گوش به زنگگوش به زنگ

سیاست گذاری ترکیه در زمینه فقرزدایی


مرکز آمار ترکیه اعلام کرد که بر اساس گزارش دفتر آمار اروپا (Eurostat) که با توجه به 60 درصد درآمد متوسط افراد در اعضای خانواده‌ ‌ها نرخ فقر تعیین شده است، کشور فنلاند در بازه زمانی 2016-2015 با 0.8 امتیاز بیشترین میزان کاهش نرخ فقر را در میان کشورهای منتخب اتحادیه اروپا داشته و ترکیه نیز پس از این کشور با 0.7 امتیاز، دومین کشور بوده است.

سیاست گذاری ترکیه در زمینه فقرزدایی.jpg

سیاست گذاری ترکیه در زمینه فقرزدایی

انگلستان و لتونی به ترتیب پس از ترکیه در جایگاه سوم و چهارم کاهش نرخ فقر قرار گرفتند.

در حالی که نرخ فقر ترکیه در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۱.۹ درصد بود، در سال ۲۰۱۶ به ۲۱.۲ درصد کاهش یافت.

در میان برخی کشورهای انتخاب شده اتحادیه اروپا، صربستان با ۲۵.۵ درصد بیشترین نرخ فقر را دارد. رومانی با ۲۵.۳ درصد و بلغارستان با ۲۲.۹ درصد به ترتیب پس از صربستان بیشترین نرخ فقر را در میان کشورهای اتحادیه اروپا دارند.

سوئد با ۱.۷ امتیاز، هلند با ۱.۲ و بلغارستان با ۰.۹ امتیاز در سال گذشته نسبت به سال قبل آن، بالاترین میزان افزایش نرخ فقر را داشتند.

ترکیه طی دهه گذشته توانست رشد و توسعه اقتصادی سریعی را تجربه کند. افزایش حدود ۲۰۰ درصدی تولید ناخالص داخلی طی ۱۵ سال نخست قرن ۲۱ این کشور را به یکی از الگوهای توسعه تبدیل کرده ‌است. بررسی آمارهای بانک جهانی نشان می‌دهد که برنامه‌های حمایتی ترکیه طی یک دهه گذشته توانسته ‌است شاخص توسعه انسانی این کشور را از ۷/ ۶ واحد به ۲/ ۷ واحد برساند. بر مبنای آمارهای ارائه شده از سوی سازمان ملل، طی سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ میانگین درآمد شهروندان ترکیه بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است. برنامه‌های حمایتی دولت ترکیه طی سال‌های یاد شده، میانگین طول مدت تحصیل در این کشور را در حدود یک سال افزایش داد. شاخص امید به زندگی این کشور نیز طی سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ در حدود ۵/۳ سال افزایش یافته است. به این ترتیب ترکیه طی یک دهه گذشته توانسته است با عبور از خط مرزی شاخص توسعه انسانی (رقم ۰.۷) به جمع کشورهای دارای شاخص توسعه انسانی بالا بپیوندد. به عقیده کارشناسان یکی از دلایل اصلی توفیق ترکیه در گسترش ابعاد توسعه انسانی، نگاه ویژه سیاست‌گذاران به شناسایی گروه‌های هدف و بهینه‌سازی جریان پشتیبانی از اقشار آسیب ‌پذیر بوده است.

 طبق داده های برنامه توسعه سازمان ملل متحد، در حالی که ترکیه در سال ۲۰۰۲ از نظر سطح توسعه انسانی در رده های میانی قرار داشت، در سال ۲۰۰۹ توانست به سطح بالایی از پیشرفت انسانی دست یابد. بر اساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل، ترکیه از نظر تسریع توسعه انسانی توانسته است مقام نهم جهان را از آن خود نماید. ترکیه از سال ۲۰۰۲ تا به امروز در سایه تاسیس سیستم جدید حمایت های اجتماعی در ترکیه که با کمک اجتماعی و مادی به شهروندان فقیر و اجرای برنامه های متفاوت کمک رسانی سعی در از بین بردن تاثیرات فقر مطلق از جامعه دارد، مورد تمجید و ستایش جهانیان قرار گرفته است. با توجه به این تحولات مثبت، ترکیه در نظر دارد تا در جایگاه "توسعه انسانی بسیار بالا" قرار گیرد.

از سال ۲۰۰۲ بدین سو شاهد بهبود توزیع درآمد در ترکیه هستیم. بر اساس گزارش سالانه یافته های کلیدی توزیع ناعادلانه درآمدها در میان کشورهای عضو OECD، ترکیه در دهه ۲۰۰۰ یکی از بهترین کشورها در زمینه بهبود توزیع عادلانه درآمدها بوده است.

در تحولات مثبت رخ داده در زمینه مبارزه با فقر و نیز بهبود توسعه انسانی، علاوه بر رشد اقتصادی ترکیه، پروژه های به اجرا درآمده در زمینه های اجتماعی، آموزشی و بهداشتی و نیز تحولات سازمانی و منابع اختصاص یافته در مبارزه با فقر بسیار موثر بوده است.

در زمینه کمک های اجتماعی که یکی از مهم ترین ابزار مبارزه با فقر است نیز تحولات مثبت بسیاری رخ داد. با تاسیس وزارت خانواده و سیاستهای اجتماعی در سال ۲۰۱۱، اداره کل کمک های اجتماعی و همبستگی تحت نظر این وزارتخانه به فعالیتهای خود ادامه داد. کمک های اجتماعی همه در زیر سقف واحد و با عنوان خدمات کمک های اجتماعی یکپارچه گردهم آورده شد و بدین وسیله از کمک های تکراری به برخی افراد اجتناب شد و نیز یک پایگاه اطلاعاتی سالم در مورد کسانی که کمک های اجتماعی دریافت می کنند، بوجود آمد.

در راستای کاهش نرخ فقر و تعداد فقرا که نتیجه مبارزه با فقر می باشد، توسعه اقتصادی و اجتماعی وارد بعد جدیدی شد. به خصوص در ۱۵ سال گذشته، با گسترش عادلانه رفاه و توسعه اقتصادی در میان همه اقشار اجتماعی و اقتصادی جامعه، تحول اقتصادی و اجتماعی بزرگی در سطح جامعه بوقوع پیوسته و کشور را ملزم می کند تا همانند استراتژی ملی اشتغال، استراتژی مبارزه با فقر را نیز به مرحله اجرا بگذارد.

در این چارچوب، وزارت امور خانواده و سیاستهای اجتماعی آماده می گردد تا استراتژی مهمی را در زمینه مبارزه با فقر به مرحله اجرا بگذارد. به نظر می رسد این استراتژی یک تصویر چند بعدی در زمینه انجام حمایتهای اجتماعی،عمده با عناوین اطمینان از مصرف حداقل، دسترسی به فرصت ها و ساختن ظرفیت را فراهم نماید.

استراتژی کاهش فقر نقشه راه جدید ترکیه در زمینه سیاست های اجتماعی می باشد. اقدامات انجام گرفته در زمینه سیاست های اجتماعی از سال ۲۰۰۲ بدین طرف به سطح بالاتری ارتقا خواهد یافت. همچنین شرایطی فراهم خواهد شد تا هیچیک از شهروندان از حقوق و نیازهای اساسی خود محروم نشوند و بتوانند از تمام خدمات به شکلی مساوی استفاده نمایند.