گوش به زنگگوش به زنگ

یک چهارم نهایی : پیش بازی دیدار روسیه کرواسی


تنها چند ساعت دیگر تا دیدار تاریخی روسیه میزبان و کرواسی مهمان باقی مانده است. روسیه تا به این جای کار نیز، بیش از حد انتظار ظاهر شده است. حال باید دید که کدامیک از این دو تیم، به فینال جام جهانی 2018 صعود می کنند.

تیم ملی روسیه و کرواسی، پیش از این نیز مقابل یکدیگر قرار گرفته اند

تیم ملی روسیه و کرواسی، پیش از این نیز مقابل یکدیگر قرار گرفته اند

تیم ملی روسیه، با شکست قهرمان اسبق جام جهانی ۲۰۱۰، توانست در این دوره از رقابت ها، خودی نشان دهد. آن ها با توجه به تیم های باقی مانده، از شانس های صعود به مرحله بعد محسوب می شوند. اما برای این امر، نیاز به گذشتن از سد قدرتمندی به نام کرواسی دارند.

 

روسیه

تیم ملی روسیه پیش از شروع جام جهانی و در بازی های دوستانه، عملکردی نامناسب را از خود به نمایش گذاشت. انتظار همگان از این تیم، بسیار کم بود. با این وجود، میزبانان جام جهانی توانستند با پشتیبانی قوی مردم و استفاده از امتیاز میزبانی، در بازی اول خود عربستان را با نتیجه ۵ بر ۰ در هم بکوبند. روس ها در ادامه کار، محمد صلاح و مصر را نیز شکست دادند، اما در قدم نهایی از دیدار های مرحله گروهی، ۳ بر ۰ مغلوب اروگوئه شدند.

روسیه با تقابل دفاعی خود مقابل اسپانیا، بازی را به وقت های اضافه و در نهایت ضربات پنالتی کشاند. چرچسوف و تیمش توانستند با دفاعی منطقی و درخشش نهایی خود در ضربات پنالتی، اسپانیا را از این دیدارها حذف کنند.

اخبار تیم

چرچسوف، در حال حاضر با مصدومیت بازیکنان کلیدی خود، دزاگوئف و ژیرکوف دست و پنجه نرم می کند. با این وجود، احتمال حضور این دو بازیکن کلیدی در ترکیب اصلی تیم، مقابل کرواسی وجود دارد.

 

کرواسی

تیم ملی کرواسی، پس از کسب مقام سوم، طی اولین حضور خود در جام جهانی به عنوان کشوری مستقل، ناکامی های زیادی را در مراحل گروهی جام های جهانی پشت سر گذاشته است. آن ها در سال های ۲۰۰۲، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴، در همان مرحله گروهی حذف شدند. این در حالی است که کرواسی حتی موفق به حضور در جام جهانی ۲۰۱۰ نشد!

با توجه به شرایط تیم ملی کرواسی، پیش از حضور آن ها در جام جهانی ۲۰۱۸، انتظارات زیادی از آن ها نمی رفت، اما با پیشرفت مناسب آن ها در این رقابت ها، طرفداران این تیم، انتظارات بیشتری را از آن ها خواهند داشت.

کرواسی توانست در دور گروهی، هر سه حریف خود را با اقتدار شکست دهد. آن ها نیجریه، آرژانتین و ایسلند را در مرحله گروهی پشت سر گذاشتند و با شکست دادن دانمارک، به مرحله یک هشتم نهایی راه پیدا کرده اند. بازی مقابل دانمارک شاید نمایشی از بهترین عملکرد آن ها نبود، اما بردی ارزشمند در ضربات پنالتی را به همراه داشت. حال چالشی بزرگتر  پیش روی این تیم است: بازی مقابل روسیه شگفتی ساز و میزبان.

اخبار تیم

بسیار بعید است که سرمربی تیم ملی کرواسی، تغییری نسبت به ترکیب اصلی آن ها مقابل دانمارک ایجاد کند. اگر چه ایوان استرنیچ از ناحیه عضله دچار مصدومیت شده است. نیکولای کالینیچ نیز چندی پیش به دلیل مصدومیت، روسیه را ترک کرد.

 

نکات کلیدی که باید بدانید

  • روسیه و کرواسی در انتخابی یورو ۲۰۰۸، دو بازی مقابل یکدیگر را با نتیجه مساوی و بدون گل پشت سر گذاشته اند.
  • کرواسی طی دیداری دوستانه در سال ۲۰۱۵، روسیه را با نتیجه ۳ بر ۱ شکست داده است.
  • تیم ملی کرواسی، پنج دیدار قبلی خود را با پیروزی پشت سر گذاشته است. کرواسی در این دیدارها ۳ گل دریافت کرده.
  • هر دو تیم با پیروزی در ضربات پنالتی به مرحله یک هشتم نهایی راه پیدا کرده اند.

 

نتیجه گیری

این که روسیه توانسته است تا به این جای کار در رقابت ها حضور داشته باشد، بسیار برای آن ها ارزشمند است. آن ها توانستند با دفاع مناسب و البته خوش شانسی در ضربات پنالتی، به این مرحله راه پیدا کنند، با این وجود بسیار بعید است که از میدان نبرد مقابل تیم ملی کرواسی، پیروز خارج شوند. با وجود بازیکنانی هم چون مودریچ، راکیتیچ و پرشیچ در خط میانی کرواسی، پیروزی مقابل آن ها بسیار سخت تر به نظر می رسد.

 

برنده احتمالی: تیم ملی کرواسی

منبع: Soccernews.com