گوش به زنگگوش به زنگ

تعریف مقدماتی اخبار در حوزه های متنوع


اخبارگردشگری تلکسیران :

گردشگری  با واژه "مسافرت"  بیان می شود، که شخص محل زندگی خود برای یک مدت معین به نقطه ای خارج ازمحدوده زندگی خود مسافرت می کند و پس ازمدتی به محل زندگی خود بازمی گردد  و در اصطلاح به کسی که گردشگری می کند گردشگر و یا توریست می گویند.

امروزه طبقه متوسط جامعه به دلیل درآمدهای نسبتا مناسب و طول عمر بیشتر، با اهداف دوری جستن از زندگی های شهری، تفریح و یا سایرهدف های مانند درمان ، ورزش و غیره به سفرو گردشگری اقبال بیشتری نشان می دهند و آژانس های مسافرتی در اقصی نقاط جهان به ارائه متنوع ترین سرویس های مسافرتی درصدد جذب بیشتر گردشگران می باشند و در تولید و بازنشر اخبار مرتبط با گردشگری سهم به سزایی دارند، اخبارگردشگری درحوزه های مختلف بشرح ذیل می باشد :

  •  اخبارگردشگری بوم گردشگری (اکوتوریسم): گردش در طبیعت با تأکید بر طبیعت جاندار (زیست شناختی).
  • اخبار گردشگری  زمین گردشگری (ژئوتوریسم): گردش در طبیعت با تأکید بر طبیعت بی جان (زمین شناختی).
  • اخبار گردشگری و کویر گردی: گردش در مناطق بکر کویری مثل کویرنوردی .
  • اخبار گردشگری ورزشی: به منظور انجام ورزشی های  خاص یا شرکت در مسابقات بین‌المللی صورت می گیرد .
  • اخبار گردشگری  فضایی: گونه جدیدی در صنعت گردشگری است که فعلاً توسط آژانس فضایی روسیه و با اعزام داوطلبان به ایستگاه بین المللی فضایی آغاز شده است.
  • اخبار گردشگری تفریحی: متداول ترین نوع گردشگری که برای تفریح و بازدید از مناطق تفریحی داخلی و خارجی صورت می‌گیرد.
  • اخبار گردشگری شهری: منظور، گردشگری می باشد که در سطح شهرها و مناطق دیدنی شهرها انجام می‌گیرد.
  • اخبار گردشگری درمانی: برای بهره‌گیری از آب‌های گرم معدنی یا استفاده از امکانات پزشکی کشورهای دیگری می باشد که بعضا به لحاظ پیشرفت های پزشکی و یا هزینه های پزشکی برای گردشگران ایجاد جاذبیت می نماید.
  • اخبار گردشگری گردشگری مذهبی:  به منظور زیارت وبازدید از امکان مقدس انجام می گیرد.
  • اخبار گردشگری تجاری و اقتصادی: سفر گردشی به منظور شرکت در نمایشگاه های داخلی و بین المللی وخرید و فروش کالا صورت می گیرد .

اخبار گردشگری الکترونیک  و مجازی : در بر گیرنده انجام سفر نه به صورت واقعی که به صورت مجازی توسط برخی شرکت های حوزه فنآوری اطلاعات انجام می گیرد، که اشخاص بدون سفر به نقاط مختلف با جاذبه های کشورها آشنا می شوند.

دیاگرام خبر.jpg

دیاگرام خبر

اخبار ورزشی در تلکسیران :

هدف از نشر و اشاعه اخبارورزشی درسطح گسترده در وحله اول علاقه مندی عموم مردم و به خصوص قشر جوان جامعه می باشد و در وحله دوم کسب تجربه، دانش و آگاهی توسط تمامی دست اندرکاران حوزه های ورزشی می باشد، تاثیر اخبار ورزشی به مانند تاثیر یک بازی تدارکاتی برای یک تیم ورزشی می باشد، چراکه دریافت به موقع و تحلیل درست اخبارورزشی می تواند در ترسیم نقشه راه برای فدراسیون ها و تیم های ورزشی موثر واقع شود. روزانه ده ها هزار اخبار ورزشی در سطح دنیا تولید و بازنشر می گردد و رسانه های دیداری و شنیداری و نوشتاری دراشاعه اخبارورزشی نقش به سزایی دارند.

اخبار ورزشی فدراسیون های فوتبال بعنوان پربازدید ترین اخبارورزشی دنیا قلمداد می گردد. تمامی فدارسیون های ورزشی تمایل دارند اخبار ورزشی موفقیت های نهاد تحت مدیریت خود را در معرض دید افکارعمومی قراردهند .

اخبار ورزشی و رخدادهای مربوط به آن می تواند درعرض چند ساعت و یا حتی چند دقیقه  تاثیرات شگرفی در بدنه جامعه و افکار عمومی بگذارد. تاثیرگذاری اخبار ورزشی و اتفاقات پیرامونی آن بر سیاست و فرهنگ و حتی اقتصاد برهیچکس پوشیده نیست. بسیاری از مقامات و مسئولین درکشورهای جهان از امواج اخبارورزشی در جهت ارتقاء جایگاه خود درسطح جامعه بیشترین نفع را می برند و گاهاً پیش آمده که موفقیت های حرفه ای خود را مدیون اخبار ورزشی و رخدادهای آن می دانند و بالعکس ناکامی های خود را ولو غیر مستقیم به رویدادها و اخبارورزشی نسبت می دهند .

اکثریت سیاستمداران درسطح جهان مایل می باشند در زمان کسب موفقیت تیم های ورزشی، نامشان در سطح وسیعی دراخبار ورزشی  مطرح و به میزان محبوبیتشان به این واسطه افزوده شود . 

تکثیر و اشاعه اخبار ورزشی در سطح وسیع، درایجاد جنب و جوش در سطح جامعه و گرایش جوانان به ورزش و فاصله گرفتن ازرفتارهای ناهنجار تاثیر فوق العاده ای می گذارد، نشر و بازنشر اخبارورزشی، در ایجاد فرهنگ زندگی سالم و جذب جوانان و نوجوانان به فعالیت های بدنی و ورزشی تاثیر غیرقابل انکار دارد .

اخبار اقتصادی تلکسیران :

امروزه اهمیت اخبار اقتصادی، آمار و اطلاعات بر هیچ کسی پوشیده نیست، اخبار اقتصادی در تمامی حوزه های تجارت داخلی و خارجی و صنعت و تولید و سهولت دسترسی، ضرورتی اجتناب ناپذیر در توسعه یافتگی کشورها قلمداد می شود .

اخبار اقتصادی و داده های آماری بنیادی ترین اصل برای برنامه ریزی و مدیریت کلان اقتصادی قلمداد می شود. سه فاکتور آمار، اخبار اقتصادی و برنامه ریزی از حلقه های توسعه به شمار می رود. بطوریکه در عصر ارتباطات، سرعت تبادل اخباراقتصادی وقتی معنا می یابد که جمع آوری اطلاعات و اخبار اقتصادی به روز باشد و یکی از نکاتی که در برنامه ریزی هر سازمانی می توان بعنوان شاخص ترین اصل از آن یاد نمود این است که توسعه بدون برنامه ریزی و آمار  و دسترسی به اخبار اقتصادی و اطلاعات  قابل تحقق نیست. 

تفسیر، پردازش و تحلیل اخبار اقتصادی بعنوان موتور محرک شبکه های عظیم اقتصادی مورد نظر فعالین اقتصادی در جوامع گوناگون می باشد. امروز حوزه اطلاعات خبری شامل: اخباراقتصادی ارز، اخبار اقتصادی آمار واردات و صادرات، اخبار اقتصادی مرتبط با تولید کنندگان و عرضه کنندگان منطقه ای و جهانی، اخباراقتصادی حوزهای غذایی، اخبار اقتصادی حوزه های نفت، گاز، پتروشیمی، اخبار اقتصادی مرتبط با تفاهم نامه ها و قرارداد های تجاری مابین دولت ها و سازمان های بین المللی ، اخبار اقتصادی حوزه های ساختمان، حمل نقل، اخبار اقتصادی استارتاپ ها، اخبار اقتصادی مرتبط با فنآوری

 اخبارسیاسی:

در ادبیات معاصر فارسی کلمه سیاست تحت عنوان «زیرکی»، «حیله گری» و «رندی» معنا می گردد و واژه‌ای مانند «سیّاس» به همین معنا استفاده می گردد. در ادبیات کهن ایران هم چنین سیاست به معنای «تنبیه» و «شکنجه» یا «مجازات» هم به کاربرده می‌شده است. نهایتاً به نظر می‌رسد لفظ سیاست در این دو معنا چندان بار معنایی مثبتی نداشته است و نهایتاً به نوعی دل‌زدگی عمومی از این لفظ منجر شده است. در ادبیات و فرهنگ رایج امروز نیز «سیاسی کار» دارای معنای مثبتی نیست.

رشد و تحولات امور سیاسی و به دنباله آن اخبار سیاسی درجامعه  امروزه سریع و پیچیده است. متدولوژی تفسیر اخبار سیاسی در این باره به ما کمک می کند تا با استفاده از آن یک تصویر کلی و جامع از پدیده های سیاسی و اخبار سیاسی در جهان به دست آوریم. بنابرین در مقدمه به بررسی جایگاه اخبارسیاسی و تفسیر آن در تصمیمات سیاسی پرداخته شده همچنین در این بخش اخبار سیاسی وتعریف تفسیر و تفاوت آن با کارهایی که قبل از آن انجام می پذیرد نیز ارائه شده است. در در ادامه  به بررسی مراحل و اصول و قواعد مربوط به تفاسیرو تحلیل های اخبار سیاسی پرداخته شده است. در مرحله اول چگونگی تجزیه اخبار سیاسی به موضوعات و مطالب متمایز از یکدیگر توضیح داده شده است. به این ترتیب که تجزیه معمولا از دو جهت انجام می پذیرد: از لحاظ اولویت بندی اخبارسیاسی و تفکیک آن ها به اجزای کوچک تر جهت ارزیابی مطلوب و استفاده بهینه از اخبارسیاسی  و در مرحله دوم چگونگی ارزیابی اخبارسیاسی جدا شده از یکدیگر مورد عنایت قرار می گیرد که چه باید کرد که صحت یا عدم صحت اخبارسیاسی مشخص شود تا به اشتباه دچار نشویم. در این مرحله اخبارسیاسی به دو دسته تقسیم می شوند: (اخبارسیاسی واحد) و ( اخبار سیاسی متواتر). 
پس از ارزیابی اخبار سیاسی نوبت به دست آوردن اخبار سیاسی و اطلاعات جدید با استفاده از آن ها می رسد. در این مرحله اطلاعات و اخبار سیاسی به دست آمده مورد بررسی و  آزمایش قرار می گیرد.

اخبار فناوری:

فناوری اطلاعات جز به روز ترین و داغ ترین صنعت این روز های زندگی مردم می باشد و نیز اخبار و حواشی بسیار جذابی دارد که خوانندگان زیادی را به سمت خود گشانده است.

اخبار فناوری اطلاعات تشکیل شده است از اخبار موبایل ها ،کامپیوترو لپ تاپ ها،اخبار گجت های پوشیدنی و حوزه ارتباطات و اینترنت می باشد که بسیار وسعت زیادی دارد.

اخبار فناوری اطلاعات بسیار متنوع و باسرعت تغییر میکند تا جایی که کاربران در یک ساعت میتوانند ده ها خبر را خوانده و درک کنند.

اخبار فناوری بیشتر مورد علاقه جوانان می باشد که به علت وابستگی شدید به دستگاه هایی مثل موبایل و کامپیوتر به دنبال اخبار به روز آنها می باشند تابتوانند هرچه بهتر از این گجت ها بهره مند شوند.

اخبار فناوری اطلاعات با سرعت خیلی زیادی در حال حرکت است و کاربران برای به روز بودن از این اطلاعات باید روزانه چندین وب سایت را بررسی کنند که تلکسیران برای آنها یک امتیاز بزرگ محسوب میشود زیرا اخبار چندین خبرگزاری را تجمیع کرده و در اختیار آنها میگذارد.

تاثیرات خبر در خودرو و فناوری.jpg

تاثیرات خبر در خودرو و فناوری

اخبار پزشکی:

اخبار پزشکی، در حوزه پزشکی و سلامت تعریف می شود که با دنبال کردن این اخبار اطلاعات خود را در حوزه سلامت بالا برده تا بتوانیم با مشکلاتی که در طول روز برای خود یا اطرافیان پیش می آید مقابله کرده و آنها را رفع کنیم.

اخبار پزشکی بسیار مهم بوده و افراد با دنبال کردن آن در راستای بالا بردن اطلاعات پزشکی خود، انتخاب مواد غذایی مناسب و نحوه مصرف آن  به سلامتی خود کمک میکنند.

اخبار پزشکی در حوزه های سلامت، پیشگیری، سلامت روح، و بالا بردن سطح زندگی باعث بهتر شدن زندگی می شود.

اخبار پزشکی صرفاً جهت دانستن مطالب پزشکی و علمی نیست، بلکه فناوری های جدید این عرصه را هم پوشش داده و با معرفی ابزارهای بهتر به کمک مردم برای زندگی سالم تر می آید تا با معرفی ابزارهای جدید مردم بتوانند برای سلامت خود و اطرافیان خدمتی داشته باشند.

اهمیت اخبار پزشکی و هنر.jpg

اهمیت اخبار پزشکی و هنر

اخبار هنری:

هنر خلق آثار و توانایی های فردی است، که افراد بواسطه آن احساسات درون خود را به تصویر می کشند و اثرگذاری آن را می توانیم روی احساسات، عواطف و هوش انسانها مشاهده نماییم. به بیان دیگر، هنر توان و مهارت خلق زیبایی است. هنر به رشته های مختلفی تقسیم می گردد که در این مقاله به بیان چند مورد آن می پردازیم: هنرهای نمایشی- هنر و صنعت سینما- هنر موسیقی- هنرهای تجسمی

اخبار هنری تاثیر فزآینده ای در جامعه و محیط ایجاد می کنند، به نوعی می توان گفت هنر آینه تمام قد جامعه می باشد و به زیباترین روش همه مسائل اجتماع بواسطه هنر انعکاس می یابد.

اخبار فرهنگی:

فرهنگ مجموعه بسیار گسترده ایی از علم ها، عقاید، سبک ها، قوانین، وجنات، عادات و هرچه که انسان به عنوان عضوی از جامعه خویش تاثیر می‌گیرد، تعریف می‌شود. هر جایی از هر کشوری می‌تواند فرهنگی متفاوتی با دیگر مناطق آن کشور داشته باشد. فرهنگ به وسیله? آموزش به نسل های بعدی منتقل می‌شود؛ در حالی که ژنتیک به وسیله? وراثت منتقل می‌شود. واژه ((فرهنگ)) از دو واژه? «فر» و «هنگ» به معنای ادب، تربیت، دانش، علم، معرفت، آداب و رسوم تعریف شده است. واژه? فرهنگ در پهلوی ساسانی به صورت «فره هنگ» آمده‌است که از دو جزء «فره» به معنای پیش و فرا؛ و «هنگ» به معنای کشیدن و راندن، ساخته شده‌است. در نتیجه «فرهنگ» به معنای پیش‌کشیدن و فراکشیدن است. به همین سبب است که در فارسی‌زبانان فرهنگ را سبب پیشرفت می‌دانند.

در گذشته اعتقاد فارسی‌زبانان بر این بود که بدون فرهنگ آدمی نمی‌تواند قدم مثبت در زندگی بردارد. از همین روست که فردوسی فرهنگ را برتر از گوهر و نژاد می‌داند. نزد اروپاییان تعریف واژه? فرهنگ پیشینه‌ای دراز دامن دارد. در ادبیات اروپایی نزدیک به دویست تعریف از فرهنگ می‌توان یافت که نشان از اهمیت فرهنگ در این جوامع دارد. آن‌ها فرهنگ را از دیدگاه‌های گوناگون، از جمله دیدگاه اجتماعی، دینی و حتی اقتصادی بررسی کرده‌اند و دریافته‌اند که فرهنگ بر تمام اجزاء زندگی آدمی تأثیرگذار است.

دانش? باورها? اخلاق و هنر از اجرا اصلی سازنده فرهنگ‌ها هستند. بخشی از فرهنگ را هم، سنت‌ها و مراسم می‌سازند. سنت‌ها تفکر و باوری‌اند که برخوردار از آدابی تکرارشونده‌اند. به سخن دیگر، آیین‌ها و سنت‌ها اعمالی تکراری پیرامون فرهنگ‌اند. همین فرهنگ است که مرزهای یک جامعه و باورهای مردمان آن را مشخص می‌کند و هویت آنان را شکل می‌دهد و می‌سازد.

دراین خصوص اخبار فرهنگی که با داشتن المان های ذکر شده تولید شده و دربین کشورها و مناطق دیگر نمایش داده میشود تا مردم هر نقطه از کره زمین با مردمان، آداب و سنت های مراکز دیگر آشنا شوند.

اخبار فرهنگی تلکسیران برگرفته از اخبار فرهنگی ۱۲۰ خبرگزاری داخلی و خارجی است که به راحتی به کاربر این امکان را میدهد تا با خواندن اخبارفرهنگی وب سایت با این اطلاعات اشنا شوند.

اخبار خودرو:

صنعت خودرو نیز از مباحث جذابی برخوردار است که خوانندگان بسیار بسیار بالایی دارد به طوری که شاید روزانه چندین بار وب سایت ها مورد علاقه خود را در حوزه اخبار خودرو رصد کرده و مطالب آن را با اشتیاق می خوانند.

اخبار خودرو بیشتر در حوزه تولیدات جدید خودرو های داخلی و خارجی، اخبار رقابت های شرکت های تولید کننده خودرو و قطعات و نمایندگان خودرو ساز ها می باشد تا هم اطلاعات به روز و دقیق به کاربران این حوزه که یا برای خرید خودرو یا تعویض خودرو بسیار مفید است.

تلکسیران با تجمیع اخبار چندین وب سایت معتبر داخلی و خارجی این امکان را فراهم میسازد تا شما به راحتی به اخبار خودرو دسترسی داشته باشید و آنها را در صفحات اجتماعی خود به اشتراگ بگذارید.

اخبار تصویری:

اخبار تصویری یکی از محبوب ترین انواع رسانه است که کاربران با آن بسیار ارتباط برقرار می کنند، اخبار تصویری به معنی این است که از وقایع و اتفافات روز عکس برداری شده و در قالب گالری نام گذاری میشود که کاربر با دیدن عکس از زاویه های مختلف میتواند از آن واقعه را درک درستی پیدا کند.

اخبار تصویری جز محتوایی می باشد که در دنیا بسیار طرفدار داشته و وب سایت ها و نرم افزارهای موبایل محتوای تصویری را در به روز ترین حالت خود نگه داشته تا کاربران خود را از دست ندهند.

اخبار تصویری یکی از بهترین نوع محتوا می باشد که به نوعی کاربران در تمامی وب سایت ها متقاضی بیشتری دارد.

اخبار تصویری تلکسیران متشکل از احبار تصویری ورزشی، سیاسی، گردشگری، اقتصادی، خودرو و غیره می باشد.

اخبار تصویری تلکسیران روزانه بالغ بر ۳۰۰ گالری عکس را بارگذاری کرده و در مقابل نگاه کاربران قرار می دهد تا از  این طریق بتواند در جریان اخبار روز ایران و جهان قرار گیرد.

اخبار ویدئویی :

اخبار ویدئویی هم مانند اخبار تصویری بسیار پرطرفدار و جذاب می باشد که کاربران روانه محتوا خبری خود را از درون این ویدئو ها استخراج و تحلیل میکنند.

اخبار ویدئویی جز تاثیرگذار ترین محتوای اینترنتی می باشد که کاربران خاص خودر را در تمام وب سایت های خبری و سرگرمی دارد.

اخبار ویدئویی بیشتر از گزارشات تصویری خبرگزاری ها تولید می شود که تلکسیران با جمع آوری اخبار ویدئویی ۳۰ خبرگزاری داخلی و خارجی برای کاربران امکان بازدید را محیا می سازد.

اخبار ویدئویی تلکسیران روزانه بالغ بر ۱۵۰ فیلم را بارگذاری کرده و در مقابل نگاه کاربران قرار می دهد تا از این طریق بتواند در جریان اخبار روز ایران و جهان قرار گیرد.

نقش اثرگذار خبر در زندگی فردی.jpg

نقش اثرگذار خبر در زندگی فردی

مسیر متحول شدن ابزار های اطلاع رسانی اخبار و خبر

انتقال سینه به سینه اولین راه جریان اطلاعات :

هر کدام از ما به فراخور علایق و سلایق خود ممکن است اخبار و حواشی یک حوزه را بیشتر دنبال کنیم. همچنین اخبار هر حوزه با توجه به فضای حاکم بر آن و عادت های مخاطبانش از کانال های خاصی بیشتر جریان دارد. در طول تاریخ پیشرفت های فراوانی در حوزه جریان اطلاعات رخ داده است. اولین ابزار انتقال اخبار صحبت های فرد به فرد یا به اصطلاح  انتقال سینه به سینه بود، هر کس از خبری مهم مطلع می شد آن را به دوستان و آشنایان خود می گفت  و به همین ترتیب اخبار دست به دست و فرد به فرد پخش می شد. اگرچه ایراداتی در این نوع انتقال به علت احتمال بالای تحریف آن وجود داشت اما در زمان خود راحت ترین و سریعترین راه بود.

اختراع ماشین خط و نامه نگاری :

بعدها با اختراع خط و خواندن نوشتن نامه و کتاب و .. هم کمک فراوانی به انتقال اخبار کرد. اما همین راه هم به علت دردسرهای ارسال نامه ها به دوردست ها و کم بودن تعداد با سوادان یا حتی عدم وجود یک خط و زبان واحد و قوی کمک شایانی به انتقال اطلاعات بین مناطق دور از هم نمی کرد. البته در گذر زمان ملت های پیشرویی مثل ایران و روم از سیستم های منظم نامه رسانی (مثل چاپارها) را طراحی کردند و به جریان اطلاعات کمک شایانی کردند. اما همچنان هم سواد و امکانات نامه نگاری بیشتر در اختیار حاکمان و درباریان محصور بود. در این زمان ها حکومت ها اگر هم اخباری را مایل بودند به گوش همه مردم برسانند از جارزن ها کمک می گرفتند.

اختراع ماشین چاپ و ظهور روزنامه و مجله :

با فراگیرتر شدن سواد و امکان نامه نگاری و نوشتن و خواندن بخش بیشتری از مردم می توانستند از این راه برای انتقال خبرهای خود استفاده کنند اما همچنان تا زمان اختراع دستگاه چاپ توسط گوتنبرگ مهم ترین وسیله انتقال خبر صحبت های فرد به فرد بود. اختراع ماشین چاپ توسط گوتنبرگ آلمانی انقلابی در عرصه جریان اطلاعات ایجاد کرد. کم کم روزنامه ها و کتاب های چاپی پا به زندگی مردم گذاشتند، سواد خواندن و نوشتن بیشتر شد و روزنامه ها به عنوان یک منبع مهم جریان اطلاعات شناخته شدند. مجله ها، هفته نامه  ها و ماهنامه ها و .. همگی شروع به کار کرده و مردمان مناطق مختلف را بیش از پیش به هم نزدیک کردند.

تلگراف، ارتباط های دو نفره بسیار سریعتر از قبل :

در سال ???? شخصی ایتالیایی دستگاه تلگرافی را اختراع کرد که به تعداد حروف الفبا سیم داشت و با جریان برق ضعیفی که به آن متصل شده بود، اخبار به محلهای نزدیک فرستاده می‌شد. اما این روش فقط مخصوص مسافتهای کوتاه بود. این مشکل نیز با ارائه الکترومغناطیس حل شد. سپس در آلمان و توسط فیزیکدان معروف (کارل اشتنهایل) نوعی تلگراف اختراع شد که فقط یک سیم داشت و زمین را به جای سیم دوم که ناقل خبر بود، مورد استفاده قرار می‌داد. این دستگاه نیز به تدریج تکامل یافت. تا آن زمان تلگراف فقط در خشکی مورد استفاده بود. اولین خط تلگرافی که در سال ???? بین انگلستان و آمریکای شمالی برقرار شد، از کارهای عجیب آدمی به شمار می‌رفت. سیمی به طول ???? کیلومتر باید از کف اقیانوس می‌گذشت و دو قاره را به هم وصل می‌کرد. این پدیده به انتقال اطلاعات بین افراد بسیار کمک کرد و باعث شد جریان اطلاعات با سرعتی باور نکردنی رشد کند. البته این روش هنوز این ایراد بزرگ را داشت که به شکل انتشاری (Broadcasting) نبود و در واقع نوعی سریع و پیشرفته از انتقال سینه به سینه بود.

تلفن، سریعتر و بهتر از تلگراف :

در سال ???? میلادی الکساندر گراهام بل با همکاری دوستش واتسن موفق به اختراع تلفن شد، و در ژانویه ???? میلادی دستگاه تلفن بل به کار افتاد. تلفن، پس از اختراع کامل توسط بل به سرعت اشاعه یافت و سیم‌های آن از شهری به شهر دیگر کشیده شد. چهارده سال بعد از اختراع تلفن یعنی در سال ???? میلادی آلمون براون استروجر سیستم تلفن خودکار را بنا نهاد. در سال ???? ارتباط تلفنی بین شهرهای لیون و تهران برقرار گردید. دو قاره اروپا و آمریکا تحت محاصره شبکه‌ای درآمدند که روز به روز گسترش می‌یافت. تلگراف و تلفن ارتباط سریع و فوری از راه دور را میان نقاطی که می‌توانند سیم‌کشی بشوند، ممکن ساخت. اما از سال ???? دانشمندان توانستند میان دو نقطه که حتی سیم‌کشی نشده بود ارتباط سریع و فوری برقرار سازند.

ماشین بخار ، قطار و سرعت یافتن جریان اطلاعات :

با اختراع راه آهن و ماشین بخار در اویل قرن ?? باز هم یک گام دیگر به سرعت جریان اطلاعات اضافه شد و اخبار و حواشی با سرعت بیشتری بین مناطق مختلف جریان پیدا می کرد. در این زمان مجلات و رزنامه ها با سرعت بیشتری جابجا می شدند. همچنین ظهور راه آهن به جابجایی انسان ها که همچنان مهم ترین ناقل خبرها بودند نیز کمک می کرد. تا ابتدای قرن بیستم که راه آهن مناطق وسیعی از جهان را پوشش داده بود همچنان بهترین راه روزنامه بود. سرعت رشد راه آهن همچنان کند بود و منتظر بودن برای اینکه اخبار از طریق لوکوموتیو بدست یک منطقه برسد به نوعی طاقت فرسا بود و اگرچه راه آهن به جریان اطلاعات کمک کرده بود ولی تلفن و تلگراف کاربردهای بیشتر و سریعتری برای انتقال اطلاعات داشتند.

ظهور رادیو و انقلابی در جریان اطلاعات :

در حوالی سال ???? بود که رادیو برای اولین بار برای انتقال صدا و اطلاعات به عموم استفاده شد. البته پیش از آن امواج رادیویی برای اهداف نظامی و ارتباطات کشتی ها بسیار استفاده می شد. برنامه‌های رادیویی از سال ???? توسط «سن جوز» از کالیفرنیا شروع شد، و در سال ???? عمومیت پیدا کرد، با کمک به رسمیت شناختن همه‌جانبه توسط گیرنده‌های رادیویی، به ویژه در اروپا و ایالات متحده ، درکنار برنامه رادیویی، برنامه‌های زنده، شامل پیغام‌های تلفنی و اعلام پخش برنامه‌ها، در سال ???? و ???? همه گیر شد.

تلویزیون ، کیفیت بیشتر در انتقال اخبار :

بین سال های ???? تا ???? سیستم های پخش تصاویر متحرک شروع به کار کردند و در همین مدت به شدت توسعه یافتند تا تلویزیون های غیرمکانیکی با شکل شمایلی نزدیک به آنچه امروز می شناسیم اختراع شود. این اختراع به علت آن که توانست صدا و تصویر را در هم آمیزد کیفیت جریات اطلاعات را چندین گام بهبود بخشید. تلویزیون هم مثل رادی  به شکل انتشاری (Broadcasting) کار میکند و به همین دلیل نسبت به تلفن و تلگراف کانالی متفاوت برای جریان اطلاعات است. بعدترها سیستم های تلویزیونی و رادیوی و حتی مخابراتی توسعه ی فراونی پیدا کردند و علاوه بر همه گیر شدن آنها سال به سال تکنولوژی های جدید و با کیفیت تری بر جهان عرضه شد. ظهور ماهواره ها و انتقال اطلاعات از طریق اواج آن را می توان یکی از این گام های رو به جلو دانست. اما هنوز انقلاب اصلی رخ نداده بود.

اینترنت، انقلاب واقعی در عرصه ارتباطات و انتقال اطلاعات :

اینترنت را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طراحی، مهندسی و اجرا شده است. ریشه? این شبکه? عظیم جهانی به دهه? ???? بازمی‌گردد که سازمان‌های نظامی ایالات متّحده? آمریکا برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای ساخت شبکه‌ای مستحکم، توزیع شده و باتحمل خطا سرمایه‌گذاری نمودند. این پژوهش به همراه دوره‌ای از سرمایه‌گذاری شخصی بنیاد ملی علوم آمریکا برای ایجاد یک ستون فقرات اینترنت جدید، سبب شد تا مشارکت‌های جهانی آغاز گردد و از اواسط دهه? ????، اینترنت به صورت یک شبکه? همگانی و جهان‌ شمول در بیاید. وابسته شدن تمامی فعّالیت‌های بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از آغاز یک دوران تاریخیِ نوین در عرصه‌های گوناگون علوم، فناوری و به خصوص در نحوه تفکر انسان دارد. شواهد زیادی در دست است که از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت و خواهد کرد، تنها مقدار بسیار اندکی به واقعیت درآمده‌است.

ابتدا اینترنت در دنیا راه ارتباطی یک طرفه بود اما با توسعه بیشتر و دو طرفه شدن این ارتباط انقلاب واقعی رخ داد. هم اکنون همه ی دنیا پر شد از سایت ها و شبکه های اجتماعی و ارتباطات دو سویه، هم اکنون فیسبوک و توییتر و خبررسان ها تاثیرات عظیمی بر چرخه اطلاعات دنیا دارند و اکنون تعداد و تنوع منابع خبری به شدت بالا رفته است. کمتر اتفاقی در دنیا از اینترنت دور می ماند و هر نوع خبری به فراخور نوع خودش از یکی از کانال ها منتشر می شود.