گوش به زنگگوش به زنگ

کارگردان برنده‌ی اسکار میلوش فورمن در سن 86 سالگی درگذشت


فیلم‌ساز مشهور اهل لس‌آنجلس_چک، میلوش فورمن که فیلم‌های او ازجمله "پرواز بر فراز آشیانه‌ی فاخته"  و "آمادئوس" برنده‌ی بسیاری از جوایز آکادمی ازجمله اسکار بهترین کارگردان شده اند، در سن 86 سالگی درگذشت.

این تصویر مربوط به کارگردان متولد جمهوری چک میلوش فورمن در سال ۱۹۸۹ است. وی یک پسر یتیم از بازماندگان جنایت هولوکاست بود که پس از حمله‌ی نیروهای کمونیست وطن خود را ترک کرد

این تصویر مربوط به کارگردان متولد جمهوری چک میلوش فورمن در سال ۱۹۸۹ است. وی یک پسر یتیم از بازماندگان جنایت هولوکاست بود که پس از حمله‌ی نیروهای کمونیست وطن خود را ترک کرد

با توجه به بیانیهای که به وسیلهی مدیر برنامههای وی دنیس آسپلاند منتشر شد، فورمن حوالی ساعت ۲ صبح در بیمارستان دنبری(Danbury) در نزدیکی منزل شخصی خود در وارن( Warren) درگذشت.

وی افزود که مارتینا همسر فورمن او را از جریان فوت این کارگردان شهیر آگاه ساخته است.

زمانی که فورمن در اواخر سال ۱۹۶۰ به هالیوود رسید، با مشکلات مالی و مهارتهای زبان انگلیسی دست و پنجه نرم میکرد؛ اما مجموعهای از فیلم های چکسلواکی را که به دلیل روح آرام ازنظر بین المللی مورد تحسین بودند، به همراه داشت که در میان آنها می توان به black peter  و loves of a blonde اشاره کرد. پس از حمله کمونیست ها در سال ۱۹۶۸ که منجر به از بین رفتن دوره کوتاهی از آزادی سیاسی و هنری مشهور به "بهار پراگ" شد؛ پسر یتیم بازمانده از جنایت نازی ها وطن خود را ترک گفت.

در آمریکا سوابق او به عنوان یک فیلم ساز چکی کافی بود تا او را به استودیوهای هالیوود برساند، اما پیشنهادهای اولیه او برای پروژههای فیلم به سرعت رد شد که در میان آن ها Amerika ، برداشتی آزاد از رمان فرانتس کافکا و یک کمدی با هنرنمایی Jimmy Durante  در نقش یک شکارچی خرس ثروتمند در چکسلواکی به چشم میخوردند.

بعد ازاین که اولین فیلم فورمن در آمریکا به نام  Taking off در سال ۱۹۷۱ با شکست مواجه شد، سالها شانس دوبارهای برای کارگردانی نصیب وی  نشد. او در این مدت با پوشش بازیهای المپیک ۱۹۷۲ در قالب مستندی به نام   Visions Of  Eight مشغول بود.

taking off  با نگاهی جالب به تفاوت نسلها در آمریکای در حال تغییر، ستایش منتقدان را در مقایسه با فیلم های به زبان چک به دست آورد و بدون وجود ستاره هایی بلند آوازه،  به سرعت جایگاه خود را در باکس آفیس پیدا کرد.

مایکل داگلاس ستارهای بود که با همکاری با فورمن برای کارگردانی فیلم "پرواز بر فراز آشیانهی فاخته (One Flew Over The Cuckoo's Nest" ) به وی شانسی دوباره داد.  داگلاس در این فیلم بهعنوان دستیار تهیه کننده فعالیت میکرد.

این فیلم در سال ۱۹۷۵ بر اساس رمان کن کیسی ساخته شد که داستان آن حکایت از فرد بیماری دارد که رهبری زندانیان یک موسسهی روانی را در شورش علیه قدرت حاکم بر عهده میگیرد.

این فیلم توانست به عنوان اولین فیلم بعد از فیلم  It Happened One Nightمحصول ۱۹۳۴، اسکار تمام بخشهای اصلی را در جوایز آکادمی اسکار درو کند.

برندگان شامل جک نیکلسون بهعنوان بازیگر نقش اول مرد، لوییس فلچر بهعنوان بازیگر نقش اول زن، بو گلدمن و لارن هابن بهعنوان فیلمنامهنویس، فورمن بهعنوان کارگردان و خود فیلم بهعنوان بهترین فیلم بود.

کارگردان در رابطه با این فیلم بسیار دقیق عمل کرد و گفته می شود وی ماهها با فیلمنامه نویسان در ارتباط بود تا تمام جنبههای ساخت را تحت نظارت داشته باشد و تا سال ۱۹۷۹ (فیلم Hair)، اقدام به ساخت فیلم دیگری نکرد. Hair فیلمی موزیکال درباره یک جوان آمریکایی شورشی در دههی ۱۹۶۰ بود. این فیلم به کارگردانی پیشنهاد شده بود که نقش خود را در شورش جوانان علیه سرکوبگری کمونیستها در چکسلواکی ایفا کرده بود، اما در زمان اکران این فیلم با گذشت زمان، دورهی کوتاه جنبشهای دانشجویی در آمریکا تمام شده بود و عموم مردم به این موضوعات علاقهمند نبودند.

به دنبال این فیلم در سال ۱۹۸۱، فیلم ragtime  با اقتباس از رمان E.L. Doctorow  ساخته شد و به دلیل توانایی فورمن برای متقاعدسازی همسایهاش در Connecticut ، بعد از بیست سال بازنشستگی، برای بازی در آن به عنوان کمیسر پلیس قابلتوجه بود؛ اما با این وجود با شکست مواجه شد.

با این حال سه سال بعد فورمن برای فیلم آمادئوس دوباره در صدر قرار گرفت.

این فیلم بر اساس نمایشنامهی پیتر شافر ساخته شد که زندگینامهی نابغهی موسیقی قرن ۱۸ " ولفگانگ آمادئوس موتزارت" را به عنوان یک فرد بد دهن و با رفتار کودکانه و آهنگساز رده پایین تر، سالیاری را به عنوان فردی که همیشه با کینه توزی در سایهی وی قرار داشته را به تصویر میکشید.

این فیلم موفق به دریافت هفت جایزهی آکادمی، ازجمله بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین بازیگر (اف مورای آبراهام در نقش سالیاری) شد.

زمانی که فورمن در جستجوی لوکیشن های این فیلم بود، متوجه شد که پراگ تنها پایتخت اروپایی است که از زمان موتزارت تا آن زمان تغییر اندکی داشته است؛ اما بازگشت به آنجا او را نگران می کرد.

میلوش فورمن در کازلا از شهرهای چکسلواکی به دنیا آمد. زمانی که او فقط ۹ سال داشت والدین او دریکی از کمپهای نازیها مردند و او توسط خویشاوندانش بزرگ شد و به مدارس هنری پراگ رفت. سال ۱۹۶۸ زمان حملهی کمونیستها به پراگ که منجر به شکست جنبش "بهار پراگ" شد؛ وی در پاریس اقامت داشت. او به خانه بازنگشت و در سال ۱۹۷۵ به شهروندی آمریکا درامد.

دولت چک از درآمدی که اجازهی ساخت فیلم آمادئوس در پراگ برای آنها داشت مطلع بود و به همین دلیل به فورمن اجازه داد که به وطن خود بازگردد. بازگشت وی استقبال مردم را به همراه داشت.

در سال ۲۰۰۲ فورمن اظهار داشت:

" ساخت این فیلم تأثیر بزرگی بر ما گذاشت، مردم آن را یک پیروزی برای من قلمداد  کردند چراکه مقامات را مجبور ساخت که در مقابل دلار تعظیم کنند و به مجرم اجازهی بازگشت دهند".

بعد از آمادئوس تولیدات  فورمن کندتر از قبل شد و سه فیلم بعدی او نیز با شکست مواجه شدند. Valmont در سال ۱۹۸۹ درست یک سال پس از Dangerous Liaisons توانست نظر تماشاچیان را جلب کند. هر دوی این فیلم ها اقتباس هایی از یک رمان فرانسوی بودند. The People Vs. Larry Flyt ساختهی ۱۹۹۶با بازیگری وودی هارلسون در نقش یک ناشر توانست برای بازیگری نقش اول مرد و کارگردانی نامزدی اسکار را به همراه داشته باشد.

مردی روی ماه Man On The Moon  فیلمی بر اساس زندگینامهی کمدین مشهور اندی کافمن با بازی جیم کری بود که جایزهی گلدن گلوب را برای وی به همراه داشت؛ اما این فیلم نیز در به نمایش گذاشتن سبک پیشگامانه ی فورمن در کمدی و جبران عدم موفقیتهای پیشین وی موفق نبود.

جیم کری در توییتی نوشت:

"یکی دیگر از عبورهای بزرگ! خوشحالم که در کنار هم کارکردیم، این یک تجربهی قابلتوجه بود".

لری کاراشفسکی دستیار نویسندهی فیلم Man On The Moon  و People Vs. Larry Flyt  به همراه  الکساندر اسکات در توییتی فورمن را " دوست و معلم شان" خطاب کردند و افزودند:

"او استاد ساخت فیلم بود و هیچ کس بهتر از او نمی توانست حرکات کوچک و تکرار نشدنی از رفتارهای انسانی را ضبط کند".

اولین ازدواج فورمن با بازیگری به نام یانا برشووا انجام شد که به طلاق انجامید. او همسر دومش، ورا کرسادلووای خواننده را به همراه دوقلوهای پسرش در زمان خروج از شهر پراگ، ترک کرد. او در سال ۱۹۹۹ با مارتینا زباریلووا ازدواج کرد که حاصل این ازدواج هم یک دوقلوی پسر می باشد.

منبع: thestar.com