گوش به زنگگوش به زنگ

کیف پول بیت کوین چیست و انواع آن کدامند؟


کیف پول بیت کوین یک برنامه نرم افزاری است که بیت کوین ها در آن ها ذخیره می شوند.

کیف پول بیت کوین چیست؟.jpg

کیف پول بیت کوین چیست؟

بیت کوین ها به لحاظ فنی در هر جایی ذخیره نمی شوند. برای هر آدرس بیت کوین یک کلید خصوصی(شماره مخفی) وجود دارد که این کلید در کیف پول شخصی که دارای موجودی بیت کوین است ذخیره می شود. کیف پول های بیت کوین، ارسال و دریافت بیت کوین را تسهیل می کنند و مالکیت موجودی بیت کوین را به کاربر می دهند.

انواع کیف پول بیت کوین کدامند؟

  • دسکتاپی، موبایلی، تحت وب و سخت افزاری چهار نوع اصلی کیف پول بیت کوین هستند.

کیف پول بیت کوین با عنوان کیف پول دیجیتال نیز شناخته می شود. ایجاد کیف پول گام مهمی در فرایند به دست آوردن بیت کوین ها می باشد. همانطور که بیت کوین معادل دیجیتالی پول نقد است، کیف پول بیت کوین نیز معادل کیف پول فیزیکی می باشد. اما به جای ذخیره سازی فیزیکی بیت کوین، آنچه ذخیره می شود اطلاعات زیادی از قبیل کلید خصوصی امن است که از آن ها برای دسترسی به آدرس های بیت کوین و انجام معاملات استفاده می شود.

کیف پول دسکتاپی:

  • کیف های دسکتاپی بر روی رایانه رومیزی نصب شده و امکان کنترل کامل کیف پول را برای کاربر فراهم می کند. کیف پول های دسکتاپی به کاربر این امکان را می دهند تا براحتی آدرس بیت کوین خود را برای ارسال و دریافت بیت کوین ایجاد کند. آنها همچنین به کاربر اجازه می دهند تا یک کلید خصوصی برای خود ذخیره کند. Core Bitcoin، MultiBit، Armory، Hive OS X، Electrum از جمله کیف پول های دسکتاپ معروف هستند.

کیف پول موبایلی:

  • کیف پول های موبایلی این ضعف کیف پول دسکتاپی را که تنها در یک مکان ثابت قابل استفاده اند، ندارند. هنگامی که برنامه را بر روی تلفن هوشمند خود اجرا می کنید، کیف پول موبایلی همان کارهایی را که می توان با یک کیف پول دسکتاپی انجام داد، ارائه می کند و به کاربر کمک می کند از طریق تلفن همراه خود از هر مکانی مستقیما عملیات پرداخت را انجام دهد. بنابراین یک کیف پول موبایلی عملیات پرداخت به فروشگاه های فیزیکی را با استفاده از قابلیت «touch-to-pay» با اسکن کد QR (کیو آر کد) توسط NFC(ان اف سی) تسهیل می کند. Bitcoin Wallet، Hive Android و Mycelium Bitcoin Wallet از جمله کیف پول های موبایلی هستند.

کیف پول تحت وب:

  • کیف پول های تحت وب نیز امکان استفاده از بیت کوین را در هر مکانی بر روی موبایل یا مرورگر وب فراهم می کنند. البته کاربران باید کیف پول خود را با دقت انتخاب کنند زیرا کلید خصوصی آن ها بصورت آنلاین ذخیره می شود. Coinbase و Blockchain محبوب ترین ارائه کنندگان کیف پول تحت وب هستند.

کیف پول بیت کوین انواع مختلفی دارد.jpg

کیف پول بیت کوین انواع مختلفی دارد

کیف پول سخت افزاری:

  • تعداد کیف پول های سخت افزاری در حال حاضر بسیار کم است. این دستگاه ها می توانند کلید های خصوصی را به صورت الکترونیکی در خود نگه داشته و پرداخت ها را تسهیل کنند. با این حال کیف پول های سخت افزاری هنوز در مرحله توسعه قرار دارند.

در پایان لازم به ذکر است، امن نگه داشتن کیف پول بیت کوین امری بسیار ضروری است. برخی از نکات امنیتی عبارتند از: استفاده از رمز عبور قدرتمند برای کیف پول بیت کوین و انتخاب گزینه ذخیره سازی آفلاین بیت کوین ها.