گوش به زنگگوش به زنگ

جشنواره فیلم ونیز، تعهد به برابری جنسیتی را امضا کرد


جشنواره ی فیلم ونیز به دنبال كن و لوكارنو روز جمعه برابری جنسیتی را امضا كرد، اما مدیران جشنواره اصرار داشتند كه مفاد این پروتكل از قبل در حال اجرا بوده است و عنوان كردند كه Lido با مردسالاری ایتالیایی آلوده شده است.

جشنواره ونیز تعهد برابری جنسیت را امضا کرد

جشنواره ونیز تعهد برابری جنسیت را امضا کرد

این تعهد نامه در یك كنفرانس خبری با حضور آلبرتو باربرا(كارگردان هنری فستیوال)، پائولو باراتا(رئیس La Biennale)، سازمان راس فستیوال و گروه های ایتالیایی and Women Disseno Comune در فیلم، تلویزیون و رسانه ایتالیا به امضا رسید.

تعهدنامه ای كه توسط سازمان فرانسوی ۵۰۵۰*۲۰۲۰ آغاز شد، با آنچه كه توسط فستیوال كن و لوكارنو و سارایوو امضا شده بود، مطابقت دارد و ونیز را به شفافیت در فرآیندهای انتخاباتی جشنواره و برابری جنسیتی در مدیریت ارشد سازمان متعهد می كند.

جاسمین ترینسا بازیگر Dissenso Comune كه در جشن امضا شركت كرده بود، گفت:

جشنواره فیلم ونیز اخیرا پیشرفت زیادی داشته است.

چیزی كه باراتا به ورایتی گفت اولین اصل در مذاكرات پیش از تعهد بود.

باراتا گفت:

از همان ابتدا می خواستم در این مورد كه هیچ فستیوالی، تعهد نامه ای شامل مسائل انتخاباتی را امضا نكرده و هیچ كس تا به حال از آن ها نخواسته كه امضا كنند، شفافیت وجود داشته باشد و از آنجا كه ما بر این اصل اساسی توافق كردیم، مذاكره با جنبش های زنان آرام و سازنده بوده است.

 

این جشنواره به دلیل انتخاب تنها یك فیلم با سازنده ی زن در كنار ۲۰ فیلم با سازندگان مرد در رقابت های رسمی، برای دومین سال متوالی به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

باراتا اظهاراتی راجع به اینكه جشنواره ی ونیز متفاوت بوده و فرهنگ ایتالیایی تا حدی دارای اشكال است را رد كرد.

او در مصاحبه ای گفت:

اگر جشنواره ی ونیز نمونه ای از مردسالاری رسمی است چرا كه آن ها فقط یك فیلم با سازنده ی زن در رقابت دارند، من متوجه نمی شوم كه چرا فستیوالی كه به جای یك زن، تنها دو زن فیلم ساز را در رقابت ها ی خود دارد نباید سمی نامیده شود. در این مورد، كاری كه ما باید انجام دهیم این است كه سه زن را در رقابت های سال آینده داشته باشیم و به این ترتیب مشكل حل می شود. این مسخره است.

فستیوال فیلم كن در سال جاری سه فیلم از فیلمسازان زن را در بخش رقابت داشته است. مذاكرات بر سر این تعهد با وجود این واقعیت  كه La Biennale یك سازمان چند زمینه ای است كه جز فیلم به هنرهای دیگر مثل معماری و رقص می پردازد، پیچیده بود.

پروتكل امضا شده در روز جمعه به این بخش ها هم اعمال خواهد شد.

باراتا به ورایتی گفت:

ما موسسه ای هستیم كه در بسیاری از زمینه های فرهنگی فعالیت می كند و جشنواره ی فیلم تنها یكی از آن هاست.

او ادامه داد:

۷۵ درصد از مدیران عالی رتبه ی La Biennale را زنان تشكیل می دهند و تیم باربرا، كمیسیون جشنواره ی فیلم و هیئت داوران حدود ۵۰-۵۰ از زنان و مردان تشكیل شده است. او اذعان كرد كه درصد ارسال فیلم سازان زن باید بهبود پیدا كند.

باراتا سازمان خود را متعهد كرد كه هر ساله آمار داخلی جنسیتی خود را منتشر كند و در فستیوال فیلم، سمیناری به منظور تجزیه و تحلیل تعداد و بحث در مورد پیامدهای آن ها برگزار كند. او گفت:

به جای اینكه فقط تعهد را برای رفع مسئولیت امضا كنیم، ما تلاش كردیم كه اصل بحث را جلو ببریم.

منبع:  variety.com