گوش به زنگگوش به زنگ

گروه B : ایران آماده تلاش برای صعود از مرحله دشوار گروهی جام جهانی


به گزارش خبرگزاری رویترز هونگ کونگ، ثبات و عملگرایی کارلوس کیروش در این دوره هفت ساله سرمربی گری تیم ملی ایران، باعث شده که ایران به عنوان بهترین تیم در قاره آسیا شناخته شود. اما اکنون ملت ایران برای اولین بار امیدوارند که ایران حداقل به مرحله حذفی جام جهانی صعود کند.

کارلوس کیروش سرمربی تیم ملی ایران

کارلوس کیروش سرمربی تیم ملی ایران

پس از قرعه کشی و هم گروهی ایران با اسپانیا، پرتغال و مراکش، تیم کیروش با کاری بسیار سخت و دلهره آور مواجه است. با این وجود، تیم ملی ایران به کنفدراسیون فوتبال آسیا امید داده است که جام جهانی ۲۰۱۸ را با موفقیت پشت سر خواهد گذاشت.

تابستان امسال ایران برای پنجمین بار در جام جهانی حضور می یابد. ایران در چهار دوره گذشته یعنی جام های جهانی ۱۹۷۸، ۱۹۹۸، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ قادر به صعود از مرحله گروهی نبوده است.

هدف کیروش(که در آوریل سال ۲۰۱۱ سرمربی تیم ملی ایران شد) پیشرفت تیم ملی ایران و صعود به مراحل بالاتر در جام جهانی است و مدت هاست که در جهت تحقق این هدف تلاش می کند. او مسئولین فوتبال ایران را تشویق می کند که ابزار مورد نیاز برای موفقیت و رسیدن به اهداف تیم را در اختیار او قرار دهند.

بزرگترین نگرانی کیروش عدم شباهت فیزیک بازیکنانش با بازیکنان تیم های خارجی است. در این مورد، تنها نکته ای که کیروش را به موفقیت امیدوار می کند، وجود لژیونرها در تیم اوست.

یکی از مهمترین سلاح های کیروش در جام جهانی وجود بازیکنی همچون سردار آزمون مهاجم باشگاه روبین کازان است که در پست فوروارد بازی می کند. سبک بازی او مانند علی دایی گلزن اسبق تیم ملی ایران است. گل های آزمون در صعود ایران به عنوان اولین تیم آسیایی به جام جهانی روسیه نقش بسزایی داشت.

در زمین بازی، آزمون توسط سرعت و حیله گری علیرضا جهانبخش(که پس از یک فصل تاثیرگزار در آزد آلکمار در لیگ برتر هلند به روسیه می رود) پشتیبانی می شود. از طرف دیگر مهدی طارمی نیز خط حمله را قوی تر می کند.

ایران در حالی به جام جهانی ۲۰۱۸ ورود کرد که مرحله انتخابی را بدون حتی یک شکست پشت سر گذاشت و تنها در آخرین بازی که صعودش به جام جهانی مسجل شده بود، دو گل از تیم سوریه دریافت کرد.

آن تساوی ۲-۲ در استادیوم آزادی اولین باری بود که پس از برد ۳-? مقابل ترکمنستان در آبان ماه ۱۳۹۴ تیم کیروش به تیم رقیبش اجازه گلزنی می داد، یعنی پس از ۱۳ مسابقه و تقریبا ۲۲ ماه.

تیم ایران برای رسیدن به هدف خود نیاز دارد که بازیکنانی همچون زوج پژمان منتظری و مرتضی پورعلی‌گنجی در دفاع وسط و همچنین بازیکن فوق العاده ای همچون سعید عزت الهی در پست هافبک دفاعی، بهترین نوع بازی را ارائه دهد.

منبع: reuters.com