تبلیغات در تلکسیران

چین دوست یا دشمن؟

بررسی ها نشان می دهد روابط اقتصادی میان ایران و چین نه تنها به سرعت در حال افزایش است بلکه در کنار آن میلیاردها دلار سود نیز برای هر دو کشور در بر دارد.

چین دوست یا دشمن؟

چین دوست یا دشمن؟.jpg

چین دوست یا دشمن؟

همکاری های مالی چین با ایران و افزایش تعاملات بانکی و مالی میان دو کشور در شرایطی است که شرکت ها و دولت های اروپایی نیز به دنبال راه های بسط همکاری های اقتصادی با ایران هستند.

شرکت های اروپایی می خواهند بانک های معتمدی را شناسایی کنند که بتوانند در بازار ایران و برای تعاملات بانکی و مالی با تهران فعال شوند.

پس از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی چین بسرعت تزریق میلیاردها دلار به طرح های مختلف اقتصادی به ایران از بیمارستان سازی گرفته تا احداث خطوط ریلی را آغاز کرده است.

روابط تجاری ایران و چین جدای از بحث تحریم به سال‌های گذشته برمی‌گردد. از سال ۸۱ به‌دلیل‌ گران ‌شدن ارزش یورو نسبت به دلار؛ به این علت که ایران به بازار آمریکا دسترسی نداشت به یک بازار دلار محور نیاز پیدا کرد تا بتواند خلا ناشی از‌ گران‌ شدن ارزش یورو را پر کند. از این ‌رو رویکرد ایران به بازار آمریکا برای واردات کالاهای ارزان ‌قیمت به بازار چین تغییر کرد. از سوی دیگر کشور چین تبدیل به بزرگ ‌ترین کارخانه تولید کالاهای مصرفی در جهان شده و ایران ناچار است به‌ دلیل کاهش قدرت خرید مردم، کالاهای ارزان ‌قیمت چینی را وارد کند که این موضوع ارتباطی با مسئله تحریم ندارد. هم ‌اکنون به‌دلیل نیاز ایران به ورود کالاهای چینی، قشم و بندرعباس تبدیل به بارانداز ورود کالاهای بی‌ کیفیت چینی به داخل کشور شده‌اند. در مورد وجود کالاهای بی‌کیفیت چینی در بازار ایران باید اذعان کرد این موضوع مربوط به سیاست‌ گذاری اشتباه دولت در پایین ‌نگاه‌ داشتن قیمت ارز است که قدرت رقابت را از تولیدکننده‌های ایرانی گرفت و با کاهش قدرت خرید مردم در سال‌های اخیر، طبیعی بود که به‌ دلیل قیمت تمام‌شده بالای کالاهای تولید شده داخل با قیمت پایین محصولات بی ‌کیفیت چینی این کالاها توانستند جای تولیدات داخل را بگیرند.

از این‌ رو با توجه به اهمیت روابط تجاری چین با ایران و تأکید مقامات ایرانی برای برقراری رابطه با این کشور، کنار گذاشتن این کشور از سطح روابط تجاری، حتی در صورت لغو تحریم‌ها حتما به ضرر اقتصاد ایران خواهد بود. به این دلیل که در شرایط فعلی مقادیر زیادی از ذخایر ایران در کشور چین است که پیش‌ بینی می‌شود در صورت لغو تحریم‌ ها، چین از پرداخت پول این ذخایر به ایران امتناع کند و ایران ناچار خواهد بود همچنان کالاهای ارزان ‌قیمت از چین وارد کند. از سوی دیگر کشور چین بزرگ‌ ترین وارد‌کننده نفت از ایران است که در صورت قطع‌ رابطه تجاری این کشور، ایران باید به ‌دنبال بازار جدید نفتی دیگری باشد که این موضوع به ‌ضرر اقتصاد ایران خواهد بود.

چین بزرگ‌ ترین خریدار نفت از ایران در سال‌های گذشته بود و ایران به‌دلیل محدود شدن تبادل تجاری با سایر کشورها مجبور شد تا در ازای فروش نفت به این کشور کالاهای بی ‌کیفیت ارزان ‌قیمت وارد کند. در شرایط کنونی نیز به ‌دلیل تحریم‌ها، با وجود اینکه برقراری رابطه تجاری با چین غیرمنصفانه است، ایران چاره‌ای ندارد که با کشور چین رابطه تجاری خود را ادامه دهد. در حال‌ حاضر پکن از شرایط سیاسی ایران نهایت سوء استفاده را می‌ کند و از آنجا که اقتصاد ایران را به ‌شدت کنترل می ‌کند، اقتصاد کشورمان به‌ شدت متزلزل شده است. ما برای اینکه بتوانیم روی پاهای خود بایستیم باید ارتباط تجاری خود را با سایر کشورها برابر کنیم. در شرایط کنونی به‌دلیل اینکه تحریم ‌ها حذف نشده، امکان قطع یا کاهش رابطه تجاری با کشور چین وجود ندارد.

ایران و چین ۴۰میلیارد دلار رابطه تجاری با یکدیگر دارند که قطع این رابطه به ضرر و زیان دو کشور خواهد بود. اما از سویی دیگر برخی از بازرگانان و تجار ایرانی به‌دلیل سودی که از واردات کالاهای بی‌ کیفیت چینی کسب می‌ کنند، تمایل به تداوم رابطه تجاری با کشور چین دارند. در حالی‌ که در این میان خرید این کالاهای بی ‌کیفیت به ضرر و زیان مردم است. در دو سال گذشته توسعه روابط با کشور‌ی مانند چین مهم ‌ترین دلیل کاهش ۴۱ درصدی روابط تجاری ایران و امارات شده از زمانی که قرار شد کالا‌ها را به شکل مستقیم از چین خرید و فروش کنیم، معاملاتمان که پیش‌تر از طریق امارات به ‌عنوان مرکز تجارت مجدد انجام می‌ شد، کاهش پیدا کرد. آمار‌ها نشان‌ دهنده این است که هر چه تجارت ایران با امارات کاهش یافته، به تجارت چین اضافه شده است و در واقع این میزان کسری مبادلات با امارات به سمت چین منتقل شده است. طی سال‌های گذشته تحریم‌ ها موجب شد ایران با وجود در اختیار داشتن منابع کافی، کالاهای مصرفی و دارویی ارزان‌ قیمت از کشور چین خریداری کند.

هم ‌اکنون ارتباط تجاری با کشور چین موجب شده تجار ایرانی با ضررهای هنگفتی نیز مواجه شوند. ارتباط با این کشور به‌ گونه‌ ای شده که باید مبالغ به‌صورت نقدی پرداخت شود و این موضوع امکان سوء‌ استفاده از تجار ایرانی را فراهم کرده است. هنگامی که امکان گشایش اعتبار اسنادی در کشور چین فراهم باشد، آن‌ وقت بانک چینی طرف مقابل است، اما در شرایط فعلی چون پول از طریق صراف به طرف چینی پرداخت می‌شود، تضمینی وجود ندارد که آن کالا به دست تاجر ایرانی برسد. از سوی دیگر به‌ دلیل اینکه رقابتی برای واردات کالاهای مصرفی به ایران وجود ندارد، چینی‌ ها کالاهای بی‌ کیفیت خود را به ایران و کالاهای استاندارد و درجه ‌یک خود را به سایر کشورها صادر می‌کنند. که این موضوع شدیدا اقتصاد کشور را تحت‌ تأثیر قرار داده است. پیش‌بینی می‌شود با توجه به مذاکرات صورت‌ گرفته، در سال‌های آینده تحریم ‌ها حذف شود که با لغو تحریم ‌ها، حذف چین از روابط تجاری با ایران به ‌نفع اقتصاد کشور خواهد بود؛ ایران به‌دلیل تعدد روابط تجاری خود با سایر کشورها دیگر مجبور به خرید کالاهای بی ‌کیفیت چینی نخواهد شد.

درس‌هایی از بحران بدهی در آفریقا و اشتباهات زامبیا

بدهی، بار دیگر آفریقا را به دام انداخت. به مدت 6 سال، دولت‌ کشورهای جنوب صحرای آفریقا، با 81 میلیارد دلار اوراق قرضه به سرمایه‌گذاران تشنه سود و بازدهی، دست و پنجه نرم کردند و در راس آن‌ها نیز وام‌های صنفی/سندیکایی و بدهی‌های دوجانبه بسیاری به چین و در حوزه ساخت و ساز قرار دارند. بدهی عمومی هم در نیمی از کشورهای جنوب صحرای آفریقا به بیش از 50 درصد از GDP رسیده است. بدین ترتیب، خطر افزایش بدهی، بیشتر این کشورها از جمله جمهوری زامبیا را تهدید می‌کند.

درس‌هایی از بحران بدهی در آفریقا و اشتباهات زامبیا

درس‌هایی از بحران بدهی در آفریقا و اشتباهات زامبیا

درس‌هایی از بحران بدهی در آفریقا و اشتباهات زامبیا

در سال ۲۰۱۶ زامبیا، این کشور جنوب آفریقا می‌توانست با هزینه کمتری نسبت به اسپانیا، استقراض کند اما حالا بازده اوراق قرضه آن، به بیش از ۱۶ درصد افزایش پیدا کرده است. اتفاقی که هراس سرمایه‌گذاران را از عدم توان بازپرداخت این تعهدات، به دنبال داشته است. به پایان رسیدنِ دوران بهار این کشورها، چند درس مهم را برای آن‌ها با خود به  همراه داشته است.

درس اول، مربوط به «مسئله اخلاقی» پاک کردن بدهی‌ها است. زامبیا در کنار ۲۹ کشور آفریقایی دیگر توانستند از سال ۲۰۰۵ و براساس طرح «کشورهای بسیار فقیر و بدهکار» که از سوی صندوق بین المللی پول ارائه شد، بدهی‌های خود را پاک کنند. منتقدانی چون ویلیامز استرلی، یک اقتصاددان، همان سال هشدار می‌دادند که پاک کردن بدهی‌ها، به استقراض‌های بی‌پروای دولت‌ها دامن می‌زند، مگر آنکه این قرض‌گیری‌های با مجموعه اصلاحاتی همراه شوند که موجب افزایش رشد اقتصادی و بهبود حکومتداری باشند.

اگر بخواهیم منصف باشیم، باید گفت که این طرح صندوق، پول‌هایی بسیاری را برای کارکردهای درستی چون مدارس و کلینیک‌ها آزاد کرد. اما هشدار این اقتصاددان هم پیش‌بینانه بوده است. یک دهه طول کشید تا زامبیا  بتواند بازپرداخت وام‌های تازه‌ای را که تا ۵۹ درصد GDP کشور بود را انجام دهد. اما علت واقعی نقد آن طرح این است که زامبیا توسط یک دولتمرد رشوه‌خوار و بی‌عرضه اداره می‌شود که از راه‌های ساده استفاده می‌کند تا جیب خودش را پر از پول کند.

بخش عمده‌ای از پول‌هایی که زامبیا قرض گرفت، یا به هدر رفت و یا به غارت. برای مثال، دولت زامبیا هنگامی که موتورهای سبک جدید را خریداری کرد، قیمت آن‌ها ۷۰ درصد افزایش یافت و ارزش هرکدام به ۱ میلیون دلار رسید. هزینه هر کیلومتر در جاده‌های جدید آن، در مقایسه با همسایگانش، به طرز شگفت‌انگیزی دو برابر بیشتر است و فرودگاه آن چنان وسیع ساخته شده است که ده برابر بیش از ترافیک معمول را در خود جای می‌دهد. اقتدارگرایی حاکم بر این کشور، آشکار کردن فساد را سخت‌تر می‌کند و اصلی‌ترین روزنامه مستقل زامبیا که درباره برخی مسائل سر و صدا به راه می‌انداخت نیز تعطیل شده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

درس دوم این است که افزایش در تعداد قرض‌دهندگان، مشوقی برای استقراض‌های غیرمسئولانه می‌شوند. در سال ۲۰۱۶ وقتی بر همه روشن بود که زامبیا دارد به سوی یک بحران پیش می‌رود، صندوق بین المللی پول ترمز این کشور را برای قرض گرفتن‌ جدید کشید. گاهی یک افزایش نرخ بهره در بازار اوراق قرضه، آن را سر و سامان می‌دهد. اما هنوز دولت‌هایی هستند، مشخصا دولت چین، که از پر کردن فاصله استقبال می‌کنند.

امروز چین احتمالا نزدیک به یک چهارم تا یک سوم بدهی‌های خارجی زامبیا را در دست دارد(در واقع، هیچکس نمی‌داند دقیقا چقدر- و خودِ این موضوع هم نگران‌کننده است). جمهوری زامبیا، از ترکیه نیز که رویاهایی را درباره آفریقا در سر می‌پروراند، درخواست وام کرده است. و این، ما را به سومین درس رهنمون می‌کند. قوانینی که تعیین می‌کنند بدهی‌های آفریقا به چه صورت باید مدیریت شود، درحال تغییر هستند. در گذشته، بخش زیادی از این استقراض، از بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، و کلوب پاریس(یک گروه غیررسمی از دولت‌های قرض دهنده غربی) صورت می‌گرفت. همین نیز با این پول، این قدرت را می‌داد که موجد اصلاحات اقتصادی نیز در کشور مقروض باشد. اما حالا اثرگذاری چین دارد بیشتر می‌شود و این کشور، کاری به حکومتداری خوب در آفریقا ندارد و بر آن تاکیدی نمی‌کند.

از آنجایی که تضاد منافع در میان است، گره آخرین بدهی زامبیا با دشواری به مراتب بیشتری باز خواهد شد. قرض دهندگان غربی و صندوق بین المللی پول خواهان این هستند که دولت زامبیا، دست از به هدر دادن پول‌ها بر سر زیرساخت‌های هزینه‌بر بردارد اما بانک‌های چینی که پروژه‌های زیرساختی زامبیا را تامین مالی می‌کنند نیز قرض دهندگان مهمی هستند که وام‌های کوتاه مدت‌شان به زامبیا، نیازمند تغییرات ساختاری‌ است؛ اگر پژوه‌ها لغو شوند، آن‌ها هم ممکن است از انتقال وام سر باز بزنند.

با این توضیحات، بحران بدهی در زامبیا و دیگر کشورهای آفریقایی اجتناب ناپذیر است مگر آنکه تمام قرض دهندگان از جمله چین، از صندوق بین المللی پول حمایت کنند تا از زامبیا بخواهند وضعیت مالی خود را مطابق با استانداردها کند و اقتصادش را به ریل جهان برگرداند. هرچند تمام این اتفاقات، فعلا بسیار بعید بنظر می‌رسند.

 

بیشتر بخوانید:

منبع: Economist.com

انقلاب انرژی تجدیدپذیر در آمریکای لاتین

برای قرن‌ها، منابع طبیعی مستقر در آمریکا لاتین اقتصاد جهان را به حرکت درآورده است. از گالئون‌های نقره‌ای که منابع مالی امپراطوری اسپانیا را تامین می‌کرد، تا صادرات آهن و مس که به کمکِ بازسازی چین آمد؛ در تمام این نمونه‌ها منابع طبیعی آمریکای لاتین مدت‌هاست که در سراسر جهان فروخته می‌شود. اما امروز با رونق گرفتن انرژی‌های تجدیدپذیر در این منطقه، پدیده اقتصادی جدیدی درحال شکل‌گیری است.

انقلاب انرژی تجدیدپذیر در آمریکای لاتین

انقلاب انرژی تجدیدپذیر در آمریکای لاتین

انقلاب انرژی تجدیدپذیر در آمریکای لاتین

آمریکای لاتین در سال‌های اخیر گام‌های بلندی را در زمینه بهره‌برداری از انرژی‌ بادی، خورشیدی، حرارتی و سوخت زیستی برداشته و حالا در نقطه&zwnj ای قرار دارد که بتوان آن را انقلاب انرژی نامید؛ انقلابی که این منطقه را از نو شکل خواهد داد و آن را میزبان فرصت‌های اقتصادی و تجاری جدیدی خواهد کرد. موسسه Canning House(رابط بریتانیا و کشورهای آمریکای لاتین) از طریق گردهمایی سرمایه‌گذاری سبز در لندن در تامین مالی کمک کرد.

 

وابستگی شدید به نفت

درحال حاضر، آمریکای لاتین وابستگی شدیدی به یکی دیگر از منابع طبیعی خود یعنی نفت دارد. براساس گزارش آماری صنعت نفت بریتانیا(BP)، آمریکای لاتین بیش از ۲۰ درصد نفت جهان را تامین می‌کند و به همین دلیل از نظر اهمیت، دومین منطقه نفتی مهم جهان به شمار می‌آید و به این منبع نیز متکی است. این منطقه در سال ۲۰۱۳، حدود ۴۶ درصد از عرضه انرژی خود را به صادرات اختصاص داده است که بسیار بالاتر از میانگین جهانی آن، ۳۱ درصد است.

وقتی نوبت به حمل و نقل می‌رسد، بنظر می‌رسد که سوخت نفتی حالا حالاها نقش مهمی بازی کند چراکه خودروهای الکتریکی و هیبدریدی با سرعت کندی در جهان دیده می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در آمریکای لاتین نیز به ندرت این نوع خودروها وجود دارند. اگرچه برزیل گام مهمی برداشت و به سراغ اتانول بعنوان جایگزین نفت رفت اما این ماده طبیعی همچنان انتخاب اول افراد است. موضوع مهم‌تر اینکه، ناوگان حمل و نقل آمریکای لاتین که غالبا از مدل‌های قدیمی یا کنار گذاشته شده در آمریکا تشکیل شده است و یا تولیدات محلی و بومی این منطقه هستند، از شتاب فناورانه و رسیدن به وسایل نقلیه الکتریکی هنوز بسیار فاصله دارند.

 

پیش به سوی انرژی برقی

اما بخش التکریسیته آمریکای لاتین از حالا، تلاش برای کاهش وابستگی به نفت را آغاز کرده‌اند. براساس گزارش بانک اینتر-آمریکن، پیش بینی می‌شود که خروجی برقی آمریکای لاتین در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۴۰ تقریبا به دو برابر افزایش پیدا کند و به ۱۵۰۰ تراوات ساعت، انرژی اضافه نیاز پیدا کند؛ عددی عظیم که برای تامین برق کل بریتانیا در طول ۵ سال کفایت می‌کند.

در عمل نیز دیگر هیچ کدام از نیروگاه‌های بزرگ مقیاس و تازه‎تاسیس در منطقه آمریکای لاتین، متکی به نفت نخواهد بود. اقدامی که می‌تواند زمینه را برای ورود فناوری‌های متفاوت به این منطقه مهیا کند.

کشورهای مرکزی آمریکای لاتین و کارائیبی که بصورت سنتی واردکننده نفت بوده اند، بعد از تجربه یک دهه هزینه سرسام آور، اولین قدم‌ها برای کنار گذاشتن تاسیس نیروگاه‌های انرژی نفتی را از اوایل قرن ۲۱ برداشته‌اند. در برخی نمونه‌ها از جمله جمهوری دومینیکن، این به معنای رفتن به سمت زغال سنگ به جای نفت بود که ۵ درصد عرضه انرژی آمریکای لاتین و کارائیبی را شامل می‌شود. هرچند با گسترش اهداف زیست ‌محیطی در این منطقه، بنظر نمی‌رسد که استفاده از انرژی زغال سنگ هم از سوی کشورهای زیادی در منطقه آمریکای لاتین مورد استقبال قرار بگیرد.

منبع: marketviews.com

بازار طلای جهانی راکد شد

ایران آنلاین /در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن ?.? درصد کاهش یافت و به ???? دلار رسید. بهای معاملات این بازار از ابتدای آوریل تاکنون ?.? درصد کاهش داشته است.

بازار طلای جهانی راکد شد

به گفته هلن لو، تحلیلگر شرکت آرگونات سکیوریتیز ، طلا همچنان تحت تاثیر روند حرکت دلار قرار دارد.

شاخص دلار آمریکا در برابر سبدی از شش ارز رقیب روز جمعه به ??.??? واحد رسیده بود که بالاترین رکورد در سه ماه و نیم گذشته بود اما روز جاری در ??.??? واحد ثابت ماند.

بر اساس گزارش رویترز، بازارها روز دوشنبه که در ژاپن، چین و هند روز تعطیلات عمومی بود و در آستانه تعطیلی روز سه شنبه بازارهای آسیا، آرام بودند.

به گفته لو، به نظر می‌رسد ریسک‌های ژئوپلیتیکی فروکش کرده‌اند. همه می‌خواهند پای میز مذاکره آمده و به توافق برسند. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی در دیدار روز جمعه‌شان اعلام کردند می‌خواهند اقداماتی انجام دهند تا به جنگ ????-???? کره که با یک آتش بس پایان یافته بود، خاتمه دهند و شبه جزیره کره را از تسلیحات هسته ای عاری سازند.

از سوی دیگر هیاتی از مقامات آمریکا شامل استیون منوچین، وزیر خزانه داری و مشاوران اقتصادی و تجاری دونالد ترامپ هفته جاری برای مذاکرات تجاری به چین می‌روند.

طلا در شرایط ابهامات سیاسی و اقتصادی به عنوان یک دارایی مطمئن، با تقاضای بالایی مواجه می‌شود که از قیمت این فلز ارزشمند حمایت می‌کند.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، به نظر می‌رسد طلا در محدوده ???? تا ???? دلار می‌ماند و اگر از این محدوده خارج شود ممکن است جهت حرکت مشخصی پیدا کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ?.? درصد کاهش یافت و به ???.?? دلار رسید و در مسیر ثبت ?.? درصد کاهش برای آوریل قرار دارد که سومین کاهش ماهانه متوالی این فلز است.

هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ?.? درصد کاهش یافت و به ??? دلار رسید و از ابتدای آوریل تاکنون ? درصد افزایش قیمت نشان می‌دهد.

هر اونس نقره برای تحویل فوری با ?.? درصد کاهش، ??.?? دلار معامله شد از ابتدای ماه میلادی جاری تاکنون ?.? درصد رشد قیمت نشان می‌دهد.

 

 

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ?.? درصد کاهش یافت و به ????.?? دلار رسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن ?.? درصد کاهش یافت و به ???? دلار رسید. بهای معاملات این بازار از ابتدای آوریل تاکنون ?.? درصد کاهش داشته است.

به گفته هلن لو، تحلیلگر شرکت "آرگونات سکیوریتیز"، طلا همچنان تحت تاثیر روند حرکت دلار قرار دارد.

شاخص دلار آمریکا در برابر سبدی از شش ارز رقیب روز جمعه به ??.??? واحد رسیده بود که بالاترین رکورد در سه ماه و نیم گذشته بود اما روز جاری در ??.??? واحد ثابت ماند.

بر اساس گزارش رویترز، بازارها روز دوشنبه که در ژاپن، چین و هند روز تعطیلات عمومی بود و در آستانه تعطیلی روز سه شنبه بازارهای آسیا، آرام بودند.

به گفته لو، به نظر می‌رسد ریسک‌های ژئوپلیتیکی فروکش کرده‌اند. همه می‌خواهند پای میز مذاکره آمده و به توافق برسند. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی در دیدار روز جمعه‌شان اعلام کردند می‌خواهند اقداماتی انجام دهند تا به جنگ ????-???? کره که با یک آتش بس پایان یافته بود، خاتمه دهند و شبه جزیره کره را از تسلیحات هسته ای عاری سازند.

از سوی دیگر هیاتی از مقامات آمریکا شامل استیون منوچین، وزیر خزانه داری و مشاوران اقتصادی و تجاری دونالد ترامپ هفته جاری برای مذاکرات تجاری به چین می‌روند.

طلا در شرایط ابهامات سیاسی و اقتصادی به عنوان یک دارایی مطمئن، با تقاضای بالایی مواجه می‌شود که از قیمت این فلز ارزشمند حمایت می‌کند.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، به نظر می‌رسد طلا در محدوده ???? تا ???? دلار می‌ماند و اگر از این محدوده خارج شود ممکن است جهت حرکت مشخصی پیدا کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ?.? درصد کاهش یافت و به ???.?? دلار رسید و در مسیر ثبت ?.? درصد کاهش برای آوریل قرار دارد که سومین کاهش ماهانه متوالی این فلز است.

هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ?.? درصد کاهش یافت و به ??? دلار رسید و از ابتدای آوریل تاکنون ? درصد افزایش قیمت نشان می‌دهد.

هر اونس نقره برای تحویل فوری با ?.? درصد کاهش، ??.?? دلار معامله شد از ابتدای ماه میلادی جاری تاکنون ?.? درصد رشد قیمت نشان می‌دهد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ?.? درصد کاهش یافت و به ????.?? دلاررسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن ?.? درصد کاهش یافت و به ???? دلار رسید. بهای معاملات این بازار از ابتدای آوریل تاکنون ?.? درصد کاهش داشته است.

به گفته هلن لو، تحلیلگر شرکت آرگونات سکیوریتیز ، طلا همچنان تحت تاثیر روند حرکت دلار قرار دارد.

شاخص دلار آمریکا در برابر سبدی از شش ارز رقیب روز جمعه به ??.??? واحد رسیده بود که بالاترین رکورد در سه ماه و نیم گذشته بود اما روز جاری در ??.??? واحد ثابت ماند.

بر اساس گزارش رویترز، بازارها روز دوشنبه که در ژاپن، چین و هند روز تعطیلات عمومی بود و در آستانه تعطیلی روز سه شنبه بازارهای آسیا، آرام بودند.

به گفته لو، به نظر می‌رسد ریسک‌های ژئوپلیتیکی فروکش کرده‌اند. همه می‌خواهند پای میز مذاکره آمده و به توافق برسند. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی در دیدار روز جمعه‌شان اعلام کردند می‌خواهند اقداماتی انجام دهند تا به جنگ ????-???? کره که با یک آتش بس پایان یافته بود، خاتمه دهند و شبه جزیره کره را از تسلیحات هسته ای عاری سازند.

از سوی دیگر هیاتی از مقامات آمریکا شامل استیون منوچین، وزیر خزانه داری و مشاوران اقتصادی و تجاری دونالد ترامپ هفته جاری برای مذاکرات تجاری به چین می‌روند.

طلا در شرایط ابهامات سیاسی و اقتصادی به عنوان یک دارایی مطمئن، با تقاضای بالایی مواجه می‌شود که از قیمت این فلز ارزشمند حمایت می‌کند.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، به نظر می‌رسد طلا در محدوده ???? تا ???? دلار می‌ماند و اگر از این محدوده خارج شود ممکن است جهت حرکت مشخصی پیدا کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ?.? درصد کاهش یافت و به ???.?? دلار رسید و در مسیر ثبت ?.? درصد کاهش برای آوریل قرار دارد که سومین کاهش ماهانه متوالی این فلز است.

هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ?.? درصد کاهش یافت و به ??? دلار رسید و از ابتدای آوریل تاکنون ? درصد افزایش قیمت نشان می‌دهد.

هر اونس نقره برای تحویل فوری با ?.? درصد کاهش، ??.?? دلار معامله شد از ابتدای ماه میلادی جاری تاکنون ?.? درصد رشد قیمت نشان می‌دهد.

 

 

به گزارش  پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ?.? درصد کاهش یافت و به ????.?? دلار رسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن ?.? درصد کاهش یافت و به ???? دلار رسید. بهای معاملات این بازار از ابتدای آوریل تاکنون ?.? درصد کاهش داشته است.

به گفته هلن لو، تحلیلگر شرکت آرگونات سکیوریتیز ، طلا همچنان تحت تاثیر روند حرکت دلار قرار دارد.

شاخص دلار آمریکا در برابر سبدی از شش ارز رقیب روز جمعه به ??.??? واحد رسیده بود که بالاترین رکورد در سه ماه و نیم گذشته بود اما روز جاری در ??.??? واحد ثابت ماند.

بر اساس گزارش رویترز، بازارها روز دوشنبه که در ژاپن، چین و هند روز تعطیلات عمومی بود و در آستانه تعطیلی روز سه شنبه بازارهای آسیا، آرام بودند.

به گفته لو، به نظر می‌رسد ریسک‌های ژئوپلیتیکی فروکش کرده‌اند. همه می‌خواهند پای میز مذاکره آمده و به توافق برسند. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی در دیدار روز جمعه‌شان اعلام کردند می‌خواهند اقداماتی انجام دهند تا به جنگ ????-???? کره که با یک آتش بس پایان یافته بود، خاتمه دهند و شبه جزیره کره را از تسلیحات هسته ای عاری سازند.

از سوی دیگر هیاتی از مقامات آمریکا شامل استیون منوچین، وزیر خزانه داری و مشاوران اقتصادی و تجاری دونالد ترامپ هفته جاری برای مذاکرات تجاری به چین می‌روند.

طلا در شرایط ابهامات سیاسی و اقتصادی به عنوان یک دارایی مطمئن، با تقاضای بالایی مواجه می‌شود که از قیمت این فلز ارزشمند حمایت می‌کند.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، به نظر می‌رسد طلا در محدوده ???? تا ???? دلار می‌ماند و اگر از این محدوده خارج شود ممکن است جهت حرکت مشخصی پیدا کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ?.? درصد کاهش یافت و به ???.?? دلار رسید و در مسیر ثبت ?.? درصد کاهش برای آوریل قرار دارد که سومین کاهش ماهانه متوالی این فلز است.

هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ?.? درصد کاهش یافت و به ??? دلار رسید و از ابتدای آوریل تاکنون ? درصد افزایش قیمت نشان می‌دهد.

هر اونس نقره برای تحویل فوری با ?.? درصد کاهش، ??.?? دلار معامله شد از ابتدای ماه میلادی جاری تاکنون ?.? درصد رشد قیمت نشان می‌دهد.

رکورد بودجه مازاد برای آلمان

بودجه بخش عمومی آلمان در سال 2017، با 36 میلیارد مازاد بودجه از سایر قدرت های اقتصادی جهان پیشی گرفت. افزایش درآمد عمومی ، افزایش صادرات و سیاست پولی بانک مرکزی اروپا نقش مهمی در این افزایش مازاد بودجه ایفا کرده است.

رکورد بودجه مازاد برای آلمان

رکورد بودجه مازاد برای آلمان

رکورد بودجه مازاد برای آلمان

پرونده مالی آلمان در سال ۲۰۱۷ با انواع رکوردها بسته شد. از جمله این که، همبستگی این اقتصاد بزرگ دنیا با کشورهای اروپایی، بیشترین کمک به خزانه داری اروپا را نیز به همراه داشت.

به گفته دویچه وله، در آلمان، دولت فدرال، ایالت ها، شهرداری ها و تامین اجتماعی، سال گذشته ۲۰۱۷ را با مجموع ۳۶.۶ میلیارد یورو بودجه مازاد به پایان رساندند.

طبق گزارش مرکز آمار فدرال، در حالی که بهبود اقتصاد و افزایش اشتغال در کسب این ۳۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو درآمد مازاد تأثیرگذار بوده، سهم درآمد عمومی از این میزان تولید ناخالص داخلی ۱.۱ درصد را نشان می دهد. همچنین به گفته همین مرکز، با بررسی شواهد اقتصادی، برای سال آینده، ۳۸میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو مازاد بودجه پیش بینی می شود.

افزایش مالیات و حق بیمه های اجتماعی تاثیر زیادی در افزایش مازاد بودجه در آلمان داشته است.  در سال ۲۰۱۷ بیشترین میزان بودجه مازاد ( ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو )، توسط ایالت های فدرال کسب شده است. در حالی که در سال مالی ۲۰۱۶ در آلمان سهم ایالت های فدرال از ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مازاد بودجه، ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو بوده است. به عبارت دیگر، در سال ۲۰۱۶، بازگرداندن مالیات سوخت هسته ای به شرکت های انرژی نقش مهمی در کاهش بودجه مازاد در آلمان داشته است.

مینا باشاران معروف ترین فوت شده در سانحه هواپیمای شهرکرد

به گزارش منابع خبری کشور ترکیه، مینا باشاران یکی از سرنشینان هواپیمایی بود که عصر دیروز در اطراف شهرکرد سقوط کرد.

مینا باشاران معروف ترین فوت شده در سانحه هواپیمای شهرکرد

مینا باشاران برنامه ریزی کرده بود تا پایان ماه جاری میلادی مراسم عروسی اش را برگزار کند، اتفاقی که هرگز محقق نشد...

مینا باشاران برنامه ریزی کرده بود تا پایان ماه جاری میلادی مراسم عروسی اش را برگزار کند، اتفاقی که هرگز محقق نشد

هویت سرنشینان هواپیمایی که عصر دیروز در اطراف شهرکرد سقوط کرد، در حالی آشکار شد که نام یکی از سرنشینان این هواپیما به دلیل شهرت خانوادگی‌ که داشت شدیدا در رسانه‌های کشور ترکیه بازتاب داشت.

مینا باشاران دختر حسین باشاران است. حسین باشاران تاجر و سرمایه ‌دار معروف اهل کشور ترکیه می باشد و مالک شرکت هلدینگ باشاران است. دختر او یکی از یازده سرنشین هواپیمای تجاری کوچکی بود که حین بازگشت از شهر شارجه در حوالی جنوب غربی ایران سقوط کرد.

به گزارش روزنامه دیلی صباح ترکیه، مینا باشاران همراه با دوستان خود(۷ نفر) به منظور برگزاری جشن فارغ ‌التحصیلی ‌اش به امارات متحده عربی سفر کرده بود ولی هواپیمایشان در هنگام بازگشت، به دلیل شرایط جوی نامطلوب دچار سانحه شد و سقوط کرد.

حسین باشاران که ?? سال سن دارد، مالک شرکت هلدینگ باشاران است که بسیار معروف بوده و در زمینه های مختلفی از جمله حمل و نقل، گردشگری، ساخت وساز، صنایع هوایی و بانک داری فعالیت می کند و در این حوزه ها به سرمایه‌ گذاری می پردازد.

هواپیمایی که مینا باشاران یکی از سرنشینان آن بوده نیز متعلق به شرکت باشاران بوده است.

به گزارش دیلی صباح، مینا باشاران به همراه تمام دوستانش و سه تن از خدمه های هواپیما در این حادثه جان خود را از دست دادند.

این اتفاق ناگوار در حالی رخ داد که ­­مینا باشاران برنامه ریزی کرده بود تا پایان ماه جاری میلادی مراسم عروسی اش را برگزار کند، اتفاقی که هرگز محقق نشد...


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟