گوش به زنگگوش به زنگ

رشد اقتصادی 7-5 در صد برای اقتصاد ترکیه


بنعلی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه گفت:

"انتظار می رود ترکیه تا پایان سال جاری رشد اقتصادی 5 تا 7 درصد را به دست آورد."

رشد اقتصاد ترکیه.jpg

ییلدیریم در جلسه انجمن صنایع و بازرگانی ترکیه (TÜS?AD) در آنکاراگفت:

"امیدواریم به لطف دستاوردهایی که تاکنون به دست آورده ایم و ثبات در کشور این اقتصاد در سال ۲۰۱۸ همچنان رو به رشد باشد."

وی افزود:

"تورم در کشور ادامه دارد اما  ما اقدامات لازم را لحاظ کرده ایم. این اقدامات به زودی موثر واقع خواهند شد."

همچنین نخست وزیر ترکیه گفت:

"که سناریوهایی پیش بینی می کردند اقتصاد ترکیه سقوط خواهد کرد و پس از کودتای شکست خورده سال گذشته تورم در ترکیه غیر قابل مهار خواهد بود. اگر چنین حادثه ای مانند روز ۱۵ جولای (کودتای ترکیه) در هر کشوری دیگر اتفاق می افتاد، برای ۱۰ سال وضعیت آن کشور بهبود نمی یافت."

به گفته ییلدیریم، ترکیه به اصلاحات ساختاری ادامه خواهد داد. با انجام اصلاحات مالیاتی و ارائه یک برنامه عملی فضای سرمایه گذاری بهیود یافته و شرایط برای سرمایه گذاران تسهیل خواهد شد.

همچنین به گزارش خبرگزاری آناتولی، نهاد زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه طی سخنانی در ششمین کنگره منطقه ای حزب عدالت و توسعه در استان کوتاهیه گفت: "ترکیه علی‌رغم سپری کردن کودتای نافرجام ۱۵ جولای در سال گذشته، دارای یکی از بالاترین نرخ‌های رشداقتصادی در جهان است".

 

وی با بیان اینکه ترکیه اکنون دارای سومین نرخ رشد سریع بین کشورهای عضو گروه ۲۰ است، گفت:

"با توجه به روند روبه افزایش نرخ رشد اقتصادی کشور طی سال جاری، طی سه ماهه سوم سال جاری یعنی در ماههای جولای، اوت و سپتامبر از لحاظ نرخ رشد در رده نخست جهان قرار خواهیم گرفت".

 

او با ابراز امیدواری از اینکه ترکیه با این نرخ از رشد اقتصادی، کشورهایی همچون چین و هند را پشت سر بگذارد، تصریح کرد:

 "در پایان سال به اهداف از پیش تعیین شده و رشد ۶ درصدی دست خواهیم یافت".

 

وزیر اقتصاد ترکیه ادامه داد:

"ما پایه رشد اقتصادی کشور را پس از اقدام به کودتای نافرجام ۱۵ جولای بنا کردیم. ترکیه در پایان سال جاری با حمایت از صادرات و سرمایه گذاری به بالاترین میزان تاریخی صادرات دست خواهد یافت. سال گذشته صادرات کشور ۱۴۲.۳ میلیارد دلار بود. امسال نیز به بالای ۱۵۷ میلیارد دلار خواهد رسید. سال گذشته وقتی که ما این ارقام را اعلام کردیم، بانک جهانی و سازمان های دیگر، رشد اقتصادی ترکیه را ۲ یا ۳ درصد پیش‌بینی کردند و حتی صندوق بین‌المللی پول نیز رشد اقتصادی سال جاری ترکیه را ۱.۵درصد پیش‌بینی کرد.سپس به تدریج ۲.۵ درصد و پس از آن ۵ درصد اعلام کرد."

وی در پایان گفت:

"ترکیه از لحاظ شاخص قدرت خرید، سیزدهمین اقتصاد جهان و پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا است. به همین خاطر نیز طبیعتا چشم دیدن ما را ندارند و سعی می کنند که مانع‌مان شوند. آنها خواستار ترکیه قدیمی و دست بسته هستند".