گوش به زنگگوش به زنگ

تلاش مضاعف دولت ترکیه برای جذب سرمایه گذاری خارجی


رئیس آژانس پشتیبانی و گسترش سرمایه گذاری ترکیه اعلام کرد:

“طی 15 سال اخیر حدود 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در کشور صورت گرفته است."

تلاش مضاعف دولت ترکیه برای جذب سرمایه گذاری خارجی.jpg

تلاش مضاعف دولت ترکیه برای جذب سرمایه  گذاری خارجی

آردا ارموت رئیس آژانس پشتیبانی و گسترش سرمایه گذاری ترکیه (TYDTA) وابسته به نهاد نخست وزیری و اتحادیه آژانس‌ توسعه سرمایه گذاری جهانی (WAIPA) در گفتگو با خبرنگار آناتولی افزود:

“از سال ۲۰۰۲ یعنی طی ۱۵ سال اخیر حدود ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کردیم."

با توجه به مشوق ‌های سرمایه‌گذاری که دولت ترکیه ایجاد کرده بود، تلاشی آگاهانه برای سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری شکل گرفت تا راهی برای توسعه هر چه بیشتر اجتماعی - اقتصادی در سراسر این کشور مهیا شود. در این زمینه، وزیر گردشگری و نقش‌آفرینان غیردولتی صنعت گردشگری با استفاده از پتانسیل‌ های این صنعت میزان عواید حاصل از گردشگری را افزایش دادند. اگرچه این صنعت به‌ طور کلی سود زیادی در نتیجه چنین سرمایه‌گذاری ‌هایی در طول سال‌ها برد، دولت ترکیه به هیچ وجه به دستاوردهای آن اکتفا نکرده و در کسب دستاوردهای بزرگ‌ تری تلاش کرد. تمرکز این کشور و دولت آن در سال‌های اخیر بر روی توسعه کسب و کارها از طریق ظرفیت گردشگری در خور توجه بوده است. با توجه به میزان سرمایه‌گذاری در ترکیه، تلاش‌های دولت این کشور و سازمان‌های صنعتی افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه‌های جدید را رقم زدند که از جمله این حوزه‌ های نو می‌توان به مواردی نظیر ساخت و ساز مراکز همایش بزرگ و فروشگاه های زنجیره ای اشاره کرد. گردشگری مربوط به اجلاس و رویدادهای این چنینی به‌ویژه در شهر بزرگی همچون استانبول از این طریق توسعه یافتند. به گزارش انجمن کنوانسیون‌ ها و کنگره‌های بین‌المللی، ترکیه در سال ???? به هشتمین مقصد محبوب همایش‌ها و اجلاس‌ها در جهان تبدیل شده بود. این امر خود یکی از عواملی بود که منجر به افزایش و تداوم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ‌ها در این کشور می‌شد.

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی علاوه ‌بر افزایش رونق گردشگری می‌تواند بر سایر بخش‌ها نیز به‌ طور غیر مستقیم اثر بگذارد. مشوق ‌های سرمایه‌گذاری و سیاست‌های اتخاذ شده از سوی دولت ترکیه در این راستا، به خوبی منجر به افزایش شمار بازدیدکنندگان از این کشور شد. در نتیجه ورود این حجم از گردشگر به آن کشور و تقویت این صنعت هم به صورت درون ‌مرزی و هم برون‌ مرزی، بازار املاک ترکیه از این امر متاثر شد و قیمت این دارایی ‌ها رو به فزونی گذاشت و همگام با آن سرمایه‌گذاری در مستغلات را به‌دلیل سودآور بودن، افزایش داد. این میزان در شهرهای بزرگ و گردشگرپذیری همچون استانبول، ازمیر و آدانا بیشتر بود. هم ‌اکنون براساس تحلیل کارشناسان، جمعیت جوان و قدرت خرید در حال رشد این کشور رو به افزایش است و همین امر فرصت‌های زیادی را برای سرمایه‌گذاری پدید آورده و از این جهت تشابه‌هایی با ایران دارد. این تجربه نشان می‌دهد در صورت عزم کشور برای جذب سرمایه‌های خارجی در بخش گردشگری، علاوه‌ بر منتفع شدن این صنعت، برخی صنایع دیگر نیز از این اقدام سود خواهند برد و پیامدهای مثبتی برای این کشور به همراه خواهد داشت.