اتریوم یا بیت کوین

جز سان (Jez San) مدیر عامل شرکت فان فر تکنولوژی (FunFair Technologies) به عنوان یک سرمایه گذار قدیمی در بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده، سال 2017 را قابل توجه اعلام کرد. اما مهم است که به یاد داشته باشید، این واقعا فقط آغاز است.

اتریوم یا بیت کوین

اتریوم یا بیت کوین.jpgاتریوم یا بیت کوین

علیرغم ارزیابی ها، هزینه بالای انتقال بیت کوین و سرعت پایین آن در انتقال ها باعث شده است ارزهای دیگر نقطه مثبتی نسبت به بیت کوین داشته باشند. – به طور مثال ارسال پول برای خرید قهوه همان قدر طول میشد که انتقال ۱۰۰ هزار دلار طول میکشد و وعده پیدا کردن  راه حل های مناسب مانند شبکه های نوری  هنوز برآورده نشده است.

یک مقایسه

بیت کوین را به عنوان DOS و اتریوم به عنوان ویندوز یا سیستم عامل Mac فکر کنید. هیچ مشکلی با DOS  وجود ندارد و این اولین بار بود که وارد دنیای رایانه ها شد و البته بخش مهمی از موفقیت رایانه بود.

دانشمندان ما در DOS بزرگ شدند، اما هنگامی که ویندوز و سیستم عامل مک ظاهر شدند، کامپیوترها تنها جریان اصلی را طی کردند DOS برای یادگیری دشوار است، برنامه ریزی آن پیچیده است و تنها چند برنامه کاربردی بر روی آن اجرا می شود. ویندوز و سیستم عامل مکینتاش پشتیبانی و تشویق برای ساخت  برنامه های کاربردی و در نهایت آسان تر کردن استفاده از آنها است.

 اتریوم مانند ویندوز و سیستم عامل مک است و در نتیجه توسعه دهندگان هزاران برنامه کاربردی را ایجاد می کنند.

به نظر می رسد که مانند اینترنت در سال ۲۰۰۰ رشد کرده است. هزاران شرکت جدید با مدل های تجاری بسیار نوآورانه ای روبرو می شوند و  روش های جدیدی برای تأمین مالی آنها می باشد. بیشتر، مانند Pets.com و Webvan، شکست خواهند خورد. اما بعضی از آنها آمازون، eBay و یا Google نسل بلاکچین هستند. اتریوم با توجه به سرعت انتقالی و هزینه کم آن در انتقال میتواند جایگزین مناسبی برای نقل و انقالات مالی باشند.

 

کاهش نرخ ارز طی 30 روز آینده

به اعتقاد اکثر اقتصاد دانان برجسته کشور، افزایش لجام گسیخته نرخ ارز در طول هفته های اخیر بیش از آنکه ناشی از عوامل و مولفه های اقتصادی باشد، در وحله اول ناشی از جو روانی و فرصت طلبی برخی افراد بوده است و در وحله دوم معلول اتخاذ سیاست های غلط ارزی و تصمیمات ناشی از هوش هیجانی برخی مسئولین ارشد کشور می باشد.

کاهش نرخ ارز طی 30 روز آینده

تلکسیران – واحد اقتصادی

به اعتقاد اکثر اقتصاد دانان برجسته کشور، افزایش لجام گسیخته نرخ ارز در طول هفته های اخیر بیش از آنکه ناشی از عوامل و مولفه های اقتصادی باشد، در وحله اول ناشی از جو روانی و فرصت طلبی برخی افراد بوده است و در وحله دوم معلول اتخاذ سیاست های غلط ارزی و تصمیمات ناشی از هوش هیجانی برخی مسئولین ارشد کشور می باشد.

نرخ دلار اکنون در شرایط حبابی محض قراردارد

نرخ دلار اکنون در شرایط حبابی محض قراردارد 

واقعیت آنست که در فضای غبار آلود کنونی، نظام اطلاع رسانی کشور نه تنها در آرام کردن فضای متشنج و تصنعی فعلی موفق عمل نکرده، بلکه در برخی مواقع با برخوردهای منفعلانه و اتخاذ تصمیمات نابجای برخی مدیران، به القاء بحرانی بودن شرایط کشور دامن زده شده است.

از ابتدا مبرهن و واضح بود که نگاه داشتن مصنوعی نرخ ارز و به رسمیت نشناختن بازار ثانویه ارز در کنار انسداد فعالیت صرافی ها بدون در نظرگرفتن تقاضاهای خرد جامعه بازار را ملتهب خواهد کرد.

در این رهگذر رسانه ها به جای تنویر افکار عمومی با بازنشر وقایع چهار راه استانبول، به عطش تقاضا برای خرید ارز می افزودند.

سوال اینجاست که آیا رسانه ملی وظیفه نداشت با دعوت از افراد خوشنام و مقبول جامعه با کمک به ارتقاء حس وطن پرستی، امر خرید و انباشت ارز خارجی توسط آحاد مردم را نکوهیده و مذموم معرفی نماید، آیا جامعه رسانه ای و مطبوعاتی و فرهیختگان جامعه وظیفه نداشتند با راه انداختن هشتگ #نه_به_ارز_خارجی به مانند کشور همسایه «ترکیه» به کمک دولت برای مدیریت امور کشور بشتابند.

واقعیت انکار ناپذیر آنست که برخی مدیران دولتی، برای تصدی منصبی که که در اختیار دارند به قدر کفایت تجربه، دانش و تبحر ندارند، اما،

- آیا می شود تمام ناکامی ها را متوجه دولت دانست؟

- آیا هموطنانی که بی محابا اقدام به خرید ارزهای خارجی کردند و موجبات سقوط ارزش پول ملی را فراهم آوردند، سهم خود را در تلاطم های ارزی می پذیرند؟

عموم مردم ایران باید بدانند، که حتی در قوی ترین اقتصادهای جهانی منجمله آمریکا، اگر مردم برای خرید ارزهای خارجی هجوم ببرند، بلافاصله ارزش پول ملی آن کشور سقوط خواهد کرد و هرج و مرج حاکم خواهد شد و خسران و زیان آن نهایتاً متوجه خود مردم خواهد بود و چنین اقدام هایی به مثابه یک خود زنی ملی تلقی می شود.

 

    آخر کدام عقل سلیم می پذیرد در شرایطی که:
 • تراز تجارت خارجی کشور مثبت می باشد،
 • ذخایر ارزی متوازن با نیازهای خارجی کشور می باشد،
 • حسب گزارش صندوق بین المللی پول GDP ایران در سال گذشته ۲۳ میلیارد دلار افزایش داشته است،
 • صادرات نفت خام و میعانات گازی دو برابر شده است،
 • صادرات محصولات پتروشیمی ۲۶ درصد رشد داشته است،
 • صادرات غیر نفتی ۵ درصد افزایش یافته است،
 • تولید فولاد کشور به رقم بی سابقه ۲۰۰ میلیون تن درسال رسیده است،
 • ارز معاملاتی کشور از دلار به یورو تغییر یافته است،
 • بزرگترین خریداران نفتی ایران تحریم های یکجانبه ایالات متحده آمریکا را نپذیرفتند،
 • و اتحادیه اروپا و قدرت های جهانی از تحریم های یکجانبه آمریکا حمایت نکرده و به مقابله با آن پرداخته اند،
   کشور با بحران ارزی مواجه گردد؟!!

 

علی ایحال، بنا به دلایل پیش گفتار و دلایل دیگری که از ذکر یکایک آنها پرهیز می شود، یادآوری می گردد که کشور یک شوک بزرگ را پشت سر گذاشته است و بواسطه داده ها و پارامترهای مبنای تعیین ارزش برابری ارزهای خارجی با ریال، نرخ دلار در شرایط حبابی محض قرار دارد و در بدترین شرایط نرخ دلار نسبت به ریال نهایتاً می تواند بین ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان باشد.  

 

کلام آخر آنکه :

در حال حاضر بخش قابل توجه ای از نقدینگی کشور توسط برخی ازمردم با دو هدف:

۱) حفظ ارزش نقدینگی

۲) کسب سود

به ارزهای خارجی به خصوص دلار تبدیل گردیده است، هر دو هدف گذاری به مثابه سیاست های انقباضی پولی عمل کرده و به محض اجرای کامل سیاست های ارزی بانک مرکزی و ورود ارز صادر کنندگان عمده و پتروشیمی ها به بازار و برقراری ثبات نسبی، قدرت ریال در برابر دلار تقویت و کسب سود منتفی می گردد، در نتیج فرآیند فوق، اهداف ذکر شده کارایی خود را از دست خواهد داد و بازار به سمت عرضه بیشتر و خرید کمتر خواهد رفت و دارندگان ارز چاره ای جز تبدیل ارز به ریال نخواهند داشت و آن زمان مکانیسم عرضه و تقاضا، نرخ دلار را به کانال ۷۰۰۰ هزار تومان سوق خواهد داد و خریداران ارز به جای سود با زیان قابل توجهی مواجه خواهند شد.  

 

 

                                      سعید پورفرهادی      

      عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی

10 شغل برتر بر اساس تحلیل سایت Linkedin در سال 2018

Linkedin، بر اساس تحلیل و بررسی داده های کشور ایالات متحده، 10 شغل را که در سال 2018 از بیشترین میزان موفقیت برخوردار خواهند بود، اعلام کرد.

10 شغل برتر بر اساس تحلیل سایت Linkedin در سال 2018

۱۰ شغل برتر بر اساس تحلیل سایت Linkedin در سال ۲۰۱۸.jpg

۱۰ شغل برتر بر اساس تحلیل سایت Linkedin در سال ۲۰۱۸

مشاغل با اتکاء بر تجزیه و تحلیل شاخص هایی مانند: متوسط درآمد سالانه، موقعیت شغلی، نرخ رشد سالیانه و میزان ارتقاء شغلی، تعیین گردیده اند. علیرغم اینکه این لیست بر پایه تجزیه و  تحلیل کاربران آمریکایی صورت گرفته است، باز هم می تواند برای آنالیز موقعیت مشاغل در روند جهانی نیز بسیار روشنگرانه باشد.

نتایج این تحقیق، برای کسانی که در ابتدای فعالیت شغلی هستند و یا قصد تغییر شغل دارند، بسیار مهم و راهگشا خواهد بود.

 • Engagement Lead

رشد نسبت به سال گذشته: ۱،۲۰۰+ (۴۲?)

 • Software Engineering Manager

رشد نسبت با سال گذشته: ۱،۱۰۰+ (۳۸?)

 • Customer Success Manager

رشد نسبت به سال گذشته: ۱،۰۰۰ + (۹۱?)

 • Solutions Architect

رشد نسبت به سال گذشته: ۲،۰۰۰+ (۲۸?)

 • Sales Director

رشد نسبت به سال گذشته: ۲،۰۰۰+ (۳۱?)

 • Engineering Manager

رشد نسبت به سال گذشته: ۱،۴۰۰ + (۴۲?)

 • Program Manager

رشد در مقایسه با سال گذشته: ۴،۵۰۰+ (۲۵?)

 • Product Manager

رشد نسبت به سال گذشته: ۳،۶۰۰ + (۳۰?)

 • Data Scientist

رشد نسبت به سال گذشته: ۲،۱۰۰ + (۴۵?)

 • Enterprise Account Manager

رشد نسبت به سال گذشته: ۸۰۰+ (۷۴?)

LinkedIn همچنین لیستی از شایستگی های مورد نیاز این مشاغل را ذکر کرده است. به نظر می رسد که صلاحیت های مورد نظر ، عموما در حوزه نرم افزار متمرکز شده اند:

Statistical Analysis and Data Mining

تجزیه و تحلیل آماری و داده کاوی

Middleware and Integration Software

نرم افزار Middleware و Integration

Web Architecture and Development Framework

معماری وب و چارچوب توسعه

User Interface Design

سیستم های کنترل دسترسی نرم افزار

Data Presentation

ارائه اطلاعات

SEO/SEM Marketing

بازاریابی SEO/SEM

Mobile Development

توسعه موبایل

Network and Information Security

شبکه و امنیت اطلاعات

چه کسانی از تحریم ها علیه ایران سود می برند؟!

پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، خروج این کشور از برجام را اعلام کرد، واشنگتن متحدان خود را برای پایان دادن به واردات نفت ایران تا تاریخ 4 نوامبر(13 آبان) تحت فشار قرار داده است.

چه کسانی از تحریم ها علیه ایران سود می برند؟!

امریکا اعلام کرده متحدانش فقط تا ۴ نوامبر میتوانند از ایران نفت خریداری کنند

امریکا اعلام کرده متحدانش فقط تا ۴ نوامبر میتوانند از ایران نفت خریداری کنند

بعلاوه در جلسه توجیهی در تاریخ ۲۶ ژوئن، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، قاطعانه اعلام کرد که آمریکا هیچ برنامه ای برای هرگونه تمدید و یا لغو زمان بندی ارائه شده ندارد. این بیانیه باعث به وجود آمدن احساس خطر و شرایط اضطراری شد و باعث شد قیمت نفت تا ۳.۵ درصد افزایش پیدا کند.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نیز در مصاحبه با CNN، ترامپ را برای این افزایش قیمت سرزنش کرد. در نهایت این افزایش قیمت به سود اقتصادهای نفت محور ازجمله عربستان سعودی، روسیه و عراق خواهد بود. به ویژه اینکه آنها قادر خواهند بود تا به عنوان جایگزینی برای نفت ایران تلقی شوند.

ایران سومین تولید کننده بزرگ در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) است و در ماه می ۲۰۱۸ حدودا ۲.۷ میلیون بشکه در رور نفت صادر کرده است. چین بزرگترین مشتری ایران تقریبا ۲۷ درصد از صادرات ایران را خریداری کرده است. به دنبال چین، به ترتیب هند با ۱۶ درصد، کره جنوبی و ترکیه با ۱۰ درصد و ژاپن با ۷ درصد قرار دارند. با توجه به اینکه صادرات نفت ایران تا حدود ۱ الی ۱.۵ میلیون بشکه در روز طی سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ (از  حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز در پایان ۲۰۱۳) به دلیل تحریم های شدید اقتصادی پایین آمده بود، بسته به اینکه کدام کشورها سیاست های کاخ سفید را برای تحریم ایران دنبال میکنند، میتوان انتظار داشت تولید ایران تا حدود ۱ الی ۲ میلیون بشکه در روز کاهش داشته باشد.

این کاهش تولید باعث خواهد شد کشور های منطقه برای پر کردن این کمبود نگاهی به دیگر تولید کنندگان داشته باشند. برای مثال ترکیه با عدم خرید نفت ایران، به امید کمک روسیه خواهد بود.

در سال ۲۰۱۷ ترکیه در مجموع ۲۴.۹ میلیون تن نفت خام وارد کرد. ۵۰ درصد این واردات از ایران و بقیه از عراق، روسیه، کویت و عربستان سعودی بود. با توجه به این موضوع که عراق(کشور دیگری که توانایی جایگزین کردن نفت ایران را دارد) یک گزینه با ریسک و خطر بیشتر محسوب میشود، اگر ترکیه به سمت اجرای تحریم های مورد نظر آمریکا علیه ایران حرکت کند، خود به خود روسیه بیش از ۶۰ درصد ار نفت ترکیه را تأمین میکند. به علاوه اینکه در حال حاضر بیشتر گاز ترکیه را نیز روسیه تامین میکند.

وقتی به این مجموعه، پروژه نیروگاه هسته ای آکی یو که قرار است توسط سازمان انرژی اتمی روستوم روسیه ساخته شود را اضافه کنیم، به این نتیجه می رسیم که ترکیه ممکن است در خطر اتکای کامل به روسیه باشد. این موضوع اگر هیچ مشکلی نیز برای ترکیه به وجود نیاورد، الزامات ناتو در مورد این کشور را نقض میکند.

با توجه به همه این موارد، نیحات زیبکچی وزیر انرژی ترکیه، در ۲۹ ژوئن گفت:

تصمیمات گرفته شده توسط آمریکا برای ما الزام آور نیستند. البته که ما از تصمیم سازمان ملل پیروی می کنیم. در باقی موارد، ما تنها از منافع ملی خود پیروی میکنیم.

برنده بعدی در صورت اجرای گسترده تحریم های آمریکا، عربستان سعودی خواهد بود. کاهش زیاد در صادرات نفت ایران( برای مثال یک میلیون بشکه در روز) احتمالا باعت افزایش شدید تولید عربستان خواهد شد. افزایشی که از اواخر دهه ۱۹۶۰ بی سابقه بوده است. این افزایش برای پاسخ گویی به نیاز بازار خواهد بود.

کره جنوبی به نوبه خود اعلام کرده که واردات نفت خام از ایران را تا پایان ماه جولای با توقف همه محموله ها خاتمه خواهد داد. به گزارش بلومبرگ، این موضوع ایران را به جز قانع کردن بزرگترین مشتری خود یعنی چین(برای خرید نفت ایران)، با گزینه های محدودی مواجه می کند. این موضوع می تواند باعث به وجود آمدن یک رابطه بدون توارن بین دو کشور شود که باعث میشود ایران مجبور به اتکای بیش از حد به چین شود. این رابطه نامساوی میتوند برای چین مثبت باشد، از آنجا که ممکن است باعت شود این کشور به بزرگ ترین و تنها وارد کننده نفت خام از ایران تبدیل شود و به طور حتم قدرت نفوذ بیشتری در اقتصاد ایران به این کشور بدهد.

منبع: rt.com

مینا باشاران معروف ترین فوت شده در سانحه هواپیمای شهرکرد

به گزارش منابع خبری کشور ترکیه، مینا باشاران یکی از سرنشینان هواپیمایی بود که عصر دیروز در اطراف شهرکرد سقوط کرد.

مینا باشاران معروف ترین فوت شده در سانحه هواپیمای شهرکرد

مینا باشاران برنامه ریزی کرده بود تا پایان ماه جاری میلادی مراسم عروسی اش را برگزار کند، اتفاقی که هرگز محقق نشد...

مینا باشاران برنامه ریزی کرده بود تا پایان ماه جاری میلادی مراسم عروسی اش را برگزار کند، اتفاقی که هرگز محقق نشد

هویت سرنشینان هواپیمایی که عصر دیروز در اطراف شهرکرد سقوط کرد، در حالی آشکار شد که نام یکی از سرنشینان این هواپیما به دلیل شهرت خانوادگی‌ که داشت شدیدا در رسانه‌های کشور ترکیه بازتاب داشت.

مینا باشاران دختر حسین باشاران است. حسین باشاران تاجر و سرمایه ‌دار معروف اهل کشور ترکیه می باشد و مالک شرکت هلدینگ باشاران است. دختر او یکی از یازده سرنشین هواپیمای تجاری کوچکی بود که حین بازگشت از شهر شارجه در حوالی جنوب غربی ایران سقوط کرد.

به گزارش روزنامه دیلی صباح ترکیه، مینا باشاران همراه با دوستان خود(۷ نفر) به منظور برگزاری جشن فارغ ‌التحصیلی ‌اش به امارات متحده عربی سفر کرده بود ولی هواپیمایشان در هنگام بازگشت، به دلیل شرایط جوی نامطلوب دچار سانحه شد و سقوط کرد.

حسین باشاران که ?? سال سن دارد، مالک شرکت هلدینگ باشاران است که بسیار معروف بوده و در زمینه های مختلفی از جمله حمل و نقل، گردشگری، ساخت وساز، صنایع هوایی و بانک داری فعالیت می کند و در این حوزه ها به سرمایه‌ گذاری می پردازد.

هواپیمایی که مینا باشاران یکی از سرنشینان آن بوده نیز متعلق به شرکت باشاران بوده است.

به گزارش دیلی صباح، مینا باشاران به همراه تمام دوستانش و سه تن از خدمه های هواپیما در این حادثه جان خود را از دست دادند.

این اتفاق ناگوار در حالی رخ داد که ­­مینا باشاران برنامه ریزی کرده بود تا پایان ماه جاری میلادی مراسم عروسی اش را برگزار کند، اتفاقی که هرگز محقق نشد...

ایالات متحده بزرگترین تولید کننده نفت خام می شود

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است: ایالات متحده که دومین تولید کننده نفت جهان (عربستان سعودی) را به لحاظ میزان تولید نفت خام پشت سر گذاشته است ، سال آینده از روسیه، اولین تولید کننده نفت خام جهان پیشی خواهد گرفت.

ایالات متحده بزرگترین تولید کننده نفت خام می شود

ایالات متحده بزرگترین تولید کننده نفت خام می شود

ایالات متحده بزرگترین تولید کننده نفت خام می شود

فاتیح بیرول، رئیس آژانش بین المللی انرژی گفت:

" ایالات متحده در پایان سال ۲۰۱۹، در تولید نفت خام روسیه را پشت سر گذاشته و به بزرگترین تولید کننده نفت خام در جهان تبدیل خواهد شد. "

فاتیح بیرول که در توکیو سخنرانی می کرد، افزود:

" ایالات متحده اگر امسال هم موفق به کسب مقام نخست در تولید نفت خام نگردد، مطمئن باشید سال آینده قطعا این مقام را از چنگ روسیه در خواهد آورد. "

برای اولین بار، از سال ۱۹۷۰، تولید نفت خام ایالات متحده به ۱۰ میلیون بشکه در روز رسیده و توانست عربستان سعودی را پشت سر بگذارد.

همچنین، در گزارشی که توسط مرکز اطلاعات انرژی در وزارت انرژی ایالات متحده منتشر شده است، انتظار می رود، تا پایان سال ۲۰۱۸ تولید نفت خام ایالات متحده به روزانه ۱۱ میلیون بشکه در روز برسد.

بیرول همچنین در سخنرانی خود، با اشاره به اینکه این اوج گیری ایالات متحده برای وی قابل پیش بینی نبوده و از این میزان افزایش تولید متحیر و متعجب است، افزود:

" نه تنها تا سال ۲۰۲۰ برای تولید نفت خام در ایالات متحده روند رشد صعودی قابل پیش بینی نبود، بلکه برعکس پیش بینی می شد تا ۵ ۴ سال آینده میزان تولید نفت خام در ایالات متحده کاهش یابد. "

این افزایش تولید نفت خام درایالات متحده در حالی است که صبح امروز قیمت نفت خام برنت با ۱۹ درصد کاهش به ۱۶/۶۷ دلار رسید.


>