گوش به زنگگوش به زنگ

درباره مراکش حریف ایران در جام جهانی 2018 روسیه: شیرهای اطلس


حضور مراکش در جام جهانی فوتبال پس از غیبت 20 ساله. شیرهای اطلس به بالاترین رتبه خود در رتبه بندی فیفا از سال 2008 تا کنون رسیده اند.

لقب تیم ملی مراکش: شیرهای اطلس.jpg

لقب تیم ملی مراکش: شیرهای اطلس

شنبه ۱۱ نوامبر ۲۰۱۷ به یک روز خاص در تاریخ فوتبال مراکش بدل شد. در این تاریخ شیرهای اطلس پس از ۲۰ سال ناامیدی برای حضور در رقابت های جام جهانی سرانجام به لطف پیروزی ۲-۰ مقابل ساحل عاج به جام جهانی فوتبال صعود کردند.

همچنین این دستاورد بزرگ باعث شد تیم ملی مراکش در رنکینگ جهانی فیفا هشت پله صعود کند. این کشور در حال حاضر بالاترین رتبه خود را از سال ۲۰۰۸ تاکنون دارد.

فرم خوب چند وقت اخیر تیم مراکش به خاطر سخت کوشی آن ها تحت فرمان هرو رنارد است که سابقه سرمربیگری در تیم های غنا و زامبیا را دارد. همچنین رنارد یک بار با تیم غنا و یک بار با تیم ساحل عاج برنده جام ملت های آفریقا شده است. این جهش در رنکینگ فیفا بخاطر کسب نتایج قابل توجه توسط تیم اوست: از جمله پیروزی ۶-۰ در مقابل مالی و پیروزی با درخشش خالد بوطیب در برابر گابن. مراکش سپس با پیروزی در برابر ساحل عاج، جواز صعود مهدی بن عطیه و هم تیمی هایش را در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مسجل کرد.

مراکش یکی صعودکنندگان قدرتمند آفریقایی به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه.jpg

مراکش یکی صعودکنندگان قدرتمند آفریقایی به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

سه نتیجه کلیدی مراکش در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه:

  • مراکش ۶ مالی ۰ (۱ سپتامبر ۲۰۱۷)
  • مراکش ۳ گابن ۰ (۷ اکتبر ۲۰۱۷)
  • مراکش ۲ ساحل عاج ۰ (۱۱ نوامبر ۲۰۱۷)

اکنون افکار سرمربی فرانسوی مراکش به چالشی جسورانه بدل شده که می تواند برای "شیرهای اطلس" در روسیه امیدوار کننده باشد. مراکش در گروه ایران، پرتغال و اسپانیا قرار گرفته و آنها می دانند که کسب نتایج خوب در جام جهانی باعث خواهد شد در رنکینگ فیفا باز هم بالاتر روند.

هرو رنارد پس از مراسم قرعه کشی در مسکو به سایت فیفا گفت:

’’پس از یک غیبت ۲۰ ساله، تیم مراکش در یک گروه مرموز قرار گرفته. ما می دانیم که استانداردها در جام جهانی بالا هستند. ما باید در مقابل قهرمان اروپا و اسپانیا(سخت ترین تیم از گلدان دوم) و همچنین ایران بازی کنیم.’’

’’ما مجبوریم تمرکز خود را برای صعود به دور یک هشتم نهایی معطوف کنیم و فقط به حضور در این رقابت ها بسنده نکنیم. در سال ۱۹۸۶، مراکش پرتغال را شکست داد. ما باید با احتیاط و اعتماد به نفس به رقابت ها پای بگذاریم.’’

تیم مراکش تمامی ابزار لازم برای درخشش در جام جهانی روسیه را دارد: از جمله یک دفاع منسجم که در دور آخر مقدماتی حتی یک گل هم دریافت نکرد و یک خط حمله زهردار که در ۶ بازی ۱۱ بار دروازه حریفان را گشود.

بازی های مراکش در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه:

  • مراکش-ایران (۱۵ ژوئن-ورزشگاه سن پترزبورگ-ساعت ۱۸ به وقت محلی)
  • مراکش-پرتغال (۲۰ ژوئن-ورزشگاه لوژنیکی در مسکو-ساعت ۱۵ به وقت محلی)
  • مراکش-اسپانیا(۲۵ ژوئن-ورزشگاه کالینینگراد-ساعت ۲۰ به وقت محلی)

مهدی بن عطیه لژیونر ملی پوش مراکشی در یوونتوس ایتالیا توپ می زند.jpg

مهدی بن عطیه لژیونر ملی پوش مراکشی در یوونتوس ایتالیا توپ می زند

منبع: سایت فیفا