گوش به زنگگوش به زنگ

نامزدهای دریافت جوایز امی 2018 معرفی شدند


امسال شش موسیقی مربوط به سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی، برای بدست آوردن جوایز امی 2018 با یکدیگر رقابت می‌کنند.

تصویری از مایکل دانا و جف دانا، آهنگسازان سریال نام مستعار گریس

تصویری از مایکل دانا و جف دانا، آهنگسازان سریال نام مستعار گریس

  • نام مستعار گریس

سریال شش قسمتی نتفلیکس با عنوان نام مستعار گریس، بر اساس رمانی از مارگارت اتوود و در مورد یک قاتل احتمالی کانادایی مربوط به سال ۱۸۵۹ ساخته شده است. به گفته جف، مایکل دانا و جف دانای آهنگساز می‌خواستند که زمان را جشن گرفته و حرکت‌مان را بر حول آن قرار دهند.

جف دانا افزود:

ما فکر کردیم که این سریال، به یک موسیقی پست مدرن با فقط ۱۲ رشته، آلت موسیقی بادی وود وایند، هارپ و پیانو احتیاج دارد.

مایکل دانا که به خاطر فیلم زندگی پای برنده اسکار شده، کسی است که سارا پولی نویسنده و تولیدکننده را بیش از ۲۰ سال است که می‌شناسد و خاطر نشان می‌کند:

ما نوشتن را به سبک دوره‌ای انجام دادیم، اما با عناصر مینیمالیسم و حتی موسیقی ترنس و با استفاده از ابزاری که شخصیت‌های داستان با آن آشنا و راحت باشند.

  • آینه سیاه

به گفته آهنگساز بریتانیایی، دنیل پیمبرتون ( آهنگساز فیلم استیو جابز )، اپیزود یو اس اس کالیستر، از مجموعه آثار علمی و تخیلی نتفلیکس به سه صدای مختلف نیاز داشت. یکی برای سری‌های علمی تخیلی که الهام‌بخش برنامه‌نویس کامپیوتر باشد، یکی برای دنیای آینده نزدیک که او در آن ساکن خواهد شد و یکی نیز برای ترکیب این دو به درون بازی واقعیت مجازی که او اختراع می‌کند.

دنیل پیمبرتون می‌گوید:

من مجبور بودم تمی را بنویسم که بتواند با چندین روش تطبیق پیدا کند: یک موسیقی فضای باز قوی و کلاسیک که بازگشتی به فیلم پیشتازان فضا باشد اما هویتی منحصر به فرد داشته باشد که در طی ایپزود به پیش رود. در همان زمان من مجبور بودم دنیای دیگری که بسیار مدرن و مصنوعی بود را هم ایجاد کنم و در نهایت به آرامی این دو عنصر را به عنوان نشانی از پیشرفت ترکیب کنم.

پیمبرتون، از یک ارکستر ۷۰ قطعه‌ای در پراگ استفاده کرد.

  • بیخدا

کارلوس رافائل ریورا، آهنگساز اهل میامی، یک بار کارهای گیتار را به اسکات فرانک ارائه داد که نویسنده و کارگردان فیلم وسترن آمریکایی بی‌خدا برای شبکه نتفلیکس است. این فیلم در مورد یک یاغی قانون‌شکن در بخش متروکه یک شهر معدنی است. ریورا که همچنین موسیقی فیلم پیاده روی در میان سنگ قبرها اثر فرانک را به ثمر رساندو  ۱۸ ماه را صرف ساخت موسیقی چهار و نیم ساعته برای فیلم بی‌خدا کرد. او از خواندن فیلمنامه شروع کرد و ایده‌های اولیه را به فرانک فرستاد. وی گفت:

من موسیقی صحنه نهایی را در اوایل کار نوشتم و فرانک این موسیقی را برای اشخاصی که به دنبال لوکیشن بازی بودند فرستاد.

ریورا تمام گیتارها، پیانو و ارغنون را( به سبک قرن نوزدهم) اجرا کرد و ویولن سل را نیز اضافه کرد و با هم برای صحنه‌های صمیمی‌تر بکار برد و سپس ۵۰ قطعه ارکستر بوداپست را برای صحنه‌های بزرگ‌تر در فضای باز اضافه کرد تا یک صدای کلاسیک آمریکایی را ایجاد کند.

  • مستند رژه پنگوئن‌های ۲

این مستند ادامه فیلم رژه پنگوئن‌های کمپانی هولو به کارگردانی لوک ژاک و آهنگسازی کریل آفورت است که در سال ۲۰۰۵ برنده جایزه اسکار بهترین مستند شد. آفورت در یک ایمیل اذعان داشت:

نقش موسیقی، مانند انتقال اطلاعات بین بزرگسال و کودک است و تصویر و شعر ابعاد اسرارآمیزتر را ارائه می‌دهد.

این آهنگساز اضافه کرد:

پنگوئن‌ها صحبت نمی کنند و احساسات خود را نشان نمی‌دهند. من امیدوارم که موسیقی به آنها راه دیگری برای بیان خودشان ارائه دهد.

کریل آفورت، یک ارکستر ۴۴ قطعه‌ای را در پاریس ضبط کرد.

  • رویاهای الکتریکی فیلیپ کی دیک: رفت و آمد

دو قسمت از سریال آمازون که بر اساس داستان‌های علمی تخیلی نویسنده مشهور، فلیپ کی دیک شکل گرفته‌اند، نامزد دریافت جایزه امی ۲۰۱۸ شدند. هری گرگسون ویلیامز آهنگساز فیلم مریخی، که انتخاب خود را از اپیزودهای مختلف ارائه کرد، تصمیم گرفت که  قسمت رفت و آمد را برگزیند، زیرا بازی تیموتی اسپال را در نقش یک کارمند راه‌آهن دوست داشت که صاحب پسری سرکش بود و شهری را کشف کرد که قرار نیست وجود داشته باشد.

گرگسون ویلیامز می‌گوید:

این فیلم، سکوی پرتابی برای موسیقی بود، پر از سوالاتی بدون پاسخ و از نظر موسیقی، جایگاهی داشت که حتما باید تجربه می‌کردم.

  • رویاهای الکتریکی فیلیپ کی دیک: دیوانه الماس

کریستوبال تاپیا د ویر متولد شیلی، برای موسیقی اپیزود دیوانه الماس ، نامزد دریافت جایزه امی ۲۰۱۸ شد. این اپیزود در مورد یک شخص رویاپرداز است که شغل آینده‌اش در کارخانه اندرویدی، او را به تصمیمات خطرناک وادار می‌کند. د ویر می‌گوید:

این فیلم یک تلنگر تاریک و رمانتیک بود. موسیقی به این احساس رویایی کمک می‌کند و به صحنه‌های تیره‌تر، سردرگمی می‌بخشد.

او توضیح می‌دهد:

من کمی از سازهای کوبه‌ای آکوستیک استفاده کردم، اما به طور کلی صداهای الکترونیکی زیادی است که احساسی مد روز و مربوط به آینده را تولید می‌کنند.

او یک صدای اضافه برای تماس انسانی اضافه کرد. د ویر خاطرنشان کرد:

 من صداقت صدا را دوست دارم، نه کیفیت حرفه‌ای و ماهر. من کیفیت طبیعی آنها را دوست دارم.

منبع: variety.com