گوش به زنگگوش به زنگ

ادامه افت جوکوویچ در مسابقات اوپن میامی


جوکوویچ پس از شکست در دو ست متوالی با نتایج 3-6 و 4-6 در مقابل بنوآ پر در روز جمعه، دلایل قانع کننده ای برای افت خود در دنیای تنیس بیان کرد.

نواک جوکوویچ

نواک جوکوویچ

نواک جوکوویچ از لقب بهترین بازیکن تنیس دنیا آن قدر فاصله گرفته که گویی هیچ گاه برنده مسابقات تنیس نشده است.

جوکوویچ تاکنون ۶۸ عنوان قهرمانی را از آن خود کرده، که از آن ها می توان به ۱۲ قهرمانی گرند اِسلم و ۶ قهرمانی میامی اوپن(Miami Open) اشاره کرد. اما آن روز ها خیلی دور به نظر می رسند. پس از باخت در فینال اوپن ایالات متحده(United States Open) در سال ۲۰۱۶، جوکوویچ دیگر نتوانست به دوران اوج خود باز گردد.

جوکوویچ پس از شکست در دو ست متوالی با نتایج ۳-۶ و ۴-۶ در مقابل بنوآ پر در روز جمعه، دلایل قانع کننده ای برای افت خود در دنیای تنیس بیان کرد.

"من تلاش می کنم، اما نتیجه ای نمی گیرم. فقط همین!"

یکی از مهمترین دلایل برای این اُفت، مصدومیت جوکویچ از ناحیه آرنج است که هنوز هم به صورت کامل مداوا نشده است. از طرفی برخی از مسائل شخصی او که از عموم پنهان مانده نیز در این امر دخیل بوده اند و همچنین نباید فراموش کرد که جوکوویچ به صورت کامل کادر مربیان خود را تغییر داده است.

در همین رابطه از او سوال شد که آیا سختی ها و تغییرات اخیر تاثیری در عملکرد او داشته است؟ جوکویچ نیز با قاطعیت تمام این موضوع را تایید کرد.

تا روز جمعه، جوکوویچ ۱۶ مسابقه را در میامی اوپن، یکی پس از دیگری بدون شکست پشت سر گذاشته و ۲۱ بازی را در مقابل بازیکنان فرانسوی برده بود. او در مجموع از سال ۲۰۱۰ تنها ۱ باخت در مقابل ۵۸ برد خود برابر بازیکنان فرانسوی داشت. اما طبق گفته شخص جوکوویچ نیز، پِر، آن روز بازیکن برتر زمین بود.

پِر با حمله های پی در پی و ضربه های محکم در بازی پیشی گرفت و سرویس های فوق العاده ای را به سمت حریف خود نواخت که جوکویچ را از عکس العمل مناسب باز داشت. پس از پایان بازی، جوکوویچ از باخت خود شوکه نبود. او به پِر دست داد، وسایل خود را جمع کرد و پس از دست تکان دادن به تماشاچیان خود، مشغول امضا کردن عکس های طرفداران خود شد. او در این باره گفت:

"من در سطحی که دیگران از من انتظار دارند، نیستم. اما این در شرایط کنونی است و زندگی ادامه دارد."

کمتر از دو سال پیش، هیچ بازیکنی بهتر از جوکوویچ در دنیا وجود نداشت. در سال ۲۰۱۶، او با قدرت توانست تمام ۴ عنوان قهرمانی گرند اسلم را از آن خود کند.

اما در ماه جولای سال گذشته، جوکو از دور یک-چهارم مسابقات ویمبلدون(Wimbledon) به دلیل جراحت آرنج راست خود، کناره گیری کرد.

جوکو ادامه داد:

"من نمی خواهم از چند سال اخیر خود گله کنم. حقیقت این است که شرایط برای من آسان نبوده. به خاطر مصدومیتی که برایم بوجود آمد، بازی ها، حرکات و همه چیزم تحت تاثیر قرار گرفت."

پس از مصدومیت، او بالاخره در مسابقات اوپن استرالیا امسال شرکت کرد که در آن، با نواختن سرویس های آرام تر سعی داشت فشار را از روی آرنج خود بردارد. بعد از رسیدن به دور چهارم در ملبورن، درد بر جوکوویچ غلبه کرد و او را راهی سوئیس کرد تا به آرنج آسیب دیده اش رسیدگی شود.

جوکوویچ در مسابقات اُپن بی ان پی پاریباس(BNP Paribas Open) در کالیفرنیا مقابل تنیسور ۱۰۹ ام جهان، تارو دانیل(Taro Daniel)، مغلوب شد. زمان بندی و دقت جوکوویچ در آن مسابقه به قدری ضعیف بود که خود او در این رابطه گفت:" احساس می کردم، این اولین باری است که تنیس بازی می کنم." او در ابتدا خوب بازی کرد اما در آخرین سِت، خطاهای بسیار زیاد و عجیبی داشت.

با وجود اینکه او مقابل پِر چنین خطاهایی را نداشت، اما همان روند دوباره تکرار شد. مسابقه در ابتدا برابر بود و کمی بعد پِر از او پیشی گرفت و جوکوویچ رنگ باخت را بر خود دید.

اولین باری که جوکوویچ مصدومیت خود را دلیلی بر عملکرد ضعیفش قرار داد، زمانی بود که اذعان داشت مصدومیتش او را از تمرین مناسب باز می دارد و باعث کم شدن انرژی و قدرت اش می شود. او در این رابطه گفت:

"احتمالا دلیلش همین است. فکر می کنم این مورد یکی از دلایل باشد اما قطعا موارد دیگری هم دخیل هستند."

بعد از مشکلات آرنج جوکوویچ، برنامه ی او شرکت در مسابقان میامی و ایندین ولز(Indian Wells) بود تا آمادگی مفصل او در این مسابقات سنجیده شده و در نهایت برای ورود به مسابقات سنگین تر اروپایی آماده شود. اما برنامه او آن طور که باید پیش نرفت.

با این حال جوکوویچِ ۳۰ ساله، برای بازگشت به دوران اوج خود وقت کافی دارد اما طبق گفته هایش، از خودش چنین انتظاری ندارد. او حتی نمی توانست قول دهد که در مسابقات مسترز مونت کارلو(Monte Carlo Masters) که کمتر از سه هفته دیگر برگزار می شود، شرکت می کند یا خیر.

جوکوویچ در این رابطه گفت:

"می دانم که تو نمی توانی همان شخص و بازیکنی باشی که دیروز بودی. باید تلاشی کنی، پیشرفت کنی و در نهایت نحوه بازی کردن ات را بهتر کنی."

منبع: nytimes.com