گوش به زنگگوش به زنگ

تاریخچه مختصر بیت کوین


بیت کوین یک سیستم رمزنگاری ارز و سیستم پرداخت جهانی است. این اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است، زیرا سیستم بدون یک بانک مرکزی یا یک مدیر تنها کار می کند. شبکه یکپارچه سازی و معاملات بین کاربران به طور مستقیم از طریق استفاده از رمزنگاری بدون واسطه صورت می گیرد. این معاملات توسط گره های شبکه مورد تایید قرار می گیرند و در یک رشته عمومی توزیع شده به نام blockchain ثبت می شوند. بیت کوین توسط یک فرد ناشناس یا گروهی از افراد تحت نام Satoshi Nakamoto اختراع شد و در سال 2009 به عنوان نرم افزار منبع باز منتشر شد.

تاریخچه بیت کوین.jpg

بیت کوین ها می توانند مانند ارزهای دیگر برای محصولات و خدمات مبادله شوند. از ماه فوریه ۲۰۱۵، بیش از ۱۰۰،۰۰۰ تاجر و فروشنده بیت کوین را به عنوان پرداخت پذیرفته اند. تحقیقاتی که توسط دانشگاه کمبریج انجام شده است برآورد می کند که در سال ۲۰۱۷، ۲.۹ تا ۵.۸ میلیون کاربر انحصاری با استفاده از کیف پول کریستوآرنوالی وجود دارد. کلمه بیت کوین برای اولین بار که در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ مورد استفاده قرار گرفت و ترکیبی از کلمات بیت و سکه است.

در نوامبر سال ۲۰۰۸، مقاله ای با نام ساتوشی ناکاموتو بر روی اینترنت گذاشته شد که عنوان آن بیت کوین بود: یک سیستم پول الکترونیکی نظیر به نظیر (P۲P) در این مقاله روش دقیق استفاده از یک شبکه نظیر به نظیر جهت تولید آنچه “سیستمی برای معاملات الکترونیک، بدون تکیه بر اعتماد” توصیف شده بود، بیان شد. در ژانویه ۲۰۰۹، شبکه بیت کوین با انتشار اولین نسخه منبع-باز نرم افزار بیت کوین و صدور اولین بیت کوین ها، پا به عرصه وجود گذاشت. این کار با استخراج اولین بلوک بیت کوین، توسط ساتوشی ناکاموتو (که تحت عنوان “بلوک پیدایش” genesis block شناخته می شود) انجام شد که یک جایزه ۵۰ بیت کوینی داشت. ارزش اولین معاملات بیت کوینی توسط افرادی در انجمن  bitcointalkمورد بحث قرار گرفت که در آن یک معامله قابل توجه ۱۰۰۰۰ بیت کوینی برای خرید غیر مستقیم دو پیتزای تحویل داده شده توسط پاپا جان (Papa John) انجام شده بود.

در ششم اوت ۲۰۱۰، در پروتکل بیت کوین آسیب پذیری مهمی کشف شد. معاملات پیش از ورود به سیستم معامله یا “بلاکچین” به درستی تایید نشده بودند. این امر به کاربران اجازه می داد محدودیت های اقتصادی بیت کوین را دور زده و تعداد نامحدودی بیت کوین ایجاد کنند. در ۱۵ آگوست، از این آسیب پذیری سوء استفاده شد؛ در یک معامله بیش از ۱۸۴ میلیارد بیت کوین تولید شد و به دو آدرس در شبکه ارسال گردید. در عرض چند ساعت و پس از آنکه اشکال رفع شد، این معامله کشف و از سیستم معامله پاک شد و شبکه به یک نسخه به روز شده از پروتکل بیت کوین ارتقا یاقت. این تنها نقص امنیتی عمده و مورد سوء استفاده در تاریخ بیت کوین بود.

برای تعیین هویت ساتوشی ناکاماتو، حدس و گمان های زیادی در مورد مظنونینی مانند وی دای و هال فینی زده شد که همگی تکذیب شدند. شایعه های بسیاری در مورد این که این امکان وجود دارد که ساتوشی ناکاموتو اجتماعی کامپیوتری در بخش مالی اروپا باشد نیز، گسترش یافت.

هویت ناشناخته? ناکاموتو باعث نگرانی‌هایی می‌شود که یکی از دلایل آن به برداشت نادرست از متن باز بودن بیت کوین بر می‌گردد. این که هر توسعه دهنده‌ای می‌تواند کد آن را بازبینی کرده یا تغییراتی در آن ایجاد کرده یا نرم‌افزار بیت کوینی مخصوص خودش را بسازد. امنیت، از ویژگی‌های مهم نرم‌افزار متن باز است. هیچ‌کس مالک شبکه بیت کوین نیست و درست همانند ایمیل، این کاربران بیت کوین هستند که آن را کنترل می‌کنند. بیت کوین کاربردهای جالبی دارد که در هیچ‌کدام از سیستم‌های پرداخت دیگر نمی‌توان یافت.