات خصوصی خاصی (Hagwon) ثبت نام می‌کنند، همین زمان کوتاه هم فرجه‌ای برای استراحت محسوب می‌شود. در پیمایش ماه گذشته، از هر ۱۰ پدر و مادر ۳ تا از آن‌ها گفتند که سال بعد کودکانشان را در کلاس‌های بیشتری ثبت نام خواهند کرد. پس بی‌دلیل نیست که در مسابقات تست ریاضی، علوم و مهارت خواندن (PISA) در میان کشورهای او.ای.سی.دی (کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی)، دانش‌آموزان کره جنوبی امتیازات فوق العاده‌ای کسب می‌کنند.

۲. تقسیم کردن تعطیلات تابستانی در دیگر روزهای سال:

در این رویکرد، پیشنهاد این است که تعطیلات تابستانی کوتاه‌تر شود و به تعطیلات در دیگر ماه‌های سال اضافه شود. ژانت هایوارد، سرپرست معلم‌ها در کادوکستون درخواست کرده است که تعطیلات ۶ هفته‌ای بریتانیا به ۴ هفته کاهش پیدا کند و به تعطیلات میان‌ترم اضافه شود. پروفسور کوپر می‌گوید که تعطیلات ۳ ماه? آمریکا بیش از این کارآیی ندارد و مدت کمتر می‌تواند «با زندگی مدرن آمریکایی سازگاری بیشتری» داشته باشد.

۳. تمهید فعالیت‌های تابستانی با هزینه دولت

در رابطه با پیشنهاد سوم که به سیاست‌های اجتماعی دولت‌ها متکی است، بعضی از دولت‌ها نشان داده‌اند که می‌خواهند به خانواده‌هایی که با تعطیلات تابستانی کودکان‌شان در کشمکش هستند، کمک کنند. برای مثال دپارتمان آموزشی بریتانیا اخیرا اعلام کرد که بودجه‌ای ۲ میلیون یورویی را برای تامین هزینه برنامه‌های کودکان و وعده غذایی آن‌ها در تابستان تخصیص داده است. دولت مجارستان هم خبر داد که تامین غذای کودکان در برنامه‌های تابستانی را برعهده گرفته است. در آمریکا هم کمپینی در اعتراض به تصمیم دولت برای حذف بودجه فدرال فعالیت‌های تابستانی کودکان به راه افتاد.

با اینحال در بسیاری از دیگر کشورها، نه تنها خبری از این تغییرات در سیاست‌های دولت و تقویم مدارس نیست بلکه حتی «تاثیرات تعطیلات تابستانی بر کودکان»، هنوز موضوعیت پیدا نکرده است.

economist.com

استفاده محققان ژاپنی از سلول های بنیادی برای مقابله با پارکینسون

دانشمندان ژاپنی روز دوشنبه اعلام کردند که به دنبال دستیابی به پیشرفت در درمان بیماری‌های نورودجنریتیو ماه آینده در آزمایشات بالینی با پیوند سلول‌های بنیادی برنامه‌ریزی‌شده به مغز، درمان بیماری پارکینسون را آغاز خواهند کرد. 

استفاده محققان ژاپنی از سلول های بنیادی برای مقابله با پارکینسون

      جان تاکاشی، استاد مرکز سلول های ips دانشگاه کیوتو در حال اعلام خبر در کنفرانس ژاپن

      جان تاکاشی، استاد مرکز سلول های ips دانشگاه کیوتو در حال اعلام خبر در کنفرانس ژاپن

پارکینسون ناشی از کمبود دوپامین است که توسط سلول‌های مغزی ساخته می‌شود و محققان برای مدت طولانی امیدوار بودند که بتوانند از سلول‌های بنیادی جهت تولید نرمال انتقال‌دهنده‌های عصبی استفاده کنند.

پس‌ از آنکه سال گذشته محققان در دانشگاه کیوتو ژاپن موفق شدند از سلول‌های بنیادی چند توانی القاشده(ips) برای برگرداندن عملکرد سلول‌های مغزی میمون استفاده کنند، آزمایشات بالینی آغاز می‌شود.

سلول‌های به‌اصطلاح ips به‌وسیله‌ی حذف سلول‌های بالغ از یک فرد(اغلب از پوست یا خون) و برنامه‌ریزی مجدد آن‌ها به‌صورت سلول‌های بنیادی جنینی ساخته می‌شوند. آن‌ها سپس می‌توانند به سلول‌های مغزی تولیدکننده دوپامین تبدیل  شوند.

جان تاکاهشی، استاد مرکز تحقیقات و برنامه‌ریزی دانشگاه کیوتو در کنفرانس خبری اعلام کرد:

 این اولین آزمایش بالینی در جهان با استفاده از ips در بیماری پارکینسون است

این مرکز توسط شینیا یامانکا رهبری می‌شود که در سال ۲۰۱۲ جایزه‌ی نوبل پزشکی را به  همراه دانشمند بریتانیایی جان گوردون به دلیل کشف سلول‌های بالغ که می‌توانند به سلول‌های جنینی تبدیل شود، برنده شد.

یامانکا در بیانیه‌ای گفت:

ما قصد داریم با انجام تحقیقات خود با دقت و با سرعت و هماهنگی با بیمارستان دانشگاه کیوتو ادامه دهیم، درمان جدید با استفاده از سلول‌های ips به بیماران در اسرع وقت صورت گیرد.

استفاده‌های آزمایشی بالینی با استفاده از سلول‌های ips به‌جای سلول‌های جنینی انسانی به این معناست که درمان در کشورهایی مثل ایرلند و بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین که استفاده از سلول‌های جنینی ممنوع است پذیرفته خواهد شد. شرکت Sumitomo Dainippon pharma اعلام کرد که قصد دارد تولید و فروش محصولات سلولی بر اساس داده‌های آزمایشات بالینی را تا پایان مارس ۲۰۲۳ شروع کند؛ بااین‌حال  این شرکت اعلام کرده است که این هدف انحصاری است و با دانشگاه کیوتو مشترک نمی‌باشد.

منبع: reuters.com

شیوع دیابت نوع 2 در میان کودکان و نوجوانان

پزشکان اروپایی در خصوص مقاومت بدن نوجوانان در برابر انسولین و افزایش میزان دیابت پنهان در آن ها هشدار دادند. در کودکان و نوجوانان، دیابت نوع 2 در سال های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

شیوع دیابت نوع 2 در میان کودکان و نوجوانان

شیوع دیابت نوع ۲ در میان کودکان و نوجوانان

شیوع دیابت نوع ۲ در میان کودکان و نوجوانان

دیایت نوع ۲ تا چند سال اخیر، غالباً در میان افراد بالای ۴۰ سال شایع بود، اما مدتی است، کودکان و نوجوانان زیادی از سراسر دنیا به این نوع دیابت دچار می شوند.

مهمترین عامل افزایش دیابت نوع ۲ در میان کودکان و نوجوانان، تغذیه نادرست، بی تحرکی و وابستگی شدید آن ها به تلفن همراه و رایانه عنوان شده است.

در تحقیقات این پزشکان عنوان شده است:

" دیابت نوع ۲ بیشتر از همه، کودکان و نوجوانان دارای اضافه وزن را تهدید می کند. در چاقی و اضافه وزن مقاومت بدن در برابر انسولین افزایش یافته و دیابت نوع ۲ بیشتر از همه افراد چاق را تهدید می کند. بی تحرکی و رژیم غذایی نادرست و نامظم عامل اصلی چاقی و ابتلا به دیابت نوع ۲ می باشد. "

در بدن انسان وظیفه تولید انسولین بر عهده غده پانکراس است. در صورتی که غده پانکراس نتواند میزان انسولین لازم برای بدن را تامین کند، برای تامین انسولین ومتعادل سازی قند خون در بدن، انسولین تزریق می شود. عدم توانایی بدن در مصرف انسولین تولید شده یا وارد شده به بدن باعث بروز بیماری های متابولیسمی یا سوخت و ساز می شود که مهمترین آن ها دیابت می باشد.

میزان بالای هورمون انسولین در سطح خون، باعث بسیاری از مشکلات جسمی و بروز بیماری دیابت می شود. به عبارت دیگر، پانکراس که به طور مداوم و سریع مجبور به تولید هورمون های اضافی در بدن باشد، باعث خستگی سلول های بتا شده و این سلول ها دیگر قادر به تولید انسولین کافی برای بدن نخواهند بود. از طرفی دیگر، انسولین مازاد در بدن بر روی مغز تاثیر گذاشته و مانع حس سیری می شود. همین عامل باعث پرخوری و افزایش چربی در بدن می گردد. احساس گرسنگی شدید و خستگی مفرط از علایم این حالت می باشد. در این حالت کودکان و نوجوانان سعی می کنند، برای غلبه بر گرسنگی بیشتر و بیشتر مواد غذایی مصرف کنند و این فرایند تبدیل به یکی از چرخه های ثابت در زندگی این افراد می شود.

پزشکان ضمن اشاره به قابل پیشگیری بودن این بیماری در کودکان و نوجوانان، برای مبارزه با این بیماری فعالیت بدنی منظم و  رژیم غذایی مناسب را توصیه می کنند. به گفته این پزشکان با ورزش های سبک تغذیه سالم می توان تا ۷۰ درصد از پیشرفت بیماری در کودکان و نوجوانان جلوگیری کرد.

از جمله توصیه های پزشکان برای جلوگیری از بروز و پیشرفت بیماری دیابت، می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

  • افزایش تمرینات بدنی و برنامه های ورزشی در طول روز.
  • نظارت خانواده ها بر میزان مصرف روزانه کالری کودکان و نوجوان و همچنین فرهنگ سازی تغذیه سالم برای فرزندان
  • حذف غذاهای شیرین و کربوهیدراتها و لحاظ کردن سبزیجات تازه، شیر، و ماست در برنامه غذایی روزانه.
  • عدم استفاده از غذاهای پرکالری و چربی در میان وعده های غذایی.
  • تغییر عادت های نادرست غذا خوردن مانند: خوردن سریع و مصرف غذاهای پرکالری قبل از خواب.

به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید؟

پزشکان اروپایی 6 راه مناسب و سودمند برای جذب ویتامین D را برای عموم ارائه دادند. این روش ها به همراه توصیه و هشدارها بیان گردیده است. وجود این ویتامین و نحوه ذخیره سازی درست آن در بدن تاثیر بسیاری بر سلامت بدن دارد.

به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید؟

به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید؟

به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید؟

بررسی دانشمندان نشان می دهد، ویتامین D تاثیر فراوانی بر استخوان ها داشته و باعث تقویت ایمنی بدن می شود. این در حالی است که کمبود این نوع ویتامین باعث می شود، افراد به بسیاری از بیماری های جدی، از قبیل دیابت، انواع بیماری های قلبی، افسردگی و سرطان مبتلا شوند. به همین دلیل، همه متخصصین غدد درون ریز، با توجه به خطرناک بودن این بیماری ها، به همه افراد توصیه می کنند، از میزان ویتامین D در بدن خود اطلاع داشته و در صورت کمبود این نوع ویتامین در بدن، هر چه سریع تر نسبت به جبران کمبود آن اقدام نمایند.

از آن جا که ویتامین D نوعی ویتامین ذخیره شونده در بدن می باشد، وجود بیش اندازه این ویتامین نیز مشکلاتی از قبیل ریتم ناموزون قلب، تشکیل سنگ کلیه و نارسایی کلیوی را با خود به همراه خواهد داشت. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند، بدون مشورت و معاینه پزشک از مصرف مکمل های ویتامین D خودداری شود. به توصیه پزشکان همچنین، میزان ویتامین D و سطح کلسیم بدن هر ۶ ماه می بایست مورد بررسی قرار گیرد. در پایین به ۶ راه موثر ذخیره ویتامین D و روش های سودمند و مناسب برای جذب این ویتامین اشاره می شود:

استفاده صحیح از نور خورشید

اگر هر روز از همه مواد غذایی حاوی ویتامین D، استفاده کنیم، تنها ۲۰ در صد از نیازهای روزانه بدن ما به ویتامین D تامین می شود. برای تامین بقیه ویتامین D لازم است پوست بدن ما در تماس مستقیم نور خورشید قرار گیرد. پزشکان، بهترین زمان برای بهره گیری از نور خورشید را، ماه می تا نوامبر ( اردیبهشت تا آبان ) و از ساعت ۱۱ تا ۱۵ عنوان می کنند. تماس مستقیم افراد با نور خورشید، روزانه ۲۰ – ۱۵ دقیقه و در تماس غیر مستقیم، ۴۵ – ۳۰ دقیقه در ساعات مشخص شده، می تواند برای بدن بسیار مفید باشد.

به گفته متخصصان، اگر چه کرم های محافظتی، لباس و پنجره مانع جذب ویتامین D از طریق تابش نور مستقیم خورشید به بدن می گردد، اما بنا به تاکید پزشکان، در صورتی که افراد تمایل داشته باشند، زمان بیشتری را مقابل نور خورشید قرار بگیرند، حتما می بایست از کرم های محافظتی پوست استفاده نمایند.

این غذاها را نادیده نگیرید

هر چند مواد غذایی به تنهایی برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن کافی نیستند، اما با این حال، انواع ماهی های چرب مانند: ماهی ساردین و تن منابع خوبی برای تامین ویتامین  D محسوب می شوند. همچنین قارچ هایی که در معرض مستقیم نور خورشید قرار دارند می توانند بخشی از نیاز روزانه ویتامین D را برای بدن تامین کنند. قارچ های گلخانه ای به این دلیل که در تماس مستقیم نور خورشید قرار ندارند، حاوی ویتامین D نمی باشند.

خواب منظم و کافی

خواب منظم و کافی بدن افراد را برای جذب ویتامین D آماده تر می سازد. همچنین مطالعات نشان می دهد، میزان ویتامین D در افرادی که کمتر از ۵ ساعت در روز می خوابند و خواب های نامنظمی دارند، نسبت به افراد دارای خواب کافی و منظم در روز به مراتب کمتر است. در تحقیقات انجام یافته توسط دانشمندان، اختلالات خواب مانند: بی قراری، انواع سکته و سندورم در بیمارانی که سطح ویتامین D پایین تری دارد، بیشتر مشاهده شده است.

اجتناب از اضافه وزن

افراد دارای اضافه وزن، بیشتر از همه در معرض خطرات ناشی از کمبود ویتامین D قرار دارند. افراد چاق در صورتی که به اندازه کافی هم در مقابل نور خورشی قرار بگیرند، سلول های چربی بدن آن ها اجازه نخواهد داد، ویتامین D موجود در نور خورشید به میزان کافی، از طریق پوست جذب بدن گردد. همچنین ویتامین جذب شده نیز در این سلول های چربی حبس شده و بدون این که تاثیری بر بدن داشته باشد، دفع می گردند. به همین دلیل، حفظ وزن ایده آل، دقت در نوع تغذیه و پرهیز از خوردن مواد قندی و غذاهای فرآوری شده تاثیری بسیار مثبتی در جذب و افزایش سطح ویتامین D در بدن دارد. همچنین ورزش های منظم و مداوم روزانه از قبیل پیاده روی و دوچرخه سواری ( نیم ساعت در روز و حداقل ۳ تا ۴ روز در هفته )، می تواند به آمادگی بدن برای جذب ویتامین D کمک نماید.

دقت در داروهای مورد استفاده

برخی از داروها ممکن است سطح ویتامین D را در بدن پایین بیاورد. داروهای درمان صرع، عفونت قارچی و همچنین داروهای بیماری ایدز و داروهای حاوی کورتیزون، به شدت سطح ویتامین D را در بدن کاهش می دهند. به افرادی که از این نوع داروها استفاده می کنند، توصیه می شود در اسرع وقت با دادن آزمایش از میزان ویتامین D بدن خود اطلاع کسب کرده و در صورت نیاز و صلاحدید پزشک از داروهای مکمل استفاده نمایند.

سطح ویتامین D خورا کنترل کنید

اگر از مکمل های ویتامین D استفاده می کنید، همواره سطح قند و کلسیم خود را تحت کنترل داشته باشد. اگر هم برای اولین بار می خواهید از مکمل ها برای تقویت سطح ویتامین D در بدن خود استفاده نمایید، حتما قبل از مصرف، آزمایش داده و از میزان ویتامین D در بدن خود مطلع گردید. همچنین از آنجایی که میزان ویتامین D مورد نیاز در افراد مختلف، متفاوت می باشد، توصیه می گردد، حتما استفاده از مکمل های این ویتامین تحت نظر پزشک انجام گیرد.

تشخیص زود هنگام سرطان به درمان آن کمک می کند

بنا به آزمایشات و تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان علوم پزشکی، تشخیص زود هنگام سرطان هایی مانند: سرطان پستان، سرطان دهانه رحم و سرطان روده احتمال درمان قطعی در این نوع سرطان ها را افزایش می دهد. بنابراین اکثر پزشکان به اهمیت تشخیص سریع این نوع سرطان ها تاکید می کنند. امروزه در برخی از کشورها برای تشخیص این نوع سرطان ها برنامه های غربالگری ملی انجام می گیرد.

تشخیص زود هنگام سرطان به درمان آن کمک می کند

تشخیص زود هنگام سرطان به درمان آن کمک می کند

تشخیص زود هنگام سرطان به درمان آن کمک می کند

با هدف افزایش سطح آگاهی مردم جهان در مورد پدیده سرطان و روش های مواجهه با این بیماری، از سال ۲۰۰۰، ۴ فوریه به عنوان روز سرطان نام گذاری شده است. امروزه تقریبا کلیه کشورهای جهان با این بیماری درگیر هستند و به همین منظور لازم است همه توانایی های جهانی برای مقابله با این بیماری با هم متحد و هماهنگ عمل کنند. سندهای همکاری امضا شده میان کشورها در مورد راه اندازی مراکز مطالعاتی و درمانی مشترک در مورد این بیماری یکی از این همکاری ها می باشد. اما چنین به نظر می رسد که برای افزایش آگهی های عمومی در خصوص بیماری سرطان به نوعی خواست ملی و جهانی نیازمندیم. به بیان پزشکان متخصص سرطان، سبک زندگی بیشترین تاثیر را در بروز این بیماری دارد. به نحوی که با ایجاد چند تغییر ساده در سبک زندگی افراد احتمال بیماری سرطان در آن ها تا مقدار قابل توجهی کاهش می یاید. تحقیقات مراکز مقابله با سرطان نشان می دهد، این بیماری علیرغم شیوع گسترده آن در سطح جهان بویژه در کشورهای در حال توسعه، می تواند با لحاظ نمودن برخی تمهیدات ساده به میزان قابل ملاحظه ای مهار گردد. به عنوان مثال آگاهی بخشی در مورد این مسئله که افزایش وزن و کم تحرکی خطر بروز سرطان را چندین برابر افزایش می دهد و فرهنگ سازی در راستای مقابله  با چاقی و کم تحرکی تا حدود بسیار زیادی به حل موضوع می تواند کمک کند. مشروبات الکلی، دخانیات، غذای ناسالم، کاهش فعالیت بدنی و عفونت عوامل عمده سرطان محسوب می شوند. قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید، آفت کش ها و حشره کش ها، مواد شیمیایی و رنگ ها نیز به نوبه خود نقش موثری در ابتلای افراد به سرطان دارند.

به بیان پزشکان و متخصصین، سرطان یک بیماری مزمن ولی غیر مسری می باشد. علاوه بر این، اگر چه بیماری سرطان با تغییرات ژنتیکی در ارتباط است و سلول های سرطانی با تغییراتی که در سلول ها ایجاد می کنند، باعث ایجاد تغییرات ژنتیکی می گردد، اما هنوز در خصوص شدت میزان انتقال ژنتیکی این بیماری اطلاعات کافی وجود ندارد. با این حال پزشکان توصیه می کنند، افرادی که در خانواده آن های سابقه بیماری سرطان وجود دارد، ضمن انجام معاینات و آزمایشات روتین پزشکی، خود را از عوامل سرطان زا، محافظت کنند. اقدامات کنترلی و انجام آزمایشات و معاینات تشخیص سرطان می تواند مانع گسترش این بیماری شده و حتی به طور کامل مداوا گردد. درعلم پزشکی امروز سرطان های ارثی در صورت تشخیص در همان اوایل بروز، قابل کنترل و درمان می باشند.

تحقیقات پزشکی اثبات کرده اند که سرطان یک بیماری قابل پیشگیری است و با  اعمال استراتژی های پیشگیرانه می توان میزان سرطان را تا یک سوم کاهش داد.  عوامل محیط زیستی در بروز سرطان به راحتی با اندکی تغییر در سبک زندگی به طور کامل مهار می شوند. همچنین انجام ورزش های منظم، تغذیه طبیعی تاثیر زیادی در جلوگیری از خطر ابتلا به سرطان دارد. رژیم غذایی حاوی فیبر و مصرف روزانه میوه، کاهش مصرف گوشت قرمز هفته ای یک بار و استفاده از سبزیجات طبیعی به جای مکمل های ویتامین همه و همه موارد کم هزینه و ساده ای هستند که می توانند از افراد در مقابل سرطان محافظت کنند.

از طرف دیگر،  یافته های تحقیقاتی در مراکز معتبر پزشکی نشان می دهد، علیرغم این که سرطان یک بیماری ارثی نیست ولی عوامل ژنتیکی به شدت در بروز سرطان و در میزان و شدت این بیماری نقش اساسی بازی می کنند. در خصوص رابطه سرطان و عوامل ژنتیکی تحقیقات گسترده ای در مراکز ژنتیکی در حال انجام است و هر چند وقت  نتایج تحقیقات خود را منتشر می کنند. بیماری سرطان به دلیل هزینه های بالای درمانی از جانب اکثر شرکت های بیمه مورد پوشش قرار نمی گیرد و در کشورهای فقیر و در حال توسعه خدمات مناسبی در زمینه پیشگیری و درمان آن ارائه نمی شود. بسیاری از کشورها در تلاشند با اینجا بسترهای فرهنگی مناسب و رشد آگاهی عمومی در زمینه سرطان تا حدود زیادی از بروز آن و تولید هزینه های مالی و جانی در جامعه جلوگیری کنند. دولت های اروپایی در این زمینه به موفقیت های بزرگی دست یافته اند. خدمات درمانی در خصوص آزمایشات و معاینات اولیه تشخیص سرطان در اکثر این کشورها به صورت رایگان ارائه می گردد. آموزش های لازم در خصوص عوامل پیشگیری کننده از طریق کارگاه های آموزشی که در مدارس برگزار می شود می تواند از همان ابتدا از طریق فرهنگ سازی و با نهادینه کردن الگوهای صحیح سبک زندگی تا میزان زیادی از بروز این بیماری در جامعه جلوگیری کند.


>