گوش به زنگگوش به زنگ

روند صعودی صادرات ایران به ترکیه در سال 2017 با افزایش قیمت نفت


صادرات ایران به ترکیه در ?? ماهه سال جاری میلادی با رشد ?? درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از ?.? میلیارد دلار عبور کرد.

روند صعودی صادرات ایران به ترکیه در سال ۲۰۱۷ با افزایش قیمت نفت.jpg

روند صعودی صادرات ایران به ترکیه در سال ۲۰۱۷ با افزایش قیمت نفت

آمارهای منتشر شده توسط  اداره آمار ترکیه نشان می دهد مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۱۰ ماهه سال جاری میلادی با رشد ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

مبادلات تجاری دو کشور که در ماه های ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۶ بالغ بر ۸ میلیارد دلار گزارش شده بود در ۱۰ ماهه امسال به ۹.۲ میلیارد دلار افزایش یافته است.

رشد مبادلات تجاری دو کشور در این دوره مربوط به رشد واردات ترکیه از ایران بوده است. ترکیه در ماه های ژانویه تا اکتبر سال میلادی گذشته ۳.۶۸۸ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود. این رقم با رشد ۷۹ درصدی در ۱۰ ماهه امسال به ۶.۵۹۸ میلیارد دلار رسیده است.

نفت و گاز مهمترین کالاهای وارداتی ترکیه از ایران هستند که طی ماه های اخیر با افزایش قیمت مواجه شده است.

در عین حال صادرات ترکیه به ایران در ۱۰ ماهه امسال با افت ۳۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به  ۲.۶۰۲ میلیارد دلار رسیده است. ترکیه در ۱۰ ماهه نخست سال قبل ۴.۳۱۲ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود .

ایران چهاردهمین مقصد صادراتی ترکیه و هشتمین تامین کننده کالاهای مورد نیاز این کشور در ۱۰ ماهه سال جاری میلادی شناخته شده است.

براساس داده‌های شورای صادر کنندگان ترکیه میزان صادرات کشور در ماه نوامبر در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته ۱۴.۲ درصد افزایش یافته و به ۱۳ میلیارد و ۶۲۹ میلیون دلار رسیده است.

همچنین میزان صادرات ترکیه در ۱۱ ماهه سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته با ۱۰.۷ درصد رشد، به ۱۴۲ میلیارد و ۶۶۳ میلیون دلار رسیده است.

میزان صادرات ترکیه در ۱۲ ماه اخیر نیز با رشد ۱۰.۵ درصدی، به ۱۵۵ میلیارد و ۴۴۳ میلیون دلار افزایش یافته است.