گوش به زنگگوش به زنگ

فیلم شکل آب پس از گلدن گلوب، جایزه انجمن کارگردانان آمریکا را نیز برد


برندگان جوایز مراسم سالانه انجمن کارگردانان آمریکا اعلام شدند. گیلرمو دل تورو برای فیلم فانتزی شکل آب،  برنده جایزه بهترین کارگردانی شد. رقبای او در این رشته گرتا گرویگ(لیدی برد)، مارتین مک دونا(سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری)، کریستوفر نولان(دانکرک) و جردن پیل(برو بیرون) بودند.

دل تورو کارگردان فیلم شکل آب، پس از گلدن گلوب، جایزه انجمن کارگردانان آمریکا را نیز به دست آورد

دل تورو کارگردان فیلم شکل آب، پس از گلدن گلوب، جایزه انجمن کارگردانان آمریکا را نیز به دست آورد

در سال های اخیر این چهارمین بار است که یک کارگردان مکزیکی جایزه DGA را کسب کرده است. قبلا الخاندرو گونزالس ایناریتو برای فیلم های مرد پرنده و از گور بازگشته و آلفونسو کوارون برای فیلم جاذبه این جایزه را به دست آورده بودند. سال گذشته نیز دیمین شزل برای فیلم لالالند برنده جایزه DGA شد.

DGA یکی از معتبرترین مراسم های سینمایی است که معیار خوبی برای گمانه زنی در مورد برنده اسکار بهترین کارگردانی می باشد. از سال ۱۹۴۸ تاکنون به جز هفت بار، تمامی برندگان جایزه بهترین کارگردانی در مراسم انجمن کارگردانان آمریکا(DGA)، اسکار را نیز به خانه برده اند. آخرین اختلاف نظر میان این دو مراسم در سال ۲۰۱۳ رخ داد. در آن سال بن افلک به خاطر فیلم ضد ایرانی آرگو این جایزه را برد، اما در مراسم اسکار حتی نامزد هم نشد.

فیلم نامه فیلم عاشقانه گیلرمو دل تورو درباره عشق میان یک زن لال و یک موجود آبزی است که به اسارت گرفته شده. این فیلم چندی پیش موفق شد جایزه گلدن گلوب را در رشته های بهترین کارگردانی و بهترین فیلم به دست آورد. همچنین فیلم شکل آب در رشته های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نامه اورجینال،  نامزد جایزه اسکار شده است.

به گفته دل تورو، منبع الهامش برای ساخت فیلم شکل آب، موجودی بوده که در ۶ سالگی خود دیده است.

برندگان جوایز انجمن کارگردانان آمریکا

جایزه بخش فیلم اول یک کارگردان، برای فیلم برو بیرون به جردن پیل تعلق گرفت.

در بخش بهترین آثار تلویزیونی نیز داستان خدمتکار به کارگردانی رید مورانو عنوان بهترین سریال درام را از آن خود کرد و ویپ به کارگردانی بت مک‌ کارتی میلر جایزه بهترین سریال کمدی را دریافت کرد.

جایزه بهترین مینی سریال نیز از آن ژان مارک ولی کارگردان فیلم دروغ‌های بزرگ کوچک شد.

همچنین شهر اوراح به کارگردانی متیو هاینه ‌مان، جایزه بهترین کارگردانی مستند را بدست آورد.

در این مراسم از مایکل آپتد رییس پیشین DGA، به خاطر دستاوردهایش در یک عمر رهبری این صنعت، مشارکت در اتحادیه و کارگردانی حرفه ‌ای، با اهدای  دیپلم افتخار،  تجلیل به عمل آمد.

منبع: variety.com