گوش به زنگگوش به زنگ

گروه D : شمارش معکوس برای جام جهانی: آیا مسی می تواند موفقیت های سال 1986 مارادونا را تکرار کند؟


جای خالی جام جهانی در میان تمام افتخارات لیونل مسی ستاره‌ی تیم ملی آرژانتین به چشم می‌خورد. آیا او موفق خواهد شد امسال در رقابت‌های جام جهانی روسیه تیمش را در راه رسیدن به قهرمانی هدایت و شاهکار مارادونا در سال 1986 را تکرار کند؟

آیا مسی در رقابت‌های جام جهانی روسیه، موفق به تکرار شاهکار مارادونا در سال ۱۹۸۶ خواهد شد؟

آیا مسی در رقابت‌های جام جهانی روسیه، موفق به تکرار شاهکار مارادونا در سال ۱۹۸۶ خواهد شد؟

۱۳ جولای ۲۰۱۴ برای لیونل مسی مانند روز قیامت بود، زمانی که گل ماریو گوتسه دقیقاً ۷ دقیقه مانده به اتمام وقت اضافه، انتظار او را برای بردن جامی که در تمام دوران حرفه‌ای بازیگری خود در آرزویش بود، ادامه‌دار کرد.

در میان تمام دستاوردهای مسی كه از شمار قابل‌توجهی برخوردار هستند، منتقدان بهترین گل زن تاریخ آرژانتین، نه‌ تنها به خالی بودن جای مدال جام جهانی بلكه به انتخاب او به‌عنوان بهترین بازیكن جهان اشاره دارند و این‌ها مواردی هستند كه پیشینیان او در طول جام جهانی ۱۹۸۶ در مكزیك به آن دست یافتند.

نام دیه‌گو مارادونا بعد از اینکه با نمایش‌های خیره‌کننده‌ی خود، سبب قهرمانی آرژانتین در جام جهانی ۱۹۸۶ شد، یادآور جام جهانی است و حركات مارادونا در تاریخ این رقابت‌ها جاودانه هستند.

سؤال اینجاست كه آیا مسی این تابستان در روسیه می‌تواند دنباله‌رو مارادونا باشد؟

قبل از برگزاری دومین جام جهانی در مكزیك، داشتن صلاحیت حضور در رقابت‌ها بسیار پایین‌تر از حد قانع‌کننده برای تیم ملی آرژانتین بود. هنگام ورود به مكزیك خورخه والدانو هنگام ورود تیم بیان كرد:

تیم با اعتمادبه‌نفس پایین به مكزیك وارد شد و هیچ‌کس به ما شانس كافی نداد كه درنهایت سبب حکم‌فرمایی تنش زیادی در كمپ تیم شد .

این دومین تجربه‌ی كشور مارادونا برای حضور در جام جهانی بعد از ۱۹۸۲ بود كه در آن آرژانتین تنها توانسته بود تا دومین مرحله‌ی گروهی پیش رود.

احتمال می‌رود كه انتظارات پایین از تیم در آن زمان به بازیكنان كارلوس بیلاردو این آزادی را داد كه خود را در مكزیك اثبات كنند و از میان همه‌ی آن‌ها نقش مارادونا بسیار پررنگ بود.علی‌رغم تنها گل زنی در مرحله‌ی گروهی مقابل ایتالیا كه به نتیجه‌ی ۱-۱ ختم شد، مارادونا با ایجاد ۴ موقعیت گل در دو بازی دیگر گروهی در مقابل کره‌ی جنوبی و بلغارستان، سبب شد كه آرژانتین به‌عنوان صدرنشین از گروه A به مرحله‌ی حذفی رقابت‌ها صعود كند. در مقایسه، مسی (هنگام صحبت درباره‌ی این دو نفر مقایسه اجتناب‌ناپذیر است) بازیكن شماره‌ ۱۰ حال حاضر بارسلونا  در هر سه جام جهانی كه حضورداشته است سه گل به ثمر رسانده است؛ با این‌حال تمام این گل‌ها در مراحل گروهی به ثمر رسیده‌اند كه همین سبب بروز انتقاداتی در مورد عملكرد او در رقابت‌ها شده است، نقدی كه متوجه مارادونای ۸۶ نبود. در طول ۴ بازی آرژانتین در مرحله‌ی حذفی جام جهانی، لیونل مسی تنها سه شوت در چارچوب داشته است.

آرژانتینِ مارادونا بعد از پیروزی نزدیك یک بر صفر در مقابل اوروگوئه، در مرحله یک‌ چهارم نهایی باید با انگلستان روبرو می‌شد كه این بازی به یكی از معروف‌ترین بازی‌های تاریخ جام جهانی تبدیل شد و شماره‌ی ۱۰ تیم اثر ماندگاری از نبوغ، هنر و استعداد خود بجا گذاشت.

طرفداران در آزتك آرنا شاهد حركات زیبای مارادونا در فاصله‌ی زمانی ۴ دقیقه بودند. در ادامه دومین حركت در دقیقه‌ی ۵۱، كه به‌عنوان دست خدا مشهور است، به پیروزی آرژانتین در گرمای بسیار زیاد مکزیکوسیتی كمك كرد. اگرچه این لحظه‌ای نیست كه انتظار تكرار آن را در تابستان پیش رو از مسی داشته باشید.

درست است كه گل اول مارادونا بحث‌برانگیز بود، دومین گل مارادونا در دقیقه‌ی ۵۴ به دلیل زیبایی و صحیح بودن به همان اندازه به‌یادماندنی بود.

این گل در رأی‌گیری فیفا به‌عنوان گل قرن انتخاب شد.

این فوروارد ریزنقش به‌راحتی از سد پیتر بروسلی و رید،تری بوچر و فنویك گذشت و سپس با دور زدن پیتر شلیتون، پیروزی آرژانتین را با برترین گل تاریخ رقابت‌ها و دو گل تحقق بخشید و گل لحظات پایانی گری لینكر تنها توانست به‌عنوان تسلی بخشی برای تیم انگلیس عمل كند.

مارادونا توانست ۲ گل دیگر در نیمه‌نهایی در مقابل بلژیك به ثمر رساند كه به پیروزی دو بر صفر برابر بلژیك منجر شد و توانست آن‌ها را به فینال و مصاف با آلمان غربی هدایت كند.

در این دیدار كه در ورزشگاه آزتك آرنا، ورزشگاهی كه برای مارادونا مانند خانه به نظر می‌رسید انجام شد، ۲ گل اولیه‌ی آرژانتین به‌وسیله‌ی رقیب اروپایی‌اش جواب داده شد؛ اگرچه هفت دقیقه قبل از اتمام بازی مارادونا نقش خود را به بهترین شكل ممكن ایفا كرد.

كاپیتان آرژانتین نقش بسیار مهمی را در گل سوم تیمش ایفا كرد. او با ارسال پاس بسیار عالی به خورخه بورچانگا، توانست از دفاع آلمان گذر كند و سپس از سد دروازه‌بان باابهتی چون هارالد شوماخر عبور كرده و به دومین جام جهانی كشورش دست یابد. این پیروزی به همراه كسب توپ طلا و كفش نقره توانست میراث مارادونا را در این رقابت‌ها جاودانه كند.

حتی با ادامه‌ی این روند، جام جهانی برای مسی بازیكنی بااستعداد و متمایز در عصر مدرن، مانع غیرقابل نفوذی به نظر می‌رسد.

آلمان به‌طور متوالی توانست در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ به یک‌چهارم نهایی برسد درحالی‌ که باوجود زوج مارادونا و مسی، آمریكای جنوبی‌ها نتوانستند به پیروزی دست یابند.

تورنمنت برزیل برای مسی مسابقاتی بود كه برد، جایزه‌ای كه از نظر بسیاری شایسته‌ی آن بود نزدیك به نظر می‌رسید.

در جریان بازی كه با به ثمر رسیدن ۴ گل بهترین بازگشت وی در مسابقات محسوب می‌شد، او توانست آرژانتین را به فینال و مقابل همان حریف ۱۹۸۶ برساند كه در روز مسابقه آلمان با گل گوتسه قهرمان شد و رسیدن توپ طلا به مسی در همان سال، تنها توانست تسلی اندكی برای او باشد. در مسابقاتی كه چهارمین جام جهانی برای مسی به‌حساب می‌آید، زمان مسی برای تحقق بخشیدن به رؤیایش به‌سرعت در حال سپری است. باوجود سی‌سالگی مسی در زمان شروع مسابقات، این امكان وجود داردکه این دوره از رقابت‌ها آخرین شانس او در روسیه باشد که بیانگر این جمله برای تحقق بخشیدن به رؤیای شخصی اوست: یا حالا یا هیچ‌وقت، برای رهایی از شکست و پیروزی در جام جهانی .

آیا بهترین گل زن تاریخ آرژانتین در پیروزی جام جهانی شکست خواهد خورد؟ مطمئناً او اولین و آخرین بازیکن بزرگی نیست که مدال پیروزی جام جهانی را هرگز تجربه نکرده‌اند. برای مثال یوهان کرایف و اوزه بیو از بزرگان فوتبال هستند که هیچ‌گاه موفق به کسب پیروزی جامی که استحقاق آن را داشتند نشدند. این در حالی است که دوران فعالیت بازیکن معاصر مسی، کریستیانو رونالدو نیز ممکن است بدون برد جام جهانی به اتمام برسد.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، تابستان امسال مسی در کنار خورخه سامپائولی، آرژانتین را در مسیرش به روسیه همراهی خواهد کرد.

با تلاش حال حاضر آرژانتین برای آماده شدنی همانند ۳۲ سال پیش، آرژانتین تیمی است که نه‌ تنها ازنظر اکثر افراد به فینال رقابت‌ها راه پیدا خواهد کرد بلکه توانایی برد آن را نیز دارد؛ هرچند که کم‌ارزش جلوه دادن تیمی که ۵ بار برنده‌ی Ballon dÓr شده است تا حدی احمقانه خواهد بود.

منبع: ۹۰min.com