گوش به زنگگوش به زنگ

سناریوی روز قیامت به واقعیت پیوست: قطب 25 درجه گرم شد، اروپا یخ زد


افزایش دمای قطب (25 درجه) علت اصلی سرمای شدید در غرب اروپا اعلام شد. متوسط دمای قطب که در سال های گذشته 30- درجه سانتی گراد بود به 5- درجه افزایش یافته است.

سناریوی روز قیامت به واقعیت پیوست: قطب ۲۵ درجه گرم شد، اروپا یخ زد

سناریوی روز قیامت به واقعیت پیوست: قطب ۲۵ درجه گرم شد، اروپا یخ زد

موج سرمایی که از سیبری به سمت اروپا جریان دارد، هنوز هم با تمام قدرت خود فعال است. به طوری که در پایتخت ایتالیا، شهر رم، بعد از ۶ سال، امسال شاهد بارش برف سنگین بودیم. از آغاز هفته در اروپا دست کم ۷ نفر به دلیل یخ زدگی جان خود را از دست داده اند. این موج سرما که پیش بینی می شود تا چند روز آینده نیز در اروپا ادامه داشته باشد، در انگلستان باعث سرمای بی سابقه در ۲۷ سال اخیر شده است. از سوی دیگر، دانشمندانی که از نزدیک وقایع قطب شمال را مطالعه و رصد می کنند، اعلام کردند: احتمال دارد در برخی از نواحی قطبی دمای هوا ۲۵ – ۳۰ درجه در روزهای آینده بالاتر رود. این موج سرما در اروپا به خشم شرقی معروف شده و از آن به نام سناریوی روز قیامت یاد می شود.

دانشمندان همچنین افزایش متوسط دمای قطب شمال را (۲۵ درجه افزایش دما) به لحاظ زیست محیطی بسیار خطرناک توصیف می کنند. تبعات این افزایش دما در صورت تداوم تنها در اروپا خلاصه نشده و می تواند گریبان گیر کل جهان شود. درجه دما در گرینلند در ۲ روز گذشته به صفر درجه سانتی گراد رسیده است.

در گزارش های تحلیلی دانشمندان قطب شناس در سال ۲۰۱۶، به افزایش دمای کره زمین و آب شدن یخچال های طبیعی در قطب شمال اشاره شده است. در یکی از این گزارش های منتشر شده، کاهش توده های یخی در دریای برینگ، در شرق سیبری بحرانی و خطرناک توصیف شده است. کاهش این میزان از حجم توده های یخی در منطقه دریای برینگ از سال ۱۹۷۹ تا کنون بی سابقه بوده است.

بنا به گزارش های رسمی وزارت بهداشت لهستان، از ماه نوامبر، به علت سرمای شدید در لهستان، ۵۳ نفر با ابتلا به هیپوترمی جان خود را از دست داده اند.

بر اساس داده های هواشناسی، در کشورهایی که میانگین دما در سال های گذشته در این موقع از سال، ۱۳- درجه سانتی گراد گزارش شده است، امسال به ۲۶- درجه سانتی گراد کاهش پیدا کرده است. همچنین در اروپا تعداد افرادی که امسال به دلیل یخ زدگی جان خود را از دست داده اند به ۱۴ نفر رسیده و میزان افرادی که به دلیل هیپوترمی جان خود را از دست داده اند، ۵۳ نفر اعلام شده است.