گوش به زنگگوش به زنگ

تحلیلگر راشاتودی: احتمال جهش قیمت نفت به بشکه‌ای 100 دلار


یک تحلیلگر اقتصادی به راشا تودی گفته است که با توجه به کاهش صادرات نفت از سوی کشورهای عضو اوپک، احتمال دارد که امسال هم افزایش در قیمت نفت خام ادامه داشته باشد. دلایل آن نیز تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران و ونزوئلا ذکر شده است.

احتمال جهش قیمت نفت به بشکه‌ای ۱۰۰ دلار

تحلیلگر راشاتودی: احتمال جهش قیمت نفت به بشکه‌ای ۱۰۰ دلار

این تحلیلگر توضیح داده است:

انتظار می‌رود که کاهش صادرات نفت ایران، منجر به افزایش تقاضا برای نفت خام ‌شود و صعود قیمت را در بازار در پی داشته باشد. عامل مهم دیگر در رشد قیمت نفت، سقوط اقتصادی ونزوئلا است که باعث کاهش ۱.۳ میلیون بشکه‌ای در تولید نفت این کشور می‌شود که می‌تواند آمریکا را با کمبود چشمگیر نفت سنگین رو به رو کند. نفتی که توسط ونزوئلا تامین می‌شد و از این پس لازم است که منبعی جایگزین آن شود. تا آخر امسال، مجموعه این عوامل ممکن است بهای نفت را تا بشکه‌ای ۱۰۰ دلار افزایش دهند. این افزایش بها، برای کاخ سفید که خودش این روند تصاعدی را به راه انداخته نیز ناخوشایند است.

 

بیشتر بخوانید:

 

بنا بر گفته مرادوف، رئیس جمهور سنگاپور، ایران به این سادگی‌ها صادرات خود را کاهش نمی‌دهد و تسلیم نمی‌شود:

آمریکا تا جایی که توانسته، کشورها را تحت فشار قرار داده است تا نفت خود را از جمهوری اسلامی خریداری نکنند. با اینحال ایران به روشنی اعلام کرد که این بار از خود دفاع می‌کند. آخرین مذاکرات با هند نیز یکی از شواهد آن است. تهران به دنبال باراهای جدید خواهد گشت، متحدان جدید خواهد یافت و عرضه خود به بازارهای آسیا را افزایش خواهد داد.

تحلیلگر دیگری در گفت‌وگو با راشا تودی بر این باور نیست که قیمت نفت به بشکه‌ای ۱۰۰ دلار می‌رسد و می‌گوید که در حدود ۸۵ دلار، به تعادل و ثبات می‌رسد.

پوشکاروف، تحلیلگر ارشد در تله ترید (TeleTrade) می‌گوید:

جای خالی صادرات نفت ایران به زودی (توسط دیگر کشورها) پر خواهد شد. روسیه همین حالا به نقطه ۱۱.۳۵ میلیون بشکه رسیده است. همان مقداری که پیش از توافق اوپک تولید می‌کرد. عربستان سعودی هم ۳۰۰ هزار بشکه اضافه کرده و به زودی می‌تواند سقف تولیدات خود را بالاتر ببرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

با اینحال این اقتصاددان فکر نمی‌کند که صادرات نفت ایران با افت فاحشی رو به رو شود و به گونه دیگری پیش بینی می‌کند:

فقط آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شده است. آسیا و اروپا اصرار دارند که ادامه دهند و بر واشنگتن هم فشار وارد می‌کنند. در اثر تحریم‌های آمریکا، عرضه نفت ایران در بالاترین حد خود، ۱.۵ میلیون بشکه کاهش می‌یاید.

منبع: Rt.com