گوش به زنگگوش به زنگ

تاثیر صنعت فوتبال بر اقتصاد اسپانیا


مدیر اجرایی نشست جهانی فوتبال، ماریان اوتامندی، در حاشیه مراسمی درباره تاثیر صنعت فوتبال در تولید ناخالص ملی اسپانیا و درآمد حاصل از لالیگا صحبت کرد.

تاثیر صنعت فوتبال بر اقتصاد اسپانیا

تاثیر مثبت لالیگا بر اقتصاد اسپانیا

به گزارش تلکسیران، رسانه اسپانیایی AS مصاحبه ای با ماریان اوتامندی درباره تاثیر فوتبال بر اقتصاد اسپانیا ترتیب داده است.

 

۱.۴ درصد تولید ناخالص ملی اسپانیا از طریق لالیگا تامین می شود؛ کدام صنعت پول ساز دیگری در اسپانیا می تواند چنین تاثیری بر اقتصاد اسپانیا بگذارد؟

بدون هیچ شکی، فونبال می تواند به عنوان هفدهمین صنعت پولساز در جهان شناخته شود. خوشبختانه در اسپانیا چند عامل وجود دارد تا فوتبال تاثیر بالایی بر اقتصاد داشته باشد؛بهترین لیگ در جهان، حضور بازیکنان بزرگ و موفقیت های باشگاهی و ملی در رقابت های مختلف. اعتقاد دارم این صنعت می تواند در پیشرفت برند اسپانیا نیز تاثیرگذار باشد.

 

این ۱.۴ درصد چقدر با تیم های رئال مادرید و بارسلونا مرتبط است؟

سهم آن ها در این موضوع بسیار زیاد است؛ آن ها بخش بزرگی از یک اکوسیستم کسب و کار هستند که قادرند برند های بسیار بزرگی را در سراسر دنیا شکل دهند. لالیگا، فدراسیون فوتبال، لیگ های آماتور، باشگاه و هواداران تاثیر زیادی بر این شاهکار فوتبال اسپانیا دارند.

 

آیا اقتصاد فوتبالی مشابه با اقتصاد اسپانیا در حال رشد است؟

بله، من گزارش هایی خواندم که فوتبال در حال به وجود آوردن استغال است و در حال حاضر سریعترین رشد اقتصادی را تجربه می کند.

 

بیشتر بخوانید:

 

به تازگی رقابت های فوتبالی به صورت جهانی در کشور مالزی برگزار شده است؛ این منطقه چقدر در توسعه برند فوتبال اسپانیا اهمیت دارد؟

قاره آسیا بسیار منطقه مهم و استراتژیکی است زیرا جمعیت زیادی دارد. دو سوم جمعیت جهان در آن جا حضور دارد و قدرت خرید بالایی دارند. اقتصادشان نیز با سرعت خوبی در حال رشد است و مصرف کنندگان این کشور ها نیز عاشق فوتبال هستند. در حال حاضر نیز بسیار از آسیایی ها باشگاه بزرگ اروپایی را خریداری کرده اند و یا در این حوزه سرمایه گذاری های هنگفتی انجام داده اند.

 

در آمد حاصل از قسمت حق پخش در حوزه فوتبال و در فصل ۲۰۱۶-۱۷، به رقم ۱۳۸۷ میلیون یورو رسید؛ آیا انتظار دارید این سود در سال های آینده نیز افزایش یابد؟

بله، خاویر تباس (رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا) کارش را بسیار خوب انجام می دهد؛ این سود ارتباط زیادی به بازار آسیا نیز دارد. در نهایت در آمد حاصل از پخش تلویزیونی به افزایش تعداد مخاطبان نیز ارتباط دارد. بنابراین بین ارقام ارتباط وجود دارد. تمام شواهد حاکی از این است که این درآمد در سال های آینده نیز افزایش می یابد.

 

آیا فاصله زیادی بین لیگ برتر انگلستان و لالیگا وجود دارد؟

در حال حاضر بله. هدف آقای خاویر تباس این است که تا سال ۲۰۲۰ درآمد حق پخش تلویزیونی به لیگ برتر انگلستان برسد. البته کار سختی است اما سال های گذشته حق پخش تلویزیونی اسپانیا از نظر درآمد پیشرفت فوق العاده ای داشته است.

 

مشکلات سیاسی موجود در ایالت کاتالونیا می تواند بر درآمد فوتبال اسپانیا تاثیر منفی بگذارد؟

متاسفانه بله، موضوع کاتالان بر همه جنبه های کشور اسپانیا تاثیر منفی می گذارد. به طور منطقی این موضوع بر جنبه اقتصادی و فوتبالی اسپانیا نیز تاثیر منفی می گذارد.

 

منبع: AS.com