گوش به زنگگوش به زنگ

دولت ترکیه می گوید: "بیت کوین و اتریوم برای مسلمانان مناسب نیست"


این روزها موضوع استفاده از ارزهای دیجیتال در مبادلات بین‌المللی بسیار داغ شده است. در همین حال مسلمانان معتقدند قوانین استفاده از بیت کوین بر خلاف آموزه‌های دینی اسلام است.

بیت کوین و اتریوم برای مسلمانان مناسب نیست.jpgبیت کوین و اتریوم برای مسلمانان مناسب نیست

بیشتر مسلمانان در آسیا و اقیانوسیه در کشور های اندونزی و هند و به صورت سنتی در خاور میانه و شمال آفریقا زندگی می کنند. قوانین شریعت اسلام که بر آموزه های قرآن متکی است، بطور کلی بجز در مواردی مانند ربا و سرمایه گذاری در کارهای خلاف شرع با سرمایه گذاری های دیگر مشکلی ندارد. شرکت های دانش بنیان و تحولاتی که در خصوص ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین صورت گرفته در دنیای اسلام نیز نمود داشته است. کشور امارات متحده یک صرافی بنام BitOasis ایجاد نموده که در حال ارائه خدمات کیف پول بیت کوین می باشد.

همچنین BitOasis به کشور های قطر، کویت، بحرین و عربستان سعودی خدماتی را ارائه می نماید.

بعلاوه APAC در اندنزی و Coinbox در مالزی خدمات مرتبط با بیت کوین را ارائه می دهند .

طبق نظر ماتیو جی مارتین آمریکایی الاصل که صاحب شرکت دانش بنیان Blossom Finance در اندونزی است :

"بیت کوین از هر ارز روزمره ایی در دنیا حلال تر است البته تا وقتی که بر مبنای ربا محاسبه نشده و بر اساس خرید یا کار انجام شده در معدن کاوی به دست آید."

با بالا گرفتن تب ارزهای مجازی، کشورهای اسلامی نیز به فکر ایجاد این نوع ارز بر طبق آموزه‌های دینی افتاده‌اند.

استانداردهای دینی هنوز برای این مساله مشخص و واضح نیستند اما پیش‌بینی می شود حداکثر تا سه سال آینده چارچوب‌های اسلامی بیت کوین تعیین شوند. در حال حاضر در جوامع اسلامی روسیه، به خصوص در قفقاز بحث‌ها و گفتگوهای زیادی در مورد این موضوع انجام شده و ارزهای مجازی در جلسات اقتصاد اسلامی مورد بحث قرار می‌گیرد.

امروزه مبادلات بیت کوین در برخی کشورهای مسلمان انجام می‌شود. اولین خدمات بیت کوینی در خاورمیانه برای اماراتی‌ ها باز شد و اکنون در عربستان، کویت، قطر، بحرین و عمان نیز دایر شده است. بیت کوین اندونزی و کوین باکس مالزی نیز خدماتی مرتبط با ارزهای مجازی را ارائه می‌دهند.

در نظر دولت ترکیه بیت کوین و اتریوم با اسلام سازگاری ندارد، چرا که دولت قادر به کنترل آن نیست. قانونگذاران مذهبی در بیانیه ای در  نشست بررسی امور دینی دولت گفته اند:

 "طبیعت بیت کوین به نحوی است که خرید و فروش آن برای مسلمانان نامناسب می باشد."

از طرف دیگر در قسمتی از بیانیه آمده است :

"چون خرید و فروش ارزهای مجازی و ارزش گذاری آنها براساس حدس و گمان می باشد از این منظر نیز با دین سازگار نیست. آنها به راحتی می توانند در فعالیت های غیرقانونی مانند پولشویی مورد استفاده قرار بگیرند بدون اینکه تحت نظارت دولت قرار باشند.

هدف اصلی از شروع فعالیت ارز مجازی بیت کوین در ترکیه بعد از ممنوعیت PayPal بود، اما از ابتدای فعالیت در  شرایط کاملا ناپایدار قرار گرفته است.

BTCTurk، یکی از سایت های فعال در زمینه خرید و فروش بیت کوین به دلیل نبود الزامات ساختاری مبادله بیت کوین موقتا عملیات خود را در سال ۲۰۱۶ متوقف کرد. شروع مجدد فعالیت این سایت در سال ۲۰۱۷ صرفا در بخش خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای مجازی است و امکان مبادله و خرید و فروش کالا از طریق سایت با ارز مجازی مقدور نمی باشد. همچنین عالی ترین مرجع رسیدگی به امور مذهبی در ترکیه استفاده از بیت‌کوین و دیگر پول های رایج اینترنتی را زمینه ساز ترویج فعالیت های غیر قانونی و غیر قابل کنترل نظیر پولشویی و قاچاق معرفی کرده است. این مرجع مذهبی در پاسخ به سوال یکی از شهروندان ترکیه در مورد خرید و فروش و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی رایج در فضای مجازی از جمله بیت‌کوین و اتریویم به صراحت اعلام کرد معامله با ارزهای مجازی با اصول مذهبی انطباق ندارد؛ زیرا این پول ها توسط دولت به رسمیت شناخته نشده و راه را برای تخلفات اقتصادی هموار می کند.

این تصمیم در حالی روز بیست و چهارم نوامبر در جریان نشست مسئولان ارشد نهاد دینی اتخاذ و علنی می شود که قیمت بیت‌کوین در بازارهای جهانی به تازگی از مرز هجده هزار دلار عبور کرده و به رکورد نوزده هزار دلار آمریکا نزدیک شده است.