گوش به زنگگوش به زنگ

بازسازی درام قدیمی و مشهور "پاپیون" با بازی رامی مالک


زمانی که اتوبیوگرافی "پاپیون" در سال 1969 در فرانسه پخش شد، به عنوان بهترین داستان ماجراجویی تمام دوران معرفی شد. در سال 1973 فیلمی برگرفته از این داستان با بازی داستین هافمن و استیو مک کویین در نقش دو زندانی در تلاش برای فرار از زندانی در گینه، ساخته شد.

بازسازی شاهکار سینما  پاپیون

بازسازی شاهکار سینما پاپیون

مایکل نوئر کارگردان دانمارکی این بازسازی که چارلی هونام و رامی ملک در آن نقش مک کویین و هافمن را بازی می کنند، می گوید که زمان فیلمبرداری داستان واقعی زندگی زندانی فراری پاریسی آنری شایر پاپیون (با بازی هونام) که به جرم قتل دستگیر شده بود و زمانیکه در حال برنامه ریزی برای فرار از تبعیدگاه های دهه ی ۴۰ بود، دوستی را با لوییس دگا(با بازی مالک) که متهم به جعل کردن اوراق ملی بود برقرار کرده بود، چیزی بیش از یک فیلم اکشن/دوستانه در ذهن داشته است. نوئرداستانی باورنکردنی از زندانیانی که تبدیل به دوستان واقعی شدند را به تصویر کشید.

یکشنبه شب پیش از نمایش در هتل لندن وست هالیوود، نوئر به variety گفت:

اولین چیزی که هنگام خواندن فیلمنامه در گوشه ای از کاغذ یادداشت کردم این بود: شانسی برای ساخت فیلمی نه تنها درباره ی دوستی بلکه درباره عشق. چراکه در دوستی شما به اندازه ی معینی محدود می شوید، اما در عشق شما خوب وبد را به دست می آورید و می توانید بسیار بیشتر از رابطه ی دوستی موجب رنجش یکدیگر شوید. این دوستی از آن جایی شروع می شود که آن ها از هم نفرت پیدا می کنند و سپس برای ساختن یک رابطه ی دوستی تلاش می کنند و در نهایت من می گویم آن ها با هم یکی می شوند. این را به عنوان حمایت از چارلی و رامی می گویم، البته که خود آن ها در ایجاد این پیوند بسیار مهم هستند چراکه من واقعا اعتقاد دارم که آن ها یکی هستند . در پاپیون ( در فرانسوی به معنی پروانه)، سرها زیر گیوتین می روند، اما مهمتر این است که قلب های دو ستاره ی اصلی به هم بسیار نزدیک می شود.

رامی مالک گفت:

چیزی که من و چارلی دنبالش بودیم، این بود که می توانستیم یک فیلم با موضوع فرار از زندان بازی کنیم که بسیار سرگرم کننده است و مسئله ی اصلی این بود که ما همزمان با سرگرم کننده بودن باید دو فرد را به تصویر بکشیم که در جستجوی خودشان هستند و این تا حدی یک داستان عاشقانه است. اشتیاق و احتیاج به بودن با یکدیگر، غلبه به جنبه های خاصی از وجودشان و یافتن چیزی به نام امید و لذت.

درحالیکه نوئر ازعلاقه میان دو زندانی مرد خجالت نمی کشد، هونام از توصیف کارگردان مبنی بر داستان عشقی میان دو مرد تقدیر کرد.

او گفت:

این بسیار درست است. آن چه که همیشه برای من جالب بوده است، شرایط انسانی و چگونگی غلبه ی ما بر ناتوانی هایمان در زندگی است؛ چون همه ی آموزه های دینی به ما آموخته اند که ما باید با سختی های فراوان، فجایع، ناعدالتی ها، نا امیدی و قلب های شکسته در زندگیمان مواجه شویم. من احساس می کنم در جامعه ی امروز این موضوع اگر نه بیشتر ولی به اندازه ی گذشته می تواند دلگرم کننده باشد.

هونام اضافه کرد:

سوال این جاست: شما چگونه توازن را اندازه گیری می کنید؟ بنابراین من فکر کردم که این یک پس زمینه ی واقعا جالب و بزرگ برای کشف این سوال اساسی است که شما چگونه به زندگی در مواجهه با این قانون که زندگی رنج آور است معنا می دهید؟ و جواب دوستی، باور، ایمان و عشق است. چیزهایی مثل اجتماع و دوستی و در میان آن ها عشقی که ایجاد می شود از اهمیت اساسی برخوردار است و در نهایت این پیام فیلم است.

منبع: variety.com