گوش به زنگگوش به زنگ

دروازه بانان، قربانیان تکنولوژی توپ جام جهانی روسیه


به نظر می رسد که مشکلات توپ جام جهانی روسیه نیز، مانند نمونه سال 2010 خود، صحبت های زیادی را بر سر زبان ها خواهد انداخت.

تصویری از تل استار ۱۸، توپ جام جهانی روسیه

تصویری از تل استار ۱۸، توپ جام جهانی روسیه

عصام الحضری، یکی از کهنه کار ترین بازیکنان تیم ملی مصر است و بیش از هر بازیکن دیگری در جام جهانی، تجربه دارد.

هفته گذشته و طی بازی با اروگوئه، هکتور کوپر سرمربی تیم ملی مصر، به او فرصت بازی نداد و به جای او از محمد الشناوی استفاده کرد. الحضری ۴۵ ساله، در صورت بازی کردن در مسابقات امسال، مسن ترین بازیکن جام جهانی روسیه محسوب خواهد شد.

الحضری اولین بازی خود را در سال ۱۹۶۶ انجام داد. او در طی سالیان بازیگری خود، تغییرات زیادی را در تکنولوژی توپ های وارد شده به فوتبال، دیده است. تکنولوژی توپ، یکی از اصلی ترین بحث هایی است که هر جام جهانی، در صدر موضوعات قرار دارد و هر چهار سال یک بار، تغییراتی را در آن شاهد هستیم.

اصلی ترین مخاطبان توپ های جام جهانی شاید، دروازه بانان باشند. الحضری در این رابطه می گوید:

درست است، ما قربانیان فیفا و تکنولوژی دائما در حال تغییر توپ ها هستیم، هر چهار سال یک بار، توپ های جدیدی وارد عرصه بازی می شوند. کنار آمدن با توپ های جدید، شاید برای بازیکنان بسیار راحت تر از دروازه بانان باشد. گاهی مشکلاتی نیز به وجود می آیند و دروازه بانان همیشه قربانیان این ماجرا هستند. هر گاه توپ های جدیدی وارد بازی ها می شوند، ما نیاز به تمرین بیشتر داریم. یک توپ مشکل دارد، اما تمام دروازه بانان باید با آن کنار بیایند. شاید توپ ها همیشه کیفیت خوبی نداشته باشند و یا خیلی هم قابل قبول باشند، در هر صورت ما به عنوان دروازه بان باید همواره آماده باشیم.

اگر بخواهیم عادلانه به موضوع نگاه کنیم، ما با فاجعه ای مانند جابولانی رو به رو نیستیم، توپی که در سال ۲۰۱۰ و برای بازی های جام جهانی آفریقای جنوبی مورد استفاده قرار گرفت. این توپ مورد انتقاد دروازه بانانی همچون ایکر کاسیاس و بوفون قرار گرفت، به طوری که بوفون آن را افتضاح خواند و در نهایت نیز، تکنولوژی توپ توسط ناسا مورد محکومیت واقع شد.

توپ جام جهانی امسال تل استار ۱۸ نام دارد. به گفته کارشناسان و سازندگان، این توپ به نحوی تولید شده است که عملکرد و دوام بالایی را چه در چمن استادیوم و چه در خیابان ها به نمایش بگذارد.

این توپ هم چنین توسط تیم هایی مانند منچستر یونایتد، رئال مادرید و یوونتوس مورد تست قرار گرفته است.

داوید دخیا، دروازه بان تیم ملی اسپانیا، قبل از بازی مقابل پرتغال- که با نتیجه ۳ بر ۳ به پایان رسید، توپ تل استار ۱۸ را بسیار عجیب وصف کرد و این شاید علتی مناسب برای گل خوردن دخیا باشد.

ایگور آکینفیف دروازه بان تیم ملی روسیه که میزبان جام جهانی نیز است، در این رابطه می گوید:

می دانم که درباره چه چیزی حرف می زنید، انتقادات بسیار زیادی به این توپ وارد شده است اما دیگر نمی توانیم چیزی را تغییر دهیم. این اسپانسر است که توپ را برای مسابقاتی مانند این آماده می کند. ما باید توپ را نگهداریم، باید کاری کنیم تا توپ به کف دستانمان بچسبد. تکنولوژی دائما در حال پیشرفت است. فوتبالیست ها از چهل متری گل می زنند. توپ توپ است – چه می توانم بگویم؟

با تمام تفاسیر ذکر شده، به نظر می رسد که توپ جام جهانی امسال نیز، صحبت های زیادی را بر سر زبان ها خواهد انداخت.

منبع: Soccernews.com