گوش به زنگگوش به زنگ

اروگوئه، آرژانتین و پاراگوئه نامزدهای میزبانی جام جهانی 2030


موفقیت برزیل در میزبانی جام جهانی 2014 به عنوان نماینده ای از آمریکای جنوبی چشم گیر بود. حال، با اعلام آمادگی اروگوئه برای میزبانی در سال 2030، امکان بازگشت بزرگترین مسابقات ورزشی دنیا به آمریکای جنوبی وجود دارد.

اروگوئه، آرژانتین و پاراگوئه نامزدهای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰

اروگوئه، آرژانتین و پاراگوئه نامزدهای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰

اروگوئه میزبانی سال ۲۰۳۰ را به دلیل جشن صد سالگی مسابقات جام جهانی در نظر گرفته است. در سال ۱۹۳۰، اروگوئه به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شد؛ با این وجود موانع بسیار زیادی برای میزبانی دوباره آن ها وجود خواهد داشت. از این رو، احتمال پیوستن آرژانتین و پاراگوئه برای میزبانی مشترک، زیاد است.

اروگوئه به تنهایی زیرساخت های کافی برای برگزاری یک جام جهانی مدرن را ندارد. جمعیت این کشور تنها کمی بیشتر از سه میلیون نفر است و استادیوم های آن نیز در حال حاضر بسیار قدیمی محسوب می شوند و ظرفیت کافی برای تماشاگران را ندارند.

هفته گذشته مذاکراتی برای میزبانی جام جهانی بین این سه کشور انجام شد. آرژانتین استفاده از هشت شهر را پیشنهاد داده است که در مجموع دو شهر از اروگوئه، دو شهر از پاراگوئه و چهار شهر از آرژانتین برای مسابقات در نظر گرفته خواهند شد. با وجود این شرایط نیز، انتخاب شدن این سه کشور برای یک میزبانی مشترک بسیار بعید به نظر می رسد.

سوال اینجاست که با وجود انتخاب احتمالی آمریکا، کانادا و مکزیک برای میزبانی مشترک جام جهانی ۲۰۲۶، آیا فیفا باز هم قاره آمریکا را برای برگزاری مسابقات انتخاب می کند؟

نباید فراموش کرد که از سال ۲۰۰۶ تا کنون هیچ کشور اروپایی ای، میزبانی جام جهانی را بر عهده نداشته است و از طرفی فقط یک بار و آن هم در سال ۲۰۱۰، جام جهانی در قاره آفریقا برگزار شده است.

با این تعاریف، حتی اگر اروگوئه به تنهایی و یا به صورت مشترک با دو کشور دیگر، میزبانی جام جهانی را بر عهده بگیرد، مسیر بسیار سخت و ناهمواری را پیش و رو دارد.

منبع: ۹۰min.com