گوش به زنگگوش به زنگ

کسب و کارهای ترکیه در حال پذیرش پرداخت با Bitcoin


علی رغم همه بحث در مورد بیت کوین و ارز دیجیتال، این مورد در دوره به طور منظم در دستور کار دنیا تجارت و سرمایه گذاری بوده است. با توجه به افزایش بی رویه نرخ تبادل ارز، تعداد شرکت های تجاری که با این نوع پرداخت دیجیتال محصولات خود را به فروش می رسانند، در سراسر جهان در حال افزایش است.

کسب و کارهای ترکیه در حال پذیرش پرداخت با Bitcoin.jpg

کسب و کارهای ترکیه در حال پذیرش پرداخت با Bitcoin

در ترکیه، خرید با بیت کوین در حوزه های مختلف از جمله املاک و مستغلات ، تجارت الکترونیک و فروش آنلاین کتاب مورد استفاده قرار می گیرد. تعداد شرکت های تجاری ترکیه که بیت کوین را به عنوان یک ابزار پرداخت پذیرفته اند افزایش یافته است. بر اساس گزارش روزنامه Milliyet، در حال حاضر، ۴۰ تا ۵۰ کسب و کار با پرداخت ارز دیجیتال در سیستم پرداختی مشتریان خود سرویس ارائه می کنند.

شرکت Miavita مستقر در آنکارا یکی از شرکت هایی است که با بیت کوین در املاک و مستغلات فروش می کند. اردال دالی دابان ((Erdal Daldaban، صاحب این شرکت، از پذیرش بیت کوین در معاملات و فروش این شرکت خبر می دهد.

دالی دابان می گوید:

"با اینکه ما هنوز از طریق ارز دیجیتال فروش نداشته ایم اما مشتریانی از ژاپن و ترکیه داریم که علاقه مند هستند با ارز دیجیتال بیت کوین پرداختی های خود را به این شرکت انجام دهند."

سایت Binbircesit.com نیز خرید با بیت کوین را قبول می کند. بنیانگذار این سایت ایلهان گولنچ (?lhan Gülenç) اظهار داشت، از سال ۲۰۱۴ برای فروش از طریق بیت کوین ساخته شده است و مشتریان می توانند از طریق سایت با بیت کوین محصولات خود را خریداری کنند و یا با پرداخت بیت کوین و اتمام سفارش در مورد نوع محصول تصمیم بگیرند.

گولنچ گفت:

"بلافاصله پس از مشاهده پرداخت در کیف پول آنلاین سفارش از طریق سایت تائید می شود. در اینجا هیچ مورد ناامنی و ریسک وجود ندارد و فرایند پرداخت از این روش مانند پرداخت معمولی بانکی انجام می گیرد. امسال ما ۷۰۰ هزار خرید از طریق بیت کوین در سایت ثبت کرده ایم. این رقم به نسبت سال قبل که ۱۰۰ سفارش بود رقم قابل توجهی است."

وی افزود:

"هرسال میزان خرید با بیت کوین در سایت ما افزایش می یابد. با این روش بیشتر لوازم الکترونیکی از سایت ما خریداری شده و بزرگترین تقاضا از استانبول، آنکارا، ازمیر و مالتیا است. بیت کوین یک روش پرداخت مطمئن بوده و ما خوشحالیم که از آن استفاده کنیم."

در همین حال، طبق تحقیقاتی که در ترکیه از فروشندگان آشنا با این روش پرداخت به عمل آمده استفاده کنندگان از این روش تاکید دارند در فروش با بیت کوین هیچ ریسکی وجود ندارد.

دالی دابان می گوید: "مبلغ پرداختی با بیت کوین در همان تاریخ پرداخت قابل دریافت بوده و ما نرخ بورس سهام ترکیه را قبول داریم و آن را به پول ترکیه تبدیل می کنیم . این فرایند هیچ خطری ندارد و بسیار راحت است. دلار از استرالیا در سه روز به دست ما می رسد، در حالی که این روند با بیت کوین ۵-۶ دقیقه طول می کشد. در ترکیه هم هیچ مانعی برای استفاده از بیت کوین در خرید وجود ندارد."

مارک های بسیاری در دنیا وجود دارند که معاملات از طریق بیت کوین را قبول می کنند. از جمله: وردپرس، مترو، مایکروسافت، Reddit، دل، اکسپدیا، Zynga، Whole Foods، Virgin و Shopify.

ایهان تاش، شریک Armoni Perde، که یک شرکت متخصص در ساخت پنجره های سفارشی است، نیز می گوید علاقمند به فروش محصولات از طریق بیت کوین بوده و همیشه از نوآوری ها زمینه استقبال می کند.

تاش می گوید: "من قبلا بیت کوین خریداری کرده بودم. زمانی که مردم شروع به بحث در مورد آن کردند، ما آن را در ابزارهای پرداخت خود قرار دادیم و بسیاری از مردم خواستار خرید با بیت کوین شدند. با این حال، تا کنون تنها یک فروش با رمزنگاری ارز انجام داده ایم."

در ترکیه تقاضا برای خرید از طریق بیت کوین روبه افزایش است و در آینده نزدیک شاهد ورود دیگر ارزهای دیجیتالی به ویژه Ethereum در فرایند خرید و فروش ترکیه خواهیم.