گوش به زنگگوش به زنگ

هدف اصلی تحریم‌های آمریکا: تسلط بر بازار نفت جهان


رئیس شرکت رُزنِفت روسیه می‌گوید که تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه روسیه و دیگر کشورهای جهان، چیزی نیست جز تلاشی برای ارتقاء جایگاه شرکت‌های نفتی آمریکا در بازار جهانی انرژی و دیگر بازارهای جهان. 

هدف اصلی تحریم‌های آمریکا: تسلط بر بازار نفت جهان

هدف اصلی تحریم‌های آمریکا: تسلط بر بازار نفت جهان

ایگور شین، رئیس شرکت نفتی روسیه، معتقد است که آمریکا «عادت کرده است که نقش قانونگذار را در بازار نفت جهانی داشته باشد» و اوپک را با «یو.اس.پک» (US-PEC) جایگزین کند. آمریکا برای دست یابی به این هدف خود، به سادگی منافع باقی کشورهای جهان را نادیده می‌گیرد.

برای مثال، تحریم‌هایی که علیه روسیه وضع کرده و اقدامات متقابل مسکو، اثرات منفی بر آلمان بعنوان یکی از متحدان کلیدی آمریکا می‌گذارد.

او ادامه داد:

آمریکا فقط حدود ۰.۶ درصد از خسارات ناشی از تحریم‌ها علیه روسیه را در نظر گرفته و محاسبه کرده است درحالیکه آلمان تحت تاثیر ۴۰ درصد اثرات منفی و خسارات آن قرار گرفته است.

 

بیشتر بخوانید:

 

او توضیح داد:

بخش‌هایی از اقتصاد آمریکا از جمله نفت شل و صادرات تسلیحات، همگی بدلیل تحریم‌های آمریکا علیه دیگر کشورها است که توانسته‌اند به موفقیت‌هایی برسند. و حالا سوالی که ارزش پرسیدن دارد این است که آیا این راه برای حمایت از تولیدات داخلی به بهای جامعه جهانی، راه ساده‌ای بود؟

شین با بیان اینکه «تحریم کامل واردات نفت از ایران توسط آمریکا، پیامدهای جدی بر اقتصاد کشورهای اروپایی خواهد داشت» گفت:

در کوتاه مدت، جنگ خزانه‌داری آمریکا و بودجه دولت، می‌تواند منجر به عدم تعادلی جدی در بازار نفت شود.

بی‌ثباتی در لیبی و ونزوئلا و همچنین اطراف ایران، همگی منجر به افزایش نوسانات در بازار نفت می‌شود که «به دست دولت آمریکا صورت گرفته است».

اوپک ظرفیت لازم را برای جبران خللی که آمریکا در تولید نفت ایجاد کرده ندارد و این موضوع می‌تواند بار دیگر، افزایش شدید در قیمت نفت را به دنبال داشته باشد.

شین، رئیس شرکت رزنفت روسیه معتقد است که آمریکا، فقط از زاویه دید خود به جهان می‌نگرد و «سرخوشانه عادت کرده است که براساس منافع خودخواهانه خود، نقش قانونگذار را در بازار جهانی نفت ایفا کند».

منبع: Rt.com