گوش به زنگگوش به زنگ

افت شدید صادرات غیرنفتی ایران


بر اساس گزارش گمرک، در چهارماه اول امسال، 15 میلیارد و 813 میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 24 درصد افزایش نشان می‌دهد.

افت شدید صادرات غیرنفتی ایران.jpg

افت شدید صادرات غیرنفتی ایران

دلیل اصلی افزایش واردات در سال جاری، جهش واردات کالاهای مصرفی است به طوری که واردات برنج ۲۷ درصد، خودرو ۱۳۰ درصد و ذرت دامی ۴۴ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

برخی کارشناسان معتقدند فروش نفت در پسابرجام و کانال ارزی طراحی شده به‌ گونه ‌ای است که واردکنندگان را به سمت کالاهایی با نقد شوندگی بالا مثل خودرو و قطعات آن سوق می‌دهد. از سوی دیگر، افزایش واردات برنج در حالی رخ داده که تاثیری در بازار نداشته و امسال قیمت برنج به بالاترین رقم خود رسیده است.

مطابق گزارش گمرک، مجموع صادرات غیرنفتی ایران در چهارماهه اول سال‌جاری به ۱۳ میلیارد و ۴۵۹ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰درصد کاهش داشته است. کاهش صادرات غیرنفتی ایران در حالی رخ داده که دولت در ابتدای امسال، رشد ۲۵ درصدی صادرات غیرنفتی را هدفگذاری کرده بود که در صورت ادامه روند فعلی، تحقق آن غیرممکن خواهد بود. در قانون برنامه ششم توسعه نیز رشد متوسط سالانه ۲۲ درصدی برای صادرات غیرنفتی پیش‌بینی شده است که احتمالا در سال جاری محقق نخواهد شد.آمار گمرک از منفی شدن تراز تجاری کشور هم قابل تامل است؛ زیرا در دو سال اخیر صادرات غیرنفتی از واردات پیشی گرفته بود که این دستاورد هم در حال از دست رفتن است.

اگر واردات با همین رویه ادامه داشته باشد و کالاهای خارجی بیشتر از کالاهای ایرانی در دسترس مردم قرار بگیرد به رکود دامن‌ زده می‌شود و تولیدکنندگان با تولید خداحافظی می‌کنند. در وزارتخانه‌های کشاورزی و صنعت برنامه‌ریزی تولید و مصرف وجود ندارد و متاسفانه مجوزهای بی‌حساب و کتاب برای واردات صادر می‌شود که نتیجه آن تضعیف تولید داخل است.

آمارهای جدید سازمان توسعه تجارت ایران حاکی از افت چشمگیر صادرات کالاهای غیرنفتی به اتحادیه اروپا و افزایش شدید واردات ایران از این اتحادیه در هفت ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است.

بر اساس گزارشی که در سایت رسمی سازمان توسعه تجارت منتشر شده، صادرات غیرنفتی ایران به اتحادیه اروپا طی هفت ماه اول سال نسبت به دور مشابه سال گذشته حدود ?? درصد کاهش داشته است. به گفته این سازمان، ایران طی این مدت در مجموع ??? میلیون دلار صادرات به اروپا انجام داده است.

همچنین کل صادرات غیرنفتی ایران طی هفت ماه سال گذشته، ?.? درصد کاهش یافته و به ?? میلیارد و ??? میلیون دلار رسیده است. البته، بخش اعظم آنچه که ایران در سبد صادرات غیرنفتی قرار می‌دهد، محصولات خام نفتی مانند میعانات گازی، پروپان، بوتان (گاز مایع) و غیره است. تنها سه محصول یاد شده، سهمی ?? درصدی در صادرات غیرنفتی ایران دارند.

این گزارش حاکیست که ایران بیش از یک میلیارد دلار نیز صادرات محصولات خام معدنی داشته است که نسبت به هفت ماه سال گذشته، از لحاظ ارزشی، بیش از ?? درصد افزایش نشان می‌دهد.

صادرات محصولات صنعتی و کشاورزی ایران نیز در این دوره زمانی، به ترتیب، حدود ?? درصد و ?? درصد کاهش نشان می‌دهد.

بر اساس آمارهای سازمان توسعه تجارت، درصد تحقق برنامه های صادراتی ایران در هفت ماه سال حدود ?? درصد بوده است.

ایران همچنین در این دوره زمانی، واردات کالا را نزدیک ?? درصد افزایش داده و به ?? میلیارد و ??? میلیون دلار رسانده است.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران با افزایشی ?? درصدی به ? میلیارد و ??? میلیون دلار رسیده است. برخی از کشورهای اروپایی سهمی بالا در صادرات به ایران داشته‌اند. برای نمونه، صادرات فرانسه به ایران ?? درصد، صادرات آلمان ?? درصد، ایتالیا ?? درصد، بریتانیا ?? درصد، هلند و سوئیس حدود ?? درصد، سوئد ?? درصد و بلژیک ?? درصد افزایش یافته است.

در این میان، صادرات روسیه به ایران ?? درصد افت داشته است.

به گفته سازمان توسعه تجارت، ایران واردات محصولات کشاورزی و خودرو را به شدت افزایش داده است و در این دوره زمانی، خرید برنج ?? درصد و انواع ذرت ?? درصد افزایش نشان می دهد. همچنین واردات موبایل، دستگاه‌های طبی و آزمایشگاهی پزشکی از ?? تا ??? درصد افزایش نشان می‌دهد. اما نکته جالب افزایش ?? درصدی واردات قطعات خودرو و افزایش ?? درصدی واردات خود خودرو است.

در این حال، در نه ماه سال جاری ایران، بیش از ?.? میلیارد دلار واردات خودرو و قطعات آن داشته که حدود ?? درصد کل واردات کشور است.

در بند ۱۰ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، راهکارهای اساسی برای توسعه صادرات غیرنفتی ذکر شده است.

در این بند بر حمایت همه‌جانبه هدفمند از صادرات کالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوری مثبت از طرق زیر تاکید شده است:

گسترش خدمات تجارت خارجی و ترانزیت و زیرساخت‌های مورد نیاز

تشویق سرمایه‌گذاری خارجی برای صادرات

برنامه‌ریزی تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی، شکل‌دهی بازارهای جدید و تنوع بخشی پیوندهای اقتصادی با کشورها بویژه با کشورهای منطقه

استفاده از سازوکار مبادلات تهاتری برای تسهیل مبادلات در صورت نیاز

ایجاد ثبات رویه و مقررات در مورد صادرات با هدف گسترش پایدار سهم ایران در بازارهای هدف.