گوش به زنگگوش به زنگ

مالک اسلحه کشِ تیم فوتبال، میلیاردر شد


در تاریخ 11 مارچ امسال، ایوان سَویدی (Ivan Savvidi)  دنیای فوتبال را شوکه کرد. پس از تایید نشدن گل تیم یونانی سَویدی، او با اسلحه خود وارد زمین شد تا با تصمیم داور مقابله کند. پنج روز بعد، این تاجر روسی شرکت تنباکوی خود را به قیمت 1.6 میلیارد دلار آمریکا فروخت.

ایوان سویدیایوان سویدی

ایوان سَویدی یک هفته به یاد ماندنی را پشت سر گذاشت. او با اسلحه کشی در لیگ یونان، علیه داور، دنیای فوتبال را بهت زده کرد. تنها پنج روز بعد او تبدیل به یک میلیاردر شد.

سَویدی ۵۸ ساله، با این اقدام خود منجر به تعلیق لیگ فوتبال یونان شد و حال، تیم فوتبال پائوک (Paok)، مجبور به تقبل جرایم سنگین از سوی فیفا است. سویدی از این موضوع "عمیقا ابراز پشیمانی" کرد.

با این وجود، قراردادی که پنجشنبه گذشته انجام شد، توجه ها را به سوی دیگری برد. شرکت تنباکوی ژاپن (Japan Tobacco Inc.) طی قراردادی، اقدام به خرید شرکت تنباکوی سَویدی، دُنسکوی تاباک (Donskoy Tabak) به قیمت ۹۰ میلیارد روبل معادل ۱.۶ میلیارد دلار آمریکا کرد. این مبلغ هنگفت کمک شایانی برای سَویدی محسوب می شود چرا که اخیرا دولت روسیه علاوه بر افزایش مالیات،  محدودیت های بیشتری را بر صنعت سیگار و تنباکو اعمال کرده است. طبق شاخص میلیاردرهای بلومبرگ (Bloomberg Billionaires Index)، پس از این قرارداد، سَویدی به ثروت خالص ۱.۷ میلیارد دلار می رسد.

سَویدی اصالتاً یونانی است، اما طی حکومت شوروی در گرجستان متولد شد. او در ارتش به درجه گروهبان یکم رسید و در سال ۱۹۸۰ مشغول به کار در شرکت تنباکو دان استیت (Don State Tobacco Factory) شد. در ابتدای سقوط شوروی، سَویدی، پس از تحصیل در دانشگاه اقتصاد روستو (Rostov State University of Economics)، او مدیریت یکی از تشکیلات اقتصادی دولت را نیز بر عهده گرفت.

سَویدی با پشتکار خود را در میان تولیدکنندگان روسی متمایز کرد. او با ورود به بازار بین المللی و معرفی طعم های جدید سیگار به مصرف کنندگان، موفقیت های زیادی را کسب کرد. شرکت دُنسکوی تاباک در حدود ۳۰ درصد از تولیدات سیگار خود را به کشور هایی همچون مصر و ترنسیستریا (Transnistria) صادر می کند.

ماکسیم کورولِو (Maxim Korolev)، از محققان صنعت سیگار و تنباکو، در این رابطه گفت:" مشتریان سیگار های طعم دار را دوست دارند و دُنسکوی تاباک تنها شرکت بزرگ بود که با تولید محصولات متنوع، به این نیاز مشتریان پاسخ می داد."

شرکت دُنسکوی تاباک در سال ۱۸۵۷ تاسیس شد و در حال حاضر چهارمین شرکت بزرگ تنباکو در روسیه است و هفت درصد از سهم فروش بازار روسیه از آنِ این شرکت می باشد. طبق گزارش شرکت تنبکوی ژاپن، دُنسکوی سال گذشته حدود ۲۷۸ میلیون دلار درآمد داشته است. سَویدی پس از انتخاب شدن در پارلمان روسیه در سال ۲۰۰۳، حق مالکیت دُنسکوی را به همسرش واگذار کرد.

علاوه بر دُنسکوی تاباک، سَویدی در صنایع گوشت های فرآوری شده و بسته بندی نیز فعالیت دارد. شرکت بسته بندی او با نام آتلانتیس پَک (Atlantis-Pak)، بزرگترین شرکت بسته بندی محصولات گوشتی و لبنی است. همچنین شرکت های RKZ-TAVR و آکوا دُن (Akva-Don) که به ترتیب در صنعت تولید سوسیس و بسته بندی آب معدنی فعالیت دارند، متعلق به سَویدی هستند.

او با خرید باشگاه فوتبال پائوک و کارخانه تنباکوی سِپاک (Sepak)، شروع به سرمایه گذاری در یونان کرد. با اقدامات متعدد او در یونان، توجه رسانه های یونانی به او افزایش یافت.

سَویدی همواره خود را از طرفداران فوتبال خوانده است و در سال ۲۰۱۳ با پرداخت تمام بدهی های باشگاه فوتبال خود، عنوان شهروند افتخاری یونان را از آن خود کرد. با این وجود اقدام هفته گذشته او در برابر تصمیم داوری، تماشاچیان را شگفت زده کرد. او در حالی که توسط محافظان شخصی اش احاطه شده بود، به نشانه اعتراض، با اسلحه به سمت داور حرکت کرد.

سَویدی در رابطه با این اتفاق در وبسایت تیم پائوک نوشت:" من به هیچ عنوان حق انجام چنین کاری را نداشتم. تنها هدف من دفاع از هزاران طرفدار تیم پائوک بود تا از هر گونه صدمه، شورش و تحریک جلوگیری شود. لطفا باور کنید که من قصد هیچگونه درگیری با تیم حریف و یا داور مسابقه نداشتم و هیچکس را نیز تهدید نکردم."

منبع: thestar.com