گوش به زنگگوش به زنگ

چین چقدر طلا دارد؟ بیش از آنچه تصور می کنید!


شاید فکر کنید که طلا یک دارایی و سرمایه گذاری قدیمی است که مرتبط به دنیای دیجیتال و مدرن الان نیست. چین به وضوح اینطور فکر نمی کند. از زمان بحران اقتصادی در جهان، چین ذخایر طلای خود را با سرعت چشمگیری افزایش داده است.

به گزارش تلکسیران، شاید فکر کنید که طلا یک دارایی و سرمایه گذاری قدیمی است که مرتبط به دنیای دیجیتال و مدرن الان نیست. چین به وضوح اینطور فکر نمی کند. از زمان بحران اقتصادی در جهان، چین ذخایر طلای خود را با سرعت چشمگیری افزایش داده است.

از زمان بحران اقتصادی در جهان، چین ذخایر طلای خود را با سرعت چشمگیری افزایش داده است.

از زمان بحران اقتصادی در جهان، چین ذخایر طلای خود را با سرعت چشمگیری افزایش داده است.

مجموع ذخایر طلای بانک جهانی اندکی کمتر از ۳۴،۰۰۰ تن است که تقریبا ۲۰ درصد از حدود مجموع ۱۷۵،۰۰۰ تن ذخایر طلای کره زمین است.

ایالات متحده با ۸۱۳۳ تن بزرگترین ذخیره طلا در جهان را دارد. این مقدار در حدود یک اونس به ازای هر شهروند است. نیک لیرد، تحلیلگر فلزات گرانبها، معتقد است که اگر شما منابع خصوصی و نهادی را به ۸،۱۳۳ تن طلای رسمی اضافه کنید، در کل ۲۶،۰۰۰ تا ۲۷،۰۰۰ تن طلا در آمریکا وجود دارد.

در زیر جدول ذخایر طلای بانک های مرکزی با استفاده از اطلاعات شورای جهانی داده های طلا نشان داده شده است. در زمینه طلا، اینها ۲۰ ثروتمندترین کشور ها هستند.

ذخایر طلای بانک های مرکزی با استفاده از اطلاعات شورای جهانی داده های طلا

به هر حال، بانک های مرکزی در سال جاری، از سال ۲۰۱۲، سریع ترین خرید طلا را داشته اند. اکنون حدود ۱۰ درصد از تقاضای سالانه طلا را بانک های مرکزی تشکیل می دهند.

بانک خلق چین (بانک مرکزی چین) هر ۵ سال مقدار ذخیره طلای خود را اعلام می کند. مقدار فعلی اعلام شده ۱،۸۴۲ تن است.

این چیزی است که آنها می گویند. حالا به آنچه که انباشته کرده اند نگاه کنیم؛ با آنچه که استخراج کرده اند شروع می کنیم.

در سال ۲۰۰۷، چین آفریقای جنوبی را پشت سر گذاشت تا با استخراج ۲۷۶ تن بزرگترین تولید کننده طلا در جهان شود. سال گذشته، ۴۳۰ تن تولید کرد، حدود ۵۰ درصد بیشتر از استرالیا، که دومین تولید کننده در جهان است.

چین در حال حاضر حدود ۱۵ درصد کل تولید طلای جهان در سال را تشکیل می دهد. اما! چین تمام تولید طلای خود را نگه می دارد و حتی یک اونس آن را هم نمی فروشد.

همانطور که از سال ۲۰۱۰ تاکنون طلای تولید شده را حفظ کرده، واردات طلای خود را افزایش داده است. در سال ۲۰۱۴، با خرید طلا از هنگ کنگ، سوئیس، لندن، استرالیا و سنگاپور هند را پشت سر گذاشت و به بزرگترین وارد کننده طلا در جهان تبدیل شد.

دسترسی به ارقام دقیق این معاملات دشوار است اما هنگ کنگ آنها را فراهم می کند. با واردات از هنگ کنگ و تولید طلا، چین از سال ۲۰۰۰ بیش از ۱۰،۰۰۰ تن طلا ذخیره کرده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

واقعا چین چقدر طلا دارد؟

باید به این نکته توجه شود که کل طلایی که به چین راه پیدا می کند به بانک مرکزی نمی رسد. در واقع، چین سرمایه گذاری شخصی طلا را ترغیب کرده است.

بنا بر این، اندازه گیری مقدار دقیق طلایی که در اختیار عموم قرار میگیرد دشوار است، اما مطالعات نشان داده که هدف آن است که مردم ۵۵ درصد حجم طلا را انباشته کنند و ۴۵ درصد دیگر به بانک ها و بانک مرکزی چین راه پیدا کند.

بانک مرکزی چین تمایلی به اعلام میزان خرید طلای خود ندارد، در صورتی که SGE یا صرافی طلای شانگهای بایستی این کار را انجام دهد.

ذخایر طلای چین

ذخایر طلای چین تا سال ۲۰۱۷

راس نورمن، مدیر عامل شارپس پیکسلی می گوید:

دیگر ادارات دولتی جدا از بانک مرکزی چین هستند که طلا خریداری می کنند؛ برای مثال، آژانس دولتی ارز خارجی، شرکت سرمایه گذاری چین و ارتش .همه آنها اغلب با دلایل مختلفی از SGE برای خرید طلایشان استفاده می کنند. بازار شمش لندن، دیگر بازارها و بانک ها در لندن، پالایشگران سوئیسی و بسیاری هم از طریق دبی، اینها همه به نوعی رسما خرید طلا هستند، اما اعداد واقعی مبهم و ناشناخته هستند.

وی افزود:

ارقام بانک مرکزی چین می تواند هر چیزی باشد که آنها می خواهند. احتمالا خیلی بیشتر از چیزی است که رسما اعلام شده است.

نورمن که در تجارت شمش مشغول است، معتقد است که ذخایر طلای چین بیش از این مقادیر است. او می گوید:

طلای بسیار زیادی بدون اینکه اعلام شود به چین راه پیدا می کند. این واقعا من را متعجب نمی کند که ذخایر طلای رسمی چین بیش از ۱۰،۰۰۰ تن باشد.

این مقدار بسیار عجیبی است، به این معناست که ذخایر طلای چین از آمریکا هم بیشتر است.

تولید طلای چین و واردات از هنگ کنگ

تولید طلای چین و واردات از هنگ کنگ

ذخایر رسمی طلای چین در حال حاضر تنها ۲ درصد از ذخایر خارجی آن را تشکیل می دهند. ۱۰،۰۰۰ تن برابر با ۱۱ درصد از ذخایر ارز خارجی است. این مقدار در حدود میانگین بین المللی است. در این شرایط، ۱۰،۰۰۰ تن چندان رقم فوق العاده ای نیست. اما امکان ندارد که چین بتواند اعلام کند که امروز ۱۰ هزار تن طلا دارد. این امر باعث اختلال فراوان خواهد شد؛ اولا قیمت طلا بسیار بالا می رود و برای چین که در حال اندوختن طلا است مناسب نیست.

دوما باعث اختلال در بازار فارکس (بازار ارزهای خارجی) می شود. ارزش یک یوان با پشتیبانی طلا می تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد. چین هنوز این را نمی خواهد! ارزش یوان را در همین حد برای تجارت می خواهد. در عین حال، مقدار هنگفتی دلار آمریکا در ذخایر ارزی خارجی خود دارد. من انتظار دارم که می خواهد از ارزش ذخایر خود حفاظت کند، حداقل برای الان.

سوما و شاید مهم تر از همه، اعلان داشتن ذخایر طلا بیش از آمریکا به نوعی جدال مستقیم با برتری و قاطعیت ایالات متحده است، حتی در حد اعلان جنگ! چین الان برای همچین مسئله ای آماده نیست.

 

منبع: moneyweek.com