گوش به زنگگوش به زنگ

شمارش معکوس تا جام جهانی: 11 شادی گل به یادماندنی در تاریخ جام جهانی فوتبال


تقریبا 4 هفته به آغاز جام جهانی روسیه باقی مانده است. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که اگر برای تیم ملی کشورتان در جام جهانی گل زدید، چگونه واکنش نشان خواهید داد؟ آیا با احساساتی مهار نشده شادی می کنید و با هیجانی شدید در تمام زمین شروع به دویدن می کنید؟ نظرتان درباره یک شادی خلاقانه با هم تیمی هایتان چیست؟

شادی گل معروف ببتو در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا

شادی گل معروف ببتو در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا

برای اکثر ماها شادی پس از گل یک سرگرمی فرضی است. اما برخی از فوتبالیست های حرفه ای، برای نوع خاصی از شادی پس از گل در بزرگ ترین تورنومنت جهانی فوتبال مطمئنا افکار بسیار جذابی در سر دارند.

گل زدن یک چیز است و به شکلی شایسته در تاریخ تیم ملی کشورتان ثبت خواهد شد، اما جشن شادی گل هم اگر نگوییم بیشتر، به همان اندازه مهم است. این شادی می تواند جایگاه تان را در تاریخ جام جهانی محکم کند؛ حتی اگر خود گل چندان جذاب نباشد، یک شادی گل منحصر به فرد می تواند به چیزی نمادین بدل شود.

بیایید به بعضی از بهترین شادی های پس از گل در تاریخ جام جهانی نگاهی بیندازیم:

 

 • فالکائو – برزیل در برابر اسپانیا، ۱۹۸۲

فالکائو – برزیل در برابر اسپانیا، ۱۹۸۲

شادی گل پرشور فالکائو در جام جهانی ۱۹۸۲

همان طور که در مقدمه گفته شد، انتخاب گزینه این طرف و آن طرف دویدن، آن هم با احساساتی مهارنشدنی مطمئنا گزینه مورد پسند هافبک برزیلی، فالکائو بود. او پس از انداختن توپ روی پای چپش و فرستادن سه بازیکن اسپانیایی به طرف دیگر، توپ را با حرکتی موج دار به انتهای گوشه دروازه فرستاد.

او پس از به ثمر رساندن گل، سراسر شادمانی و هیجان بود. فالکائو به طرف نیمکت دوید، شور و حالی مجنونانه در چهره اش نقش بسته بود، و دستانش با هیجان بی پایانی در اطراف تکان می خوردند. این حرکت به جشن شادی کلاسیک و نمادینی تبدیل شده است، احتمالا به این دلیل که این همان شیوه ای است که ما همه خودمان را به هنگام جشن گرفتن یک گل در جام جهانی با آن تصور می کنیم.

 

 • دیه گو مارادونا – آرژانتین در برابر یونان، ۱۹۹۴

شادی گل عجیب مارادونای افسانه ای در جام جهانی ۱۹۹۴

شادی گل عجیب مارادونای افسانه ای در جام جهانی ۱۹۹۴

فقط به آن مردمک ها نگاه کنید. این یکی جشن شادی ای بود که جر و بحث های زیادی را برانگیخت که آیا دیه گو مارادونا در زمان بازی اش در جام جهانی ۱۹۹۴، تحت تأثیر یک ماده خاص بود یا نه.

خود ِ گل که فوق العاده بود. یک جاخالی سریع و آوردن توپ روی پای چپ جادویی اش و بعد فرستادن توپ به بالا گوشه چپ دروازه: این ها ارزش چنان شادی پر احساسی را داشت، اما اگر کسی مواد مصرف می کند(که بعد هم معلوم شد مارادونا مصرف داشته – شاید بهتر باشد آن قدر به دوربین نزدیک نشود) !

 

 • رقص بازیکنان تیم ملی کلمبیا، ۲۰۱۴

خوشحالی تیمی بازیکنان کلمبیا در جام جهانی ۲۰۱۴

خوشحالی تیمی بازیکنان کلمبیا در جام جهانی ۲۰۱۴

آن ها با کارهای بزرگی که در جام جهانی ۲۰۱۴ انجام دادند قلب میلیون ها نفر در سراسر دنیا را تسخیر کردند. بازیکنان کلمبیا با بازی های درخشان خود به مرحله یک چهارم نهایی رسیدند. بهترین گلزن این مسابقات، خامس رودریگز، از تیم آن ها بود.

اما آنچه کلمبیایی ها را بسیار محبوب ساخت، حرکات موزون آن ها بود. کلمبیایی ها در آن رقابت ها چندین بار شادی پس از گل خود را با جمع شدن و انجام یک رقص کوتاه تند و همراه با پرش جشن گرفتند.

 

 • فابیو گروسو – ایتالیا در برابر آلمان، ۲۰۰۶

شادی گل احساسی گروسو در جام جهانی ۲۰۰۶

شادی گل احساسی گروسو در جام جهانی ۲۰۰۶

گل های وقت اضافه که منجر به صعود به فینال یا قهرمانی می شوند معمولا صحنه های به شدت پر هیجانی ایجاد می کنند، اما گل فابیو گروسو به آلمانی ها در سال ۲۰۰۶ هیجان بی نظیری را برانگیخت.

یک پاس باشکوه و بدون نگاه از آندریا پیرلو به درون محوطه جریمه به گروسو شانس بسیار کوچکی داد تا در زاویه ای باز گل بزند، و او هم فرصت را از دست نداد. گروسو با یک شوت کات دار بی نقص پای چپ توپ را به انتهای گوشه دروازه ینس لمن فرستاد. این گل حتی باعث شد جیان لوئیجی بوفون هم از دروازه اش بیرون بیاید و با هم تیمی هایش جشن بگیرد.

 

 • به به تو – برزیل در برابر هلند، ۱۹۹۴

وقتی تازه یک گل تمام عیار را در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی به ثمر رسانده اید، چه شیوه ای بهتر از اعلام تولد پسر نوزادتان با یک شادی نمادین؟

ببتو پس از آنکه اد دی گوی را جا گذاشت و توپ را وارد دروازه هلند کرد، با دستانی که به چپ و راست تکان می داد شروع به شادمانی کرد تا حرکتی گهواره ای را برای جشن تولد پسر نوزادش نشان دهد.

آن کودک، سال گذشته با تیم اسپورتینگ قراداد بست. احساس پیری نمی کنید؟!

 

 • جولیوس آگاهووا – نیجریه در برابر سوئد، ۲۰۰۲

پشت واروهای بی پایان زولیوس آگاهووآ در جام جهانی ۲۰۰۲

پشت واروهای بی پایان زولیوس آگاهووآ در جام جهانی ۲۰۰۲

یک پشتک وارو پس از به ثمر رساندن گل به اندازه کافی ستایش برانگیز است، اما هفت بار پشتک وارو زدن دیگر خودنمایی است. با این حال، این دقیقا همان کاری بود که جولیوس آگاهووا پس از به ثمر رساندن گل در مرحله پایانی مسابقات ۲۰۰۲ برای نیجریه انجام می داد.

وقتی که او پشتک واروهای چندباره اش را تا پرچم کرنر شروع می کرد به نظر می رسید که دیگر اصلا قصد ندارد حرکات آکروباتیک اش را متوقف کند. گفته می شود فردای آن روز سرمربی وقت تیم ملی ژیمناستیک نیجریه پس از دیدن خوشحالی آگاهووآ او را به تیم ملی دعوت کرده بوده!

 

 • روژه میلا – کامرون در برابر کلمبیا، ۱۹۹۰

شادی موزون روژه میلا در جام جهانی ۱۹۹۰

شادی موزون روژه میلا در جام جهانی ۱۹۹۰

گل ِ فوروارد ِ کامرون به نوبه خود آن قدر خوب بود که دهه ها در اذهان بماند: میلا از چندین بازیکن کلمبیایی گذشت و بعد توپ را وارد دروازه کرد.

با این حال، علاوه بر گل، روژه میلا با تبدیل شادی پس از گل اش به جشنی نمادین موفقیت بزرگی نیز کسب کرد. شماره نُه کامرون به طرف پرچم کرنر دوید و با آن رقصید، گویی که داشت عاشقانه با زنی می رقصید.

 

 • رابی کین – جمهوری ایرلند در برابر آلمان، ۲۰۰۲

شادی گل دیوانه وار رابی کین در جام جهانی ۲۰۰۲

شادی گل دیوانه وار رابی کین در جام جهانی ۲۰۰۲

حرکت معروف چرخ گاری، با غلت زدن به طرف جلو و تکان دادن شدید دست ها به اطراف، شادی ای که ما اکنون به دیدنش از سوی روبی کین عادت کرده ایم، بیشترین جذابیت را در سال ۲۰۰۲ داشت.

ربی که در دقیقه ۹۶ گل ایرلندی ها را به آلمان صدرنشین زد صحنه های دیوانه واری خلق کرد که همه از نیمکت نشین ها گرفته تا بازیکنان توی زمین را مبهوت می کرد.

 

 • پاپا بوبا دیوپ – سنگال در برابر فرانسه، ۲۰۰۲

خوشحالی جالب دیوف در جام جهانی ۲۰۰۲

خوشحالی جالب دیوف در جام جهانی ۲۰۰۲

توپ و دروازه در اختیار پاپا بوبا دیوف بود تا او شانس گل زدن به فرانسه را داشته باشد. با این حال، وقتی که توپ دوباره به طرف او برگشت هم تیمی هایش خجالت اش ندادند و او هم با خوشحالی توپ دوم را شوت کرد.

بنابراین فقط همان بخت دوم را می توان به عنوان توضیح جشن شادی ای که در پی آن برگزار شد، قلمداد کرد. دیوف ناگهان پیراهن اش را درآورد و به شکل ظریفی روی زمین پهن کرد، و بعد او و هم تیمی هایش شروع به رقصیدن به دور آن کردند. واقعا لحظه معرکه ای بود، یکی از نمادین ترین شادی های تمام دوره ها.

 

 • فینیدی جورج – نیجریه در برابر یونان، ۱۹۹۴

شادی گل عجیب و غریب روژه میلا در جام جهانی ۱۹۹۴

شادی گل عجیب و غریب فینیدی جورج در جام جهانی ۱۹۹۴

دوباره، مثل کار موفق روژه میلا، ضربه چیپ فینیدی جورج احتمالا به خودی خود وارد سنت جام جهانی می شود. اما شادی پس از گل، آن را بسیار معروف تر کرد. این بازیکن نیجریه ای پس از به ثمر رساندن چیپ ِ ظریف خود، به طرف پرچم کرنر دوید، بعد روی دست و پایش راه رفت، آن وقت یک پایش را بلند کرد و ادای سگی را درآورد که دارد ادرار می کند.

 

 • مارکو تاردلی – ایتالیا در برابر آلمان غربی، ۱۹۸۲

شادی گل به یاد ماندنی مارکو تاردلی در جام جهانی ۱۹۸۲

شادی گل به یاد ماندنی مارکو تاردلی در جام جهانی ۱۹۸۲

 لذت و سرور گل زدن در فینال جام جهانی بی نهایت بود، چیزی که من از کودکی رؤیایش را داشتم. شادی من به تبع آن رؤیا بروز پیدا کرد.

نقل قول فوق متعلق است به مارکو تاردلی پس از گل او در فینال جام جهانی به آلمان غربی در سال ۱۹۸۲. این یکی از به یاد ماندنی ترین شادی گل های تاریخ فوتبال بود، مشخصا به خاطر آن نگاه ِ سرشار از وجد ِ ناب و بی مهار در چهره تاردلی.

چشم های تاردلی با ناباوری باز بودند، مشت های گره کرده اش بالا و پایین می شدند، و او شروع کرد به این طرف و آن طرف دویدن، بی آنکه بداند به کجا. این نوع شادی کردن به ما یادآوری می کند که فوتبالیست ها هم، در نهایت انسان هستند و چنان چه فرد سخت تلاش کند حتی دور از دسترس ترین رؤیاهای کودکی نیز می توانند محقق شوند.

 

منبع: ۹۰min.com