گوش به زنگگوش به زنگ

نگاهی بر جنگ قعرنشینان برای بقا در لالیگا


با نگاه کردن به جدول امتیازات تیم ها در لالیگا، تقریبا می توان گفت که تکلیف همه چیز مشخص شده است در حال حاضر ما میدانیم که قهرمان این فصل لالیگا چه تیمی است و چه تیم هایی به لیگ قهرمانان اروپا در فصل بعد راه یافتند و چه تیم هایی در آستانه سقوط به دسته دوم قرار دارند.

لوکاس پرز و خطر سقوط

لوکاس پرز مهاجم دیپورتیوو پس از تساوی مقابل سویا گفت: "تا پایان فصل با قدرت خواهیم جنگید و امیدمان را از دست نخواهیم داد." 

لوانته پس از پیروزی نفس گیر خود در مقابل لاس پالماس طی هفته گذشته جشنی برگزار کرد و این جشن فقط به این دلیل بود که آن ها با این برد یک قدم دیگر به بقا در لالیگا برای فصل آینده نزدیک تر شدند.

این پیروزی سخت در مقابل حریفی که در آستانه سقوط ازلالیگا می باشد، باعث شد تا آنها ۸ امتیاز از تیم انتهای جدول فاصله بگیرند، در صورتی که فقط ۷ بازی تا انتهای فصل باقی مانده است. اگرچه هیچ چیزی هنوز به طور قطع مشخص نیست، اما با این برد آنها خیلی به بقا در لالیگا نزدیکتر شدند.

شکست لاس پالماس کم و بیش آن ها را در کنار تیم انتهایی جدول یعنی مالاگا قرار داد، مالاگایی که از تیم دیپورتیوو لاکرونیا که خود یکی از کاندیداهای سقوط به لیگ سگوندا دویژن(لیگ دسته یک اسپانیا)می باشد با نتیجه ۳ بر ۲ شکست خورد. البته  این ۳ امتیاز که دیپورتیوو به دست آورد به خاطر پیروزی لوانته بی اثر شد و همچنان همان ۸ امتیاز اختلاف بین دو تیم باقی مانده است.

با نگاه کردن به جدول امتیازات تیم ها در لالیگا، تقریبا می توان گفت که تکلیف همه چیز مشخص شده است. در حال حاضر ما میدانیم که قهرمان این فصل لالیگا چه تیمی است و چه تیم هایی به لیگ قهرمانان اروپا در فصل بعد راه یافته اند و چه تیم هایی در آستانه سقوط به دسته پایین تر قرار دارند.

هفته گذشته برای دیپورتیوو لاکرونیا روزنه امیدی پیدا شد، چرا که تیم کلارنس سیدورف موفق شد در سن مامس، اتلتیکوبیلبائو را با نتیجه ۳ بر ۲ شکست دهد. این برد در حالی حاصل شد که دیپورتیوو فقط سه ضربه داخل چهارچوب داشت. آن ها سعی در حفظ پیروزی داشتند، در حالی که از حمایت طرفداران خود در وقت اضافه نیمه دوم بهره مند بودند. لاکرونیایی ها می دانستند که لوانته یک روز بعد با اتلتیکومادرید بازی سختی خواهد داشت. 

سرانجام لوانته با اتلتیکومادرید بازی کرد، اتلتیکو قدرت خودش را با یک برد راحت سه بر صفر به آن ها نشان داد، گل سوم و پیروزی بخش تیم اتلتیکو توسط بازیکن محبوب و حرفه ای این تیم یعنی فرناندو تورس به ثمر رسید. در حال حاضر با همه این اتفاقات جایگاه لوانته خیلی مطمئن نیست و آن ها خطر سقوط را حس می کنند. لوانته ای ها انتظار نداشتند اتلتیکو را شکست دهند، اما فکرش را هم نمی کردند دیپورتیوو دو بازی در متوالی پیروز شود و خودش را به ۵ امتیازی آن ها برساند. 

سه شنبه شب، دیپیورتیوو شانس این را داشت که با یک برد دیگراختلاف امتیاز را به دو امتیاز برساند و لوانته را تحت فشار قرار دهند، سویا در ورزشگاه ریازور حریف آن ها بود، حریفی قدرتمند که نیم نگاهی به بازی روز شنبه مقابل بارسلونا در فینال کوپا دل ری(جام حذفی اسپانیا) دارد. اگر در جستجوی زمان خوبی برای بازی با آنها باشند، الان بهترین زمان است.

دیپورتیوو در بازی که شانس های زیادی برای دو طرف وجود داشت بازی خوبی از خود نشان داد و در نهایت بازی با نتیجه مساوی صفر بر صفر به پایان رسید. تیم سیدورف بازی قابل ستایشی را از خود نشان داد اما نتیجه دلخواه هیچ کدام از طرفین نبود. 

لوانته در چهارشنبه شب در ورزشگاه سیوداد والنسیا با مالاگا بازی خواهد کرد و به احتمال فراوان ۳ امتیاز بازی را به دست خواهد آورد، در صورتی که این فقط یک احتمال است و هر نتیجه ای ممکن است حاصل شود. در صورت پیروزی مالاگا، آن یک امتیازی که دیپورتیوو مقابل سویا به دست آورده ارزش زیادی پیدا می کند. اما اگر لوانته پیروز شود، سودی برای  دیپورتیوو نخواهد داشت. 

پاکو لوپز مربی لوانته، که پس از انتصابش به عنوان سرمربی در ماه مارس باعث بهبود چشمگیری در وضعیت لوانته شده گفت:

"هنوز هیچ تضمینی برای بقا در لالیگا وجود ندارد." 

او بعد از باخت در مقابل اتلتیکو بیان کرد:

"هنوز امتیازات زیادی مانده که باید برای کسب آن ها بازی کرد. ما نباید از بقا در لالیگا خیلی مطمئن باشیم و نباید اجازه دهیم که این شکست اعتماد به نفس ما را از بین ببرد." 

او ادامه داد:

"بقا در لالیگا فقط به ما بستگی دارد و ما فقط باید روی کار خودمان تمرکز داشته باشیم." 

از طرف دیگر، برای سیدورف مهمترین نکته جنگیدن و کسب تمام امتیازات باقی مانده تا انتهای فصل می باشد. پیروزی بر مالاگا و بیلبائو اولین پپروزی دیپورتیوو تحت هدایت سیدروف و اولین برد این تیم بعد از پیروزی مقابل لگانس در ماه دسامبر بوده است. آن ها اکنون طعم پیروزی را چشیده اند و به این باور رسیده اند که می توانند پیروز میدان باشند و اعتماد به نفس خوبی پیدا کرده اند. 

اکنون لوانته و بازیهای باقی مانده این تیم خیلی تعیین کننده می باشد، آنها ۴ امتیاز بیشتر دارند و چند بازی تا آخر فصل مانده، هر دو تیم کار سختی در پیش دارند. لوانته در ادامه فصل باید با بارسلونا و سویا بازی کند و دیپورتیوو با بارسلونا و والنسیا، این در حالیست که هر دو تیم یک بازی سخت با سلتاویگو خواهند داشت. 

بعد از تساوی مقابل سویا، لوکاس پرز مهاجم دیپورتیوو گفت:

"تا پایان فصل با قدرت خواهیم جنگید و امیدمان را از دست نخواهیم داد، اما اندکی کمک از تیم سلتاویگو نیاز داریم، تیمی که در روز آخر بازیهای این فصل باید با لوانته بازی کند. امیدواریم که سلتاویگو باعث بالا رفتن ما در آخرین روز شود و سعی می کنیم که احساس خوبی به این موضوع داشته باشیم. وقتی که شما انتظار کمک از یکی از رقبای خود دارید، متوجه این موضوع می شوید که در خطر هستید." 

به همان اندازه که لوانته خواهان پیروزی بر رقبای خود می باشد، فشار بیشتری نسبت به دیپورتیوو روی آن ها می باشد. با وجود اینکه تیم لوانته  کلید بقا در لالیگا را در دستان خود دارد(در صورتی که در تمام بازیهای خود پیروز شوند به دلیل اختلاف ۴ امتیازی با دیپورتیوو در لالیگا می مانند) ممکن است به دسته پایین تر سقوط کند و این در صورتی رخ خواهد داد که دیپورتیوو بیشترین تلاش خود را برای به زیر کشیدن آن ها انجام دهد. 

منبع:football۳۶۵.com