گوش به زنگگوش به زنگ

کیف پول کاغذی بیت کوین چیست ؟


کیف پول کاغذی ساز و کاری آفلاین برای ذخیره بیت کوین ها است. این فرآیند شامل چاپ کلیدهای خصوصی و آدرس های بیت کوین بر روی کاغذ است.

نمونه ای از یک کیف پول کاغذی.jpg

نمونه ای از یک کیف پول کاغذی

کیف پول های فیزیکی که با عنوان "بیت کوین های فیزیکی" نیز شناخته می شوند، یکی از امن ترین راه های ذخیره سازی بیت کوین ها به شمار می روند. تصاویر روی بیت کوین های فیزیکی معمولا به شکل های خلاقانه ای از کوین و کلید خصوصی بر روی کاغذ، پلاستیک یا فلز چاپ می شوند.

کیف پول کاغذی راهی امن برای نگهداری بیت کوین ها در برابر حملات سایبری، بدافزارها و غیره محسوب می شود. ساز و کار کیف پول کاغذی بصورت چاپ و ذخیره سازی بیت کوین ها در حالت آفلاین است. اما نکته مهمی که می بایست به خاطر بسپارید این است که بیت کوین ها مانند ارزهای معمول چاپ نمی شوند، بلکه اطلاعات ذخیره شده ای که در کیف پول بیت کوین یا کیف پول دیجیتال وجود دارند، به چاپ می رسند.

چه داده هایی بر روی کیف پول کاغذی ظاهر می شوند؟

  • کلید عمومی(آدرس کیف پول) که به مردم امکان می دهد پول خود را به کیف پول کاغذی انتقال دهند.
  • کلید خصوصی که دسترسی به هزینه های مالی را فراهم می کند.

بنابراین خود بیتکوین ها آفلاین ذخیره نمی شوند، اما ذخیره سازی کلیدهای مهم بصورت آفلاین انجام می شود.

مزایای اصلی کیف پول کاغذی کدامند؟

  1. امنیت در برابر نرم افزارهای مخرب
  2. عدم نیاز به استفاده از وبسایت های ناامن احتمالی
  3. محفاظت از کلیدهای خصوصی با مالکیت ۱۰۰ درصدی

با این حال، امنیت یک سند فیزیکی را نیز نمی توان تضمین کرد. تمام اطلاعات مورد نیاز برای خرج کردن بیت کوین بر روی یک کاغذ وجود دارد و بنابراین باید در نگهداری آن دقت زیادی صورت گیرد. اگر یک کیف پول کاغذی گم شود هیچ راهی برای دسترسی به بیت کوین های ارسال شده به آن آدرس وجود نخواهد داشت!

برخی از ابزارهای محبوب برای تولید کیف پول کاغذی عبارتند از: BitcoinAddressUtility، BitAddress.org، BitcoinpaperWallet.com، OfflineAddress.com و SafePaperWallet.com. شرکت هایی هستند که حتی خدمات ذخیره سازی سرد(Cold Storage) ارائه می دهند، یعنی نسخه چاپی کلید خصوصی را در یک مکان فیزیکی مثل یک غرفه ایمن نگهداری می کنند. چنین شرکت هایی توسط صنعت خدمات مالی حمایت نمی شوند، اما در برابر سرقت بیمه می شوند.