گوش به زنگگوش به زنگ

کویری به نام دریاچه هامون


علی کرد، نماینده مردم خاش و میرجاوه و عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس ایران با بیان این که در حال حاضر بیش از 70 درصد تالاب هامون خشک است.

کویری به نام دریاچه هامون.png

کویری به نام دریاچه هامون

علی کرد، نماینده مردم خاش و میرجاوه و عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس ایران با بیان این که در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد تالاب هامون خشک است، مدعی شد:

"این تالاب یکی از حیاتی ترین منابع آبی برای دشت بزرگ سیستان و تامین آب شرب کلانشهر زاهدان است که به دلیل خشکسالی ۱۵ ساله، سدسازی ها و کارشکنی کشور افغانستان در جلوگیری از ورود آب به هیرمند که اصلی ترین منبع تامین آب تالاب به شمار می رود در معرض خشکی و نابودی کامل است”.

وی با طرح این ادعا که کشور افغانستان به تعهدات آبی خود در زمینه تقسیم آب هیرمند عمل نکرده است، گفت:

"در حال حاضر آب شرب زاهدان جیره بندی می شود، هر چند جلساتی با سران افغانستان برای پیگیری برگزار شده اما متاسفانه خروجی مفیدی نداشته است بنابراین می طلبد دیپلماسی کشور با قاطعیت و به فوریت نسبت به پیگیری این مهم اقدام کنند”.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وی همچنین بیان کرد:

"شنیده ها حاکی از آن است که افغانستان در دشت‌های نزدیک به مرز در حال احداث سدهایی است به طور قطع این سدسازی ها محیط زیست و سلامت مردم استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد."

این در حالی است موسسه مطالعاتی شرق ـ غرب طی گزارشی در سال ۲۰۱۴ درباره منابع آبی افغانستان تاکید کرده که همکاری همسایگان درباره منابع آب، یک گزینه و انتخاب نیست، بلکه تنها راه موجود است. عدم وجود توافقنامه های دوجانبه یا منطقه‌ای در این زمینه، تهدیدی جدی را متوجه توسعه پایدار و امنیت در منطقه کرده است.

ابوالفضل آبشت مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران نیز در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ با اشاره به رایزنی ایران در رابطه با حقابه تالاب هامون با کشور افغانستان اظهار کرد:

"بر اساس معاهده ایران و افغانستان که طی سالیان پیش از انقلاب اسلامی ایران میان دو کشور برقرار شده بود، میزان حقابه حوزه آبریز هامون در حال حاضر برابر با همان میزان سال‌های گذشته است و به علت سدسازی‌های چند سال اخیر در بالا دست رودخانه آورد آن کم شده است."

وی ادامه داد:

"همین معضل در بسیاری از تالاب‌ها و رودخانه‌های داخل کشور  به دلیل سدسازی‌ها در بالادست رودخانه‌ها وجود دارد و این حقابه در بخش های توسعه صنعتی و کشاورزی استفاده می شود."

مدیر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران سازمان حفاظت محیط زیست گفت:

"به دلیل فرامرزی بودن تالاب بین المللی هامون بیشتر حوضه آبریز این تالاب در کشور افغانستان است."

وی با بیان اینکه رایزنی ‌های وزارت خارجه می تواند به نفع دو طرف باشد، افزود:

"با از بین رفتن تالاب هامون منافع حیات حقابه محیط زیستی دو کشور نیز آسیب می بیند."

آبشت در رابطه با برنامه مدیریت جامع هامون برای حفاظت از این تالاب اظهار کرد:

"اقدامات حفاظتی و احیایی تالاب هامون با همکاری جوامع محلی و سازمان حفاظت محیط زیست برای به تعادل رساندن وضعیت تالاب با استفاده از برنامه مدیریت جامع هامون در حال انجام است."

وی از تشکیل کارگروه حفاظت از تالاب هامون در سطح ملی نیز خبر داد و گفت: همه دستگاه‌ ها از جمله وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، دانشگاه‌ها و سازمان حفاظت محیط زیست در یک کارگروه در برنامه مدیریت جامع هامون توافق نامه ای را برای جلوگیری از نابودی و احیای این تالاب امضا کردند.

عوامل خشکی هامون در طول ۱۵ سال گذشته

۱-حاکمیت طالبان بر بخش وسیعی از افغانستان از اواسط دهه هفتاد و فراخوان آن از شرکت‌های خارجی برای احداث سد در منطقه کمان خان بر روی رود هیرمند.

گفته می‌شود افغانستان هم اکنون نیز در حال احداث سدهای دیگری در بالادست هیرمند است که در آینده باعث کاهش بیشتر آب هیرمند خواهد شد.

۲-کاهش نزولات جوی و حاکم‌شدن شرایط خشکسالی بر سیستان.

۳-نصب و به کارگیری انواع پمپ در مسیر رودخانه هیرمند جهت کشت خشخاش توسط کشاورزان افغانی.

۴-عدم مدیریت صحیح منابع آب و نیز عدم لایروبی انهار مختوم به دریاچه هامون در داخل کشور

بنابراین میزان ورودی آب هیرمند به هامون مرتبا کاهش یافت و در نهایت منجر به خشک شدن دریاچه هامون شد.